Canadian Cyclist

 

May 7/17 21:29 pm - l'Essor Breton: Stage 4


Posted by Editoress on 05/7/17
 

Results from the fourth stage in France

Stage 4: Locmario Grand Champ to Grand Champ, 146.3 km
1 Florent Pereira (Team Pro Immo Nicolas Roux) 3:26:33
2 Matthieu Boulo (Team Pays De Dinan)
3 Thomas Girard (Creuse Oxygene Gueret)
4 Vadim Deslandes (Oceane Top 16)
5 Yoann Paillot (Oceane Top 16)
6 Taruia Krainer (Vendee U)
7 Alexandre Delahaye (Team U Nantes Atlantique)
8 Clément Saint Martin (Oceane Top 16) all s.t.
9 Clément Orceau (Vendee U) 0:34
10 Arthur Troy (Sojasun Espoir-Acnc) 0:36
11 Adrien Lagree (Sojasun Espoir-Acnc)
12 Ludovic Delanoe (Team Fybolia-Bertin Locmine)
13 Cédric Defreyne (EFC-L&R-Vulsteke)
14 Enzo Boisset (Team U Nantes Atlantique)
15 Clément Bomme (VC Pays de Loudeac)
16 Piotr Zielinsky (VC Pays De Lorient)
17 Guillaume Gaboriaud (Occitane Cyclisme Formation)
18 Edward Walsh (Team RaceClean)
19 Karl Patrick Lauk (Team Pro Immo Nicolas Roux) all s.t.
20 Kévin Fouache (Creuse Oxygene Gueret) 0:41
21 Stéphen Guevel (Team U Nantes Atlantique) 0:53
22 Guillaume Seye (EFC-L&R-Vulsteke)
23 Derek Gee (Team RaceClean)
24 Alexandre Deletang (Oceane Top 16)
25 Cédric Beullens (EFC-L&R-Vulsteke)
26 Flavien Maurelet (GSC Blagnac Velo Sport 31)
27 Maxime De Poorter (EFC-L&R-Vulsteke)
28 Théo Vimpere (Team Pro Immo Nicolas Roux)
29 Thierry Kirouac-Marcassa (Team RaceClean)
30 Grégoire Le Calve (VC Pays De Lorient)
31 César Bihel (Team Pays De Dinan)
32 Maxime Urruty (Creuse Oxygene Gueret)
33 Enzo Bernard (Vendee U)
34 Aurélien Daniel (Team Pays De Dinan)
35 Vincent Bienfait (VC Pays De Lorient)
36 Jérôme Lebreton (Team Pays De Dinan)
37 Sébastien Lhumeau (VC Pays De Lorient)
38 Yentil Ruijmgaard (WPG Amsterdam Cycling)
39 Mike Terpstra (WPG Amsterdam Cycling)
40 Adrien Carpentier (VC Rouen 76)
41 Quentin Fournier (Vendee U)
42 Clément Mary (Team U Nantes Atlantique)
43 Nicolas David (Creuse Oxygene Gueret)
44 Thomas Josso (Hennebont Cyclisme)
45 Louis Modell (Hennebont Cyclisme)
46 Nicolas Primas (VC Pays de Loudeac)
47 Willem Boersma (Team RaceClean)
48 Camille Guerin (VC Pays de Loudeac)
49 Maël Boivin (VC Pays de Loudeac)
50 Yoann Sero (Hennebont Cyclisme)
51 Oscar Nisu (VC Rouen 76)
52 Olivier Lecourt De Billot (GSC Blagnac Velo Sport 31)
53 Baptiste Constantin (Creuse Oxygene Gueret)
54 Loïc Guillaume (Sojasun Espoir-Acnc)
55 Guillaume Loubeau (Occitane Cyclisme Formation)
56 Loïc Bouchereau (Vendee U)
57 Mathieu Halleguen (VC Pays De Lorient)
58 Fabien Rondeau (VC Rouen 76)
59 Maxime Cam (Côtes D'armor-Marie Morin)
60 Sébastien Fournet Fayard (Team Pro Immo Nicolas Roux)
61 Valentin Madouas (Team U Nantes Atlantique)
62 Antoine Prod'homme (Team Fybolia-Bertin Locmine)
63 Loïc Le Barbier (Hennebont Cyclisme)
64 Vincent Buguellou (Team Fybolia-Bertin Locmine)
65 Antoine Loreau (VC Pays De Lorient)
66 Valentin Ferron (Vendee U) all s.t.
67 Gwenaël Petitjean (Team Pays De Dinan) 0:59
68 Wilfried Canales (VC Rouen 76)
69 Julian Lino (VC Pays de Loudeac)
70 Rudy Fiefvez (Oceane Top 16)
71 Christophe Laborie (Team Fybolia-Bertin Locmine)
72 Fabien Lebreton (Sojasun Espoir-Acnc)
73 Valentin Bricaud (Team U Nantes Atlantique)
74 Thibault Leveque (Team Pays De Dinan) all s.t.
75 Baptiste Flegeo (Team Fybolia-Bertin Locmine) 1:10
76 Matthijs Koedijk (WPG Amsterdam Cycling) 1:47
77 Owen James (Côtes D'armor-Marie Morin) 2:15
78 Florian Barket (Côtes D'armor-Marie Morin)
79 Stéfan Bennett (GSC Blagnac Velo Sport 31) both s.t.
80 Louis Lapierre (VC Pays de Loudeac) 2:32
81 Pierre Bonnet (Team Pro Immo Nicolas Roux) 3:37
82 Jelmer Asjes (WPG Amsterdam Cycling) 4:58
83 Steward Balfour (Côtes D'armor-Marie Morin) 5:50
84 Julien Le Huitouze (Hennebont Cyclisme) 5:51
85 Tom Vandermosten (EFC-L&R-Vulsteke) 7:12
86 Sylvain Montana (VC Rouen 76) 7:14
87 Nils Wolffenbuttel (WPG Amsterdam Cycling) 9:29
88 Jules Rolland (Côtes D'armor-Marie Morin) 14:02
DNF Nicolas Schmidt (Côtes D'armor-Marie Morin)
DNF Maxime Le Montagner (Creuse Oxygene Gueret)
DNF Rémy Gras (GSC Blagnac Velo Sport 31)
DNF Quentin Carmouze (Occitane Cyclisme Formation)
DNF Marvin Baudoin (Sojasun Espoir-Acnc)
DNF Jordi Warlop (EFC-L&R-Vulsteke)
DNF John Willcox (Team RaceClean)
DNF Guillaume Coquen (Team Fybolia-Bertin Locmine)
DNF Ludovic Poilvet (Hennebont Cyclisme)
 
GC
1 Maxime Cam (Côtes D'armor-Marie Morin) 9:26:21
2 Valentin Madouas (Team U Nantes Atlantique) at 0:13
3 Yoann Paillot (Oceane Top 16) 0:41
4 Florent Pereira (Team Pro Immo Nicolas Roux) 1:21
5 Clément Saint Martin (Oceane Top 16) 1:22
6 Taruia Krainer (Vendee U) 1:38
7 Vadim Deslandes (Oceane Top 16) 1:53
8 Clément Bomme (VC Pays de Loudeac) 2:05
9 Sébastien Fournet Fayard (Team Pro Immo Nicolas Roux) 2:12
10 Olivier Lecourt De Billot (GSC Blagnac Velo Sport 31) 2:14
11 César Bihel (Team Pays De Dinan) 2:21
12 Flavien Maurelet (GSC Blagnac Velo Sport 31) 2:29
13 Aurélien Daniel (Team Pays De Dinan) 2:33
14 Nicolas David (Creuse Oxygene Gueret) 2:40
15 Loïc Bouchereau (Vendee U) 2:44
16 Mike Terpstra (WPG Amsterdam Cycling) 2:53
17 Vincent Bienfait (VC Pays De Lorient) 3:02
18 Jérôme Lebreton (Team Pays De Dinan) 3:02
19 Clément Mary (Team U Nantes Atlantique) 4:13
20 Thomas Girard (Creuse Oxygene Gueret) 4:45
21 Clément Orceau (Vendee U) 6:31
22 Louis Modell (Hennebont Cyclisme) 6:32
23 Baptiste Constantin (Creuse Oxygene Gueret) 6:39
24 Maxime Urruty (Creuse Oxygene Gueret) s.t.
25 Guillaume Gaboriaud (Occitane Cyclisme Formation) 6:46
26 Piotr Zielinsky (VC Pays De Lorient) 6:56
27 Maxime De Poorter (EFC-L&R-Vulsteke) 6:57
28 Yoann Sero (Hennebont Cyclisme) 6:59
29 Karl Patrick Lauk (Team Pro Immo Nicolas Roux) 7:06
30 Wilfried Canales (VC Rouen 76) 7:24
31 Gwenaël Petitjean (Team Pays De Dinan) 7:27
32 Ludovic Delanoe (Team Fybolia-Bertin Locmine) 10:09
33 Théo Vimpere (Team Pro Immo Nicolas Roux) 10:20
34 Alexandre Deletang (Oceane Top 16) 10:37
35 Adrien Lagree (Sojasun Espoir-Acnc) 10:47
36 Guillaume Seye (EFC-L&R-Vulsteke) 10:59
37 Matthieu Boulo (Team Pays De Dinan) 11:07
38 Julian Lino (VC Pays de Loudeac) 11:10
39 Stéphen Guevel (Team U Nantes Atlantique) 11:11
40 Loïc Guillaume (Sojasun Espoir-Acnc) 11:12
41 Pierre Bonnet (Team Pro Immo Nicolas Roux) 11:14
42 Vincent Buguellou (Team Fybolia-Bertin Locmine) 11:21
43 Cédric Beullens (EFC-L&R-Vulsteke) s.t.
44 Enzo Bernard (Vendee U) 11:22
45 Quentin Fournier (Vendee U) 11:43
46 Maël Boivin (VC Pays de Loudeac) 11:47
47 Mathieu Halleguen (VC Pays De Lorient) 11:51
48 Antoine Prod'homme (Team Fybolia-Bertin Locmine) 11:57
49 Fabien Rondeau (VC Rouen 76) 12:16
50 Kévin Fouache (Creuse Oxygene Gueret) 12:28
51 Rudy Fiefvez (Oceane Top 16) 12:56
52 Louis Lapierre (VC Pays de Loudeac) 13:02
53 Cédric Defreyne (EFC-L&R-Vulsteke) 15:02
54 Edward Walsh (Team RaceClean) 15:13
55 Oscar Nisu (VC Rouen 76) 15:17
56 Valentin Bricaud (Team U Nantes Atlantique) 15:18
57 Jelmer Asjes (WPG Amsterdam Cycling) 15:19
58 Enzo Boisset (Team U Nantes Atlantique) 15:24
59 Derek Gee (Team RaceClean) 15:43
60 Thierry Kirouac-Marcassa (Team RaceClean) 16:04
61 Nicolas Primas (VC Pays de Loudeac) 16:14
62 Willem Boersma (Team RaceClean) 16:36
63 Stéfan Bennett (GSC Blagnac Velo Sport 31) 16:53
64 Owen James (Côtes D'armor-Marie Morin) 17:15
65 Florian Barket (Côtes D'armor-Marie Morin) 18:01
66 Camille Guerin (VC Pays de Loudeac) 18:58
67 Valentin Ferron (Vendee U) 18:58
68 Baptiste Flegeo (Team Fybolia-Bertin Locmine) 18:59
69 Thibault Leveque (Team Pays De Dinan) 19:02
70 Arthur Troy (Sojasun Espoir-Acnc) 19:11
71 Fabien Lebreton (Sojasun Espoir-Acnc) 19:17
72 Antoine Loreau (VC Pays De Lorient) 19:19
73 Sébastien Lhumeau (VC Pays De Lorient) 19:21
74 Adrien Carpentier (VC Rouen 76) 19:30
75 Guillaume Loubeau (Occitane Cyclisme Formation) 19:43
76 Christophe Laborie (Team Fybolia-Bertin Locmine) 19:47
77 Alexandre Delahaye (Team U Nantes Atlantique) 22:27
78 Thomas Josso (Hennebont Cyclisme) 23:37
79 Grégoire Le Calve (VC Pays De Lorient) 23:54
80 Matthijs Koedijk (WPG Amsterdam Cycling) 24:18
81 Julien Le Huitouze (Hennebont Cyclisme) 24:23
82 Loïc Le Barbier (Hennebont Cyclisme) 25:09
83 Yentil Ruijmgaard (WPG Amsterdam Cycling) 27:34
84 Nils Wolffenbuttel (WPG Amsterdam Cycling) 28:40
85 Tom Vandermosten (EFC-L&R-Vulsteke) 28:54
86 Steward Balfour (Côtes D'armor-Marie Morin) 28:58
87 Sylvain Montana (VC Rouen 76) 29:24
88 Jules Rolland (Côtes D'armor-Marie Morin) 34:41


 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2018 Canadian Cyclist. All rights reserved.