Canadian Cyclist

 

May 3/17 23:23 pm - Tour d'Azerbaidjan: Stage 1


Posted by Editoress on 05/3/17
 

Results from the first stage of the Tour d’Azerbaïdjan in Azerbaïdjan

Stage 1: Baku to Sumgayit, 148.6 km
1 Mihkel Räim (Est) Israel Cycling Academy 3:04:11
2 Emils Liepins (Lat) Rietumu Banka - Riga
3 Pierpaolo De Negri (Ita) Nippo - Vini Fantini
4 Andriy Kulyk (Ukr) Kolss Cycling Team
5 Edwin Alcibiades Avila Vanegas (Col) Team Illuminate
6 Liam Bertazzo (Ita) Wilier Triestina - Selle Italia
7 Rok Koro?ec (Slo) Amplatz - BMC
8 Alexander Porsev (Rus) Gazprom - RusVelo
9 Benjamin Giraud (Fra) Delko - Marseille Provence KTM
10 Daniele Colli (Ita) Qinghai Tianyoude Cycling Team
11 Eduard Vorganov (Rus) Minsk Cycling Club
12 Ryu Suzuki (Jpn) Bridgestone - Anchor Cycling Team
13 Christoph Schweizer (Ger) Team Sauerland NRW p/b Henley & Partners
14 Mehdi Benhamouda (Fra) Team Novo Nordisk
15 Nurbolat Kulimbetov (Kaz) Astana City
16 Mounir Makhchoun (Mar) VIB Bikes
17 Romain Gioux (Fra) Team Novo Nordisk
18 Galym Akhmetov (Kaz) Astana City
19 Mikel Aristi Gardoki (Esp) Delko - Marseille Provence KTM
20 Nikita Panassenko (Kaz) Astana City
21 Soufiane Sahbaoui (Mar) VIB Bikes
22 Simon Pellaud (Sui) Team Illuminate
23 Ansel Dickey (USA) CCB Velotooler
24 Matej Mugerli (Slo) Amplatz - BMC
25 János Zsombor Pelikán (Hun) Amplatz - BMC
26 Guillaume Boivin (Can) Israel Cycling Academy
27 Asbjørn Kragh Andersen (Den) Delko - Marseille Provence KTM
28 Nazim Bakirci (Tur) Torku Sekerspor
29 Ahmet Örken (Tur) Torku Sekerspor
30 Elgun Alizada (Aze) Synergy Baku Cycling Project
31 Brian Kamstra (Ned) Team Novo Nordisk
32 Ahmet Akdylek (Tur) Torku Sekerspor
33 Kazushige Kuboki (Jpn) Nippo - Vini Fantini
34 Alex Turrin (Ita) Wilier Triestina - Selle Italia
35 Marek Canecky (Svk) Amplatz - BMC
36 Matvey Nikitin (Kaz) Astana City
37 Vitaliy Buts (Ukr) Kolss Cycling Team
38 Quentin Valognes (Fra) Team Novo Nordisk
39 Armands Becis (Lat) Rietumu Banka - Riga
40 Rafael Andriato (Bra) Wilier Triestina - Selle Italia
41 Felix Intra (Ger) Team Sauerland NRW p/b Henley & Partners
42 Alberto Cecchin (Ita) Wilier Triestina - Selle Italia
43 Christian Mager (Ger) Team Sauerland NRW p/b Henley & Partners
44 Cameron Piper (USA) Team Illuminate
45 Mattia De Marchi (Ita) Hrinkow Advarics Cycleang
46 Krists Neilands (Lat) Israel Cycling Academy
47 John Harris (USA) CCB Velotooler
48 Ildar Arslanov (Rus) Gazprom - RusVelo
49 Patrik Tybor (Svk) Dukla Banska Bystrica
50 Bradley Neagos (USA) Team Illuminate
51 Andi Bajc (Slo) Amplatz - BMC
52 Josip Rumac (Cro) Synergy Baku Cycling Project
53 Peeter Pruus (Est) Rietumu Banka - Riga
54 Rémy Di Grégorio (Fra) Delko - Marseille Provence KTM
55 Griffin Easter (USA) Team Illuminate
56 Artem Ovechkin (Rus) Gazprom - RusVelo
57 Aleksei Rybalkin (Rus) Gazprom - RusVelo
58 Saad Alsaadi (Brn) VIB Bikes
59 Umberto Poli (Ita) Team Novo Nordisk
60 Hermann Pernsteiner (Aut) Amplatz - BMC
61 John Anderson Rodriguez Salazar (Col) Delko - Marseille Provence KTM
62 Masakazu Ito (Jpn) Nippo - Vini Fantini
63 Ivan Balykin (Rus) Torku Sekerspor
64 Dzianis Barkun (Blr) Qinghai Tianyoude Cycling Team
65 Ivan Santaromita (Ita) Nippo - Vini Fantini
66 Hideto Nakane (Jpn) Nippo - Vini Fantini
67 Yonathan Monsalve (Ven) Qinghai Tianyoude Cycling Team
68 Samir Jabrayilov (Aze) Synergy Baku Cycling Project
69 Stanislau Bazhkou (Blr) Minsk Cycling Club
70 Mykhaylo Kononenko (Ukr) Kolss Cycling Team
71 Dennis Paulus (Aut) Hrinkow Advarics Cycleang
72 Igor Boev (Rus) Gazprom - RusVelo
73 Mirsamad Pourseyedi Golakhour (IRI) Tabriz Shahrdari Team
74 Sergey Luchshenko (Kaz) Astana City
75 Dennis Van Winden (Ned) Israel Cycling Academy
76 Damien Monier (Fra) Bridgestone - Anchor Cycling Team
77 Guy Sagiv (Isr) Israel Cycling Academy
78 Benjamin Perry (Can) Israel Cycling Academy
79 Klavs Rubenis (Lat) Rietumu Banka - Riga
80 Martin Haring (Svk) Dukla Banska Bystrica
81 Luca Felix Happke (Ger) Team Sauerland NRW p/b Henley & Partners
82 Mustafa Sayar (Tur) Torku Sekerspor
83 Cameron Beard (USA) CCB Velotooler
84 Mohammed Alshbil (Irq) VIB Bikes
85 Xiaoyong Dong (Chn) Qinghai Tianyoude Cycling Team
86 Sayed Ahmed Alawi (Brn) VIB Bikes
87 Andreas Walzel (Aut) Hrinkow Advarics Cycleang
88 Nils Friedl (Aut) Hrinkow Advarics Cycleang
89 Antti Sizko (Fin) CCB Velotooler
90 Andriy Vasylyuk (Ukr) Kolss Cycling Team
91 Daniel Diaz (Arg) Delko - Marseille Provence KTM
92 Jin Okubo (Jpn) Bridgestone - Anchor Cycling Team
93 Luca Chirico (Ita) Torku Sekerspor
94 Oleksandr Polivoda (Ukr) Kolss Cycling Team
95 Martin Mahdar (Svk) Dukla Banska Bystrica
96 Sergiy Lagkuti (Ukr) Kolss Cycling Team
97 Kiryll Pozdnyakov (Aze) Synergy Baku Cycling Project
98 Hamid Pourhashemi (IRI) Tabriz Shahrdari Team
99 Vadim Pronskiy (Kaz) Astana City
100 Elchin Asadov (Aze) Synergy Baku Cycling Project
101 Eriks Toms Gavars (Lat) Rietumu Banka - Riga
102 Lubos Malovec (Svk) Dukla Banska Bystrica
103 Jan Andrej Cully (Svk) Dukla Banska Bystrica
104 Matteo Draperi (Ita) Wilier Triestina - Selle Italia
105 Saeid Safarzadeh (IRI) Tabriz Shahrdari Team
106 Florian Gaugl (Aut) Hrinkow Advarics Cycleang
107 Timothy Mitchell (USA) CCB Velotooler
108 Dominik Hrinkow (Aut) Hrinkow Advarics Cycleang
109 Enver Asanov (Aze) Synergy Baku Cycling Project
110 Jozef Palcak (Svk) Dukla Banska Bystrica
111 Esmail Chaichi (IRI) Tabriz Shahrdari Team
112 Yauhen Sobal (Blr) Minsk Cycling Club
113 Anton Ivashkin (Blr) Minsk Cycling Club
114 Ryota Nishizono (Jpn) Bridgestone - Anchor Cycling Team
115 Ghader Mizbani Iranagh (IRI) Tabriz Shahrdari Team
116 Vahid Ghaffari (IRI) Tabriz Shahrdari Team
117 Sho Hatsuyama (Jpn) Bridgestone - Anchor Cycling Team
118 Cory Small (USA) CCB Velotooler
119 Mirko Trosino (Ita) Wilier Triestina - Selle Italia
120 Stephen Clancy (Irl) Team Novo Nordisk
121 Kohei Uchima (Jpn) Nippo - Vini Fantini
122 Connor McCutcheon (USA) Team Illuminate
123 Manabu Ishibashi (Jpn) Bridgestone - Anchor Cycling Team all s.t.
124 Kirill Sveshnikov (Rus) Gazprom - RusVelo 0:21
125 Victor Müller (Ger) Team Sauerland NRW p/b Henley & Partners 0:24
126 Deins Kanepejs (Lat) Rietumu Banka - Riga 0:49
127 Oleksandr Golovash (Ukr) Minsk Cycling Club 1:16
128 Jonas Härtig (Ger) Team Sauerland NRW p/b Henley & Partners 5:32
129 Mansoor Jawad (Brn) VIB Bikes 5:32
130 Jiancai Wang (Chn) Qinghai Tianyoude Cycling Team 11:06
DNF Zhishan Zhang (Chn) Qinghai Tianyoude Cycling Team
DNF Kanstantsin Klimiankou (Blr) Minsk Cycling Club


 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2018 Canadian Cyclist. All rights reserved.