Canadian Cyclist

 

August 5/17 22:43 pm - Tour de la Province de Namur: Stage 4


Posted by Editoress on 08/5/17
 

Results from the fifth stage in Belgium

Stage 4: Jemeppe/Sambre ITT, 13 km
1 Laurens Sweeck (Era Circus CT) 0:16:30
2 James Adams (Pauwels Sauzen Vastgoedservice) at 0:11
3 Bjorg Lambrecht (Lotto Soudal) 0:24
4 Ruben van der Haegen (Vl Technics Experza Abutriek) 0:27
5 Dieter Bouvry (Pauwels Sauzen Vastgoedservice) 0:30
6 William Elliott (Team Canada/RaceClean) 0:33
7 Sander De Pestel (Lotto Soudal) 0:34
8 Derek Gee (Team Canada/RaceClean) 0:35
9 Aaron van Poucke (Vl Technics Experza Abutriek) 0:36
10 Sylvain Moniquet (Ago Aqua Service) 0:40
11 Jordy Bouts (Prorace CT) 0:40
12 Nicolas Verougstraete (Vl Technics Experza Abutriek) 0:41
13 Sieben Wouters (Pauwels Sauzen Vastgoedservice) 0:41
14 Sieben Devalckeneer (United CT) 0:42
15 Lionel Taminiaux (Ago Aqua Service) 0:42
16 Alexandre Caudoux (Club Limousin) 0:44
17 Lennert Teugels (United CT) 0:44
18 Jorden Bothuyne (Vl Technics Experza Abutriek) 0:44
19 Sander Rietjens (Prorace CT) 0:46
20 Julien Mortier (Ago Aqua Service) 0:46
21 Braam Merlier (Era Circus CT) 0:48
22 Laurens Huys (Lotto Soudal) 0:49
23 Ruben Apers (Lotto Soudal) 0:49
24 Bjarne Vanacker (EFC - L&R - Vulsteke) 0:50
25 Tuur Deprez (Vl Technics Experza Abutriek) 0:50
26 Diether Sweeck (Era Circus CT) 0:51
27 Jasper De Plus (Home Solution Anmapa Soenens CT) 0:51
28 Remi Cara (Veranda Willems Crabbe Toitures Chevigny) 0:55
29 Bram De Kort (Lotto Jumbo De Jonge Renner) 0:57
30 Jaap Kooijman (Lotto Jumbo De Jonge Renner) 0:57
31 Ward Jaspers (Lotto Soudal) 1:00
32 Wietse Bosmans (Era Circus CT) 1:01
33 Quentin Venner (Veranda Willems Crabbe Toitures Chevigny) 1:01
34 Kenny Willems (Stageco - Special Paint CT) 1:03
35 Dieter Vanthourenhout (Marlux Napoleon Games) 1:04
36 Maxime Urruty (Club Limousin) 1:05
37 Niels Tooth (Prorace CT) 1:05
38 Julian Mertens (Vl Technics Experza Abutriek) 1:08
39 Michiel Stockman (Tarteletto - Isorex) 1:08
40 Cédric Beck (Vl Technics Experza Abutriek) 1:11
41 Nils Sinschek (Lotto Jumbo De Jonge Renner) 1:11
42 Max Emil Korner (T'Palm PCW) 1:13
43 Robin Mertens (Prorace CT) 1:14
44 Fabio Sinoy (United CT) 1:15
45 Gert Smets (Era Circus CT) 1:17
46 Jonas Castrique (Lotto Soudal) 1:18
47 Glenn Loenbers (United CT) 1:18
48 Arbrom Stockman (Tarteletto - Isorex) 1:19
49 Maximilien Picoux (T'Palm PCW) 1:20
50 Michael Boros (Pauwels Sauzen Vastgoedservice) 1:20
51 Gianni Siebens (Marlux Napoleon Games) 1:22
52 Niels De Rooze (Tarteletto - Isorex) 1:23
53 Jarne Driessen (Marlux Napoleon Games) 1:24
54 Angelo van den Bossche (Home Solution Anmapa Soenens CT) 1:24
55 Jelle Schuermans (Pauwels Sauzen Vastgoedservice) 1:25
56 Mathias van Gompel (Lotto Soudal) 1:25
57 Nicolas Houtteman (EFC - L&R - Vulsteke) 1:26
58 Mathias Delameilleure (Dovy Keukens FCC) 1:27
59 Celestin Leyman (EFC - L&R - Vulsteke) 1:27
60 Tom Verhaegen (United CT) 1:27
61 Yoni Lagneaux (Baguet Miba Indulek Derito CT) 1:28
62 Corentin Buisson (Club Limousin) 1:28
63 Edward Walsh (Team Canada/RaceClean) 1:32
64 Jonas Cornelis (VP Consulting Zannatta CT) 1:33
65 Antoine Baurin (RC Pesant CL) 1:33
66 Thomas Chassagne (Club Limousin) 1:35
67 Thomas Vanbesien (United CT) 1:36
68 Jeroen Vercammen (Steeds Vooraan Kontich) 1:37
69 Robby Willems (Stageco - Special Paint CT) 1:37
70 Giovane Arduino Bido (Dovy Keukens FCC) 1:39
71 Evan Burtnik (Team Canada/RaceClean) 1:40
72 Guillaume Gerbaud (Club Limousin) 1:40
73 Jaron Wydooghe (Home Solution Anmapa Soenens CT) 1:41
74 Ruben Dillen (Vaneyck Sport) 1:44
75 Adrien Houbben (Veranda Willems Crabbe Toitures Chevigny) 1:46
76 Rohan Du Plooy (Veranda Willems Crabbe Toitures Chevigny) 1:46
77 Nils Heyns (Steeds Vooraan Kontich) 1:47
78 Jens Moens (Vaneyck Sport) 1:48
79 Thimo Willems (EFC - L&R - Vulsteke) 1:49
80 Han Devos (Stageco - Special Paint CT) 1:50
81 Michael Vanthourenhout (Marlux Napoleon Games) 1:51
82 Bram Rombouts (Steeds Vooraan Kontich) 1:51
83 Jer Mccann (Baguet Miba Indulek Derito CT) 1:52
84 Julien Buisson (Club Limousin) 1:52
85 Auxence Buntinx (T'Palm PCW) 1:53
86 Steff van Genechten (Stageco - Special Paint CT) 1:55
87 Tijl Pauwels (Marlux Napoleon Games) 1:56
88 Gerben Peersman (Steeds Vooraan Kontich) 1:57
89 Thijs Vandaele (Dovy Keukens FCC) 1:58
90 Yorick Slagmulders (Vaneyck Sport) 2:00
91 Vitor Zucco (Baguet Miba Indulek Derito CT) 2:01
92 Glenn Debruyne (Home Solution Anmapa Soenens CT) 2:01
93 Angelo De Clercq (Marlux Napoleon Games) 2:08
94 Glen van Nuffelen (Home Solution Anmapa Soenens CT) 2:09
95 Rob Peeters (Pauwels Sauzen Vastgoedservice) 2:12
96 Antoine Loy (Ago Aqua Service) 2:14
97 Thierry Kirouac-Marcasa (Team Canada/RaceClean) 2:14
98 Jacob Relaes (EFC - L&R - Vulsteke) 2:14
99 Ward Timmermans (Steeds Vooraan Kontich) 2:15
100 Louis Deguide (Prorace CT) 2:20
101 Dick Janssen (Lotto Jumbo De Jonge Renner) 2:23
102 Guillaume Delvaux (T'Palm PCW) 2:23
103 Kevin Walders (Vaneyck Sport) 2:23
104 Adam Lewis (United CT) 2:24
105 Jelle Cant (Era Circus CT) 2:25
106 Mathias van Lysebeth (Home Solution Anmapa Soenens CT) 2:27
107 Marvin Tasset (Ago Aqua Service) 2:28
108 Sven Verbeeck (Stageco - Special Paint CT) 2:29
109 Robin Haubruge (T'Palm PCW) 2:29
110 Jelle De Ville (Vaneyck Sport) 2:31
111 Oliver Moors (Baguet Miba Indulek Derito CT) 2:34
112 Martin Palm (Ago Aqua Service) 2:35
113 Paul Cremers (Lotto Jumbo De Jonge Renner) 2:36
114 Tim Timmermans (Steeds Vooraan Kontich) 2:36
115 Lounes Verschaeve (Dovy Keukens FCC) 2:40
116 François Allard (RC Pesant CL) 2:53
117 Viktor Verschaeve (EFC - L&R - Vulsteke) 2:54
118 Quentin Deby (RC Pesant CL) 3:01
119 Remy Dechambre (Veranda Willems Crabbe Toitures Chevigny) 3:05
120 Bryan Bouwmans (Lotto Jumbo De Jonge Renner) 3:14
121 Willem Boersma (Team Canada/RaceClean) 3:21
122 Aaron De Veirman (Dovy Keukens FCC) 3:33
123 Remi Belot (RC Pesant CL) 3:33
124 Jasper De Proost (Stageco - Special Paint CT) 3:37
125 Jens Teirlinck (Dovy Keukens FCC) 3:44
SNS Glenn De Kee (Baguet Miba Indulek Derito CT)
 
GC
1 William Elliott (Team Canada/RaceClean) 10:08:35
2 Laurens Sweeck (Era Circus CT) at 0:17
3 Sylvain Moniquet (Ago Aqua Service) 0:20
4 Lennert Teugels (United CT) 0:33
5 Bjorg Lambrecht (Lotto Soudal) 1:04
6 Dieter Bouvry (Pauwels Sauzen Vastgoedservice) 1:07
7 Julien Mortier (Ago Aqua Service) 1:25
8 Lionel Taminiaux (Ago Aqua Service) 1:38
9 Mathias van Gompel (Lotto Soudal) 1:38
10 Diether Sweeck (Era Circus CT) 1:39
11 Michael Boros (Pauwels Sauzen Vastgoedservice) 1:42
12 Laurens Huys (Lotto Soudal) 1:44
13 Sieben Devalckeneer (United CT) 1:51
14 Bjarne Vanacker (EFC - L&R - Vulsteke) 1:52
15 Arbrom Stockman (Tarteletto - Isorex) 1:59
16 Tuur Deprez (Vl Technics Experza Abutriek) 1:59
17 Fabio Sinoy (United CT) 2:24
18 Michiel Stockman (Tarteletto - Isorex) 2:27
19 Celestin Leyman (EFC - L&R - Vulsteke) 2:31
20 Jelle Schuermans (Pauwels Sauzen Vastgoedservice) 2:34
21 Edward Walsh (Team Canada/RaceClean) 2:34
22 Nicolas Houtteman (EFC - L&R - Vulsteke) 2:35
23 Thomas Vanbesien (United CT) 2:45
24 Kenny Willems (Stageco - Special Paint CT) 3:00
25 Max Emil Korner (T'Palm PCW) 3:20
26 Nils Sinschek (Lotto Jumbo De Jonge Renner) 3:27
27 Jonas Castrique (Lotto Soudal) 3:39
28 Maximilien Picoux (T'Palm PCW) 3:42
29 Viktor Verschaeve (EFC - L&R - Vulsteke) 3:56
30 Michael Vanthourenhout (Marlux Napoleon Games) 4:21
31 Ward Timmermans (Steeds Vooraan Kontich) 4:25
32 Angelo van den Bossche (Home Solution Anmapa Soenens CT) 4:33
33 Yorick Slagmulders (Vaneyck Sport) 4:33
34 Jelle De Ville (Vaneyck Sport) 5:58
35 Nicolas Verougstraete (Vl Technics Experza Abutriek) 6:00
36 Antoine Baurin (RC Pesant CL) 6:07
37 James Adams (Pauwels Sauzen Vastgoedservice) 6:30
38 Braam Merlier (Era Circus CT) 7:18
39 Aaron van Poucke (Vl Technics Experza Abutriek) 7:24
40 Ruben Apers (Lotto Soudal) 7:31
41 Ward Jaspers (Lotto Soudal) 7:37
42 Julian Mertens (Vl Technics Experza Abutriek) 7:59
43 Alexandre Caudoux (Club Limousin) 8:08
44 Jordy Bouts (Prorace CT) 8:16
45 Maxime Urruty (Club Limousin) 8:29
46 Quentin Venner (Veranda Willems Crabbe Toitures Chevigny) 8:35
47 Jacob Relaes (EFC - L&R - Vulsteke) 8:58
48 Adam Lewis (United CT) 9:12
49 Jeroen Vercammen (Steeds Vooraan Kontich) 9:26
50 Sander De Pestel (Lotto Soudal) 9:27
51 Nils Heyns (Steeds Vooraan Kontich) 9:36
52 Auxence Buntinx (T'Palm PCW) 9:54
53 Jens Moens (Vaneyck Sport) 10:15
54 Gert Smets (Era Circus CT) 10:19
55 Jaap Kooijman (Lotto Jumbo De Jonge Renner) 10:27
56 Tom Verhaegen (United CT) 10:50
57 Sander Rietjens (Prorace CT) 10:54
58 Cédric Beck (Vl Technics Experza Abutriek) 11:35
59 Guillaume Gerbaud (Club Limousin) 11:36
60 Antoine Loy (Ago Aqua Service) 11:46
61 Dick Janssen (Lotto Jumbo De Jonge Renner) 11:53
62 Jasper De Plus (Home Solution Anmapa Soenens CT) 12:03
63 Jaron Wydooghe (Home Solution Anmapa Soenens CT) 12:10
64 Marvin Tasset (Ago Aqua Service) 12:11
65 Mathias van Lysebeth (Home Solution Anmapa Soenens CT) 12:56
66 Thijs Vandaele (Dovy Keukens FCC) 13:40
67 Jelle Cant (Era Circus CT) 13:47
68 Remi Cara (Veranda Willems Crabbe Toitures Chevigny) 14:20
69 Han Devos (Stageco - Special Paint CT) 14:25
70 Derek Gee (Team Canada/RaceClean) 14:53
71 Jorden Bothuyne (Vl Technics Experza Abutriek) 15:08
72 Thimo Willems (EFC - L&R - Vulsteke) 15:18
73 Yoni Lagneaux (Baguet Miba Indulek Derito CT) 15:36
74 Jonas Cornelis (VP Consulting Zannatta CT) 16:16
75 Evan Burtnik (Team Canada/RaceClean) 16:50
76 Niels De Rooze (Tarteletto - Isorex) 16:50
77 Thierry Kirouac-Marcasa (Team Canada/RaceClean) 17:01
78 Niels Tooth (Prorace CT) 17:10
79 Jarne Driessen (Marlux Napoleon Games) 17:33
80 Robby Willems (Stageco - Special Paint CT) 17:45
81 Wietse Bosmans (Era Circus CT) 17:54
82 Thomas Chassagne (Club Limousin) 18:03
83 Gerben Peersman (Steeds Vooraan Kontich) 18:18
84 Bram Rombouts (Steeds Vooraan Kontich) 18:19
85 Martin Palm (Ago Aqua Service) 18:29
86 Guillaume Delvaux (T'Palm PCW) 18:53
87 Dieter Vanthourenhout (Marlux Napoleon Games) 19:15
88 Louis Deguide (Prorace CT) 19:45
89 Remi Belot (RC Pesant CL) 19:55
90 Bram De Kort (Lotto Jumbo De Jonge Renner) 20:50
91 Julien Buisson (Club Limousin) 22:11
92 Adrien Houbben (Veranda Willems Crabbe Toitures Chevigny) 22:15
93 Tijl Pauwels (Marlux Napoleon Games) 22:39
94 Ruben van der Haegen (Vl Technics Experza Abutriek) 22:45
95 Jer Mccann (Baguet Miba Indulek Derito CT) 22:58
96 Rob Peeters (Pauwels Sauzen Vastgoedservice) 23:27
97 Willem Boersma (Team Canada/RaceClean) 23:31
98 Jens Teirlinck (Dovy Keukens FCC) 24:31
99 Sieben Wouters (Pauwels Sauzen Vastgoedservice) 24:37
100 Tim Timmermans (Steeds Vooraan Kontich) 24:49
101 Mathias Delameilleure (Dovy Keukens FCC) 26:00
102 Gianni Siebens (Marlux Napoleon Games) 27:01
103 Glenn Loenbers (United CT) 27:47
104 Robin Mertens (Prorace CT) 28:02
105 Vitor Zucco (Baguet Miba Indulek Derito CT) 28:12
106 Sven Verbeeck (Stageco - Special Paint CT) 28:40
107 Angelo De Clercq (Marlux Napoleon Games) 29:40
108 Robin Haubruge (T'Palm PCW) 31:07
109 Corentin Buisson (Club Limousin) 31:52
110 Bryan Bouwmans (Lotto Jumbo De Jonge Renner) 34:03
111 Jasper De Proost (Stageco - Special Paint CT) 34:17
112 François Allard (RC Pesant CL) 35:18
113 Rohan Du Plooy (Veranda Willems Crabbe Toitures Chevigny) 35:43
114 Giovane Arduino Bido (Dovy Keukens FCC) 35:44
115 Glen van Nuffelen (Home Solution Anmapa Soenens CT) 36:29
116 Kevin Walders (Vaneyck Sport) 37:01
117 Glenn Debruyne (Home Solution Anmapa Soenens CT) 44:32
118 Ruben Dillen (Vaneyck Sport) 48:16
119 Quentin Deby (RC Pesant CL) 48:21
120 Lounes Verschaeve (Dovy Keukens FCC) 52:45
121 Oliver Moors (Baguet Miba Indulek Derito CT) 54:33
122 Steff van Genechten (Stageco - Special Paint CT) 55:55
123 Aaron De Veirman (Dovy Keukens FCC) 57:46
124 Remy Dechambre (Veranda Willems Crabbe Toitures Chevigny) 58:54
125 Paul Cremers (Lotto Jumbo De Jonge Renner) 59:02
 
Points
1 Laurens Sweeck (Era Circus CT) 21 pts
2 William Elliott (Team Canada/RaceClean) 15
3 Lennert Teugels (United CT) 10
4 Mathias van Gompel (Lotto Soudal) 10
5 Bjorg Lambrecht (Lotto Soudal) 8
 
Young Rider
1 Sylvain Moniquet (Ago Aqua Service) 10:08:55
2 Bjorg Lambrecht (Lotto Soudal) at 0:44
3 Julien Mortier (Ago Aqua Service) 1:05
4 Laurens Huys (Lotto Soudal) 1:24
5 Bjarne Vanacker (EFC - L&R - Vulsteke) 1:32
 
8 Edward Walsh (Team Canada/RaceClean) 2:14



Previous

Stage 1a and 1b

Stage 2

Stage 3

 

 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2018 Canadian Cyclist. All rights reserved.