Canadian Cyclist

 

April 23/17 21:45 pm - Woodnewton Ontario Cup XC #1


Posted by Editoress on 04/23/17
 

Results from Ontario Cup #1 held at Woodnewton, Uxbridge, Ontario

Senior Elite Women, 34.0 Km, 4 laps
1 Soren Meeuwisse (Trek Canada ) 1:38:08
2 Elyse Nieuwold (Angry Johnnyís Evolution p/b Norco&Horseshoe) at 0:14
3 Erica Leonard (Centurion Next Wave Cycling Team) 6:01
4 Heather Gray Independent 6:43
5 Paige Foxcroft (Angry Johnnyís Evolution p/b Norco&Horseshoe) 9:29
6 Jenn Jackson Independent 9:34
7 Andrea Burley (Batemanís Bike Co.) 10:48
8 Linda Shin (Blacksmith Cycle Club) 12:12
9 Natascha Piciga (Giant TorontoLiv pb Powerwatts) 15:28
10 Janel Sauder Independent 17:04
11 Allison Sauder (Waterloo Cycling Club) 23:13
DNF Laura Bietola (Progressive Sport p/b 3Rox/Maverix Racing)
 
Junior Expert Women, 27.26 Km, 3 laps
1 Ruby West (Independent) 1:19:16
2 Sarah Fabbro (Trek Canada ) at 0:53
3 Dana Gilligan (Progressive Sport p/b 3Rox/Maverix Racing) 8:13
DNF Samantha Fuller (S&S Racing p/b Garneau and Frog Cycles)
 
Senior Elite Men, 43.39 Km, 5 laps
1 Liam Mulcahy (Progressive Sport p/b 3Rox/Maverix Racing) 1:48:38
2 Davis Ross (AWI Racing ) at
3 Tyler Orschel (Progressive Sport p/b 3Rox/Maverix Racing) 1:10
4 Matthew Martindill (Arrow Racing ) 1:17
5 Malcolm Barton (Progressive Sport p/b 3Rox/Maverix Racing) 2:37
6 Peter Glassford (Trek Canada ) 3:36
7 Luke Hlavenka (North Hub Bike Shop) 6:42
8 Jan Kocemba (Progressive Sport p/b 3Rox/Maverix Racing) 7:14
9 Corey Brioschi (North Hub Bike Shop) 8:21
10 Robin Wallar (Chrono Cycling p/b Giro Sport Design) 9:50
11 Jon Slaughter (Angry Johnnyís Evolution p/b Norco&Horseshoe) 10:27
12 Brendan Mackillop (Progressive Sport p/b 3Rox/Maverix Racing) 13:34
13 Alex Lefebvre (Chrono Cycling p/b Giro Sport Design) 17:26
14 Timothy Carleton Independent 17:47
15 Trent Meyers (North Hub Bike Shop) 21:32
16 Bret Waghorne (Batemanís Bike Co.) 22:18
DNF Brandon Wright (Spoke OíMotion Cycling Club)
DNF Owen Flood (Progressive Sport p/b 3Rox/Maverix Racing)
DNS Brandon Etzl (Energy Cycling Club)
DNS Eddie Skala (Energy Cycling Club)
 
Junior Expert Men, 35.32 Km, 4 laps
1 Scott Leonard (AWI Racing ) 1:33:45
2 Calvin Loney (Angry Johnnyís Evolution p/b Norco&Horseshoe) at 1:48
3 Nicholas Diniz (Cyclepath Oakville Race Team) s.t.
4 Owen Fedorowich (Angry Johnnyís Evolution p/b Norco&Horseshoe) 3:24
5 Thomas Hulton (AWI Racing ) 4:40
6 Nicholas Emsley (AWI Racing ) 4:57
7 Brandon Lee (Team Hardwood"Trek ) 14:57
8 Jacob Goyette (Spoke OíMotion Cycling Club) 18:36
DNS Jordan Fletcher (True Grit Cycling)



Results all categories

 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2018 Canadian Cyclist. All rights reserved.