SQLSTATE[HY000] [1045] Access denied for user 'canadia'@'localhost' (using password: YES) Canadian Cyclist Preston Street Criterium results

Canadian Cyclist

 

June 18/17 21:39 pm - Preston Street Criterium results


Posted by Editoress on 06/18/17
 

Results from the Preston Street Criterium held in Ottawa

 

Photo galleries by Robert Roaldi

 

Master 3, Elite 4 & U17 Men 36 km (Avg. speed 40.8 kph)
1 Zola Mehlomakulu (Independent) - RME.4 0:52:57
2 Dylan Bibic (Midweek Cycling Club) - RMU17 at 0:16
3 Michel Ostiguy (Vcom/cycle St-laurent) - RMM.3 0:20
4 Cody Mckay (Tekne Cycle Club) - RME.4
5 Jesse Manner (Wheelers) - RME.4
6 Michel Demers (DAC Jet-Stelvio) - RMM.3
7 Ronald Ross (613 Cycling) - RMM.3 all s.t.
8 Bryan Reyes (Dark Horse Flyers Cycling Club) - RME.4 0:40
9 John Corpuz (613 Cycling) - RME.4
10 Daniel Horn (Independent) - RME.4 both s.t.
11 Damien Vialaret (Van Dessel p/b Hyperthreads) - RMU17 0:52
12 Justin Goulding (613 Cycling) - RME.4 1:03
13 Sarabraj Singh (LapDogs Cycling Club) - RME.4 1:15
14 Thomas Hodgins (Bikes On wheels) - RME.4 s.t.
15 James Brooks (Tekne Cycle Club) - RMM.3 1:29
16 Siavash Atighetchi (Ride With Rendall p/b Biemme) - RMM.3 1:56
17 Mark Hiscocks (Nine2FivePro Cycling Team) - RMM.3 2:00
DNF Steve Grujic (Ciclowerks - Smile Tiger C.R.) - RMM.3
DNF Cory Reggentin (Cornwall Cycle Club) - RMM.3
DNF Tristan Barr (Cyclelogik Racing) - RMM.3
DNF Stuart Theron (Gearheads) - RME.4
DNF Benjamin Harrington (Ottawa Bicycle Club) - RMU17
DNF Marcus Davies (Ottawa Bicycle Club) - RMM.3
DNF Tim O'connor (Ride with Rendall p/b Biemme) - RMM.3
DNF Paul Allen (Ride with Rendall p/b Biemme) - RMM.3
DNF Eric Larson (Ride with Rendall p/b Biemme) - RMM.3
DNF Kevin Gibson (Waterloo Cycling Club) - RME.4
NP Doug Holt (613 Cycling) - RMM.3
NP Brett Stoppa (ECG) - RMU17
NP Simon Plenderleith (Independent) - RME.4
NP Nicholas Dehler (Independent) - RME.4
NP Juan Larios (LapDogs Cycling Club) - RME.4
NP Matthew Hogan (Midweek Cycling Club) - RMU17
NP Radek Bonk (Ride With Rendall p/b Biemme) - RMM.3
NP David Jones (Tekne Cycle Club) - RMM.3
NP Colin Belanger (ERTC) - RMM.3
NP Tony Campbell (The Cyclery) - RMM.3
DNS Vincent Belanger (Independent) - RMM.3
 
Master 2, Elite 3 & Junior Men 37 km (Avg. speed 41.9 kph)
1 Tristan Guillemette (Desjardins Ford) - RMJ 0:52:56
2 John Stuart (Equipe cycliste de Gatineau) - RMJ
3 Bill Hurley (The Cyclery) - RMM.2
4 Jackson Vandewouw (Tekne Cycle Club) - RME.3
5 Andrew Jonker (Independent) - RME.3
6 Robert Orange (Ride With Rendall p/b Biemme) - RMM.2
7 Thomas Pevalin (NCCH Elite p-b MGCC) - RMJ
8 Enrico Traini (Kallisto-FCV p/b Peloton Contracting) - RME.3
9 Sebastien Riopel (VCOM Cycles St-Laurent) - RMM.2
10 Ian Dalling (Cyclery Racing) - RMM.2
11 Brad Martel (Ride With Rendall p/b Biemme) - RMM.2
12 Ryan Jonker (Independent) - RME.3
13 Zachary Konings (CoachChris.ca/Joe Rousseau/Garneau) - RME.3
14 William Vermette (Desjardins Ford) - RMJ
15 Anthony Kocsis (VCOM Cycles St-Laurent) - RMM.2
16 Cyril Jan Hoferica (Midweek Cycling Club) - RMJ
17 Jay Lambert (Nine2FivePro Cycling Team) - RMM.2
18 Arthur Jedson Tommy (Ride With Rendall p/b Biemme) - RMM.2
19 Christian Voyer (Ride with Rendall p/b Biemme) - RMM.2
20 Charles-Antoine Forest-Leblanc (Desjardins Ford) - RMJ all s.t.
21 Chris Kirk (Independent) - RMM.2 0 :09
22 Guillaume Lafleur (ECG / Polo Velo - Norco) - RME.3 0:12
23 Gabriel Marceau (Desjardins Ford) - RMJ 0:22
24 Zoltan Liptak (Independent) - RME.2 s.t.
25 Clay Moon (Equipe cycliste de Gatineau) - RMJ 0:26
26 Rodrigo Diaz (Euro-Sports) - RMM.2
27 Mathyeu Larocque (Equipe cycliste de Gatineau) - RME.3 both s.t.
28 James White (Ride With Rendall p/b Biemme) - RMM.2 0:34
29 Patrick Pelda (West of Quebec Wheelers) - RMM.2 0:36
30 Elgar Vaivars (Ciclowerks - Smile Tiger C.R.) - RMM.2 s.t.
31 Carson Miles (ECG - Eurosports) - RMJ 0:55
32 Felix Pelletier (Desjardins Ford) - RMJ 1:28
33 Alexis Rochette (Desjardins Ford) - RMJ 1:33
DNF Simon Bissonnette (Club Cycliste Universite de Montreal) - RME.3
DNF Dale Danner (Cyclery Racing) - RMM.2
DNF Jeremie Ranger (Equipe cycliste de Gatineau) - RMJ
DNF Mathieu Tremblay-Gravel (Equipe cycliste de Gatineau) - RME.3
DNF William Trischuk (Kallisto-FCV p/b Peloton Contracting) - RMM.2
DNF Jeff Johnston (Nine2FivePro Cycling Team) - RMM.2
DNF Matthew Dickson (Ottawa Bicycle Club) - RMJ
DNF Andy Wilson (Tekne Cycle Club) - RMM.2
DNF Dustin King (The Bandits Cycling Team) - RME.3
NP Andrew Olive (euro-sports) - RMM.2
NP Gabriel Song (Ottawa Bicycle Club) - RMJ
NP Mark Sherboneau (Ride With Rendall p/b Biemme) - RMM.2
NP Ben Baker (Toronto Hustle) - RME.3
NP James Brooks (West of Quebec Wheelers) - RMM.2
DNS Michael Fawcett (Cyclepath Oakville Race Team) - RME.3
DNS Nicholas Bundza (Tekne Cycle Club) - RMM.2
 
Elite, Master & Junior Women 43 km (Avg. speed 38.1 kph)
1 Joelle Numainville (Cyclance Pro Racing) - RWE.1 1:07:43
2 Karlee Gendron (Rise Racing) - RWE.1
3 Simone Boilard (Desjardins Ford) - RWJ
4 Miriam Brouwer (Rise Racing) - RWE.1
5 Sara Giovannetti (The Cyclery-4iiii) - RWE.1 all s.t.
6 Sophie Bernard (The Cyclery-4iiii) - RWE.1 0 :55
7 Luce Bourbeau (Independent) - RWE.1 -1 lap
8 Olivia Baril (Desjardins Ford) - RWE.1 -1 lap
9 Allyson Gillard (Desjardins Ford) - RWE.1 -1 lap
10 Elizabeth Archbold (Madonna Wheelers Cycling Club) - RWJ -1 lap
11 Ashley Barson (Rise Racing) - RWE.1 -1 lap
12 Sophie Gattuso (DAC Jet-Stelvio) - RWMA -1 lap
13 Isabelle Mayrand (Independent) - RWE.1 -1 lap
14 Dafne Theroux-Izquierdo (Desjardins Ford) - RWE.1 -1 lap
15 Jill Messier (West of Quebec Wheelers) - RWE.3 -2 laps
16 Corinne Helbig (Ma Bicyclette) - RWE.2 -2 laps
17 Marie-Renee Vial (Cycle Velo Outaouais) - RWE.1 -3 laps
18 Karen Grujic (Ciclowerks/Smile Tiger C.R) - RWMA -3 laps
19 Kendra Howard (Midweek Cycling Club) - RWE.3 -4 laps
20 Heather Tkalec (Euro-Sports) - RWMB -4 laps
21 Angela Beauchamp (Euro-Sports) - RWMB -5 laps
22 Dominique Gervais (Ottawa Bicycle Club) - RWU17 -6 laps
NP Meghan Grant (Independent) - RWE.1
 
Elite 1/2 & Master 1 Men 59 km (Avg. speed 43.2 kph)
1 Derek Gee (Team Race Clean) - RME.1 1:22:02
2 Anton Varabei (Toronto Hustle) - RME.1 at 0:32
3 Derrick St John (Ride with Rendall p/b Biemme) - RME.1
4 Max Rubarth (Equipe Transports Lacombe/Devinci) - RME.1
5 William Goodfellow (Veloselect) - RME.1
6 Mark Brouwer (Ascent Cycling) - RME.1 all s.t.
7 Trevor O'Donnell (Toronto Hustle) - RME.1 0:49
8 Michael Dalterio (Veloselect) - RME.1 0:51
9 Niles Vaivars (Ciclowerks - Smile Tiger C.R.) - RME.2
10 Timothy Austen (Ride With Rendall p/b Biemme) - RME.1
11 Antoine Fabry (Omnipod-The PACK) - RME.1
12 Alexandre Latil (Veloselect) - RME.1
13 Stephen Keeping (Transports Lacombe/ Devinci) - RME.1
14 Matt Surch (Tekne Cycle Club) - RMM.1
15 Dominic Cantin (LowestRates.ca) - RME.1
16 Mike Nash (Ride with Rendall p/b Biemme) - RME.2 all s.t.
17 Brad Bradford (Toronto Hustle) - RME.1 0:57
18 Christian Gomes (Ride with Rendall p/b Biemme) - RME.2 1:03
19 Adam Lefebvre (NCCH Elite p-b MGCC) - RME.1
20 Simon Fothergill (Ascent Cycling) - RME.2
21 Doug van den Ham (Nine2FivePro Cycling Team) - RME.2
22 Jason Valenti (Team NCCH p/b DEC Express) - RME.2
23 Christian Ricci (B1 Evo Cycling) - RME.1
24 Jacques Cormier (Midweek Cycling Club) - RME.2 all s.t.
25 Keith Brouillette (Ascent Cycling) - RME.2 1:11
26 Marc Boudreau (Cyclery Racing) - RME.2
27 Nicolas Cote (1 BIKE) - RME.1
28 Mike Little (Ascent Cycling) - RME.2
29 Derek O'Farrell (Tekne Cycle Club) - RME.2
30 Christian Bernard (Tekne Cycle Club) - RME.2
31 Ed Veal (RealDeal Racing) - RME.1
32 David Lewis (NCCH Elite p/b MGCC) - RME.1
33 Guillaume Walsh (Veloselect) - RME.1 all s.t.
34 Osmond Bakker (The Bandits Cycling Team) - RME.1 1:15
35 Jesse Jarjour (613 Cycling) - RME.2 s.t.
36 Glen Rendall (Ride With Rendall p/b Biemme) - RME.1 1:22
37 Warren MacDonald (Nine2FivePro Cycling Team) - RME.1 s.t.
38 Jean Sebastien Perron (The Cyclery) - RME.1 1:39
39 Kyle Boorsma (Toronto Hustle) - RME.1 1:45
40 Benoit Boulay (Toronto Hustle) - RME.1 s.t.
DNF Paul Tremblay (Ind.) - RME.1
DNF Scott Laliberte (La Bicicletta Cycling Club) - RMM.1
DNF Warren Shiau (Midweek Cycling Club) - RME.2
DNF Daniel Rae (NCCH p/b MGCC) - RME.1
DNF Jonathan Lewis (NCCH Elite p/b MGCC) - RME.1
DNF Bruno Labelle (Omnipod-thePACK) - RME.1
DNF Timothy Burton (RealDeal Racing) - RME.2
DNF Marc Hunt (Tekne Cycle Club) - RMM.1
DNF James Mcguire (Tekne Cycle Club) - RMM.1
DNF David Gruber (Tekne Cycle Club) - RME.1
DNF Shawn Clarke (The Bandits Cycling Team) - RME.2
DNF Mark Van Doormaal (To Wheels Epic Sports Performance) - RME.2
DNF Laurent Levasseur (Veloselect) - RME.1
DNF Richard Bergeron (Omnipod-The PACK) - RME.1
DNF Sam Carmel (Omnipod-The PACK) - RME.1
DNF Scott Elliott (Midweek Cycling Club) - RME.2
NP Christopher Gill (Ma Bicyclette) - RME.1
NP Jim Tsilemos (Ride With Rendall p/b Biemme) - RME.1
NP Andrew Lees (The Bandits Cycling Team) - RME.1
NP Yuri Hrycaj (Toronto Hustle) - RME.1
NP Marc Allard (Ind.) - RME.1
DNS Ian Manning (Ind.) - RME.1
DNS Adam Pugh (Peloton Racing p/b Northern Backup) - RME.2

 

 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2018 Canadian Cyclist. All rights reserved.