Canadian Cyclist

 

August 19/17 20:27 pm - ON Prov ITT champs


Posted by Editoress on 08/19/17
 

Results from Bike the Bruce Time Trial, Ontario Provincial Championships
Powered by Milton Cycling Studio held on Aug 19th in Owen Sound Ontario

Master D Men, 30 km (Average Speed 43.1 km/h) Time Gap
1G Peter Kofman (Erace Cancer Cycling Team p/b Camp Ooch - RMMD) 0:41:45 0:00
2S Mark Hopper (Newmarket Eagles Cycling Club - RMMD) 0:45:17 3:32.24
3B Gary Cluett (Waterloo Cycling Club - RMMD) 0:45:20 3:35.58
4 Randy Skidmore (Newmarket Eagles Cycling Club - RMMD) 0:46:23 4:38.88
5 Mike Stephenson (Independent - RMMD) 0:46:38 4:53.47
DQ John Esposti (Thunder Bay Cycling Club - RMMD) 0:23:01 -18:43.9
 
Master C Men, 30 km (Average Speed 44.2 km/h
1G Jeffrey Vanderkuur (Waspcam P/B Real Deal Performance - RMMC) 0:40:45 0:00
2S Derek De Gannes (Waspcam P/B Real Deal Performance - RMMC) 0:41:14 0:28.47
3B Andy Mill (Waspcam P/B Real Deal Performance - RMMC) 0:42:15 1:30.12
4 Mike Avery (Independent - RMMC) 0:42:43 1:57.45
5 Bruce Telfer (Silent Sports - RMMC) 0:43:07 2:21.86
6 Bob Haufler (Midweek Cycling Club - RMMC) 0:43:30 2:44.65
7 Doug Holt (613 Cycling - RMMC) 0:43:33 2:48.32
8 Ronald Ross (613 Cycling - RMMC) 0:43:36 2:50.66
9 Mark Colliver (Independent - RMMC) 0:52:24 11:39.02
DNS Fulvio Cubello (B1 Evo Cycling - RMMC)
 
Junior Women, 15 km (Average Speed 38.2 km/h
1G Kaitlyn Rauwerda (NCCH Elite p-b MGCC - RWJ) 0:23:33 0:00
2S Victoria Slater (NCCH Elite p-b MGCC - RWU17) 0:24:10 0:37.04
3B Ainsley Black (NCCH Elite p-b MGCC - RWJ) 0:24:42 1:08.68
 
Master A Women, 30 km (Average Speed 37.0 km/h
1G Suzanne Hurding (Blacksmith Cycle Club - RWMA) 0:48:41 0:00
2S Jessica Darling (Independent - RWMA) 0:52:22 3:41.24
 
Master B Women, 30 km (Average Speed 40.0 km/h
1G Miriam Young (Morning Glory Cycling Club - RWMB) 0:44:57 0:00
2S Lorie Cochrane (Waterloo Cycling Club - RWMB) 0:45:22 0:24.24
 
Master C Women, 30 km (Average Speed 38.3 km/h
1G Lisa Meyer (Euro-Sports - RWMC) 0:47:02 0:00
2S Lori Kofman (Erace Cancer Cycling Team p/b Camp Ooch - RWMC) 0:47:24 0:21.52
3B Shelly Christensen (St. Catharines Cycling Club - RWMC) 0:49:10 2:07.72
 
Junior Men, 30 km (Average Speed 45.9 km/h
1G Carson Miles (Ecg - RMJ) 0:39:13 0:00
2S Graydon Staples (Toronto Hustle - RMJ) 0:39:18 0:05.30
3B Thomas Pevalin (NCCH Elite p-b MGCC - RMJ) 0:39:44 0:31.43
4 Justin Correa (Kallisto-FCV p/b Peloton Contracting - RMJ) 0:41:09 1:56.11
5 Christopher Merrick (Team Ncch P/B Dec Express - RMU17) 0:41:39 2:25.77
6 Giuseppe Carone (NCCH Elite p-b MGCC - RMU17) 0:42:56 3:43.60
7 Jack Sirman (Team Ncch P/B Dec Express - RMU17) 0:43:33 4:20.63
8 Giuseppe Magisano (Team Ncch P/B Dec Express - RMJ) 0:44:52 5:39.39
9 Matt Dickson (Ottawa Bicycle Club - RMJ) 0:45:36 6:23.44
10 Gabriel Song (Ottawa Bicycle Club - RMJ) 0:47:19 8:06.04
DNF Nicholas Diniz (NCCH Elite p-b MGCC - RMJ) DNF  
 
Master B Men, 40 km (Average Speed 47.5 km/h
1G Chris Schindler (Morning Glory Cycling Club - RMMB) 0:50:31 0:00
2S Jamie List (Morning Glory Cycling Club - RMMB) 0:52:37 2:06.91
3B Mark Sherboneau (Ride With Rendall P/B Biemme - RMMB) 0:53:01 2:30.10
4 Carlo Capaldi (Tower International Cycling Team - RMMB) 0:53:14 2:43.37
5 Brian Kelly (Waspcam P/B Real Deal Performance - RMMB) 0:53:16 2:45.77
6 Chris Pippy (Waterloo Cycling Club - RMMB) 0:53:56 3:25.13
7 Alan Kriss (Morning Glory Cycling Club - RMMB) 0:54:37 4:06.44
8 Justin Rogers (Waspcam P/B Real Deal Performance - RMMB) 0:54:59 4:28.76
9 Conrad Mrowiec (Woodstock Cycling Club - Race Team - RMMB) 0:55:15 4:44.65
10 Rolston Miller (Morning Glory Cycling Club - RMMB) 0:55:32 5:01.23
11 Ryan Hodgkinson (Waspcam P/B Real Deal Performance - RMMB) 0:56:58 6:27.62
12 John David Power (Independent - RMMB) 0:58:40 8:09.32
13 Rob Wilson (Novofit-Girardin - RMMB) 1:03:42 13:11.96
14 Enoch Chi Lok Tse (Midweek Cycling Club - RMMB) 1:04:36 14:05.61
DSQ Sean Ryan (Tower International Cycling Team - RMMB) 0:56:05 5:34.22
DNS Sebastian Zdyb (Midweek Cycling Club - RMMB)
 
Elite Women, 30 km (Average Speed 42.8 km/h
1G Emily Marcolini (Highgate Racing p/b D'Ornellas Bike - RWE.1) 0:42:05 0:00
2S Lindsay Sferrazza (To Wheels Epic Sports Performance - RWE.2) 0:42:39 0:33.69
3B Suzie Brown (Independent - RWE.2) 0:43:51 1:45.35
4 Andrea Elliott (Giant Toronto/Liv pb Powerwatts - RWE.2) 0:46:35 4:29.98
5 Aubrie Desylva (Highgate Racing p/b D'Ornellas Bike - RWE.2) 0:47:40 5:34.40
6 Sarah Elliott (Highgate Racing p/b D'Ornellas Bike - RWE.3) 0:48:08 6:02.22
DNS Kathryn Randle (Giant Toronto/Liv pb Powerwatts - RWE.3)
 
Master A Men, 40 km (Average Speed 48.1 km/h
1G Dan Doddy (Lowestrates Cycling Team - RMMA) 0:49:54 0:00
2S Grahame Rivers (Octto Cycling Team - RMMA) 0:54:19 4:25.50
3B Scott Dickie (Ciclowerks - Smile Tiger C.R. - RMMA) 0:55:08 5:14.11
DNS Chris Reid (The Cyclery-4iiii - RMMA)
 
Sportif Men - 40km, 40 km (Average Speed 44.1 km/h
1 Brett Beston (Midweek Cycling Club - PMMA.3) 0:54:25 0:00
2 Oliver Farla (Independent - PMMA.3) 0:56:36 2:11.29
3 Hadi Moshayedi (Waterloo Cycling Club - RME.4) 0:59:36 5:10.49
4 Robert Spencer (Newmarket Eagles Cycling Club - RMMD) 1:08:25 13:59.96
 
Under 23 Men, 40 km (Average Speed 45.5 km/h
1G Timothy Austen (Independent - RMU23.2) 0:52:45 0:00
2S Robert Starrs (Kallisto-FCV p/b Peloton Contracting - RMU23.3) 0:54:11 1:25.82
3B Sam Weichel (Team Ncch P/B Dec Express - RMU23.3) 0:56:18 3:33.34
DNS Jordann Jones (NCCH Elite p-b MGCC - RMU23.2)
 
Elite Men, 40 km (Average Speed 47.9 km/h
1G Ed Veal (Realdeal Racing - RME.1) 0:50:09 0:00
2S Robert Gutgesell (Independent - RME.1) 0:50:30 0:21.42
3B David Frake (OCTTO Cycling Team - RME.2) 0:51:00 0:51.03
4 Casey Roth (Ride With Rendall p/b Biemme - RME.1) 0:51:29 1:20.49
5 Eric Hueston (To Wheels Epic Sports Performance - RME.2) 0:52:11 2:02.13
6 Christopher Rowley (Fitwin.com Cycling Team - RME.2) 0:52:29 2:19.85
7 Jonathan Maloney (Toronto Hustle - RME.3) 0:52:30 2:21.09
8 Andrew Buzzell (Fitworks - RME.2) 0:53:03 2:54.60
9 Bryan Tyers (Fitwin.com Cycling Team - RME.2) 0:53:21 3:12.53
10 Shawn Clarke (The Bandits Cycling Team - RME.2) 0:57:15 7:06.19
11 Sean Baker (Midweek Cycling Club - RME.3) 1:00:10 10:00.82
12 Michael Emke (Collingwood Cycling Club - RME.4) 1:02:46 12:36.77


 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2018 Canadian Cyclist. All rights reserved.