Canadian Cyclist

 

June 4/17 19:41 pm - Ontario Provincial Road Championship results


Posted by Editoress on 06/4/17
 

Results from K-W Classic Road Race, Ontario Provincial Road Championships, in Hawkesville Ontario

Presented by cyclewaterloo.com

Slide show gallery

Standard Photo Gallery

 

Elite 4 Men, 63.5 km (Average Speed 37.7 km/h)
1G Scott Brubacher (Waterloo Cycling Club - RME.4) 1:40:58
2S Charles Kent (Independent - RME.4)
3B Darren De Ruiter (Cyclepath Oakville Race Team - RMU23.4)
4 Andrew Buczkowski (Railway City Cycling Club - RME.4)
5 Michael Fawcett (Cyclepath Oakville Race Team - RME.4)
6 Andrew Edmunds (Crimps Cycling Club - RME.4)
7 Stuart Theron (Gearheads - RME.4)
8 Tim Mcclure (Team CF - RME.4)
9 Bryan Jaklitsch (Independent - RME.4)
10 Dominic Pollard (Kurzawinski Coach - Bike Zone - RME.4)
11 Bryan Reyes (Dark Horse Flyers Cycling Club - RME.4) all s.t.
12 Cody Murray (Crimps Cycling Club - RME.4) 0:07
13 Ryan Frouws (Cobourg Cyling Club - RME.4)
14 Matthew Janzen (St. Catharines Cycling Club - RME.4) both s.t.
15 Edgar Bauman (Independent - RME.4) 0:23
16 Lance Mclellan (Waterloo Cycling Club - RME.4) 0:29
17 Matthew Downs (Peterborough Cycling Club - RME.4) 0:42
18 Aidan Webster (Waterloo Cycling Club - RMU23.4) 0:45
19 Brian Kloet (Waterloo Cycling Club - RME.4) 0:48
20 Wade Roberts (Independent - RME.4) 0:54
21 Andrew Mcmanus (Midweek Cycling Club - RME.4) 11:09
22 Graham Brereton (Morning Glory Cycling Club - RME.4) 12:31
23 Thomas Armstrong (Independent - RME.4) 20:53
24 Martin Levesque (Independent - RME.4) 24:58
25 Yanni Beck (Midweek Cycling Club - RMU23.4) 31:03
DNF Joel Rose (Waterloo Cycling Club - RME.4)
DNF Tyler Kohlmetz (Bateman's Bike Co. - RME.4)
DNF Juan Larios (Lapdogs Cycling Club - RME.4)
DNF Zola Mehlomakulu (Independent - RME.4)
DNF Daniel Walker (Dark Horse Flyers Cycling Club - RME.4)
DNF Jordan Kremblewski (Dark Horse Flyers Cycling Club - RME.4)
DNF Andrew Romashyna (Bikes on Wheels - RME.4)
DNF Calvin Rowaan (Bike Zone Racing - RME.4)
DNF Mark Weymouth (Waterloo Cycling Club - RME.4)
DNS Andrew Mcewan (Energy Cycling Club - RME.4)
NP Robert Daniells (Waterloo Cycling Club - RME.4)
 
Master 3 Men, 63.5 km (Average Speed 38.2 km/h)
1G Greg Clark (Centurion Next Wave Cycling Team - RMMC.3) 1:39:39
2S Chris Herten (Peterborough Cycling Club - RMMB.3)
3B Ash Taylor (Morning Glory Cycling Club - RMMB.3)
4 Andrew Mcleod (Midweek Cycling Club - RMMB.3)
5 Marc Sherman (Kirwin Partners Cycling Team - RMMB.3)
6 Rob West (Independent - RMMB.3)
7 Maciej Zielinski (Team Ccf - RMMB.3)
8 Don Smart (Newmarket Eagles Cycling Club - RMMC.3)
9 Derek Hsiung (Midweek Cycling Club - RMMB.3)
10 Darrell Gabourie (Cyclepath Oakville Race Team - RMMA.3)
11 Peter Treacy (Newmarket Eagles Cycling Club - RMMC.3)
12 Peter Shirk (PH-Sixspartners p/b D'Ornellas - RMMC.3)
13 Philip Gil (Novofit-Girardin - RMMC.3)
14 Pierre Lemire (Morning Glory Cycling Club - RMMC.3)
15 Clay Abbott (Collingwood Cycling Club - RMMC.3)
16 Simon Kelley (Beaches Cycling Club(Bcc) - RMMB.3)
17 Sean Smith (Elite Health Racing - RMMB.3)
18 William Hellems (Coachchris.ca/Joe Rousseau/Garneau - RMMB.3)
19 Shawn Aspden (Morning Glory Cycling Club - RMMB.3)
20 Jeff Libby (East Side Riders Cycling Club - RMMC.3)
21 Bart Egnal (Morning Glory Cycling Club - RMMA.3)
22 Jonathan Caners (Morning Glory Cycling Club - RMMA.3)
23 Robin Olsen (Morning Glory Cycling Club - RMMB.3)
24 Bill Mclay (Speed River Cycling Club - RMMB.3)
25 Timothy Adzima (Independent - RMMA.3)
26 Abram Oudshoorn (Kallisto-FCV p/b Peloton Contracting - RMMA.3) all s.t.
27 Mark De Koning (Fitwin.com Cycling Team - RMMB.3) 0:09
28 Patrick Bell (Kirwin Partners Cycling Team - RMMB.3) 0:11
29 Chris Cuylle (Morning Glory Cycling Club - RMMC.3) 0:14
30 Trevor Beattie (PH-Sixspartners p/b D'Ornellas - RMMA.3) 0:21
31 Kevin Tuohy (Morning Glory Cycling Club - RMMB.3) 0:37
32 Georg Nikodym (Wheels of Bloor/Autostyle Collision - RMMC.3) 0:45
33 Lee Fitzgerald (Novofit-Girardin - RMMB.3) 4:51
34 Jeremy Hardman (Full Throttle Cycling Club - RMMB.3) 5:41
35 Ryan Lyons (Morning Glory Cycling Club - RMMB.3) 5:43
36 Peter Ellepola (East Side Riders Cycling Club - RMMC.3) 6:33
37 Thiago Tonelli Bartolomei (PH-Sixspartners p/b D'Ornellas - RMMA.3) 7:51
38 Cory Reggentin (Independent - RMMA.3) 9:40
39 Ron Howden (Trek Store CC - RMMC.3) 12:00
40 Steve Quenneville (Newmarket Eagles Cycling Club - RMMC.3) 14:19
41 John David Power (Independent - RMMB.3) 16:22
42 Sandro Verrelli (Newmarket Eagles Cycling Club - RMMB.3) 17:25
43 Jeffrey Shore (Morning Glory Cycling Club - RMMB.3) 20:47
44 Joe Tran (Midweek Cycling Club - RMMC.3) 25:26
45 Virgil Cheung (Fitwin.com Cycling Team - RMMB.3) 26:08
DNF Mike Jacques (Cobourg Cyling Club - RMMC.3)
DNF Luke Celuch (Beaches Cycling Club(Bcc) - RMMA.3)
DNF Roger Waithe (Fitwin.com Cycling Team - RMMC.3)
DNF James Eaton (Beaches Cycling Club(Bcc) - RMMA.3)
DNF Richard Bingham (Dark Horse Flyers Cycling Club - RMMC.3)
DQ Mike Pilmer (B1 Evo Cycling - RMMC.3)
DQ Rodney Shepley (Kirwin Partners Cycling Team - RMMB.3)
NP Paul Sovran (East Side Riders Cycling Club - RMMB.3)
 
Master D Men, 63.5 km (Average Speed 38.2 km/h)
1G David Staples (Centurion Next Wave Cycling Team - RMMD.2) 1:39:39
2S Jim Neal (Morning Glory Cycling Club - RMMD.2)
3B Peter Kofman (Erace Cancer Cycling Team p/b Camp - RMMD.1) both s.t.
4 Dan Horchik (Morning Glory Cycling Club - RMMD.2) 0:33
5 Elgar Vaivars (Ciclowerks - Smile Tiger C.R. - RMMD.2) 1:27
6 Gary Cluett (Waterloo Cycling Club - RMMD.3) 15:42
DNF Paul Dean (Cycles London Racing Team - RMMD.2)
DNF Mike Doble (Newmarket Eagles Cycling Club - RMMD.3)
DNF Randy Skidmore (Newmarket Eagles Cycling Club - RMMD.3)
DNF Walter Zimochod (Independent - RMMD.3)
 
Elite 3 Women, 63.5 km (Average Speed 33.3 km/h)
1G Allison Sauder (Waterloo Cycling Club - RWE.3) 1:54:28
2S Kathryn Randle (Giant Toronto/Liv pb Powerwatts - RWE.3)
3B Kendra Howard (Midweek Cycling Club - RWE.3) both s.t.
4 Carolyn Smith (Waterloo Cycling Club - RWE.3) 0:05
5 Julia Farell (Independent - RWE.3) 1:19
6 Caroline Boileau (Nine2fivepro Cycling Team - RWE.3) 5:26
7 Sarah Elliott (Highgate Racing p/b D'Ornellas Bike - RWE.3) 12:15
8 Meredith Mason (Midweek Cycling Club - RWE.3) 14:16
9 Cassandra Mcwade (Giant Toronto/Liv pb Powerwatts - RWE.3) 18:16
 
Junior Women, 88.9 km (Average Speed 34.5 km/h)
1G Ruby West (Rise Racing - RWJ) 2:34:25
2S Kayla Mckee (Centurion Next Wave Cycling Team - RWJ) at s.t.
3B Victoria Slater (NCCH Elite P-B MGCC - RWU17) 0:05
4 Kassandra Kriarakis (Rise Racing - RWJ) 6:58
DNF Emma Lazenby (Team NCCH p/b DEC Express - RWU17)
DNF Dana Gilligan (Progressive Sport p/b 3Tox / Mavericks - RWJ)
DNF Kaitlyn Rauwerda (NCCH Elite P-B MGCC - RWJ)
DNF Hannah Macdonald (Team NCCH p/b DEC Express - RWJ)
DNS Ainsley Black (NCCH Elite P-B MGCC - RWJ)
DNS Ali Van Yzendoorn (Kallisto-FCV p/b Peloton Contracting - RWJ)
 
Master A Women, 63.5 km (Average Speed 33.3 km/h)
1G Candice Moote (Kallisto-FCV p/b Peloton Contracting - RWMA) 1:54:26
2S Suzanne Hurding (Blacksmith Cycle Club - RWMA) at 0:02
3B Karen Grujic (Ciclowerks - Smile Tiger C.R. - RWMA) s.t.
4 Marilyn Chong (Independent - RWMA) 4:09
5 Rosa Phillip (Midweek Cycling Club - RWMA) 9:16
6 Jessica Darling (Independent - RWMA) 19:38
7 Karyn Boughner (Bateman's Bike Co. - RWMA) 22:31
 
Master B Women, 63.5 km (Average Speed 33.9 km/h)
1G Katya Masun (Highgate Racing p/b D'Ornellas Bike - RWMB) 1:52:24
2S Stephanie Martinek (Collingwood Cycling Club - RWMB) at 2:02
3B Danielle Mckibbon (Integrity Tool & Mold Cycling Team - RWMB) 2:04
4 Leslie Horn (Novofit-Girardin - RWMB)
5 Lisa Ulrich (Team NCCH p/b DEC Express - RWMB)
6 Lori Kofman (Erace Cancer Cycling Team p/b Camp - RWMB) all s.t.
7 Amy White (To Wheels Epic Sports Performance - RWMB) 2:09
8 Carol Kay (Realdeal Racing - RWMB) 6:32
9 Dionne Shepley (Kirwin Partners Cycling Team - RWMB) 7:16
10 Laura Lanoue (Integrity Tool & Mold Cycling Team - RWMB) 7:43
11 Sydney Tam (Realdeal Racing - RWMB) 11:55
12 Nicole Till (Midweek Cycling Club - RWMB) 16:31
DNF Brenda Sonnenberg (Integrity Tool & Mold Cycling Team - RWMB)
DNF Shannon Bentley (Sound Solutions - RWMB)
DNS Shawna Atkins (Midweek Cycling Club - RWMB)
 
Junior Men, 127 km (Average Speed 39.3 km/h)
1G Ethan Sittlington (NCCH Elite P-B MGCC - RMJ) 3:14:04
2S Graydon Staples (Toronto Hustle - RMJ)
3B Chris Ernst (Kallisto-FCV p/b Peloton Contracting - RMJ)
4 Nicholas Diniz (Cyclepath Oakville Race Team - RMJ) all s.t.
5 Dylan Kerr (Centurion Next Wave Cycling Team - RMU17) 2:53
6 Lucas Taylor (Kallisto-FCV p/b Peloton Contracting - RMJ) 3:29
7 Noah Simms (Toronto Hustle - RMJ)
8 Paul Mysko (Centurion Next Wave Cycling Team - RMU17)
9 Michael Foley (La Bicicletta Cycling Club - RMJ)
10 Cyril Jan Hoferica (Midweek Cycling Club - RMJ) all s.t.
11 Eric Reinke (Team NCCH p/b DEC Express - RMJ) 3:33
12 Gunnar Holmgren (Independent - RMJ) 3:35
13 Colton Woods (Centurion Next Wave Cycling Club - RMU17)
14 Tyler Clark (KMS Cycling-Killington Mountain Sch - RMJ) both s.t.
15 Justin Correa (Kallisto-FCV p/b Peloton Contracting - RMJ) 3:45
16 Giuseppe Carone (NCCH Elite P-B MGCC - RMU17) 3:48
17 Dawson Macdonald (NCCH Elite P-B MGCC - RMJ) 3:53
18 Ryan Rudderham (Racer Sportif / Mattamy Homes Cycling - RMJ) 6:36
19 Finn Dodgson (Independent - RMJ) 7:14
20 Axel Froner (Kallisto-FCV p/b Peloton Contracting - RMU17) 10:50
21 Ronan Johnson (NCCH Elite P-B MGCC - RMJ) 10:59
22 Thomas Pevalin (NCCH Elite P-B MGCC - RMJ) 13:02
23 Jack Sirman (Team NCCH p/b DEC Express - RMU17) s.t.
24 Daniel Nordemann-Da Silva (Kallisto-FCV p/b Peloton Contracting - RMU17) 15:02
25 Jakob Meloche (Kallisto-FCV p/b Peloton Contracting - RMJ) 15:47
DNF Scott Leonard (AWI Racing - RMJ)
DNF Thomas Hulton (AWI Racing - RMJ)
DNF Joseph Pancoe (Team NCCH p/b DEC Express - RMJ)
DNF Christopher Merrick (Team NCCH p/b DEC Express - RMU17)
DNF Giuseppe Magisano (Team NCCH p/b DEC Express - RMJ)
DNF Eric Bartolomeo (Team NCCH p/b DEC Express - RMJ)
DNF Brody Sanderson (Independent - RMJ)
DNF Kobe Liberty (Kallisto-FCV p/b Peloton Contracting - RMJ)
DNF Oliver Campbell (Midweek Cycling Club - RMU17)
 
Elite 3 Men, 88.9 km (Average Speed 36.8 km/h)
1G Keith Brouillette (613 Cycling - RME.3) 2:24:56
2S Blake Bogden (Morning Glory Cycling Club - RMU23.3)
3B Chad Hartman (Ciclowerks - Smile Tiger C.R. - RME.3)
4 Brayden Mcgregor (Peterborough Cycling Club - RME.3)
5 Matthew Newman (Kallisto-FCV p/b Peloton Contracting - RME.3)
6 Patrick Farrell (Morning Glory Cycling Club - RMU23.3)
7 Connor Gregory (Bateman's Bike Co. - RME.3)
8 Samuel Berkun (Bikes on Wheels - RME.3)
9 Brian Poel (Independent - RME.3)
10 Zachary Konings (Coachchris.ca/Joe Rousseau/Garneau - RMU23.3)
11 Jonathan Maloney (Toronto Hustle - RME.3)
12 Woody Marrouch (Wheels of Bloor/Autostyle Collision - RME.3)
13 Sean Baker (Midweek Cycling Club - RME.3) all s.t.
14 David Grose (B1 Evo Cycling - RME.3) 0:08
15 Dean Schives (Southpoint Racing - RME.3) s.t.
16 Christian Despatie (Midweek Cycling Club - RME.3) 0:31
17 Thomas Flannery (Integrity Tool & Mold Cycling Team - RME.3) 0:45
DNF Tomer Shahar (Kurzawinski Coach - Bike Zone - RME.3)
DNF Scott Weldon (Novofit-Girardin - RME.3)
DNF Kevin Intini (Independent - RME.3)
DNF Ben Baker (Toronto Hustle - RMU23.3)
DNS Bradley Laporte (Southpoint Racing - RME.3)
NP Taylor Wild (Caledon Hills Racing - RME.3)
NP Enrico Traini (Kallisto-FCV p/b Peloton Contracting - RME.3)
 
Master 2 Men, 88.9 km (Average Speed 38.5 km/h)
1G Scott Dickie (Ciclowerks - Smile Tiger C.R. - RMMA.2) 2:18:22
2S Brent Fargo (Cyclepath Oakville Race Team - RMMB.2) at 0:05
3B Jeff Wheller (Caledon Hills Racing - RMMA.2) 0:48
4 Marc Booth (Independent - RMMB.2)
5 Derek Koops (Midweek Cycling Club - RMMB.2)
6 Mark Sherboneau (Ride With Rendall p/b Biemme - RMMB.2)
7 William Trischuk (Kallisto-FCV p/b Peloton Contracting - RMMC.2)
8 Kevin Gandy (Morning Glory Cycling Club - RMMB.2)
9 Dan Donovan (Ciclowerks - Smile Tiger C.R. - RMMA.2)
10 Mark Sittlington (Team NCCH p/b DEC Express - RMMB.2)
11 Benjamin Dobie (Integrity Tool & Mold Cycling Team - RMMB.2)
12 Vance Lai (Ciclowerks - Smile Tiger C.R. - RMMB.2)
13 Mike Avery (Independent - RMMC.2)
14 Peter Chae (B1 Evo Cycling - RMMB.2)
15 Chris Kirk (Independent - RMMB.2)
16 Jim Gantley (Kurzawinski Coach - Bike Zone - RMMB.2) all s.t.
17 Rod Nicholle (Caledon Hills Racing - RMMB.2) 0:53
18 Roy Andrigo (Woodstock Cycling Club - Race Team - RMMC.2)
19 Warren Blatt (Independent - RMMC.2)
20 Roy Thomas (B1 Evo Cycling - RMMC.2) all s.t.
21 Jason Chai-Onn (Ciclowerks - Smile Tiger C.R. - RMMB.2) 1:18
22 Adam Myers (Ciclowerks - Smile Tiger C.R. - RMMA.2) 3:28
23 Andy Lubczynski (Morning Glory Cycling Club - RMMC.2) s.t.
24 Bob Haufler (Midweek Cycling Club - RMMC.2) 3:48
25 Fulvio Cubello (B1 Evo Cycling - RMMC.2) 4:48
26 Jim Schaefer (Caledon Hills Racing - RMMB.2) 5:00
27 Conrad Mrowiec (Woodstock Cycling Club - Race Team - RMMB.2) 6:48
28 Anthony Simpson (MBRC.org-Pedalinx - RMMC.2) 17:07
DNF Rick Clavir (B1 Evo Cycling - RMMC.2)
DNF Sebastian Zdyb (Midweek Cycling Club - RMMB.2)
DNF Paul Bradbury (Blacksmith Cycle Club - RMMC.2)
DNF Owen Lewis (Morning Glory Cycling Club - RMMB.2)
DNF William Dainty (Caledon Hills Racing - RMMB.2)
DNF Killian Cummings (Cycles London Racing Team - RMMB.2)
DNS Peter Sutton (To Wheels Epic Sports Performance - RMMB.2)
DNS Joe Rousseau (Coachchris.ca/Joe Rousseau/Garneau - RMMB.2)
DNS Steven Martin (Morning Glory Cycling Club - RMMB.2)
DNS Gesta Abols (Morning Glory Cycling Club - RMMB.2)
NP Joe Narciso (Team London - RMMC.2)
NP Arthur Jedson Tommy (Ride With Rendall p/b Biemme - RMMC.2)
NP Julio Goncalves (Team London - RMMC.2)
 
Elite 1&2 Women, 88.9 km (Average Speed 36.6 km/h)
1G Carrie Cartmill (Rise Racing - RWE.1) 2:25:49
2S Jamie Gilgen (Rise Racing - RWE.1) at s.t.
3B Kristen Kit (Independent - RWE.2) 0:38
4 Emily Marcolini (Highgate Racing p/b D'Ornellas Bike - RWE.1) 0:41
5 Sara Giovannetti (The Cyclery-4iiii - RWE.1) 1:44
6 Jasmin Aggarwal (Centurion Next Wave Cycling Team - RWE.2) 1:49
7 Kate Heckman (Bikes on Wheels - RWE.2) 8:36
8 Sarah Rasmussen (SAS - Macogep - RWE.1)
9 Erica Leonard (Centurion Next Wave Cycling Team - RWE.2) both s.t.
10 Ashley Barson (Rise Racing - RWE.1) 8:41
11 Hillary Lowry (NCCH Elite P-B MGCC - RWE.2) s.t.
12 Joyce Spruyt (Rise Racing - RWE.2) 11:02
13 Paolina Allan (Highgate Racing p/b D'Ornellas Bike - RWE.2) 11:03
14 Heather Zunic (Novofit-Girardin - RWE.2)
15 Nicole Lentini (Highgate Racing p/b D'Ornellas Bike - RWE.2)
16 Amelia Bell (NCCH Elite P-B MGCC - RWE.2) all s.t.
17 Andrea Elliott (Giant Toronto/Liv Pb Powerwatts - RWE.2) 11:11
18 Deirdre Maloney (Highgate Racing p/b D'Ornellas Bike - RWE.2) 12:16
DNF Kaitlyn Steeves (NCCH Elite P-B MGCC - RWE.2)
DNF Suzie Brown (Independent - RWE.2)
DNF Ivana Gotzeva (Highgate Racing p/b D'Ornellas Bike - RWE.2)
DNF Molly Mccracken (Bikes on Wheels - RWE.2)
DNF Kari Hueber (Waterloo Cycling Club - RWE.2)
NP Lindsay Sferrazza (To Wheels Epic Sports Performance - RWE.2)
 
Master 1 Men, 101.6 km (Average Speed 39.8 km/h)
1G Steve McKee (Wheels of Bloor/Autostyle Collision - RMMB.1) 2:33:08
2S Mick Caturay (True North Medical Road Corps - RMMB.1)
3B Sean Ryan (Tower International Cycling Team - RMMB.1)
4 Patrick Kings (Sound Solutions - RMMB.1)
5 Greg Cavanagh (MBRC.org-Pedalinx - RMMC.1)
6 Rolston Miller (Morning Glory Cycling Club - RMMB.1)
7 Doug Blades (True North Medical Road Corps - RMMC.1)
8 Kevin Higgins (Morning Glory Cycling Club - RMMB.1)
9 Dorel Pop (B1 Evo Cycling - RMMB.1)
10 Carlo Capaldi (Tower International Cycling Team - RMMB.1)
11 Mike Patte (Waterloo Cycling Club - RMMB.1)
12 Carlos Rodriguez (B1 Evo Cycling - RMMB.1)
13 Lawrence Akot (Waspcam p/b Real Deal Performance - RMMC.1) all s.t.
14 Andy Mill (Waspcam p/b Real Deal Performance - RMMC.1) 0:05
15 Blair Purvis (Neworld Cycle - RMMB.1) s.t.
16 Steve Smith (Independent - RMMB.1) 0:14
17 Mark Gilligan (Waspcam p/b Real Deal Performance - RMMA.1) 0:28
18 Igor Dragoslavic (PH-Sixspartners p/b D'Ornellas - RMMC.1) 0:43
19 Andrew Randell (The Cycling Gym - RMMB.1) 0:53
20 Scott Moore (Morning Glory Cycling Club - RMMA.1) 1:04
21 Phill Hodgkinson (Wheels of Bloor/Autostyle Collision - RMMB.1) 1:26
22 Jeff Douglas (Wheels of Bloor/Autostyle Collision - RMMB.1) 1:58
23 Hans Ulsrud (Independent - RMMB.1) 2:50
24 Arthur Parsons (Waspcam p/b Real Deal Performance - RMMB.1)
25 Andrew Merrick (Bateman's Bike Co. - RMMA.1)
26 Mark Berger (PH-Sixspartners p/b D'Ornellas - RMMC.1) all s.t.
27 Ed Makarchuk (Sound Solutions - RMMB.1) 4:03
28 Andrew Stewart (True North Medical Road Corps - RMMC.1) 6:17
29 Ryan Hodgkinson (Waspcam p/b Real Deal Performance - RMMB.1) 6:34
30 Tom Nesbitt (Morning Glory Cycling Club - RMMB.1) s.t.
31 John Provart (The Cycling Gym - RMMB.1) 8:08
32 Matt Gervais (Tower International Cycling Team - RMMA.1) 8:12
33 Vadim Kats (Morning Glory Cycling Club - RMMB.1) 9:02
34 Justin Rogers (Waspcam p/b Real Deal Performance - RMMB.1) 10:06
35 Scott Laliberte (La Bicicletta Cycling Club - RMMB.1) 13:03
36 Mark Edey (Waspcam p/b Real Deal Performance - RMMB.1) s.t.
37 Ian Scott (Wheels of Bloor/Autostyle Collision - RMMC.1) 16:07
DNF Greg Connor (Morning Glory Cycling Club - RMMB.1)
DNF Graham Thomas (Wheels of Bloor/Autostyle Collision - RMMC.1)
DNF Keith Peck (Waterloo Cycling Club - RMMC.1)
DNF Jamie O'connor (Wheels of Bloor/Autostyle Collision - RMMB.1)
DNF Matt Mousseau (Tower International Cycling Team - RMMB.1)
DNF Marc Mazer (Wheels of Bloor/Autostyle Collision - RMMC.1)
DNF Bruce Krip (Wheels of Bloor/Autostyle Collision - RMMC.1)
DNF Jeffrey Vanderkuur (Waspcam p/b Real Deal Performance - RMMC.1)
DNF James Bongard (Sound Solutions - RMMB.1)
DNF Chris Wood (Sound Solutions - RMMB.1)
DNF Rob Wilson (Novofit-Girardin - RMMB.1)
DNF Garnett Abbey (Kallisto-FCV p/b Peloton Contracting - RMMC.1)
DNF Mark Carli (True North Medical Road Corps - RMMB.1)
DNF Michael Ybanez (PH-Sixspartners p/b D'Ornellas - RMMB.1)
DNF Kieran Andrews (Sound Solutions - RMMB.1)
DNS David Thompson (Wheels of Bloor/Autostyle Collision - RMMC.1)
DNS Jeff Sykes (Morning Glory Cycling Club - RMMB.1)
DNS Carmine Caravaggio (Wheels of Bloor/Autostyle Collision - RMMC.1)
DNS Derek De Gannes (Waspcam p/b Real Deal Performance - RMMC.1)
NP Scott Bentley (Sound Solutions - RMMB.1)
NP Dylan Lanspeary (Tower International Cycling Team - RMMB.1)
NP Jeff Weber (Sound Solutions - RMMB.1)
 
Under 23 Men, 165.1 km (Average Speed 40.6 km/h)
1G Trevor O'Donnell (Toronto Hustle - RMU23.1) 4:04:00
2S Simon Fothergill (Ascent Cycling - RMU23.2) at s.t.
3B Martin Rupes (NCCH Elite P-B MGCC - RMU23.1) 0:00
4 Christian Ricci (B1 Evo Cycling - RMU23.1) 8:24
5 Jordann Jones (NCCH Elite P-B MGCC - RMU23.2)
6 Timothy Austen (Ride with Rendall p/b Biemme - RMU23.2) both s.t.
PUL Biran Falk-Dotan (St. Catharines Cycling Club - RMU23.2)
DNF Garrett Belanger (Lowestrates Cycling Team - RMU23.2)
DNF Matthew Sherar (Lowestrates Cycling Team - RMU23.1)
DNF Tommy Waldeck (OCTTO Cycling Team - RMU23.2)
NP Adam Lefebvre (NCCH Elite P-B MGCC - RMU23.2)
 
Elite 1&2 Men, 165.1 km (Average Speed 40.8 km/h)
1G Ryan Roth (Silber Pro Cycling - RME.1) 4:02:31
2S Gaelen Merritt (Wheels of Bloor/Autostyle Collision - RME.1) at 0:07
3B Yuri Hrycaj (Toronto Hustle - RME.1) 0:10
4 Dan Doddy (Lowestrates Cycling Team - RME.1) 1:26
5 Trevor O'Donnell (Toronto Hustle - RMU23.1) 1:29
6 Simon Fothergill (Ascent Cycling - RMU23.2)
7 Martin Rupes (NCCH Elite P-B MGCC - RMU23.1)
8 Kyle Boorsma (Toronto Hustle - RME.1) all s.t.
9 Bruce Bird (Wheels of Bloor/Autostyle Collision - RME.1) 1:57
10 Anton Varabei (Toronto Hustle - RME.1) s.t.
11 Andrew House (To Wheels Epic Sports Performance - RME.1) 2:02
12 Derek Oosterveen (Ascent Cycling - RME.2) 2:27
13 Jeff Schiller (To Wheels Epic Sports Performance - RME.1) s.t.
14 Greg Boileau (The Bandits Cycling Team - RME.2) 9:51
15 Ed Veal (Realdeal Racing - RME.1)
16 Peter Morse (Mariposa Cycle Racing Team - RME.1) both s.t.
17 Christian Ricci (B1 Evo Cycling - RMU23.1) 9:53
18 Jordann Jones (NCCH Elite P-B MGCC - RMU23.2)
19 Mark Brouwer (Ascent Cycling - RME.1)
20 Adam Bird (Fitwin.com Cycling Team - RME.2)
21 Brad Bradford (Toronto Hustle - RME.1)
22 Larbi Benhabib (OCTTO Cycling Team - RME.1)
23 Marc-antoine Beaudoin (Wheels of Bloor/Autostyle Collision - RME.1)
24 Andrew Bradbury (Blacksmith Cycle Club - RME.1)
25 Timothy Austen (Ride With Rendall p/b Biemme - RMU23.2) all s.t.
PUL Biran Falk-Dotan (St. Catharines Cycling Club - RMU23.2)
PUL Ian Manning (Independent - RME.1)
DNF Garrett Belanger (Lowestrates Cycling Team - RMU23.2)
DNF Matthew Sherar (Lowestrates Cycling Team - RMU23.1)
DNF Tommy Waldeck (OCTTO Cycling Team - RMU23.2)
DNF Aaron Hamill (Wheels of Bloor/Autostyle Collision - RME.2)
DNF Eric Hueston (To Wheels Epic Sports Performance - RME.2)
DNF Tony Jacques (Cobourg Cyling Club - RME.2)
DNF Mike Little (Ascent Cycling - RME.2)
DNF Chris Pollett (To Wheels Epic Sports Performance - RME.2)
DNF Christopher Rowley (Fitwin.com Cycling Team - RME.2)
DNF Bryan Tyers (Fitwin.com Cycling Team - RME.2)
DNF Ben Mcnabb (NCCH Elite P-B MGCC - RME.2)
DNF Ayrton Dick (Ascent Cycling - RME.2)
DNF Benoit Boulay (Toronto Hustle - RME.1)
DNF Niles Vaivars (Ciclowerks - Smile Tiger C.R. - RME.2)
DNS Marshall Eidinger (Mariposa Cycle Racing Team - RME.2)
NP Adam Lefebvre (NCCH Elite P-B MGCC - RMU23.2)
NP Tanner Cookson (Fitwin.com Cycling Team - RME.2)
NP Casey Roth (Ride with Rendall p/b Biemme - RME.1)

 

 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2018 Canadian Cyclist. All rights reserved.