Canadian Cyclist

 

June 5/17 8:37 am - BC Provincial Criterium Championships results


Posted by Editoress on 06/5/17
 

Results from Russ Hay's Grand Prix, BC’s Criterium Championships held in Victoria BC on June 4th

 

Elite Women, 35 laps
1 Gillian Carleton (Broad Street Cycles) 0:56:10
2 Sarah Coney (Fluevog's Crit Nasty) 0:56:14
3 Janna Gillick (Glotman Simpson Cycling)
4 Maggie Coles-Lyster (TaG Cycling Race Team)
5 Megan Rathwell (Broad Street Cycles)
6 Sarah Van Dam (Tripleshot Performance Team) all s.t.
7 Callie Swan (TaG Cycling Race Team) 0:56:15
8 Anna Talman (Trek Red Truck Racing) 0:56:20
9 Haley Gill (Pender Racing p/b BICILETTA)
10 Jess Daniels (Steed Cycles)
11 Anika Todd (Trek Red Truck Racing) all s.t.
12 Brenna Pauly (Tripleshot Performance Team) 0:56:22
13 Emma Lujan (Glotman Simpson Cycling) s.t.
14 Suzanne Hamilton (Cyclery-4iiii) 0:56:26
15 Deborah Snell (Victoria Wheelers) s.t.
16 Anna Gabrielle (Gabby) Traxler (Trek Red Truck Racing) 0:56:27
17 Erin J Attwell (Trek Red Truck Racing)
18 Joanie Caron (Continental Crit Nasty p/b Fluevog) both s.t.
19 Kelsey Macdonald (Fluevog's Crit Nasty) 0:56:35
20 Helena Coney (Fluevog's Crit Nasty) 0:56:40
21 Jennifer Gerth (Fluevog's Crit Nasty) 0:56:42
22 Pamela Troyer (Mighty Cycling) 0:56:50
23 Saskia Kowallik (Victoria Wheelers) 0:58:56
DNF Sarah Carter (Glotman Simpson Cycling)
DNF Rebecca Cohen (Glotman Simpson Cycling)
DNF Denise Mahon (Pro City Racing)
DNF lauren Marshall (Mighty Cycling)
DNF Abbey Mcgill (Edmonton Juventus CC)
DNF Amanda Mcrae (Independant)
DNF Fiona Vernon (Pender Racing p/b BICILETTA)
DNF Joelle Delhaes (Jukebox)
DNF Anne Ouellet (Fluevog's Crit Nasty)
DNF Holly Simonson (Trek Red Truck Racing)
DNF Sonia Taylor (Glotman Simpson Cycling)
DNF Sonia Taylor (Glotman Simpson Cycling)
DNF Lora Genaille (Pender Racing p/b BICILETTA)
DNS Gillian Ellsay (Team Colavita | Bianchi)
DNS Rachel Canning (Fluevog's Crit Nasty)
DNS Michele Schaeffer (Trek Red Truck Racing)
 
Elite Men, 50 laps
1 Connor Toppings (Smart Savvy+ / Garneau U23 Cycling Team) 54:08:46
2 Dylan Davies (Langlois Brown Racing) at 0:22
3 Kyle Buckosky (Trek Red Truck Racing) 0:24
4 Isaac Leblanc (Victoria Wheelers) 0:48
5 Adam De Vos (Rally Cycling)
6 Chris Macleod (Smart Savvy+ / Garneau U23 Cycling Team)
7 Kurt Penno (Trek Red Truck Racing p/b Mosaic Homes)
8 Nigel Kinney (Langlois Brown Racing)
9 Alexander Murison (Trek Red Truck Racing)
10 Brendan Cowley (North Coast Lumber1 p/b Giant White Rock)
11 Patrick Riddell (North Coast Lumber1 p/b Giant White Rock)
12 Nick Monette (Victoria Wheelers)
13 Brendan Armstrong (Trek Red Truck Racing)
14 Amiel Flett-Brown (Glotman Simpson Cycling)
15 Warren Muir (The Lead Out Project)
16 Emile De Rosnay (Broad Street Cycles)
17 Andrew Davidson (The Lead Out Project) all s.t.
18 Andrew Russell (Victoria Wheelers) 0:49
19 Jake Gaucher (The Lead Out Project)
20 Mitchell Ketler (Smart Savvy+ / Garneau U23 Cycling Team)
21 Alexander Amiri (Smart Savvy+ / Garneau U23 Cycling Team)
22 James Grant (TaG Cycling Race Team)
23 Normand Richard (North Coast Lumber1 p/b Giant White Rock) all s.t.
24 Mark Grant (TaG Cycling Race Team) 0:50
25 Ben Katerberg (TaG Cycling Race Team)
26 Jem Arnold (Glotman Simpson Cycling)
27 Ethan Palamerek (The Lead Out Project)
28 Robert Gutgesell (Trek Red Truck Racing)
29 Cameron Fitzmaurice (TaG Cycling Race Team)
30 Thomas Wallace (Glotman Simpson Cycling)
31 Oliver Evans (H&R Block Pro Cycling)
32 Ty Andrews (Trek Red Truck Racing)
33 Wilson Tran (Langlois Brown Racing)
34 Joshua Kropf (Smart Savvy+ / Garneau U23 Cycling Team)
35 Lukas Conly (Smart Savvy+ / Garneau U23 Cycling Team) all s.t.
36 Jake Cullen (Smart Savvy+ / Garneau U23 Cycling Team) 1:19
37 Adam Attwell (Smart Savvy+ / Garneau U23 Cycling Team) 1:37
DNF Clarke Lind (Trek Red Truck Racing)
DNS Jackson Bocksnick (Victoria Wheelers)
DNF Duncan Bryson (Victoria Wheelers)
DNF Cody Canning (BSC)
DNF Erik Diertens (TaG Cycling Race Team)
DNF Logan Edgar (Victoria Wheelers)
DNF Sean Henry (North Coast Lumber1 p/b Giant White Rock)
DNF Brandon Jones (North Coast Lumber1 p/b Giant White Rock)
DNF Trevor Mackenzie (Victoria Wheelers)
DNF Sherwood Plant (Langlois Brown Racing)
DNF Nicholas Jones (North Coast Lumber1 p/b Giant White Rock)
DNF Kellen Viznaugh (Smart Savvy+ / Garneau U23 Cycling Team)
DNS Adam Holcombe (Gastown Cycling Association)
DNS Galen Kehler (Phoenix Velo)
DNS Jeffrey Kemp (Capa Tosta)
DNF Aidan Livesey (The Lead Out Project)
DNF Von Winkelmann (Smart Savvy+ / Garneau U23 Cycling Team)
DNS Harrison Bailey (Storck CCN Development Team)


Other categories

 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2018 Canadian Cyclist. All rights reserved.