Canadian Cyclist

 

May 8/17 20:37 pm - l'Essor Breton: Stage 5 and FInal GC


Posted by Editoress on 05/8/17
 

Results from the 5th and final stage in France

Stage 5: Locqueltas to Rosporden, 170.6 km
1 Maxime Cam (Côtes D'armor-Marie Morin) 3:53:26
2 Maxime Urruty (Creuse Oxygene Gueret)
3 Stéphen Guevel (Team U Nantes Atlantique)
4 Fabien Rondeau (VC Rouen 76)
5 Nicolas David (Creuse Oxygene Gueret)
6 Sébastien Fournet Fayard (Team Pro Immo Nicolas Roux)
7 César Bihel (Team Pays De Dinan)
8 Thomas Girard (Creuse Oxygene Gueret)
9 Vincent Bienfait (VC Pays De Lorient) all s.t.
10 Jérôme Lebreton (Team Pays De Dinan) 0:07
11 Vincent Buguellou (Team Fybolia-Bertin Locmine) 0:09
12 Maxime De Poorter (EFC-L&R-Vulsteke) 1:30
13 Yoann Paillot (Oceane Top 16)
14 Olivier Lecourt De Billot (GSC Blagnac Velo Sport 31)
15 Clément Orceau (Vendee U)
16 Louis Lapierre (VC Pays de Loudeac)
17 Julien Le Huitouze (Hennebont Cyclisme)
18 Adrien Carpentier (VC Rouen 76)
19 Florent Pereira (Team Pro Immo Nicolas Roux)
20 Nils Wolffenbuttel (WPG Amsterdam Cycling)
21 Arthur Troy (Sojasun Espoir-Acnc)
22 Clément Bomme (VC Pays de Loudeac)
23 Cédric Defreyne (EFC-L&R-Vulsteke)
24 Baptiste Constantin (Creuse Oxygene Gueret)
25 Enzo Bernard (Vendee U)
26 Steward Balfour (Côtes D'armor-Marie Morin)
27 Piotr Zielinsky (VC Pays De Lorient)
28 Loïc Guillaume (Sojasun Espoir-Acnc)
29 Maël Boivin (VC Pays de Loudeac)
30 Stéfan Bennett (GSC Blagnac Velo Sport 31)
31 Sylvain Montana (VC Rouen 76)
32 Flavien Maurelet (GSC Blagnac Velo Sport 31)
33 Owen James (Côtes D'armor-Marie Morin)
34 Taruia Krainer (Vendee U)
35 Thierry Kirouac-Marcassa (Team RaceClean )
36 Cédric Beullens (EFC-L&R-Vulsteke)
37 Louis Modell (Hennebont Cyclisme)
38 Aurélien Daniel (Team Pays De Dinan)
39 Valentin Madouas (Team U Nantes Atlantique)
40 Edward Walsh (Team RaceClean )
41 Julian Lino (VC Pays de Loudeac)
42 Clément Saint Martin (Oceane Top 16)
43 Oscar Nisu (VC Rouen 76)
44 Yoann Sero (Hennebont Cyclisme)
45 Vadim Deslandes (Oceane Top 16)
46 Mike Terpstra (WPG Amsterdam Cycling)
47 Mathieu Halleguen (VC Pays De Lorient)
48 Thibault Leveque (Team Pays De Dinan)
49 Wilfried Canales (VC Rouen 76)
50 Sébastien Lhumeau (VC Pays De Lorient)
51 Guillaume Gaboriaud (Occitane Cyclisme Formation)
52 Théo Vimpere (Team Pro Immo Nicolas Roux)
53 Jelmer Asjes (WPG Amsterdam Cycling)
54 Adrien Lagree (Sojasun Espoir-Acnc)
55 Christophe Laborie (Team Fybolia-Bertin Locmine)
56 Baptiste Flegeo (Team Fybolia-Bertin Locmine)
57 Ludovic Delanoe (Team Fybolia-Bertin Locmine)
58 Antoine Prod'homme (Team Fybolia-Bertin Locmine)
59 Jules Rolland (Côtes D'armor-Marie Morin)
60 Thomas Josso (Hennebont Cyclisme)
61 Gwenaël Petitjean (Team Pays De Dinan)
62 Clément Mary (Team U Nantes Atlantique)
63 Pierre Bonnet (Team Pro Immo Nicolas Roux)
64 Yentil Ruijmgaard (WPG Amsterdam Cycling)
65 Matthieu Boulo (Team Pays De Dinan)
66 Willem Boersma (Team RaceClean )
67 Florian Barket (Côtes D'armor-Marie Morin)
68 Loïc Bouchereau (Vendee U) all s.t.
69 Karl Patrick Lauk (Team Pro Immo Nicolas Roux) 1:44
70 Antoine Loreau (VC Pays De Lorient) 1:46
71 Kévin Fouache (Creuse Oxygene Gueret) 1:53
72 Nicolas Primas (VC Pays de Loudeac) 1:55
73 Derek Gee (Team RaceClean ) 3:39
74 Tom Vandermosten (EFC-L&R-Vulsteke) 3:52
75 Quentin Fournier (Vendee U)
76 Valentin Ferron (Vendee U) both s.t.
77 Guillaume Seye (EFC-L&R-Vulsteke) 4:04
78 Rudy Fiefvez (Oceane Top 16) 5:02
79 Guillaume Loubeau (Occitane Cyclisme Formation) 5:10
80 Valentin Bricaud (Team U Nantes Atlantique) 5:14
DNF Alexandre Deletang (Oceane Top 16)
DNF Fabien Lebreton (Sojasun Espoir-Acnc)
DNF Enzo Boisset (Team U Nantes Atlantique)
DNF Alexandre Delahaye (Team U Nantes Atlantique)
DNF Camille Guerin (VC Pays de Loudeac)
DNF Matthijs Koedijk (WPG Amsterdam Cycling)
DNF Grégoire Le Calve (VC Pays De Lorient)
DNF Loïc Le Barbier (Hennebont Cyclisme)
 
Final GC
1 Maxime Cam (Côtes D'armor-Marie Morin) 13:19
2 Valentin Madouas (Team U Nantes Atlantique) at 1:43
3 Yoann Paillot (Oceane Top 16) 2:11
4 Sébastien Fournet Fayard (Team Pro Immo Nicolas Roux) 2:12
5 César Bihel (Team Pays De Dinan) 2:21
6 Nicolas David (Creuse Oxygene Gueret) 2:40
7 Florent Pereira (Team Pro Immo Nicolas Roux) 2:51
8 Clément Saint Martin (Oceane Top 16) 2:52
9 Vincent Bienfait (VC Pays De Lorient) 3:02
10 Taruia Krainer (Vendee U) 3:08
11 Jérôme Lebreton (Team Pays De Dinan) 3:09
12 Vadim Deslandes (Oceane Top 16) 3:23
13 Clément Bomme (VC Pays de Loudeac) 3:35
14 Olivier Lecourt De Billot (GSC Blagnac Velo Sport 31) 3:44
15 Flavien Maurelet (GSC Blagnac Velo Sport 31) 3:59
16 Aurélien Daniel (Team Pays De Dinan) 4:03
17 Loïc Bouchereau (Vendee U) 4:14
18 Mike Terpstra (WPG Amsterdam Cycling) 4:23
19 Thomas Girard (Creuse Oxygene Gueret) 4:45
20 Clément Mary (Team U Nantes Atlantique) 5:43
21 Maxime Urruty (Creuse Oxygene Gueret) 6:39
22 Clément Orceau (Vendee U) 8:01
23 Louis Modell (Hennebont Cyclisme) 8:02
24 Baptiste Constantin (Creuse Oxygene Gueret) 8:09
25 Guillaume Gaboriaud (Occitane Cyclisme Formation) 8:16
26 Piotr Zielinsky (VC Pays De Lorient) 8:26
27 Maxime De Poorter (EFC-L&R-Vulsteke) 8:27
28 Yoann Sero (Hennebont Cyclisme) 8:29
29 Karl Patrick Lauk (Team Pro Immo Nicolas Roux) 8:50
30 Wilfried Canales (VC Rouen 76) 8:54
31 Gwenaël Petitjean (Team Pays De Dinan) 8:57
32 Stéphen Guevel (Team U Nantes Atlantique) 11:11
33 Vincent Buguellou (Team Fybolia-Bertin Locmine) 11:30
34 Ludovic Delanoe (Team Fybolia-Bertin Locmine) 11:39
35 Théo Vimpere (Team Pro Immo Nicolas Roux) 11:50
36 Fabien Rondeau (VC Rouen 76) 12:16
37 Adrien Lagree (Sojasun Espoir-Acnc) 12:17
38 Matthieu Boulo (Team Pays De Dinan) 12:37
39 Julian Lino (VC Pays de Loudeac) 12:40
40 Loïc Guillaume (Sojasun Espoir-Acnc) 12:42
41 Pierre Bonnet (Team Pro Immo Nicolas Roux) 12:44
42 Cédric Beullens (EFC-L&R-Vulsteke) 12:51
43 Enzo Bernard (Vendee U) 12:52
44 Maël Boivin (VC Pays de Loudeac) 13:17
45 Mathieu Halleguen (VC Pays De Lorient) 13:21
46 Antoine Prod'homme (Team Fybolia-Bertin Locmine) 13:27
47 Kévin Fouache (Creuse Oxygene Gueret) 14:21
48 Louis Lapierre (VC Pays de Loudeac) 14:32
49 Guillaume Seye (EFC-L&R-Vulsteke) 15:03
50 Quentin Fournier (Vendee U) 15:35
51 Cédric Defreyne (EFC-L&R-Vulsteke) 16:32
52 Edward Walsh (Team RaceClean ) 16:43
53 Oscar Nisu (VC Rouen 76) 16:47
54 Jelmer Asjes (WPG Amsterdam Cycling) 16:49
55 Thierry Kirouac-Marcassa (Team RaceClean ) 17:34
56 Rudy Fiefvez (Oceane Top 16) 17:58
57 Willem Boersma (Team RaceClean ) 18:06
58 Nicolas Primas (VC Pays de Loudeac) 18:09
59 Stéfan Bennett (GSC Blagnac Velo Sport 31) 18:23
60 Owen James (Côtes D'armor-Marie Morin) 18:45
61 Derek Gee (Team RaceClean ) 19:22
62 Florian Barket (Côtes D'armor-Marie Morin) 19:31
63 Baptiste Flegeo (Team Fybolia-Bertin Locmine) 20:29
64 Thibault Leveque (Team Pays De Dinan) 20:32
65 Valentin Bricaud (Team U Nantes Atlantique) 20:32
66 Arthur Troy (Sojasun Espoir-Acnc) 20:41
67 Sébastien Lhumeau (VC Pays De Lorient) 20:51
68 Adrien Carpentier (VC Rouen 76) 21:00
69 Antoine Loreau (VC Pays De Lorient) 21:05
70 Christophe Laborie (Team Fybolia-Bertin Locmine) 21:17
71 Valentin Ferron (Vendee U) 22:50
72 Guillaume Loubeau (Occitane Cyclisme Formation) 24:53
73 Thomas Josso (Hennebont Cyclisme) 25:07
74 Julien Le Huitouze (Hennebont Cyclisme) 25:53
75 Yentil Ruijmgaard (WPG Amsterdam Cycling) 29:04
76 Nils Wolffenbuttel (WPG Amsterdam Cycling) 30:10
77 Steward Balfour (Côtes D'armor-Marie Morin) 30:28
78 Sylvain Montana (VC Rouen 76) 30:54
79 Tom Vandermosten (EFC-L&R-Vulsteke) 32:46
80 Jules Rolland (Côtes D'armor-Marie Morin) 36:11



 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2018 Canadian Cyclist. All rights reserved.