Canadian Cyclist

 

August 27/17 10:12 am - Val di Sole World Cup: XC results


Posted by Editoress on 08/27/17
 

Results from the World Cup final in Val di Sole, Italy

 

U23 Women, 22.30km
1 Kate Courtney (USA) Specialized Racing 1:14:30
2 Sina Frei (Sui) JB Brunex Felt Team at 0:32
3 Evie Richards (GBr) Team GB
1:02
4 Isla Short (GBr) OMX Pro Team 4:18
5 Martina Berta (Ita) BH-SRSuntour-KMC 5:00
6 Rocio Del Alba Garcia Martinez (Esp) 5:29
7 Malene Degn (Den) Ghost Factory Racing 5:37
8 Lucie Urruty (Fra) Scott Creuse Oxygene Gueret 5:44
9 Ida Jansson (Swe) 6:23
10 Audrey Menut (Fra) Scott Creuse Oxygene Gueret 6:32
11 Jana Czeczinkarova (Cze) SRAM Mitas Trek 6:44
12 Barbora Prudkova (Cze) 7:12
13 Chloe Passelande (Fra) Massi 7:15
14 Olga Terentyeva (Rus) 7:26
15 Lena Gerault (Fra) BH-SRSuntour-KMC 7:31
16 Nicole Koller (Sui) Moebel Maerki MTB Pro Team 7:55
17 Helene Clauzel (Fra) 8:03
18 Giorgia Marchet (Ita) 8:14
19 Chiara Teocchi (Ita) Bianchi Countervail 9:08
20 Eleonore Barmaverain (Ita) RDR Italia Factory 9:41
21 Chrystelle Baumann (Sui) 10:04
22 Clarissa Mai (Ger) 10:25
23 Nina Benz (Ger) 10:36
24 Constance Valentin (Fra) Materiel-Velo.com 10:38
25 Charline Fragniere (Sui) 10:51
26 Ramona Kupferschmied (Sui) Wheeler Pro Team 10:52
27 Magdalena Duran Garcia (Esp) Massi 11:41
28 Nadja Heigl (Aut) 12:13
29 Felicitas Geiger (Ger) 12:35
30 Adela Safarova (Cze) 12:49
31 Laurane Meyers (Fra) Cube Pro Fermetures Sefic 13:43
32 Gabriela Wojtyla (Pol) -1 Lap
33 Theresia Schwenk (Ger) -1 Lap
34 Sonja Guerrini (Sui) Strüby-Bixs Team -2 Laps
35 Serena Tasca (Ita) -2 Laps
36 Angela Campanari (Ita) -2 Laps
37 Julia Wieltschnig (Aut) -2 Laps
38 Patrycja Piotrowska (Pol) -2 Laps
DNF Lena Mettraux (Sui)
DNF Greta Seiwald (Ita)
DNF Anna Spielmann (Aut)
DNF Marlena Drozdziok (Pol)
 
U23 Men, 26.30km
1 Nadir Colledani (Ita) Torpado Gabogas 1:14:34
2 Martins Blums (Lat) ZZK at 1:04
3 Petter Fagerhaug (Nor) 1:50
4 Georg Egger (Ger) 1:53
5 Vlad Dascalu (Rou) 2:04
6 Gioele Bertolini (Ita) Team NOB Selle Italia 2:27
7 Maximilian Brandl (Ger) 2:28
8 Neilo Perrin Ganier (Fra) Massi 2:32
9 Antoine Philipp (Fra) Veloroc BMC 2:38
10 Jan Vastl (Cze) 2:41
11 Simon Vitzthum (Sui) 3:06
12 David Nordemann (Ned) CST Sandd American Eagle MTB Racing Team 3:13
13 Axel Zingle (Fra) Materiel-Velo.com 3:25
14 Sasu Halme (Fin) 3:26
15 Alan Hatherly (RSA) 3:27
16 Sebastian Fini Carstensen (Den) CST Sandd American Eagle MTB Racing Team 3:41
17 Frazer Clacherty (GBr) 3:42
18 Pierre De Froidmont (Bel) Merida Wallonie MTB Team 3:43
19 Noah Blochlinger (Sui) Fischer-Bmc 3:54
20 Maximilian Foidl (Aut) 4:02
21 Joris Ryf (Sui) Wheeler Pro Team 4:05
22 Raphael Gay (Fra) Scott Creuse Oxygene Gueret 4:14
23 Clement Berthet (Fra) BH-SRSuntour-KMC 4:18
24 Maxime Loret (Fra) Scott Creuse Oxygene Gueret 4:26
25 Wout Alleman (Bel) 4:28
26 Jack Compton (NZl) Elios-Srsuntour Pro Team 4:30
27 Marc Bouwmeester (Ned) 4:45
28 Milan Vader (Ned) 4:54
29 Erik Haegstad (Nor) 5:01
30 Eskil Evensen-Lie (Nor) 5:10
31 Alessandro Naspi (Ita) 5:24
32 Erno Mc Crae (Bel) 5:53
33 Luca Schwarzbauer (Ger) 6:04
34 Leo Lhomme (Sui) Team VTT BMC Fribourg 6:13
35 Moreno Pellizzon (Ita) 6:16
36 Dario Thoma (Sui) 6:23
37 Jakub Zamrozniak (Pol) Volkswagen Samochody Uzytkowe MTB Team 6:26
38 Simon Schneller (Ger) 6:27
39 Mickael Brunello (Fra) Veloroc BMC 6:29
40 Basile Allard (Fra) 6:31
41 Jan Rajchart (Cze) 6:52
42 Vincent Sibille (Fra) Team Vosges VTT 6:55
43 Gioele De Cosmo (Ita) 7:04
44 Jaromir Skala (Cze) Ceska Sporitelna Specialized Junior MTB Team 7:06
45 Lars Hubacher (Sui) 7:09
46 Alessio Agostinelli (Ita) 7:18
47 Thibaud Saint Guilhem (Fra) Calvisson VTT 7:33
48 Rok Naglic (Slo) 7:42
49 Matej Prudek (Cze) 7:45
50 Vital Albin (Sui) Bike Team Solothurn 7:45
51 Andrin Beeli (Sui) Scott Development MTB Team 8:02
52 Kevin Kuhn (Sui) Scott Development MTB Team 8:18
53 Niklas Schehl (Ger) 8:20
54 Florian Roch (Fra) Materiel-Velo.com 8:27
55 Timon Ruegg (Sui) Scott Development MTB Team 8:41
56 Niklas Sell (Ger) 8:46
57 Ursin Spescha (Sui) Bike Team Solothurn 8:49
58 Lukas Baum (Ger) Kurschat Consulting Racing Team 8:50
59 Marton Dina (Hun) Nella Trek Team 8:51
60 Robin Hofmann (Ger) 9:23
61 Simon Andreassen (Den) Specialized Racing 9:30
62 Moritz Bscherer (Aut) KTM Pro Team 9:39
63 Tim Feinauer (Ger) German Technology Racing 9:46
64 Anthony Zaragoza (Fra) Calvisson VTT 10:06
65 Dario Gemperle (Sui) Scott Development MTB Team 10:16
66 Attila Valter (Hun) Cube-Csomor MTB Team 10:25
67 Francesco Bonetto (Ita) Elios-Srsuntour Pro Team 10:33
68 Valentin Erbs (Fra) 10:43
69 Christian Brocchi (Ita) Elios-Srsuntour Pro Team -1 Lap
70 Andreas Egger (Ger) -1 Lap
71 Ivan Filatov (Rus) -1 Lap
72 Guy Sessler (Isr) -1 Lap
73 Florian Reichle (Ger) -1 Lap
74 Remy Gena (Fra) Look - Beaumes de Venise -1 Lap
75 Casey South (Sui) JB Brunex Felt Team -1 Lap
76 Simon Gourc (Fra) Team Vosges VTT -1 Lap
77 Jochen De Vocht (Bel) KTM Bike Vision -1 Lap
78 Luis Neff (Ger) German Technology Racing -1 Lap
79 Sandro Trevisani (Sui) Team Dom Cycle -1 Lap
80 Peter Karinen (USA) -1 Lap
81 Josef Jellnek (Cze) SRAM Mitas Trek -1 Lap
82 Arsentii Vavilov (Rus) -1 Lap
83 Florian Wimmer (Aut) -1 Lap
84 Lucas Serrieres (Fra) Materiel-Velo.com -1 Lap
85 Daniel Dina (Hun) Cube-Csomor MTB Team -1 Lap
86 Lomas Oscar Wefing (GBr) -1 Lap
87 Aymeric Jamet (Fra) Materiel-Velo.com -1 Lap
88 Guy Leshem (Isr) -1 Lap
89 Nicolas Leclaire (Fra) -1 Lap
90 Gregorio Cerutti (Ita) Team Piemonte FCI -2 Laps
91 Ede-Karoly Molnar (Rou) -2 Laps
92 Remy Denervaud (Sui) Team Dom Cycle -2 Laps
93 Federico Mandelli (Ita) FRM Factory Racing Team -2 Laps
94 Marco Ticco (Ita) -2 Laps
95 Silas Graf (Ger) -2 Laps
96 Teus Ruijter (Ned) -2 Laps
97 Dominique Sitta (Ita) RDR Italia Factory -2 Laps
98 Lucas Strittmatter (Sui) Scott Development MTB Team -2 Laps
99 Alex Bregenzer (Ger) -2 Laps
100 Sammy Leumann (Sui) -2 Laps
101 Andri Zgraggen (Sui) Strüby-Bixs Team -3 Laps
DNF Alvaro Carral Fernandez (Esp)
DNF Jakob Hartmann (Ger) German Technology Racing
DNF Sven Strahle (Ger) German Technology Racing
DNS Filippo Colombo (Sui) Velo Club Monte Tamaro
DNS Benoit Jeanniard (Fra)
DNS Nick Burki (Sui) Bike Team Solothurn
 
Elite Women, 26.30km
1 Jolanda Neff (Sui) Kross Racing Team 1:26:58
2 Yana Belomoina (Ukr) CST Sandd American Eagle MTB Racing Team at 0:21
3 Maja Wloszczowska (Pol) Kross Racing Team 1:09
4 Irina Kalentyeva (Rus) Moebel Maerki MTB Pro Team 1:20
5 Annika Langvad (Den) Specialized Racing 1:43
6 Adelheid Morath (Ger) 2:04
7 Lea Davison (USA) Clif Pro Team 2:50
8 Anne Tauber* (Ned) Habitat Mountainbike Team 3:00
9 Gunn-Rita Dahle Flesjaa (Nor) Team Merida Gunn-Rita 3:15
10 Anne Terpstra (Ned) Ghost Factory Racing 3:26
11 Katarzyna Solus-Miskowicz (Pol) Volkswagen Samochody Uzytkowe MTB Team 3:34
12 Catharine Pendrel (Can) Clif Pro Team 3:54
13 Alessandra Keller* (Sui) Radon Factory Xc Team 4:01
14 Chloe Woodruff (USA) Stan's-Pivot Pro Team 4:11
15 Githa Michiels (Bel) 4:19
16 Alexandra Engen (Swe) Ghost Factory Racing 4:46
17 Emily Batty (Can) Trek Factory Racing Xc 4:57
18 Sabine Spitz (Ger) Wiawis Bikes Pro Team 5:00
19 Karla Stepanova (Cze) 5:38
20 Corina Gantenbein (Sui) Moebel Maerki MTB Pro Team 6:02
21 Samara Sheppard (NZl) 6:17
22 Ekaterina Anoshina (Rus) 6:29
23 Rebecca Henderson (Aus) 6:33
24 Annie Last (GBr) OMX Pro Team 6:38
25 Linda Indergand (Sui) Focus Xc Team 7:00
26 Tanja Zakelj (Slo) Unior Tools Team 7:27
27 Kathrin Stirnemann (Sui) Radon Factory Xc Team 7:39
28 Elisabeth Osl (Aut) Ghost Factory Racing 7:47
29 Raiza Goulao Henrique (Bra) Primaflor Mondraker 8:06
30 Ramona Forchini (Sui) Strüby-Bixs Team 8:30
31 Sabrina Enaux (Fra) 9:08
32 Eva Lechner (Ita) Clif Pro Team 9:37
33 Paula Gorycka (Pol) Strüby-Bixs Team 9:49
34 Nadine Rieder (Ger) 9:54
35 Janka Keseg Stevkova (Svk) 10:02
36 Iryna Popova (Ukr) Bps MTB Team 10:37
37 Marine Groccia (Sui) 11:00
38 Cherie Redecker (RSA) 11:03
39 Jenny Rissveds (Swe) Scott-Sram MTB Racing Team 11:03
40 Camille Devi (Fra) 11:09
41 Barbara Benko (Hun) Focus Xc Team 11:21
42 Jitka Skarnitzlova (Cze) 11:42
43 Yosiana Fareidy Quintero Pineda (Col) 11:55
44 Hanna Klein (Ger) 11:55
45 Lisa Mitterbauer (Aut) BH-SRSuntour-KMC 11:56
46 Margot Moschetti (Fra) CST Sandd American Eagle MTB Racing Team 12:52
47 Lisa Rabensteiner (Ita) Focus Xc Team 13:53
48 Katrin Leumann (Sui) -1 Lap
49 Perrine Clauzel (Fra) Scott Creuse Oxygene Gueret -1 Lap
50 Mariske Strauss (RSA) OMX Pro Team -1 Lap
51 Claudia Galicia Cotrina (Esp) -1 Lap
52 Jessica Pellizzaro (Ita) -1 Lap
53 Anna Oberparleiter (Ita) -1 Lap
54 Janika Loiv (Est) -2 Laps
55 Andrea Waldis (Sui) Clif Pro Team -2 Laps
56 Marta Pastore (Ita) -2 Laps
57 Lucie Vesela (Cze) -2 Laps
58 Hana Jezkova (Cze) -2 Laps
59 Lotte Koopmans (Ned) -2 Laps
60 Elena Lloret Llinares (Esp) -2 Laps
61 Romaine Wenger (Sui) -3 Laps
62 Dana Pospisilova (Cze) -3 Laps
63 Julia Tanner (Ita) -3 Laps
64 Lisa Heckmann (Ger) -3 Laps
65 Vanessa Holmes (GBr) -4 Laps
66 Kerry Macphee (GBr) Cannondale Factory Racing Xc -4 Laps
DNF Helen Grobert (Ger)
DNF Serena Calvetti (Ita) Merida Wallonie MTB Team
DNF Alice Pirard (Bel)
DNF Mara Fumagalli (Ita)
 
Elite Men, 30.3 km
1 Nino Schurter (Sui) Scott-SRAM MTB Racing Team 1:24:30
2 Stephane Tempier (Fra) Bianchi Countervail at 0:04
3 Julien Absalon (Fra) BMC Mountainbike Racing Team 0:47
4 Jaroslav Kulhavy (Cze) Specialized Racing 0:53
5 Lars Forster (Sui) BMC Mountainbike Racing Team 0:54
6 Thomas Litscher (Sui) JB Brunex Felt Team 1:11
7 Florian Vogel (Sui) Focus XC Team 1:27
8 Titouan Carod (Fra) BMC Mountainbike Racing Team 1:35
9 Luca Braidot (Ita) 1:49
10 Jordan Sarrou (Fra) BH-SRSuntour-KMC 1:59
11 Carlos Coloma Nicolas (Esp) Primaflor Mondraker 2:03
12 Pablo Rodriguez Guede (Esp) MMR Factory Racing Team 2:04
13 Daniel Mcconnell (Aus) 2:09
14 Lukas Flueckiger (Sui) BMC Mountainbike Racing Team 2:28
15 Henrique Avancini (Bra) Cannondale Factory Racing XC 2:32
16 Jan Skarnitzl (Cze) Sram Mitas Trek 2:38
17 Maxime Marotte (Fra) Cannondale Factory Racing XC 2:47
18 Hans Becking (Ned) CST Sandd American Eagle MTB Racing 2:51
19 David Rosa (Por) 2:53
20 Anton Cooper (NZl) Trek Factory Racing XC 2:54
21 Sergio Mantecon Gutierrez (Esp) Trek Factory Racing XC 2:57
22 Reto Indergand (Sui) BMC Mountainbike Racing Team 3:02
23 Manuel Fumic (Ger) Cannondale Factory Racing XC 3:23
24 Daniele Braidot (Ita) 3:29
25 Jens Schuermans (Bel) Scott Creuse Oxygene Gueret 3:34
26 David Valero Serrano (Esp) MMR Factory Racing Team 3:39
27 Karl Markt (Aut) Moebel Maerki MTB Pro Team 3:42
28 Thomas Griot (Fra) Materiel-Velo.com 3:46
29 Markus Schulte-Lunzum (Ger) Focus XC Team 3:52
30 Marcel Guerrini (Sui) Focus XC Team 3:58
31 Andrea Tiberi (Ita) Team Nob Selle Italia 3:58
32 Florian Chenaux (Sui) 3:59
33 Martin Loo (Est) 4:04
34 Hugo Drechou (Fra) Massi 4:23
35 Catriel Soto (Arg) Primaflor Mondraker 4:34
36 Marek Konwa (Pol) Volkswagen Samochody Uzytkowe MTB Team 4:38
37 Marco Aurelio Fontana (Ita) Bianchi Countervail 4:38
38 Michiel Van Der Heijden (Ned) Scott-SRAM MTB Racing Team 4:45
39 Matthias Stirnemann (Sui) Scott-SRAM MTB Racing Team 4:56
40 Gerhard Kerschbaumer (Ita) Torpado Gabogas 4:58
41 Julian Schelb (Ger) 5:05
42 Mirko Tabacchi (Ita) 5:15
43 Kevin Panhuyzen (Bel) Habitat Mountainbike Team 5:25
44 Jhonnatan Botero Villegas (Col) 5:35
45 Jan Nesvadba (Cze) Expres CZ-Scott Team Kolin 5:59
46 Fabian Giger (Sui) Kross Racing Team 6:13
47 Christian Pfaffle (Ger) Moebel Maerki MTB Pro Team 6:22
48 Bart De Vocht (Bel) Ktm Bike Vision 6:23
49 Martin Fanger (Sui) 6:25
50 Andri Frischknecht (Sui) Scott-SRAM MTB Racing Team 6:31
51 Nicola Rohrbach (Sui) 6:55
52 Gregor Raggl (Aut) Moebel Maerki MTB Pro Team 7:07
53 Martin Gluth (Ger) Omx Pro Team 7:10
54 Raphael Gagne (Can) Cannondale-3rox Racing 7:25
55 Martin Frey (Ger) Team Bulls 7:28
56 Victor Koretzky (Fra) BH-SRSuntour-KMC 8:08
57 Wolfram Kurschat (Ger) Kurschat Consulting Racing Team 8:27
58 Tomas Paprstka (Cze) Expres Cz-Scott Team Kolin 8:39
59 Denis Fumarola (Ita) 8:57
60 Andras Parti (Hun) Nella Trek Team 9:30
61 Ismael Ventura Sanchez (Esp) 10:04
62 Maximilian Holz (Ger) German Technology Racing 10:57
63 Antoine Le Coq (Fra) Cube Pro Fermetures Sefic -1 Lap
64 Moritz Milatz (Ger) -1 Lap
65 Tom Bell (GBr) -1 Lap
66 Antoine Bouqueret (Fra) Scott Creuse Oxygene Gueret -1 Lap
67 Michele Casagrande (Ita) -1 Lap
68 Tobias Dominik Rotermund (Ger) -1 Lap
69 Lorenzo Samparisi (Ita) -1 Lap
70 Lysander Kiesel (Ger) German Technology Racing -2 Laps
71 Edoardo Bonetto (Ita) Elios-Srsuntour Pro Team -2 Laps
72 Zdenek Vobecky (Cze) -2 Laps
73 Corentin Fromont (Fra) Team Vtt Vca Anjos -2 Laps
74 Robin Vanden Abeele (Bel) Cube Pro Fermetures Sefic -2 Laps
75 Alexandre Vialle (Can) -2 Laps
76 Grant Ferguson (GBr) CST Sandd American Eagle MTB Racing Team -2 Laps
77 Samuel Gaze* (NZl) Specialized Racing -3 Laps
78 Michael Stunzi (Sui) -3 Laps
79 Artem Shevtsov (Ukr) Bps MTB Team -3 Laps
80 Maxime Latourte (Fra) Sa Verdun Vtt -3 Laps
81 Lucian Logigan (Rou) -3 Laps
82 Robert Schwenk (Ger) -4 Laps
83 Maciej Jeziorski (Pol) -5 Laps
DNF Bartlomiej Wawak (Pol) Kross Racing Team
DNF Mathias Flueckiger (Sui) Radon Factory Xc Team
DNF Andrea Righettini (Ita)

 

Final World Cup standings

 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2018 Canadian Cyclist. All rights reserved.