Canadian Cyclist

 

July 9/17 7:27 am - World Cup Lenzerheide: Xc results U23 Women and Men


Posted by Editoress on 07/9/17
 

Results from the U23 Women and Men in Lenzerheide, Switzerland

U23 Women, 20.6 km
1 Kate Courtney (USA) Specialized Racing 1:14:12
2 Sina Frei (Sui) JB Brunex Felt Team at 0:21
3 Evie Richards (GBr) 1:00
4 Haley Batten (USA) Clif Pro Team 2:51
5 Martina Berta (Ita) BH-SRSuntour-KMC 3:27
6 Rocio Del Alba Garcia Martinez (Esp) 3:45
7 Malene Degn (Den) Ghost Factory Racing 4:22
8 Nicole Koller (Sui) Moebel Maerki MTB Pro Team 5:15
9 Ida Jansson (Swe) 5:26
10 Chiara Teocchi (Ita) Bianchi Countervail 5:58
11 Lena Gerault (Fra) BH-SRSuntour-KMC 6:26
12 Isla Short (GBr) OMX Pro Team 7:02
13 Adela Safarova (Cze) 7:15
14 Serena Tasca (Ita) 7:41
15 Lucie Urruty (Fra) Scott Creuse Oxygene Gueret 7:56
16 Chloe Passelande (Fra) Massi 8:00
17 Helene Clauzel (Fra) 8:17
18 Sophie Von Berswordt (Ned) 8:24
19 Nina Benz (Ger) 8:36
20 Barbora Prudkova (Cze) 8:56
21 Luciana Roland (Arg) 8:58
22 Nadja Heigl (Aut) 9:14
23 Aline Seitz (Sui) Rose Vaujany fueled by Ultrasports 9:28
24 Jana Czeczinkarova (Cze) SRAM Mitas Trek 10:01
25 Antonia Daubermann (Ger) 10:34
26 Alizee Paties (Fra) 10:56
27 Hannah Finchamp (USA) Clif Pro Team 11:05
28 Manon Mantei (Fra) Velo Club Ornans 11:12
29 Anne Julie Tremblay (Can) 11:21
30 Chrystelle Baumann (Sui) 11:42
31 Greta Seiwald (Ita) 12:00
32 Ramona Kupferschmied (Sui) Wheeler Pro Team 12:06
33 Sonja Guerrini (Sui) Strüby-Bixs Team 12:32
34 Magdalena Zielinska (Pol) 12:54
35 Constance Valentin (Fra) Materiel-Velo.com 12:59
36 Magdalena Duran Garcia (Esp) Massi 13:13
37 Lena Mettraux (Sui) 13:28
38 Soren Meeuwisse (Can) Team Canada 13:57
39 Anna Spielmann (Aut) -1 Lap
40 Lia Schrievers (Ger) German Technology Racing -1 Lap
41 Holly Harris (Aus) -1 Lap
42 Charlotte Rayner (NZl) -1 Lap
43 Ella Conolly (GBr) -1 Lap
44 Charline Fragniere (Sui) -1 Lap
45 Clara Blohm Clemmensen (Den) -1 Lap
46 Amelie Simard (Can) Team Canada -1 Lap
47 Theresia Schwenk (Ger) -2 Laps
48 Angela Campanari (Ita) -2 Laps
DNF Maria Rodriguez Navarrete (Esp) Primaflor Mondraker
DNS Alessia Nay (Sui)
 
U23 Men, 29 km
1 Martins Blums (Lat) ZZK 1:28:48
2 Maximilian Brandl (Ger) at 0:14
3 Nadir Colledani (Ita) Torpado Gabogas 0:37
4 Sebastian Fini Carstensen (Den) CST Sandd American Eagle MTB Racing Team 1:27
5 Vlad Dascalu (Rou) 1:28
6 Petter Fagerhaug (Nor) 1:47
7 Milan Vader (Ned) 2:03
8 Wout Alleman (Bel) 2:10
9 Raphael Gay (Fra) Scott Creuse Oxygene Gueret 2:24
10 Peter Disera (Can) Norco Factory Team XC 2:46
11 Alan Hatherly (USA) 2:48
12 Ben Oliver (NZl) NZ Performance Hub powered by Subway 3:05
13 Jonathan Josue Quesada Castillo (CRc) 3:23
14 Lukas Baum (Ger) Kurschat Consulting Racing Team 3:26
15 Joris Ryf (Sui) Wheeler Pro Team 3:29
16 Antoine Philipp (Fra) Veloroc BMC 3:34
17 Pierre De Froidmont (Bel) Merida Wallonie MTB Team 3:40
18 David Nordemann (Ned) CST Sandd American Eagle MTB Racing Team 4:02
19 Erik Haegstad (Nor) 4:06
20 Georg Egger (Ger) 4:09
21 Maximilian Foidl (Aut) 4:15
22 Vital Albin (Sui) Bike Team Solothurn 4:21
23 Clement Berthet (Fra) BH-SRSuntour-KMC 4:23
24 Matej Prudek (Cze) 4:48
25 Simon Andreassen (Den) Specialized Racing 5:02
26 Jan Vastl (Cze) 5:05
27 Gioele Bertolini (Ita) Team Nob Selle Italia 5:22
28 Neilo Perrin Ganier (Fra) Massi 5:43
29 Frazer Clacherty (GBr) 5:43
30 Lucas Dubau (Fra) 6:06
31 Sven Strahle (Ger) German Technology Racing 6:16
32 Noah Blochlinger (Sui) Fischer-BMC 6:30
33 Benoît Jeanniard (Fra) 6:31
34 Rok Naglic (Slo) 6:32
35 Alessandro Naspi (Ita) 6:53
36 Quinten Hermans (Bel) 7:02
37 Filippo Colombo (Sui) Velo Club Monte Tamaro 7:08
38 Maxime Loret (Fra) Scott Creuse Oxygene Gueret 7:15
39 Leo Lhomme (Sui) Team VTT BMC Fribourg 7:27
40 Marc Andre Fortier (Can) Pivot Cycles - OTE 7:53
41 Vincent Sibille (Fra) Team Vosges VTT 7:57
42 Kevin Kuhn (Sui) Scott Development MTB Team 8:13
43 Raphael Auclair (Can) Pivot Cycles - OTE 8:18
44 Simon Schneller (Ger) 8:19
45 Simon Vitzthum (Sui) 8:20
46 Quinton Disera (Can) Norco Factory Team XC 8:21
47 Martin Emil Siggerud (Nor) 8:24
48 Gioele De Cosmo (Ita) 8:31
49 Jan Rajchart (Cze) 8:33
50 Thomas Bonnet (Fra) BH-SRSuntour-KMC 8:33
51 Andrin Beeli (Sui) Scott Development MTB Team 8:35
52 Joshua Dubau (Fra) 8:44
53 Josef Jelinek (Cze) SRAM Mitas Trek 8:49
54 Sean Fincham (Can) Team Canada 9:05
55 Erno Mc Crae (Bel) 9:06
56 Timon Ruegg (Sui) Scott Development MTB Team 9:07
57 Florian Roch (Fra) Materiel-Velo.com 9:18
58 Clement Auvin (Fra) 9:26
59 Callum Carson (Aus) 9:40
60 Arnaud Hertling (Sui) Team VTT BMC Fribourg 9:51
61 Niels Bech Rasmussen (Den) 9:52
62 Francesco Bonetto (Ita) Elios-SRSuntour Pro Team 10:05
63 Jakub Zamrozniak (Pol) Volkswagen Samochody Uzytkowe MTB Team 10:07
64 Josep Duranreig (Esp) Primaflor Mondraker 10:09
65 Sandro Trevisani (Sui) Team Dom Cycle 10:15
66 Iain Paton (GBr) 10:22
67 Eskil Evensen-Lie (Nor) 10:30
68 Mickael Brunello (Fra) Veloroc BMC 10:30
69 Bastien Michaud (Fra) Velo Club Ornans 10:30
70 Robin Hofmann (Ger) 10:46
71 Luca Schwarzbauer (Ger) 10:52
72 Joel Burman (Swe) 10:57
73 Torben Drach (Ger) 11:24
74 Thibaud Saint Guilhem (Fra) Calvisson VTT 11:32
75 Tasman Nankervis (Aus) 11:39
76 Sandy Floren (USA) Bear Development Team 11:40
77 Lars Reiniger (Ger) 11:44
78 Remy Denervaud (Sui) Team Dom Cycle 12:28
79 Dario Gemperle (Sui) Scott Development MTB Team -1 Lap
80 Jochen De Vocht (Bel) KTM Bike Vision -1 Lap
81 Lars Hubacher (Sui) -1 Lap
82 Alessio Agostinelli (Ita) -1 Lap
83 Axel Zingle (Fra) Materiel-Velo.com -1 Lap
84 Nick Baumann (Sui) Head Pro Team -1 Lap
85 Ivan Filatov (Rus) -1 Lap
86 Carson Beckett (USA) Bear Development Team -1 Lap
87 Casey South (Sui) JB Brunex Felt Team -1 Lap
88 Robin Spiess (Sui) -1 Lap
89 Felix Belhumeur (Can) Pivot Cycles - OTE -1 Lap
90 Tim Feinauer (Ger) German Technology Racing -1 Lap
91 Felix Ritzinger (Aut) -1 Lap
92 Dario Thoma (Sui) -1 Lap
93 Reece Tucknott (Aus) -1 Lap
94 Ramon Lauener (Sui) JB Brunex Felt Team -1 Lap
95 Cole Paton (USA) -1 Lap
96 Julen Latorre Gulias (Esp) -1 Lap
97 Vinzent Dorn (Ger) -1 Lap
98 Tobias Eise (Ger) -2 Laps
99 Tobias Neuhaus (Sui) -2 Laps
100 Dominik Prudek (Cze) -2 Laps
101 Moritz Bscherer (Aut) KTM Pro Team -2 Laps
102 Florian Reichle (Ger) -2 Laps
103 Andreas Egger (Ger) -2 Laps
104 Sven Olivetti (Sui) -2 Laps
105 Moreno Pellizzon (Ita) -2 Laps
106 Federico Mandelli (Ita) FRM Factory Racing Team -2 Laps
107 Alex Bregenzer (Ger) -2 Laps
108 Jonas Stoll (Sui) -2 Laps
109 Christian Brocchi (Ita) Elios-SRSuntour Pro Team -2 Laps
110 Santiago Mesa Pietralunga (Col) -2 Laps
111 Florian Buffard (Fra) Velo Club Ornans -2 Laps
112 Remi Groslambert (Fra) Velo Club Ornans -2 Laps
113 Jaromir Skala (Cze) Ceska Sporitelna Specialized Junior MTB Team -2 Laps
114 Niklas Schehl (Ger) -3 Laps
115 Gareth Cannon (NZl) NZ Performance Hub powered by Subway -3 Laps
116 Jacob Sacket (USA) -3 Laps
117 Gonzalo Artal Lokman (Arg) FRM Factory Racing Team -3 Laps
118 Lucas Strittmatter (Sui) Scott Development MTB Team -3 Laps
119 Clement Noel (Fra) SA Verdun VTT -3 Laps
120 Jakub Kadlec (Cze) Ceska Sporitelna Specialized Junior MTB Team -3 Laps
121 Benjamin Inauen (Sui) -3 Laps
122 Lomas Oscar Wefing (GBr) -3 Laps
123 Gregorio Cerutti (Ita) Team Piemonte Fci -3 Laps
124 Paul Wright (NZl) -3 Laps
125 Martin Gallardo (Arg) -3 Laps
126 Nico Eichenberger (Sui) JB Brunex Felt Team -4 Laps
127 James Kirkham (NZl) -4 Laps
128 Eddy Steible (Fra) Team Vosges VTT -4 Laps
129 Luc Weis (Lux) -4 Laps
130 Louis Mitaine (Fra) Offroad Giant -5 Laps
DNF Jack Compton (NZl) Elios-SRSuntour Pro Team
DNF Jakob Hartmann (Ger) German Technology Racing
DNF Ronen Ellis (Isr)
DNF Ursin Spescha (Sui) Bike Team Solothurn
DNF Santiago Guglielmetti Yavar (Chi)
DNF Johannes Blasi (Ger)
DNF Dominique Sitta (Ita) RDR Italia Factory
DNF Malte Birch (Den)
DNS Sasu Halme (Fin)
DNS David Creber (GBr)



 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2018 Canadian Cyclist. All rights reserved.