Canadian Cyclist

 

August 4/17 15:29 pm - Tour de la Province de Namur: Stage 3, Elliott holds onto lead


Posted by Editoress on 08/4/17
 

Results from the fourth stage in Belgium

Stage 3: Couvin to Doische, 151 km
1 Laurens Sweeck (Era Circus CT) 3:31:00
2 Mathias van Gompel (Lotto Soudal) at s.t.
3 Arbrom Stockman (Tarteletto - Isorex) 0:01
4 Nicolas Houtteman (EFC - L&R - Vulsteke) 0:21
5 Lionel Taminiaux (Ago Aqua Service)
6 Maximilien Picoux (T'Palm PCW)
7 Julien Mortier (Ago Aqua Service)
8 Diether Sweeck (Era Circus CT)
9 Bjorg Lambrecht (Lotto Soudal)
10 Jens Moens (Vaneyck Sport)
11 Bjarne Vanacker (EFC - L&R - Vulsteke)
12 Michael Boros (Pauwels Sauzen Vastgoedservice)
13 Michiel Stockman (Tarteletto - Isorex)
14 Fabio Sinoy (United CT)
15 Viktor Verschaeve (EFC - L&R - Vulsteke)
16 Ward Timmermans (Steeds Vooraan Kontich)
17 Jonas Castrique (Lotto Soudal)
18 Michael Vanthourenhout (Marlux Napoleon Games)
19 Kenny Willems (Stageco - Special Paint CT)
20 Thomas Vanbesien (United CT)
21 Dieter Bouvry (Pauwels Sauzen Vastgoedservice)
22 Tuur Deprez (Vl Technics Experza Abutriek)
23 William Elliott (Team Canada/RaceClean)
24 Celestin Leyman (EFC - L&R - Vulsteke)
25 Sylvain Moniquet (Ago Aqua Service)
26 Max Emil Korner (T'Palm PCW)
27 Jelle Schuermans (Pauwels Sauzen Vastgoedservice)
28 Lennert Teugels (United CT)
29 Laurens Huys (Lotto Soudal)
30 Yorick Slagmulders (Vaneyck Sport)
31 Edward Walsh (Team Canada/RaceClean)
32 Sieben Devalckeneer (United CT) all s.t.
33 Jelle De Ville (Vaneyck Sport) 1:15
34 Nils Sinschek (Lotto Jumbo De Jonge Renner)
35 Angelo van den Bossche (Home Solution Anmapa Soenens CT) both s.t.
36 Thimo Willems (EFC - L&R - Vulsteke) 2:20
37 Antoine Baurin (RC Pesant CL) 2:41
38 Nicolas Verougstraete (Vl Technics Experza Abutriek) 4:31
39 Aaron van Poucke (Vl Technics Experza Abutriek) 6:00
40 Remi Cara (Veranda Willems Crabbe Toitures Chevigny)
41 Jeroen Vercammen (Steeds Vooraan Kontich)
42 Jorden Bothuyne (Vl Technics Experza Abutriek)
43 Thierry Kirouac-Marcasa (Team Canada/RaceClean)
44 Nils Heyns (Steeds Vooraan Kontich)
45 Auxence Buntinx (T'Palm PCW)
46 Jonas Cornelis (VP Consulting Zannatta CT)
47 Adam Lewis (United CT)
48 Ruben Apers (Lotto Soudal) all s.t.
49 Antoine Loy (Ago Aqua Service) 6:03
50 Sander De Pestel (Lotto Soudal)
51 Quentin Venner (Veranda Willems Crabbe Toitures Chevigny)
52 Wietse Bosmans (Era Circus CT)
53 Braam Merlier (Era Circus CT)
54 Marvin Tasset (Ago Aqua Service)
55 Bryan Bouwmans (Lotto Jumbo De Jonge Renner)
56 Jordy Bouts (Prorace CT)
57 Rob Peeters (Pauwels Sauzen Vastgoedservice)
58 Dieter Vanthourenhout (Marlux Napoleon Games)
59 Ward Jaspers (Lotto Soudal)
60 Vitor Zucco (Baguet Miba Indulek Derito Ct)
61 Yoni Lagneaux (Baguet Miba Indulek Derito Ct)
62 Alexandre Caudoux (Club Limousin)
63 James Adams (Pauwels Sauzen Vastgoedservice)
64 Maxime Urruty (Club Limousin)
65 Julian Mertens (Vl Technics Experza Abutriek)
66 Jacob Relaes (EFC - L&R - Vulsteke) all s.t.
67 Thomas Chassagne (Club Limousin) 8:35
68 Jer Mccann (Baguet Miba Indulek Derito Ct)
69 Glen van Nuffelen (Home Solution Anmapa Soenens CT)
70 Remi Belot (RC Pesant CL)
71 Jens Teirlinck (Dovy Keukens FCC)
72 Mathias van Lysebeth (Home Solution Anmapa Soenens CT)
73 Kevin Walders (Vaneyck Sport)
74 Cédric Beck (Vl Technics Experza Abutriek)
75 Louis Deguide (Prorace CT)
76 Guillaume Delvaux (T'Palm PCW)
77 Bram De Kort (Lotto Jumbo De Jonge Renner)
78 Han Devos (Stageco - Special Paint CT)
79 Derek Gee (Team Canada/RaceClean)
80 Niels De Rooze (Tarteletto - Isorex)
81 Jasper De Plus (Home Solution Anmapa Soenens CT)
82 Jaron Wydooghe (Home Solution Anmapa Soenens CT)
83 Mathias Delameilleure (Dovy Keukens FCC)
84 Thijs Vandaele (Dovy Keukens FCC)
85 Sieben Wouters (Pauwels Sauzen Vastgoedservice)
86 Sander Rietjens (Prorace CT)
87 Guillaume Gerbaud (Club Limousin)
88 Dick Janssen (Lotto Jumbo De Jonge Renner)
89 Corentin Buisson (Club Limousin)
90 Adrien Houbben (Veranda Willems Crabbe Toitures Chevigny)
91 Julien Buisson (Club Limousin)
92 Martin Palm (Ago Aqua Service)
93 Tom Verhaegen (United CT)
94 Jaap Kooijman (Lotto Jumbo De Jonge Renner)
95 Evan Burtnik (Team Canada/RaceClean)
96 Tim Timmermans (Steeds Vooraan Kontich)
97 Tijl Pauwels (Marlux Napoleon Games)
98 Gianni Siebens (Marlux Napoleon Games)
99 Gerben Peersman (Steeds Vooraan Kontich)
100 Jarne Driessen (Marlux Napoleon Games)
101 Bram Rombouts (Steeds Vooraan Kontich)
102 Robby Willems (Stageco - Special Paint CT)
103 Jelle Cant (Era Circus CT)
104 Gert Smets (Era Circus CT)
105 Rohan Du Plooy (Veranda Willems Crabbe Toitures Chevigny)
106 Willem Boersma (Team Canada/RaceClean)
107 Robin Mertens (Prorace CT)
108 Sven Verbeeck (Stageco - Special Paint CT)
109 Niels Tooth (Prorace CT) all s.t.
110 Glenn Loenbers (United CT) 15:13
111 Lounes Verschaeve (Dovy Keukens FCC) 15:29
112 Robin Haubruge (T'Palm PCW)
113 Ruben van der Haegen (Vl Technics Experza Abutriek)
114 Giovane Arduino Bido (Dovy Keukens FCC)
115 Glenn De Kee (Baguet Miba Indulek Derito Ct)
116 Oliver Moors (Baguet Miba Indulek Derito Ct)
117 Ruben Dillen (Vaneyck Sport)
118 Jasper De Proost (Stageco - Special Paint CT)
119 Glenn Debruyne (Home Solution Anmapa Soenens CT)
120 Angelo De Clercq (Marlux Napoleon Games) all s.t.
121 Quentin Deby (RC Pesant CL) 17:39
122 Paul Cremers (Lotto Jumbo De Jonge Renner) 19:37
123 Remy Dechambre (Veranda Willems Crabbe Toitures Chevigny)
124 Aaron De Veirman (Dovy Keukens FCC)
125 Steff van Genechten (Stageco - Special Paint CT)
126 François Allard (RC Pesant CL) all s.t.
DNF Michiel Offermans (Prorace CT)
DNF Jorden De Haes (EFC - L&R - Vulsteke)
DNF Johan Steens (VP Consulting Zannatta CT)
DNF Dave Verbeken (Vaneyck Sport)
DNF Gordon De Winter (Ago Aqua Service)
DNF Tanguy Carton (Veranda Willems Crabbe Toitures Chevigny)
DNF Alessandro De Amicis (RC Pesant CL)
DNF Dieter Claus (Stageco - Special Paint CT)
 
GC
1 William Elliott (Team Canada/RaceClean) 9:51:32
2 Sylvain Moniquet (Ago Aqua Service) at 0:13
3 Lennert Teugels (United CT) 0:22
4 Mathias van Gompel (Lotto Soudal) 0:46
5 Laurens Sweeck (Era Circus CT) 0:50
6 Michael Boros (Pauwels Sauzen Vastgoedservice) 0:55
7 Dieter Bouvry (Pauwels Sauzen Vastgoedservice) 1:10
8 Julien Mortier (Ago Aqua Service) 1:12
9 Bjorg Lambrecht (Lotto Soudal) 1:13
10 Arbrom Stockman (Tarteletto - Isorex) s.t.
11 Diether Sweeck (Era Circus CT) 1:21
12 Laurens Huys (Lotto Soudal) 1:28
13 Lionel Taminiaux (Ago Aqua Service) 1:29
14 Bjarne Vanacker (EFC - L&R - Vulsteke) 1:35
15 Viktor Verschaeve (EFC - L&R - Vulsteke)
16 Edward Walsh (Team Canada/RaceClean) both s.t.
17 Celestin Leyman (EFC - L&R - Vulsteke) 1:37
18 Tuur Deprez (Vl Technics Experza Abutriek) 1:42
19 Thomas Vanbesien (United CT)
20 Nicolas Houtteman (EFC - L&R - Vulsteke)
21 Fabio Sinoy (United CT)
22 Jelle Schuermans (Pauwels Sauzen Vastgoedservice)
23 Sieben Devalckeneer (United CT) all s.t.
24 Michiel Stockman (Tarteletto - Isorex) 1:52
25 Kenny Willems (Stageco - Special Paint CT) 2:30
26 Max Emil Korner (T'Palm PCW) 2:40
27 Ward Timmermans (Steeds Vooraan Kontich) 2:43
28 Nils Sinschek (Lotto Jumbo De Jonge Renner) 2:49
29 Jonas Castrique (Lotto Soudal) 2:54
30 Maximilien Picoux (T'Palm PCW) 2:55
31 Michael Vanthourenhout (Marlux Napoleon Games) 3:03
32 Yorick Slagmulders (Vaneyck Sport) 3:06
33 Angelo van den Bossche (Home Solution Anmapa Soenens CT) 3:42
34 Jelle De Ville (Vaneyck Sport) 4:00
35 Antoine Baurin (RC Pesant CL) 5:07
36 Nicolas Verougstraete (Vl Technics Experza Abutriek) 5:52
37 James Adams (Pauwels Sauzen Vastgoedservice) 6:52
38 Braam Merlier (Era Circus CT) 7:03
39 Ward Jaspers (Lotto Soudal) 7:10
40 Ruben Apers (Lotto Soudal) 7:15
41 Jacob Relaes (EFC - L&R - Vulsteke) 7:17
42 Aaron van Poucke (Vl Technics Experza Abutriek) 7:21
43 Adam Lewis (United CT) s.t.
44 Julian Mertens (Vl Technics Experza Abutriek) 7:24
45 Alexandre Caudoux (Club Limousin) 7:57
46 Maxime Urruty (Club Limousin) s.t.
47 Quentin Venner (Veranda Willems Crabbe Toitures Chevigny) 8:07
48 Jordy Bouts (Prorace CT) 8:09
49 Nils Heyns (Steeds Vooraan Kontich) 8:22
50 Jeroen Vercammen (Steeds Vooraan Kontich) s.t.
51 Auxence Buntinx (T'Palm PCW) 8:34
52 Jens Moens (Vaneyck Sport) 9:00
53 Sander De Pestel (Lotto Soudal) 9:26
54 Gert Smets (Era Circus CT) 9:35
55 Tom Verhaegen (United CT) 9:56
56 Jaap Kooijman (Lotto Jumbo De Jonge Renner) 10:03
57 Dick Janssen (Lotto Jumbo De Jonge Renner) s.t.
58 Antoine Loy (Ago Aqua Service) 10:05
59 Marvin Tasset (Ago Aqua Service) 10:16
60 Guillaume Gerbaud (Club Limousin) 10:29
61 Sander Rietjens (Prorace CT) 10:41
62 Cédric Beck (Vl Technics Experza Abutriek) 10:57
63 Jaron Wydooghe (Home Solution Anmapa Soenens CT) 11:02
64 Mathias van Lysebeth (Home Solution Anmapa Soenens CT) 11:02
65 Jasper De Plus (Home Solution Anmapa Soenens CT) 11:45
66 Jelle Cant (Era Circus CT) 11:55
67 Thijs Vandaele (Dovy Keukens FCC) 12:15
68 Han Devos (Stageco - Special Paint CT) 13:08
69 Remi Cara (Veranda Willems Crabbe Toitures Chevigny) 13:58
70 Thimo Willems (EFC - L&R - Vulsteke) 14:02
71 Yoni Lagneaux (Baguet Miba Indulek Derito Ct) 14:41
72 Derek Gee (Team Canada/RaceClean) 14:51
73 Jorden Bothuyne (Vl Technics Experza Abutriek) 14:57
74 Jonas Cornelis (VP Consulting Zannatta CT) 15:16
75 Thierry Kirouac-Marcasa (Team Canada/RaceClean) 15:20
76 Evan Burtnik (Team Canada/RaceClean) 15:43
77 Niels De Rooze (Tarteletto - Isorex) 16:00
78 Martin Palm (Ago Aqua Service) 16:27
79 Niels Tooth (Prorace CT) 16:38
80 Robby Willems (Stageco - Special Paint CT) 16:41
81 Jarne Driessen (Marlux Napoleon Games) 16:42
82 Gerben Peersman (Steeds Vooraan Kontich) 16:54
83 Remi Belot (RC Pesant CL) 16:55
84 Thomas Chassagne (Club Limousin) 17:01
85 Bram Rombouts (Steeds Vooraan Kontich) s.t.
86 Guillaume Delvaux (T'Palm PCW) 17:03
87 Wietse Bosmans (Era Circus CT) 17:26
88 Louis Deguide (Prorace CT) 17:58
89 Dieter Vanthourenhout (Marlux Napoleon Games) 18:44
90 Bram De Kort (Lotto Jumbo De Jonge Renner) 20:26
91 Willem Boersma (Team Canada/RaceClean) 20:43
92 Julien Buisson (Club Limousin) 20:52
93 Adrien Houbben (Veranda Willems Crabbe Toitures Chevigny) 21:02
94 Tijl Pauwels (Marlux Napoleon Games) 21:16
95 Jens Teirlinck (Dovy Keukens FCC) 21:20
96 Jer Mccann (Baguet Miba Indulek Derito Ct) 21:39
97 Rob Peeters (Pauwels Sauzen Vastgoedservice) 21:48
98 Tim Timmermans (Steeds Vooraan Kontich) 22:46
99 Ruben van der Haegen (Vl Technics Experza Abutriek) 22:51
100 Sieben Wouters (Pauwels Sauzen Vastgoedservice) 24:29
101 Mathias Delameilleure (Dovy Keukens FCC) 25:06
102 Gianni Siebens (Marlux Napoleon Games) 26:12
103 Vitor Zucco (Baguet Miba Indulek Derito Ct) 26:44
104 Sven Verbeeck (Stageco - Special Paint CT) s.t.
105 Glenn Loenbers (United CT) 27:02
106 Robin Mertens (Prorace CT) 27:21
107 Angelo De Clercq (Marlux Napoleon Games) 28:05
108 Robin Haubruge (T'Palm PCW) 29:11
109 Corentin Buisson (Club Limousin) 30:57
110 Jasper De Proost (Stageco - Special Paint CT) 31:13
111 Bryan Bouwmans (Lotto Jumbo De Jonge Renner) 31:22
112 François Allard (RC Pesant CL) 32:58
113 Rohan Du Plooy (Veranda Willems Crabbe Toitures Chevigny) 34:30
114 Giovane Arduino Bido (Dovy Keukens FCC) 34:38
115 Glen van Nuffelen (Home Solution Anmapa Soenens CT) 34:53
116 Kevin Walders (Vaneyck Sport) 35:11
117 Glenn De Kee (Baguet Miba Indulek Derito Ct) 42:01
118 Glenn Debruyne (Home Solution Anmapa Soenens CT) 43:04
119 Quentin Deby (RC Pesant CL) 45:53
120 Ruben Dillen (Vaneyck Sport) 47:05
121 Lounes Verschaeve (Dovy Keukens FCC) 50:38
122 Oliver Moors (Baguet Miba Indulek Derito Ct) 52:32
123 Steff van Genechten (Stageco - Special Paint CT) 54:33
124 Aaron De Veirman (Dovy Keukens FCC) 54:46
125 Remy Dechambre (Veranda Willems Crabbe Toitures Chevigny) 56:22
126 Paul Cremers (Lotto Jumbo De Jonge Renner) 56:59
 
Points
1 William Elliott (Team Canada/RaceClean) 15 pts
2 Lennert Teugels (United CT) 11
2 Laurens Sweeck (Era Circus CT) 10
3 Mathias van Gompel (Lotto Soudal) 10
5 Sylvain Moniquet (Ago Aqua Service) 7
6 Arbrom Stockman (Tarteletto - Isorex) 6
7 Julien Mortier (Ago Aqua Service) 5
8 Bjorg Lambrecht (Lotto Soudal) 3
9 Nicolas Houtteman (EFC - L&R - Vulsteke) 3
10 Lionel Taminiaux (Ago Aqua Service) 1


Previous

Stage 1a and 1b

Stage 2


 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2018 Canadian Cyclist. All rights reserved.