Canadian Cyclist

 

May 31/17 19:43 pm - BC Provincial ITT and Road Championships results


Posted by Editoress on 05/31/17
 

Results from the BC Provincial ITT and Road Championships in Abbotsford bc, hosted by Escape Velocity

ITT May 27th
 
Elite Women, 38 km Time        
Gap
1 Morgan Cabot (Can) Glotman Simpson Cycling 58:38 0:00
2 Janna Gillick (Can) Glotman Simpson Cycling 1:00:58 2:20
3 Gillian Ellsay (Can) Team Colavita | Bianchi 1:01:18 2:40
4 Callie Swan (Can) TaG Cycling Race Team 1:02:56 4:17
5 Maggie Coles-Lyster (Can) Lares-Waowdeals Development, TaG Cycling Race Team 1:03:58 5:19
6 Jess Daniels (Can) Steed Cycles 1:04:47 6:09
7 Brenna Pauly (Can) Tripleshot Cycling Club 1:05:10 6:31
8 Holly Simonson (Can) Trek Red Truck Racing 1:05:16 6:37
DNF Erin J Attwell (Can) Trek Red Truck Racing
DNS Anna Gabrielle (Gabby) Traxler (Can) Trek Red Truck Racing
 
Elite Men, 38 km Time Gap
1 Warren Muir (Can) The Lead Out Project 51:55 0:00
2 Jack Burke (Can) Aevolo Pro Cycling 52:24 0:29
3 Kyle Buckosky (Can) Trek Red Truck Racing 52:35 0:39
4 Justin Homewood (GBr) Langlois Brown Racing 52:44 0:48
5 Emile De Rosnay (Can) Broad Street Cycles 53:22 1:27
6 Wilson Tran (Can) Langlois Brown Racing 53:25 1:29
7 Connor Toppings (Can) Smart Savvy+Garneau U23 Cycling Team 53:44 1:48
8 Alexander Amiri (Can) Smart Savvy+Garneau U23 Cycling Team 54:13 2:17
9 Mitchell Ketler (Can) Smart Savvy+Garneau U23 Cycling Team 54:25 2:29
10 Brendan Armstrong (Can) Trek Red Truck Racing 54:34 2:38
11 Robert Gutgesell (Can) 54:35 2:39
12 Ben Katerberg (Can) TaG Cycling Race Team 54:55 2:59
13 Dylan Davies (Can) Langlois Brown Racing 55:10 3:14
14 Alexander Murison (GBr) Trek Red Truck Racing 55:50 3:54
15 Chris Macleod (Can) Smart Savvy+Garneau U23 Cycling Team 55:58 4:02
16 Kurt Penno (Can) Trek Red Truck Racing 56:09 4:14
17 James Grant (Can) TaG Cycling Race Team 56:17 4:21
18 Lukas Conly (Can) Smart Savvy+Garneau U23 Cycling Team 56:45 4:49
19 Nick Monette (Can) Victoria Wheelers 57:00 5:04
20 Jake Cullen (Can) Smart Savvy+Garneau U23 Cycling Team 57:07 5:11
21 Ryan Golbeck (Can) Mighty Cycling 57:23 5:27
22 Kellen Viznaugh (Can) Smart Savvy+Garneau U23 Cycling Team 59:28 7:32
23 Adam Attwell (Can) Tripleshot Cycling Club 1:04:15 12:19
DNF Duncan Bryson (Can) Victoria Wheelers
DNF #25
DNF Normand Richard (Can) Northcoast Lumber 1 p/b Giant White Rock
DNF Brendan Cowley (USA) Northcoast Lumber 1 p/b Giant White Rock
DNF Mark Grant (Can) TaG Cycling Race Team
DNS Cameron Fitzmaurice (Can) TaG Cycling Race Team
NP Colin Fowlow (Can) Dr Walker Sports Chiropractor Cycling Team
 
Road Race, May 28th
 
Elite Women, 99.50 km
1 Maggie Coles-Lyster (Can) TaG Cycling Race Team 2:49:31
2 Janna Gillick (Can) Glotman Simpson Cycling
3 Megan Rathwell (Can) Broad Street Cycles both s.t.
4 Haley Gill (Can) Pender Racing p/b BICICLETTA 0:01
5 Erin J Attwell (Can) Trek Red Truck Racing
6 Gillian Ellsay (Can) Team Colavita | Bianchi both s.t.
7 Helena Coney (Can) Fluevog's Crit Nasty 0:02
8 Emma Lujan (Can) Glotman Simpson Cycling s.t.
9 Callie Swan (Can) TaG Cycling Race Team 0:05
10 Brenna Pauly (Can) Tripleshot Cycling Club 0:06
11 Saskia Kowallik (Can) Victoria Wheelers 0:10
12 Gabby Traxler (Can) Trek Red Truck Racing 0:12
13 Jess Daniels (Can) Steed Cycles 0:19
14 Morgan Cabot (Can) Glotman Simpson Cycling 0:21
15 Sarah Coney (Can) Fluevog's Crit Nasty 0:40
16 Rachel Canning (Can) Fluevog's Crit Nasty -1 lap
17 Joanie Caron (Can) Fearless Femme Racing -1 lap
DNF Holly Simonson (Can) Trek Red Truck Racing
DNF Anika Todd (Can) Trek Red Truck Racing
DNS Joelle Delhaes (Bel) Jukebox Racing
DNS Michele Schaeffer (USA) Trek Red Truck Racing
 
Elite Men, 139.30 km
1 Florenz Knauer (Ger) Team Stradalli Cycle/Safetti 3:28:20
2 Alexander Murison (Gbr) Trek Red Truck Racing at 0:01
3 Nigel Kinney (USA) Langlois Brown Racing s.t.
4 Warren Muir (Can) The Lead Out Project 0:06
5 Joshua Kropf (Can) Smart Savvy+Garneau U23 Cycling Team 0:10
6 Amiel Flett-Brown (Can) Northcoast Lumber 1 p/b Giant White Rock 3:45
7 Brendan Armstrong (Can) Trek Red Truck Racing 3:46
8 Alexander Amiri (Can) Smart Savvy+Garneau U23 Cycling Team 3:47
9 Chris Macleod (Can) Smart Savvy+Garneau U23 Cycling Team 3:52
10 Alexander Fraser-Maraun (Can)
11 Brendan Cowley (USA) Northcoast Lumber 1 p/b Giant White Rock both s.t.
12 Craig Richey (Can) Trek Red Truck Racing 3:53
13 Stephen Ettinger (USA) 3:59
14 Ben Katerberg (Can) TaG Cycling Race Team 4:01
15 Nick Monette (Can) Victoria Wheelers 4:02
16 Garrett Mcleod (Can) H&R Block Pro Cycling Team s.t.
17 Kyle Buckosky (Can) Trek Red Truck Racing 4:05
18 Kurt Penno (Can) Trek Red Truck Racing 4:06
19 cory Ostertag (Can) Langlois Brown Racing 4:08
20 Cameron Fitzmaurice (Can) TaG Cycling Race Team 4:09
21 Scott Wannop (Can) Mighty Cycling 4:10
22 James Grant (Can) TaG Cycling Race Team 4:11
23 Mark Grant (Can) TaG Cycling Race Team 4:17
24 Ryan Golbeck (Can) Mighty Cycling 4:27
25 Connor Toppings (Can) Giant Langley/Smart Savvy p/b Wounded Warriors 4:31
26 Lukas Conly (Can) Smart Savvy+Garneau U23 Cycling Team 4:32
27 Andrew Russell (Can) Victoria Wheelers 4:38
28 Travis Streb (Can) Glotman Simpson Cycling 4:45
29 Brett Wakefield (Can) Team GIANT Vancouver 4:49
30 Justin Homewood (Gbr) Langlois Brown Racing 5:04
31 Dylan Davies (Can) Langlois Brown Racing 5:06
32 Emile De Rosnay (Can) Broad Street Cycles 5:06
33 Jem Arnold (Can) Glotman Simpson Cycling 10:32
DNF Jake Cullen (Can) Smart Savvy+Garneau U23 Cycling Team
DNF Kellen Viznaugh (Can) Smart Savvy+Garneau U23 Cycling Team
DNF Nicholas Jones (Can) Northcoast Lumber 1 p/b Giant White Rock
DNF isaac Niles (Can) Accent Inns/Russ Hays p/b Champion System
DNF Mitchell Ketler (Can) Smart Savvy+Garneau U23 Cycling Team
DNF Sean Henry (Can) Northcoast Lumber 1 p/b Giant White Rock
DNF Adam Attwell (Can) Tripleshot Cycling Club
DNF Keegan Rowe (Can) Mighty Cycling
DNF Duncan Bryson (Can) Victoria Wheelers
DNF Patrick Riddell (Can) Northcoast Lumber 1 p/b Giant White Rock
DNF Normand Richard (Can) Northcoast Lumber 1 p/b Giant White Rock
DNF Ty Andrews (Can) Trek Red Truck Racing
DNF Robert Gutgesell (Can)
DNF Wilson Tran (Can) Langlois Brown Racing
DNF Thomas Wallace (Can) Glotman Simpson Cycling
DNF Brandon Jones (Can) Northcoast Lumber 1 p/b Giant White Rock
DNF Mark Rainer (Can) Glotman Simpson Cycling
DNF Jackson Bocksnick (Can) Victoria Wheelers
DNF Colin Fowlow (Can) Dr Walker Sports Chiropractor Cycling Team
DNF Von Winkelmann (Can) Smart Savvy+Garneau U23 Cycling Team


Full ITT results  

Full RR results 
Part 1 
Part 2 

 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2018 Canadian Cyclist. All rights reserved.