Canadian Cyclist

 

June 28/17 16:52 pm - National Road Championships: Junior Criterium results


Posted by Editoress on 06/28/17
 

Results from the Junior Criteriums in Aylmer, QC

Junior Women
1 Maggie Coles-Lyster (TaG Cycling Race Team) 0:38:33
2 Erin J Attwell (Cycling BC)
3 Sarah van Dam (Cycling BC)
4 Simone Boilard (Equipe du Quebec) all s.t.
5 Charlotte Tousignant (Espoirs Élite Primeau Vélo) 0:01
6 Kaitlyn Rauwerda (NCCH Elite p-b MGCC)
7 Ann Pascale Ouellet (Equipe du Quebec) both s.t.
8 Laurie Jussaume (Equipe du Quebec) 0:04
9 Dana Gilligan (Team Ontario/Maverix racing) 0:07
10 Elizabeth Gin (Cycling BC) 0:26
11 Josephine Peloquin (Stingray Trek par Ultime Velo) s.t.
12 Victoria Slater (NCCH Elite p-b MGCC) 0:27
13 Kassandra Kriarakis (Team Ontario/Rise Racing) 0:33
14 Bronwen Campbell (Cycling BC) 0:46
15 Ruby West (Team Ontario/Rise Racing) 0:49
16 Abbey Mcgill (Team Alberta) 0:50
17 Rachel St Onge (Equipe du Quebec) 1:19
18 Camille Primeau (Espoirs Laval Primeau Vélo) 1:19
19 Lyse Ann Coffin (Néron Sprint) 2:36
DNF Ali Van Yzendoorn (Team Ontario/Kallisto-FCV p/b Peloton)
DNF Katherine Bergeron (Dynamiks de Contrecoeur)
DNF Laury Ann Normand (IAMGOLD)
DNF Elizabeth Archbold (Madonna Wheelers)
DNF Ainsley Black (NCCH Elite p-b MGCC)
DNF Hannah Macdonald (NCCH p/b DEC Express)
DNF Emma Delisle (Stingray Trek par Ultime Velo)
DNF Micaiah Besler (TaG Cycling Race Team)
DNF Cheyenne Goh (Team Alberta)
DNF Samantha Hargreaves (Team Alberta)
DNF Eva Poidevin (Team Alberta)
DNF Kayla McKee (Team Ontario/Centurion Next Wave)
 
Junior Men
1 Kurt Penno (Trek Red Truck Racing) 0:52:44
2 Charles-Etienne Chretien (Equipe du Quebec)
3 Vivien Rindisbacher (NCCH Elite p-b MGCC)
4 Michael Foley (Team Ontario/La Bicicletta cycling)
5 Guillaume Davidson (IAMGOLD)
6 Noah Simms (Team Ontario/Toronto Hustle)
7 Adam Attwell (Cycling BC)
8 Gabriel Drapeau Zgoralski (Team Novo Nordisk) all s.t.
9 Jonathan Cassivi (Stingray Trek par Ultime Velo) 0:04
10 Tyler Clark (Team Ontario/ Centurion Next Wave) s.t.
11 Lucas Taylor (Kallisto FCV p/b Peleton Contracting) 0:06
12 Robin Plamondon (Equipe du Quebec)
13 Tristan Guillemette (Equipe du Quebec)
14 Ben Katerberg (TaG Cycling Race Team)
15 Antoine Dalterio (Espoirs Élite Primeau Vélo)
16 Danie Nordemann-Da Silva (Kallisto FCV p/b Peleton Contracting)
17 Olivier Hamel (IAMGOLD) all s.t.
18 Mark Grant (TaG Cycling Race Team) 0:12
19 Simon Dubuc (IAMGOLD)
20 Ethan Sittlington (NCCH Elite p-b MGCC)
21 MaxStingray Brousseau Carnevale (MaxStingray Trek par Ultime Velo)
22 Édouard Beaudoin (Equipe du Quebec)
23 Gabriel Marceau (Desjardins Ford)
24 Dawson Macdonald (NCCH Elite p-b MGCC) all s.t.
25 Adam Wolfe (Espoirs Élite Primeau Vélo) 0:29
26 Graydon Staples (Team Ontario/ Toronto Hustle) 0:38
27 Félix Boutin (IAMGOLD) 1:06
28 Olivier Beaulieu (Espoirs Élite Primeau Vélo)
29 Chris Ernst (Team Ontario) both s.t.
DNF Ethan Palamerek (Team Alberta)
DNF Antoine Ippersiel (Stingray Trek par Ultime Velo)
DNF Sean Richardson (Cannondale pb Fortius /team BC)
DNF Ethan Pauly (Cycling BC)
DNF Thomas Schellenberg (Cycling BC)
DNF Quinn Storey (Cycling BC)
DNF Gabriel Guay (Desjardins Ford)
DNF William Vermette (Desjardins Ford)
DNF Caleb Bender (Dr. Walker Sport Chiropractor Cycling)
DNF Carson Miles (ECG - Eurosports)
DNF Clay Moon (Equipe Cycliste Gatineau)
DNF John Stuart (Equipe Cycliste Gatineau)
DNF Charles Antoine Forest Leblanc (AntoEquipe du Quebec)
DNF Felix Pelletier (Equipe du Quebec)
DNF Emile Vezina Coulombe (Equipe du Quebec)
DNF Nicolas Rivard (Espoirs Laval Primeau Vélo)
DNF Thomas Louis Deshaies (IAMGOLD)
DNF Thomas Fortier (IAMGOLD)
DNF Philippe Gelinas (IAMGOLD)
DNF Maxime Perigny (IAMGOLD)
DNF Justin Correa (Kallisto FCV p/b Peleton Contracting)
DNF Kobe Liberty (Kallisto FCV p/b Peleton Contracting)
DNF Oliver Campbell (Midweek Cycling Club)
DNF Eric Reinke (NCCH Elite p-b MGCC)
DNF Giuseppe Carone (NCCH Elite p-b MGCC)
DNF Ronan Johnson (NCCH Elite p-b MGCC)
DNF Thomas Pevalin (NCCH Elite p-b MGCC)
DNF Eric Bartolomeo (NCCH p/b Dec Express)
DNF Christopher Merrick (NCCH p/b DEC Express)
DNF Joseph Pancoe (NCCH p/b DEC Express)
DNF Jack Sirman (NCCH p/b Dec Express)
DNF Matthew Dickson (Ottawa Bicycle Club)
DNF Joel Domingue (Stingray Trek par Ultime Velo)
DNF Erik Diertens (TaG Cycling Race Team)
DNF Isaac Van Der Vliet (TaG Cycling Race Team)
DNF Jake Gaucher (Team Alberta)
DNF Jayke Janssen (Team Alberta)
DNF Jackson Kinniburgh (Team Alberta)
DNF Alexis Rochette (Desjardins Ford)
DNF Cyril Jan Hoferica (Midweek Cycling Club)
DNF Nicolas Bougie (Garneau Québecor)
DNS Francis Juneau (Stingray Trek par Ultime Velo)
DNS Tristan Jussaume (Dynamiks de Contrecoeur)


 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2018 Canadian Cyclist. All rights reserved.