Canadian Cyclist

 

April 26/17 11:14 am - Tour de Bretagne: Stages 1 and 2, Mackinnon on S2


Posted by Editoress on 04/26/17
 

Results from the first 2 stages of Le Tour de Bretagne Cycliste in France

Stage 1 (April 25th): Rennes to Merdrignac, 153.2 km
1 Bram Welten (Ned) BMC Development 3:41:12
2 Matteo Malucelli (Ita) Androni Giocattoli
3 Jakub Mareczko (Ita) Wilier Triestina
4 Aksel Nõmmela (Est) Leopard Pro Cycling
5 Max Kanter (Ger) Team Sunweb Devo
6 Anders Skaarseth (Nor) Team Joker Icopal
7 Erwann Corbel (Fra) Fortuneo - Vital Concept
8 Nils Eekhoff (Ned) Team Sunweb Devo
9 Frederic Guillemot (Fra) Cotes D'armor-Marie Morin
10 Alexander Krieger (Ger) Leopard Pro Cycling
11 Herman Dahl (Nor) Team Sparebanken Sør
12 Adrien Garel (Fra) VCP Loudec
13 Emiel Vermeulen (Bel) Roubaix Lille Métropole
14 Przem Kasperkiewicz (Pol) An Post Chain Reaction
15 Stylianos Farantakis (Gre) Sojason Espoir
16 Benoit Sinner (Fra) Team U Nantes Atlantique
17 Jonas Castrique (Bel) Lotto Soudal U23
18 Cyrille Patoux (Fra) VCP Loudec
19 Willy Artus (Fra) Sojason Espoir
20 Pierre Barbier (Fra) BMC Development
21 Mikkel Froelich Honore (Den) Lotto Soudal U23
22 Marco Benfatto (Ita) Androni Giocattoli
23 Emiel Planckaert (Bel) Lotto Soudal U23
24 Szymon Sajnok (Pol) Attaque Team Gusto
25 Emmanuel Morin (Fra) Sojason Espoir
26 Logan Owen (USA) Team USA
27 Maxime Daniel (Fra) Fortuneo - Vital Concept
28 Martin Rapin (Fra) Sojason Espoir
29 Anthony Maldonado (Fra) HP BTP - Auber93
30 Bas Tietema (Ned) An Post Chain Reaction
31 Mehdi Chokri El (Mar) Dimension Data for Qhubeka
32 Kevin Perret (Fra) Team U Nantes Atlantique
33 Benja Le Montagner (Fra) Cotes D'armor-Marie Morin
34 Andreas Erland (Nor) Team Sparebanken Sør
35 Freddie Guilloux (Fra) Team U Nantes Atlantique
36 Adriaan Aas Stien (Nor) Team Joker Icopal
37 Pelo Olaberria Arruabar (Esp) Euskadi Basque Country - Murias
38 Tanguy Turgis (Fra) BMC Development
39 Camille Guerin (Fra) VCP Loudec
40 Elie Gesbert (Fra) Fortuneo - Vital Concept
41 Corentin Dubois (Fra) Team U Nantes Atlantique
42 Jan Brockhoff (Ger) Leopard Pro Cycling
43 Stephen Guevel (Fra) Team U Nantes Atlantique
44 Kristian Aasvold (Nor) Team Sparebanken Sør
45 Florian Vachon (Fra) Fortuneo - Vital Concept
46 Neilson Powless (USA) Team USA
47 Steven Tronet (Fra) Equipe Cycliste Armée de Terre
48 Ole Forfang (Nor) Team Joker Icopal
49 Thibault Ferasse (Fra) Equipe Cycliste Armée de Terre
50 Niklas Gustavsson (Swe) Team Tre Berg - Postnord
51 Andrea Vendrame (Ita) Androni Giocattoli
52 Gotzon Udondo Santamaria (Esp) Euskadi Basque Country - Murias
53 Trond Hako Trondsen (Nor) Team Sparebanken Sør
54 Jacob Scott (GBr) An Post Chain Reaction
55 Damien Shaw (Irl) An Post Chain Reaction
56 Carmelo Foti (Ita) Leopard Pro Cycling
57 Ian Garrison (USA) Team USA
58 Yann Guyot (Fra) Equipe Cycliste Armée de Terre
59 Mario Vogt (Ger) Attaque Team Gusto
60 Jeremy Bescond (Fra) HP BTP - Auber93
61 Petter Theodorsen (Nor) Team Sparebanken Sør
62 David Menut (Fra) HP BTP - Auber93
63 Beñat Txoperena Matxikot (Esp) Euskadi Basque Country - Murias
64 Sean Bennett (USA) Team USA
65 Léo Appelt (Ger) BMC Development
66 Antoine Leplingard (Fra) Team Bretagne
67 Kim Magnusson (Swe) Team Tre Berg - Postnord
68 Reto Müller (Sui) BMC Development
69 Ward Jaspers (Bel) Lotto Soudal U23
70 Justin Mottier (Fra) VCP Loudec
71 Fabien Schmidt (Fra) Cotes D'armor-Marie Morin
72 Gabriel Cullaigh (GBr) SEG Racing Academy
73 Hartthijs De Vries (Ned) SEG Racing Academy
74 Gaëtan Pons (Lux) Leopard Pro Cycling
75 Alan Riou (Fra) Team Bretagne
76 Marc Goos (Ned) Team Sunweb Devo
77 Florian Stork (Ger) Team Sunweb Devo
78 William Barta (USA) Team USA
79 Lukas Jaun (Sui) Roth-Akross
80 Joeri Calleeuw (Bel) Roubaix Lille Métropole
81 Jul Irizar Laskurain (Esp) Euskadi Basque Country - Murias
82 Kristoffer Skjerping (Nor) Team Joker Icopal
83 Martin Lavri (Slo) Attaque Team Gusto
84 Jan Maas (Ned) SEG Racing Academy
85 Alex Turrin (Ita) Wilier Triestina
86 Eugert Zhupa (Alb) Wilier Triestina
87 Mass Vanderaerden (Bel) An Post Chain Reaction
88 Florian Cam (Fra) Team Bretagne
89 Thibault Guernalec (Fra) Team Bretagne
90 Giuseppe Fonzi (Ita) Wilier Triestina
91 Mathias Van Gompel (Bel) Lotto Soudal U23
92 Stephen Williams (GBr) SEG Racing Academy
93 Szymon Rekita (Pol) Leopard Pro Cycling
94 Clement Mary (Fra) Team U Nantes Atlantique
95 Alexande Wetterhall (Swe) Team Tre Berg - Postnord
96 Ruben Zepuntke (Ger) Team Sunweb Devo
97 Stan Dewulf (Bel) Lotto Soudal U23
98 Martin Salmon (Ger) Team Sunweb Devo
99 Luca Pacioni (Ita) Androni Giocattoli
100 Jérémy Leveau (Fra) Roubaix Lille Métropole
101 Sean Mackinnon (Can) An Post Chain Reaction
102 Fausto Masnada (Ita) Androni Giocattoli
103 Adrien Legros (Fra) Cotes D'armor-Marie Morin
104 Maxime Le Lavandier (Fra) Cotes D'armor-Marie Morin
105 Ivan Ra Sosa Cuervo (Col) Androni Giocattoli
106 Kent Main (RSA) Dimension Data for Qhubeka
107 WE Ghebreigzabhier (Eri) Dimension Data for Qhubeka
108 Mario Spengler (Sui) BMC Development
109 Manuel Belletti (Ita) Wilier Triestina
110 Pontus Kastemyr (Swe) Team Tre Berg - Postnord
111 Lucas Eriksson (Swe) SEG Racing Academy
112 Tobias S. Foss (Nor) Team Joker Icopal
113 Rasmus Fossu Tiller (Nor) Team Joker Icopal
114 Maxime Cam (Fra) Cotes D'armor-Marie Morin all s.t.
115 Nicholas Dlamini (RSA) Dimension Data for Qhubeka 0:54
116 Andreas Vangstad (Nor) Team Sparebanken Sør
117 Alder Martz (USA) Attaque Team Gusto
118 Jeremy Cabot (Fra) Roubaix Lille Métropole
119 Richard Larsen (Swe) Team Tre Berg - Postnord
120 Filippo Pozzato (Ita) Wilier Triestina
121 Julius Van Den Berg (Ned) SEG Racing Academy
122 Maxime Renault (Fra) Sojason Espoir
123 Julien Guay (Fra) Sojason Espoir
124 Brice Feillu (Fra) Fortuneo - Vital Concept
125 Damien Gaudin (Fra) Equipe Cycliste Armée de Terre
126 Nicolas Baldo (Fra) HP BTP - Auber93
127 Pirmin Lang (Sui) Roth-Akross
128 Luc Tellier (Fra) VCP Loudec
129 Ivan Gicquiau (Fra) VCP Loudec
130 Kevin Lebreton (Fra) Equipe Cycliste Armée de Terre
131 Julien Antomarchi (Fra) Roubaix Lille Métropole all s.t.
132 A Gonzalez Velasco (Esp) Euskadi Basque Country - Murias 1 20
133 Gaetan Lemoine (Fra) Team Bretagne
134 Yannis Yssaad (Fra) Equipe Cycliste Armée de Terre
135 Roland Thalmann (Sui) Roth-Akross
136 Pierre Gouault (Fra) HP BTP - Auber93
137 Flavien Dassonville (Fra) HP BTP - Auber93 all s.t.
138 Kevin Ledanois (Fra) Fortuneo - Vital Concept 2 26
139 Félix Pouilly (Fra) Roubaix Lille Métropole
140 Maxime Blampain (Fra) Team Bretagne both s.t.
141 Alexandr Shushemoin (Kaz) Attaque Team Gusto 3 27
142 Jonathan Fumeaux (Sui) Roth-Akross s.t.
143 Colin Chris Stüssi (Sui) Roth-Akross 4 50
144 Metkel Eyob (Eri) Dimension Data for Qhubeka 4 52
145 Gavin Hoover (USA) Team USA 5 20
146 Stefan De Bod (RSA) Dimension Data for Qhubeka 5 56
DNF Benjamin Hill (Aus) Attaque Team Gusto
DNF Matthias Reutimann (Sui) Roth-Akross
DNS Ma Fåglum Karlsson (Swe) Team Tre Berg - Postnord
 
Brief
Stage 2: Saint-Launeuc to Saint-Pol-de-Léon, 202.7 km
1 Flavien Dassonville (Fra) HP BTP - Auber93
2 Stan Dewulf (Bel) Lotto Soudal U23
3 Maxime Cam (Fra) Cotes D'armor-Marie Morin
4 Justin Mottier (Fra) VCP Loudec
5 Sean Mackinnon (Can) An Post - Chainreaction
6 Tanguy Turgis (Fra) BMC Development
7 Alexander Krieger (GER) Leopard Pro Cycling
8 Anders Skaarseth (Nor) Joker - Icopal
9 Maxime Daniel (Fra) Fortuneo - Vital Concept
10 Cyrille Patoux (Fra) VCP Loudec
11 Jakub Mareczko (Ita) Wilier Triestina - Selle Italia
12 Mathias Van Gompel (Bel) Lotto Soudal U23
13 Mikkel Froelich Honore (Den) Lotto Soudal U23
14 Kim Magnusson (Swe) Team Tre Berg - PostNord
15 Elie Gesbert (Fra) Fortuneo - Vital Concept
16 Gabriel Cullaigh (GBr) SEG Racing Academy
17 Julen Irizar Laskurain (Esp) Euskadi Basque Country - Murias
18 Kristoffer Skjerping (Nor) Joker - Icopal
19 William Barta (USA) Team USA
20 Jacob Scott (GBr) An Post - Chainreaction



 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2018 Canadian Cyclist. All rights reserved.