Canadian Cyclist

 

August 27/17 22:25 pm - Baltic Chain Tour: Stage 5 and Final GC, Perry 3rd overall


Posted by Editoress on 08/27/17
 

Results from the fifth and final stage of the Baltic Chain Tour in Estonia

Stage 5: Helsinki - Porvoo - Helsinki, 154 km
1 Herman Dahl (TEAM SPAREBANKEN) 3:30:13
2 Maris Bogdanovics (Rietumu Banka-Riga)
3 Lukas Talacka (Top Team Ultrabike)
4 Trond Larsen (Finland National Team)
5 Oskari Nisu (Estonia National Team)
6 Darijus Dzervus (Lithuanian National team)
7 Airidas Videika (Lithuanian National team)
8 Benjamin Perry (Israel Cycling Academy)
9 Silver Mäoma (Estonia National Team)
10 Jason Lowndes (Israel Cycling Academy)
11 Marius Bernatonis (Top Team Ultrabike)
12 Greg Hallop (Team Tartu)
13 Sten-Erik Ottender (Team Tartu)
14 Joonas Henttala (Finland National Team)
15 Joni Kanerva (FINCYCLING U23)
16 Krists Neilands (Israel Cycling Academy)
17 Venantas Lasinis (STAKI - Technorama)
18 Jaakko Hänninen (FINCYCLING U23)
19 Armands Becis (Rietumu Banka-Riga)
20 Steven Kalf (Estonia National Team)
21 Erik From (Ryska Posten Racing Team)
22 Rojus Adomaitis (Lithuanian National team)
23 Andris Vosekalns (Rietumu Banka-Riga)
24 Eriks Toms Gavars (National Team Latvia)
25 Jacob Wihk (Ryska Posten Racing Team)
26 Justas Beniusis (Lithuanian National team)
27 Viesturs Luksevics (Rietumu Banka-Riga)
28 Trond H.kon Trondsen (TEAM SPAREBANKEN)
29 Klavs Rubenis (National Team Latvia)
30 Guy Sagiv (Israel Cycling Academy)
31 Kristjan Johanson (Team Tartu)
32 Gert Kivistik (Team Tartu)
33 Hannes Bergström Frisk (Ryska Posten Racing Team)
34 Justas Klimavicius (Lithuanian National team)
35 Arnoldas Valiauga (Top Team Ultrabike)
36 Peeter Pruus (Rietumu Banka-Riga)
37 Sindre Bjerkestrand Haugsvaer (Ryska Posten Racing Team)
38 Mihkel Kalja (Team Tartu)
39 Jonas Orset (Ryska Posten Racing Team)
40 Fridtjof Røinås (TEAM SPAREBANKEN)
41 Edgaras Kovaliovas (Top Team Ultrabike) all s.t.
42 Marcis Kalnins (National Team Latvia) 0:10
43 Oskari Vainionpää (FINCYCLING U23)
44 Andreas Vangstad (TEAM SPAREBANKEN) both s.t.
45 Hiski Kanerva (Finland National Team) 0:15
46 Gert Jõeäär (Estonia National Team) 0:19
47 Jesse Kaislavuo (Finland National Team) 0:21
48 Kristo Prangel (Estonia National Team)
49 Kristian Aasvold (TEAM SPAREBANKEN) both s.t.
50 Kaspars Sergis (National Team Latvia) 0:42
51 Deins Kanepejs (Rietumu Banka-Riga) 0:51
52 Itamar Einhorn (Israel Cycling Academy) 0:57
53 Aviv Yechezkel (Israel Cycling Academy) 1:59
54 Andreas Erland (TEAM SPAREBANKEN) 3:34
55 Viljar Kuljus (Team Tartu) 7:01
56 Povilas Sideikis (Top Team Ultrabike) 19:17
57 Arunas Gliaudelis (Top Team Ultrabike) s.t.
 
Final GC
1 Herman Dahl (TEAM SPAREBANKEN) 17:15:47
2 Maris Bogdanovics (Rietumu Banka-Riga) at 0:06
3 Benjamin Perry (Israel Cycling Academy) 0:12
4 Andris Vosekalns (Rietumu Banka-Riga) 0:21
5 Trond H.kon Trondsen (TEAM SPAREBANKEN) 0:25
6 Sindre Bjerkestrand Haugsvaer (Ryska Posten Racing Team) 0:27
7 Silver Mäoma (Estonia National Team) 0:29
8 Krists Neilands (Israel Cycling Academy) 0:30
9 Venantas Lasinis (STAKI - Technorama) 0:31
10 Fridtjof Røinås (TEAM SPAREBANKEN) 0:36
11 Peeter Pruus (Rietumu Banka-Riga) 0:39
12 Eriks Toms Gavars (National Team Latvia) 0:43
13 Darijus Dzervus (Lithuanian National team) 1:08
14 Steven Kalf (Estonia National Team) 1:10
15 Rojus Adomaitis (Lithuanian National team) 1:42
16 Klavs Rubenis (National Team Latvia) 1:54
17 Justas Beniusis (Lithuanian National team) 2:06
18 Armands Becis (Rietumu Banka-Riga) 2:23
19 Justas Klimavicius (Lithuanian National team) 2:49
20 Deins Kanepejs (Rietumu Banka-Riga) 4:08
21 Joonas Henttala (Finland National Team) 7:21
22 Kristjan Johanson (Team Tartu) 7:27
23 Gert Kivistik (Team Tartu) 7:28
24 Trond Larsen (Finland National Team) 7:29
25 Joni Kanerva (FINCYCLING U23) s.t.
26 Marius Bernatonis (Top Team Ultrabike) 7:38
27 Oskari Vainionpää (FINCYCLING U23) 7:39
28 Arnoldas Valiauga (Top Team Ultrabike) 7:46
29 Oskari Nisu (Estonia National Team) 7:49
30 Lukas Talacka (Top Team Ultrabike) 7:51
31 Jacob Wihk (Ryska Posten Racing Team) 7:55
32 Erik From (Ryska Posten Racing Team) s.t.
33 Edgaras Kovaliovas (Top Team Ultrabike) 8:01
34 Marcis Kalnins (National Team Latvia) 8:14
35 Kristo Prangel (Estonia National Team) 8:26
36 Greg Hallop (Team Tartu) 8:32
37 Kaspars Sergis (National Team Latvia) 8:37
38 Hannes Bergström Frisk (Ryska Posten Racing Team) 8:47
39 Jonas Orset (Ryska Posten Racing Team) s.t.
40 Gert Jõeäär (Estonia National Team) 9:03
41 Guy Sagiv (Israel Cycling Academy) 9:04
42 Kristian Aasvold (TEAM SPAREBANKEN) 9:05
43 Viesturs Luksevics (Rietumu Banka-Riga) 9:07
44 Jesse Kaislavuo (Finland National Team) 9:47
45 Itamar Einhorn (Israel Cycling Academy) 9:58
46 Airidas Videika (Lithuanian National team) 10:16
47 Jason Lowndes (Israel Cycling Academy) 11:02
48 Aviv Yechezkel (Israel Cycling Academy) 13:18
49 Hiski Kanerva (Finland National Team) 15:07
50 Andreas Erland (TEAM SPAREBANKEN) 18:36
51 Andreas Vangstad (TEAM SPAREBANKEN) 20:21
52 Jaakko Hänninen (FINCYCLING U23) 24:39
53 Sten-Erik Ottender (Team Tartu) 26:03
54 Arunas Gliaudelis (Top Team Ultrabike) 27:30
55 Mihkel Kalja (Team Tartu) 27:32
56 Viljar Kuljus (Team Tartu) 37:23
57 Povilas Sideikis (Top Team Ultrabike) 47:03


 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2018 Canadian Cyclist. All rights reserved.