Canadian Cyclist

 

July 18/17 21:49 pm - Tour de l'Abitibi: Stage 1


Posted by Editoress on 07/18/17
 

Team Canada's Penno  Opens Tour de l'Abitibi with a Win

 

Photo

Kurt Penno wins stage 1 - photo Vincent Drouin



Results from the first stage of Tour de l’Abitibi

Stage 1: Rouyn-Noranda to Amos, 119.2 km
1 Kurt Penno (Can) Team Canada 2:31:08
2 Nicholas Diniz (Can) Team Ontario
3 Riley Sheehan (USA) Team USA
4 Sam Titter-Dower (NZl) Team New Zealand all s.t.
5 Robin Plamondon (Can) Team Quebec 0:05
6 Guillaume Davidson (Can) Team Canada 0:08
7 Fernando Islas Lopez (Mex) Team Mexico 0:22
8 Richard Holec (Cze) LUX/Stradling p/b Specialized 0:32
9 Emiliano Mirafuentes Resendez (Mex) Team Mexico
10 Charles-Etienne Chretien (Can) Team Canada
11 Gabriel Drapeau Zgoralski (Can) Novo Nordisk
12 Denzel Stephenson (USA) Colorado Select p/b Brac-excel Sports
13 Cole Davis (USA) Team USA
14 Eugene Kakizaki (Jpn) Team Japan
15 Noah Simms (Can) Team Ontario
16 Michael Foley (Can) Team Canada
17 Sean Mcelroy (USA) Team USA
18 Ross Ellwood (USA) Colorado Select p/b Brac-excel Sports
19 Przemyslaw Kotulski (Pol) Novo Nordisk
20 Liam Cappel (NZl) Team New Zealand
21 Ethan Sittlington (Can) Team Ontario
22 Joel Domingue (Can) Stingray/Trek par Ultime Velo
23 Sean Quinn (USA) Team USA
24 Antoine Gauran (Fra) Team France
25 Carlos Duarte Gonzalez (Mex) Team Mexico
26 Conor Swan (USA) Southeast Regional
27 Daniel Gutierrez Ballestero (Col) Team Colombia
28 Thomas Louis Deshaies (Can) IAMGOLD
29 Alfie Peters (GBr) Novo Nordisk
30 Sergio Nicolas Granados Carvajal (Col) Team Colombia
31 Antoine Ippersiel (Can) Stingray/Trek par Ultime Velo
32 Matteo Jorgenson (USA) Team USA
33 Kei Onodera (Jpn) Team Japan
34 Lucas Boniface (Fra) Team France
35 Jonathan Cassivi (Can) Stingray/Trek par Ultime Velo
36 Isaac Bryant (USA) LUX/Stradling p/b Specialized
37 Matthew Jogodnik (USA) Van Dessel Factory Team
38 Warut Paekrathok (Tha) Team Thailand
39 Kendrick Boots (USA) Team USA
40 Gabriel Guay (Can) Desjardins Ford
41 Mark Grant (Can) Cycling BC
42 Isaac Van Der Vliet (Can) Cycling BC
43 Daniel Alejandro Mendez Noreña (Col) Team Colombia
44 Emile Vezina Coulombe (Can) Desjardins Ford
45 Sander Kempi (Est) Team Estonia
46 Antoine Dalterio (Can) Espoirs Elite- Primeau Velo
47 Joosep Sankmann (Est) Team Estonia
48 Ethan Palamerek (Can) Stingray/Trek par Ultime Velo
49 Graydon Staples (Can) Team Canada
50 Anton Smirnov (USA) Colorado Select p/b Brac-excel Sports
51 Maxime Perigny (Can) IAMGOLD
52 Sean Mccarthy (USA) Van Dessel Factory Team
53 Ben Hamilton (NZl) Team New Zealand
54 Camden Vodicka (USA) LUX/Stradling p/b Specialized
55 Colby Lange (USA) LUX/Stradling p/b Specialized
56 Charles Antoine Forest Leblanc (Can) Team Quebec
57 Matthew Blenkinsopp (Can) Novo Nordisk
58 Adrien Pourrat (Fra) Team France
59 Jayden Kuijpers (NZl) Team New Zealand
60 Brayan Yesid Borda Muñoz (Col) Team Colombia
61 Carson Miles (Can) Equipe Cycliste Gatineau
62 Andrey Danilo Rodriguez Guerrero (Col) Team Colombia
63 Lucas Aumeunier (Fra) Team France
64 Ben Katerberg (Can) Cycling BC
65 Taylor Kring (USA) Arizona Select p/b El Grupo Cycling
66 Oscar Elworthy (NZl) Team New Zealand
67 John Stuart (Can) Equipe Cycliste Gatineau
68 Edouard Beaudoin (Can) Team Quebec
69 Dominic Falter (USA) Colorado Select p/b Brac-excel Sports
70 Ryuki Uga (Jpn) Team Japan
71 Ness Dalling (Can) Equipe Cycliste Gatineau
72 Jack Bardi (USA) Colorado Select p/b Brac-excel Sports all s.t.
73 Oskar Maidre (Est) Team Estonia 0:51
74 Ama Nsek (USA) LUX/Stradling p/b Specialized 0:55
75 Noah Schlosser (USA) LUX/Stradling p/b Specialized s.t.
76 Nathaniel Ryan (USA) Van Dessel Factory Team 1:01
77 Henry Lutz (USA) Vantaggio Fitness And Nutrition 1:04
78 Juan Francisco Rosales Hernandez (Mex) Team Mexico 0:32
79 Max Tucker (USA) Vantaggio Fitness And Nutrition 2:39
80 Olivier Hamel (Can) IAMGOLD 2:53
81 Ratchanon Yaowarat (Tha) Team Thailand s.t.
82 Sam Cook (NZl) Stingray/Trek par Ultime Velo 3:04
83 Caiden Plummer (USA) Arizona Select p/b El Grupo Cycling
84 Vincent Detosse (Fra) Team France
85 Francis Juneau (Can) Stingray/Trek par Ultime Velo
86 Pierre Antoine Larochelle (Can) Desjardins Ford
87 Ethan Overson (USA) Arizona Select p/b El Grupo Cycling
88 Louis Faure (Fra) Team France
89 Adam Wolfe (Can) Espoirs Elite- Primeau Velo
90 Dominic Hamelin (Can) Espoirs Elite- Primeau Velo
91 Thomas Schellenberg (Can) Cycling BC
92 Alexis Rochette (Can) Desjardins Ford
93 Justin Correa (Can) Team Ontario all s.t.
94 Samuel Miller (NZl) Team New Zealand 4:22
95 Kenneth Lang (USA) Colorado Select p/b Brac-excel Sports 5:00
96 James Stuart (USA) Southeast Regional 5:06
97 Simon Dubuc (Can) IAMGOLD s.t.
98 Wheeler Davis (USA) Novo Nordisk 5:30
99 Ean Pugh (USA) Southeast Regional 5:33
100 Max Bien (USA) Southeast Regional 5:33
101 Clement Ouimet (Can) Espoirs Elite- Primeau Velo 6:11
102 Gabriel Marceau (Can) Desjardins Ford 6:16
103 Felix Boutin (Can) Team Quebec s.t.
104 Alexander Chrystall (USA) Van Dessel Factory Team 6:30
105 Kouki Shinoda (Jpn) Team Japan 7:09
106 Ken Sato (Jpn) Team Japan
107 Erik Diertens (Can) Cycling BC
108 Olivier Beaulieu (Can) Espoirs Elite- Primeau Velo all s.t.
109 Philippe Bourget (Can) Desjardins Ford 8:03
110 Maxime Brousseau Carnevale (Can) Espoirs Elite- Primeau Velo 8:23
111 Adam Attwell (Can) Cycling BC 8:26
112 Felix Pelletier (Can) Team Quebec 8:48
113 Seth Jones (USA) Van Dessel Factory Team 8:53
114 Fernando Alexis Ortiz Picasso (Mex) Team Mexico 8:59
115 Vivien Rindisbacher (Sui) Team Canada 9:50
116 Marten Jõeäär (Est) Team Estonia 11:38
117 Ethan Fuller (USA) Vantaggio Fitness And Nutrition 13:19
118 Noppachai Klahan (Tha) Team Thailand 13:35
119 Thomas Fortier (Can) IAMGOLD 20:17
120 Avery Baltunis (USA) Arizona Select p/b El Grupo Cycling 23:18
121 Matthew Dickson (Can) Equipe Cycliste Gatineau 23:23
122 Bert Palts (Est) Team Estonia 29:11
123 Cesar Reyes (USA) Vantaggio Fitness And Nutrition 30:08
124 Clay Moon (Can) Equipe Cycliste Gatineau 30:13
125 Hunter Wilson (USA) Vantaggio Fitness And Nutrition s.t.
OTL Ben Cook (USA) Van Dessel Factory Team 34:58
OTL Clyde Sebastian Logue (USA) Arizona Select p/b El Grupo Cycling 36:32
OTL Santiago Buitrago Sanchez (Col) Team Colombia 38:42
OTL Juan Evamir Lerma Ibarra (Mex) Team Mexico
OTL Shuichiro Shiojima (Jpn) Team Japan both s.t.
OTL Austin Brown (USA) Southeast Regional 38:48
OTL Zaid Murrieta (USA) Arizona Select p/b El Grupo Cycling 43:38
OTL Muhammadhanafee Kueji (Tha) Team Thailand 45:35
OTL Philippe Gelinas (Can) IAMGOLD 48:15
DNF Randar Saar (Est) Team Estonia
DNF Tristan Guillemette (Que) Team Quebec
DNF Scott English (Can) Equipe Cycliste Gatineau
DNF Declan Irvine (Aus) Novo Nordisk
DNF Samuel Meullenet (USA) Southeast Regional
DNF Parker Rous (USA) Vantaggio Fitness And Nutrition


 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2018 Canadian Cyclist. All rights reserved.