Canadian Cyclist

 

September 3/17 16:09 pm - Green Mountain Stage Race. Stage 3


Posted by Editoress on 09/3/17
 

Results from the 3rd stage in Vermont

 

Women Pro/1/2/3, 104.12 km
1 Kirsti Lay (Can) Canadian National Team 3:20:05
2 Luce Bourbeau (Can) DESJARDINS FORD at 3:55
3 Simone Boilard (Can) Canadian National Team 4:29
4 Emma Lujan (Can) Glotman Simpson Cycling 5:16
5 Olivia Baril (Can) DESJARDINS FORD 5:20
6 Senta Burton (USA) GREEN LINE VELO driven by Zipcar 5:43
7 Courteney Lowe (USA) The RunnerBox P/B Funkier 6:07
8 Samantha Fox (USA) QCW Breakawaybikes.com p/b JLVelo 6:17
9 Laura Jorgensen (USA) The RunnerBox P/B Funkier 7:54
10 Sara Headley (USA) Velocio Northeast 8:29
11 Evelyne Gagnon (Can) Stingray - Trek by Ultime Velo 9:06
12 Emily Marcolini (Can) NCCH Elite p/b MGCC 11:28
13 Catherine Ouellette (Can) The cyclery-4iiii 12:09
14 Anna Gabrielle Traxler (Can) NCCH Elite p/b MGCC 12:42
15 Alizée Brien (Can) Équipe du Québec 13:07
16 Danielle Morshead (USA) Team ERRACE p/b DSO Manufacturing 13:55
17 Tara MacDonald (USA) GREEN LINE VELO driven by Zipcar 14:27
18 Cat Culkin (USA) 3T/Q+M 16:01
19 Magdeleine Vallieres (Can) Club Cycliste de Sherbrooke 18:40
20 Allysion Gillard (Can) DESJARDINS FORD 23:11
21 Grace Blair (USA) ABRT 24:05
22 Heidi Miller (USA) Team ERRACE p/b DSO Manufacturing 26:43
23 Alyssa Rowse (Ber) Bicycle Works Bermuda 31:43
24 Jane Tullis (USA) Miller School of Albemarle 34:34
DNF Emily Spence (USA) Mellow Mushroom
DNF Josephine Peloquin (Can) Stingray - Trek by Ultime Velo
DNF Charlotte Tousignant (Can) Espoirs Élite - Primeau Vélo
DNF Andrea Elliott (Can) Giant Toronto/Liv pb Powerwatts
DNF Tracey Jacobs (USA) ALP Cycles Racling
DNF Lucie Vagnerova (USA) CRCA/Rockstar Games
DNF Natasja Brooijmans (USA) GREEN LINE VELO driven by Zipcar
DNF Erin Faccone (USA) pedalpowertraining.com
DNF Lori Nedescu (USA) Independent
DNF Meredith Uhl (USA) GREEN LINE VELO driven by Zipcar
DNF Regina Legge (USA) GREEN LINE VELO driven by Zipcar
DNF Erica Adelberg (USA) CRCA/Radical Media
 
Men Pro/1, 166.56 km
1 Timothy Ahearn (USA) Team ERRACE p/b DSO Manufacturing 4:33:34
2 Austin Stephens (USA) 303 Project at 0:50
3 Matt McLoone (USA) BATTLEY HARLEY-DAVIDSON/SPOKES/CUTAWAY 1:22
4 Graydon Staples (Can) TORONTO HUSTLE 1:37
5 Sean Gardner (USA) Gateway Harley-Davidson Trek U25 Develop 1:42
6 Victor Gras (USA) CRCA/Rockstar Games 1:45
7 Connor Jennings (USA) Velocio Northeast 2:44
8 Francis Izquierdo-Bernier (Can) Independent 2:49
9 Rolando Gonzalez (USA) 303 Project 2:59
10 Martin Rupes (Can) NCCH Elite p/b MGCC 3:32
11 Ryan Primeau (Can) Velo Select 3:45
12 Jonathan Sandoval (USA) CRCA/Foundation 3:58
13 Thomas Humphreys (USA) BATTLEY HARLEY-DAVIDSON/SPOKES/CUTAWAY 4:29
14 Kevin Bouchard-Hall (USA) Wrenegade Sports/Team Placid Planet 4:46
15 Benjamin Wright (USA) LUX/Stradling p/b Specialized 4:56
16 Coulton Hartrich (USA) Independent 5:11
17 Aria Kiani (USA) Independent 5:37
18 Timothy Austen (Can) Ride with Rendall p/b Biemme 8:16
19 Matthew Curbeau (USA) Velocio Northeast 9:27
20 Cristhian Ravelo (USA) 303 Project 10:46
21 Will Cooper (USA) CS Velo Elite 13:17
22 Daniel Nuzzo-Mueller (USA) Community Bicycle Racing 14:09
23 Connor Ryan (USA) BATTLEY HARLEY-DAVIDSON/SPOKES/CUTAWAY 14:35
24 Olivier Péloquin (Can) Equipe Transports Lacombe/Devinci 15:05
25 william Goodfellow (Can) VeloSelect 16:09
26 Gaelen Merritt (Can) Wheels of Bloor/Autostyle Collision 16:31
27 Kyle Boorsma (Can) TORONTO HUSTLE 18:53
28 Sean Meyer (USA) Nalgene / Borah Teamwear Cycling 19:02
29 Zach Nehr (USA) Storck-CCN 21:30
30 Pierre-Bernar Thiffault (USA) Hedrick Racing 22:14
31 Levon Kalemkiarian (USA) Donkey Label 23:15
32 Jesse Stauffer (USA) QCW Breakawaybikes.com p/b JLVelo 23:34
33 Jackson Duncan (USA) Independent 23:46
34 Dominique Mayho (Ber) Asfra Racing Team Oudenaarde 23:53
35 Trevor O'Donnell (Can) TORONTO HUSTLE 23:55
36 Sean Cahill (USA) Team ERRACE p/b DSO Manufacturing 23:56
37 Joseph Bacala (USA) 4D Racing 24:38
38 Taylor Warren (USA) 303 Project 24:44
39 Taylor Pearman (USA) Haymarket/Starlight Custom Apparel 24:52
40 Nicholas Greeff (USA) 303 Project 25:33
41 Anton Varabei (Can) TORONTO HUSTLE 25:36
42 Bill Ash (USA) CRCA/Foundation 25:41
43 Félix Dolbec (Can) Transports Lacombe/Devinci 25:52
44 Cullen Browne (Can) Transports Lacombe/Devinci 25:52
45 Benoit Boulay (Can) TORONTO HUSTLE 26:20
46 Brad Bradford (Can) TORONTO HUSTLE 26:21
47 Jake Henningsen (USA) Team Hungry 26:30
48 Matt Brophy (USA) Nalgene / Borah Teamwear Cycling 29:26
49 Baris Aytan (USA) CRCA/e2Value 29:54
50 Jake Hollenbach (USA) Hollenbach & Friends 30:03
51 Aaron Hamill (Can) Wheels of Bloor/Autostyle Collision 34:29
52 Trevor Connor (Can) Morning Glory Cycling Club 34:48
53 Guillaume L.Walsh (Can) Veloselect 36:03
54 Ross Baldwin (USA) CRCA/Lupus Racing Team 36:55
55 Jordann Jones (Can) NCCH p/b MGCC 37:13
56 Bruce Bird (Can) Wheels of Bloor/Autostyle Collision 37:55
57 Ralph Pahlmeyer (USA) CRCA/e2Value 38:44
58 Brendan McCormack (USA) CRCA/Foundation 42:58
59 David Gaona (USA) CRCA/Foundation 47:20
60 Jake Silverberg (USA) 303 Project 8:41
DNF Marc-Antoine Beaudoin (Can) Wheels of Bloor/AutoStyle Collision
DNF Gorgi Popstefanov (USA) Metra/XRCEL/Cycles 54
DNF Michael Black (USA) QCW Breakawaybikes.com p/b JLVelo
DNF Allen Carr (USA) CRCA/e2Value
DNF Sean Burger (USA) CS Velo Elite
DNF Nicolas Ducharme (Can) Independent
DNF Jonas Gustafsson (USA) CRCA/Rockstar Games
DNF Robert Gutgesell (Can) Trek Red Truck
DNF David Hoyle (USA) CT Cycling Advancement Program
DNF Yuri Hrycaj (Can) TORONTO HUSTLE
DNF Jonathan Lewis (Can) NCCH Elite p/b MGCC
DNF Hendrik Pineda (Can) Transports Lacombe/Devinci
DNF Justin Purificati (Can) Ride with Rendall p/b Biemme
DNF Max Rubarth (Can) Transports Lacombe/Devinci
DNF Dakota Schaeffer (USA) CS Velo Elite
DNF Kai Wiggins (USA) Velocio Northeast
 
Junior Men, 104.12 km
1 Noah Simms (Can) TORONTO HUSTLE 2:55:14
2 Isaac Bryant (USA) LUX Development p/b specialized at 0:03
3 Gabriel Rojas (USA) Lift Center Racing 0:09
4 Charles Page (GBr) AJ Junior development/Corner Cycle 0:13
5 Gaelen Kilburn (USA) Hot Tubes Development Cycling Team 0:47
6 Kaden Hopkins (Ber) Winners Edge 3:45
7 Jacob Skrip (USA) CS Velo 4:14
8 Charles-Etien Chretien (Can) Canadian National Team 4:22
9 Matthew Oliveira (Ber) Hot Tubes Development Cycling Team 4:22
10 Lucas Mariutti (USA) Miller School of Albemarle 4:32
11 Édouard Beaudoin (Can) Espoirs Élite - Primeau Vélo 4:39
12 Sean Guydish (USA) Young Medalists 4:39
13 Clément Ouimet (Can) Omnipod-ThePACK 5:03
14 Nathaniel Moser (USA) Young Medalists 5:12
15 Greg Gunsalus (USA) AP Junior Development p/b Corner Cycle 5:33
16 David Heath (USA) Frazier Cycling 5:35
17 Nicholas Diniz (Can) NCCH p/b MGCC 5:39
18 Oliver Robinson (GBr) AP Junior Development p/b Corner Cycle 5:48
19 Carson Miles (Can) Equipe Cyclist Gatineau 6:05
20 Nicolas Rivard (Can) Espoirs Laval 6:14
21 Robin Plamondon (Can) Espoirs Élite - Primeau Vélo 6:30
22 Ethan Palamarek (Can) Stingray - Trek by Ultime Velo 6:40
23 Josh Chu (USA) KMS Cycling - Killington Mountain School 7:00
24 Simon Dubuc (Can) IAMGOLD 9:07
25 Jonathan Cassivi (USA) Stingray - Trek by Ultime Velo 9:36
26 Seth Jones (USA) Dornier Racing 9:56
27 Austin Banks (USA) Young Medalists 11:59
28 Sam Noel (USA) 1K2GO Sports 12:08
29 Alastair Pounder (USA) Dornier Racing 12:13
30 Clay Moon (Can) Équipe cycliste de Gatineau 12:15
31 Lane Maher (USA) Hot Tubes Development Cycling Team 12:18
32 Matthew Jogodnik (USA) Killington Mountain School 13:02
33 Richard Elliott (Can) Midweek Cycling Club 14:03
34 Dominic Giannantonio (USA) T-Town Elite 14:18
35 Leo Kirkpatrick Baird (USA) KMS Cycling - Killington Mountain School 14:43
36 Nicolas Bougie (Can) Espoirs de Laval 15:07
37 W. Harrison Nguy (USA) Frazier Cycling 15:14
38 Felix Boutin (Can) Canadian National Team 16:37
39 Kurt Penno (Can) Canadian National Team 16:40
40 Jamie Ridehalgh (GBr) AP Junior Development p/b Corner Cycle 19:02
41 Nick Koleszar (USA) CCAP/Sherpa Cycling 19:40
42 Nathan Roberts (USA) T-Town Elite 19:46
43 Ben Douglas (USA) Montclair Bikery Development Team 20:11
44 Gabriel Guay (Can) DESJARDINS FORD 20:12
45 Justin Correa (Can) Kallisto-FCV p/b Peloton Contracting 21:05
46 Simon Jones (USA) Hot Tubes Development Cycling Team 21:08
47 Giuseppe Carone (Can) NCCH Elite p/b MGCC 22:07
48 William Vermette (Can) DESJARDINS FORD 22:16
49 Alex McCormack (USA) Hot Tubes Development Cycling Team 22:54
50 Connor Thompson (USA) T-Town Elite 23:28
51 Jabari Whiteman (TTO) HEATWAVE CYCLE CLUB 24:24
52 Joel Plamondon (Can) Espoirs Laval 25:04
53 Tyler Cole (TTO) TEAM DPS 28:04
54 Pierre-Antoin Larochelle (Can) DESJARDINS FORD 28:45
55 Camden Brooks (USA) Hands-On Cycling 29:55
56 Arnaud Beaudoin (Can) Espoirs Laval 32:05
57 Ronan Johnson (Can) NCCH p/b MGCC 32:43
58 Will Goodson (USA) Frazier Cycling 32:52
59 Logan Jones-Wilkins (USA) Kelly Benefit Strategies Elite 33:30
60 Thomas Deshaies (USA) Miller School of Albemarle 34:29
61 Nicholas F Tabares (USA) TEAM TABARES CORRATEC FSA 34:36
62 Pier-Olivier Auger (Can) DESJARDINS FORD 37:14
63 Henry Bostian (USA) Montclair Bikery Development Team 40:34
64 Joe Krivitsky (USA) Independent 41:39
65 Intoine Ippersiel (Can) Stingray - Trek by Ultime Velo 44:13
66 Olivier Beaulieu (Can) Espoirs Élite - Primeau Vélo 45:13
67 Adam Wolfe (Can) Espoirs Élite - Primeau Vélo 45:14
68 Maxime Brousseau-Carnevale (Can) Independant 45:15
69 Kyle Crowell (USA) CT Cycling Advancement Program 45:59
70 Kevin Goguen (USA) RACE CF | racecf.org @racecf 48:16
71 Jaymz Lipinski (USA) AP Junior Development p/b Corner Cycle 49:02
72 Jon Tze (USA) Montclair Bikery Development Team 51:02
73 Harrison White (USA) Hot Tubes Development Cycling Team 55:51
74 William Moody (USA) 1K2GO Sports 32:43
DNF Kyle Mullaly (USA) CT Cycling Advancement Program
DNF Seth Callahan (USA) Frazier Cycling
DNF Joseph Clay (USA) Young Medalists
DNF Matthew Dickson (Can) Ottawa Bucycle Club
DNF Axel Froner (Can) Kallisto FCV p/b Peloton Contracting
DNF Casey Fulton (USA) CHEERBACKS of Fat Frogs Racing
DNF Lucas Huesman (USA) CT Cycling Advancement Program
DNF Gentry Jefferson (USA) Miller School of Albemarle
DNF Xander Jones (USA) CT CYCLING ADVANCEMENT PROGRAM/SCC
DNF Gerard Josulevicz (USA) Burner Fitness Development Team
DNF Coleson Lindsey (USA) Miller School of Albemarle
DNF Samuel Proulx (Can) Espoirs Laval
DNF Alexander Raimo (USA) Montclair Bikery Development Team
DNF Sam Roach (USA) Miller School of Albemarle
DNF Ron Francoise Tuazon (USA) BATTLEY HARLEY-DAVIDSON/SPOKES/CUTAWAY
DNF William Walton (USA) Young Medalists
DNF Zhihan Yang (USA) Miller School of Albemarle


GC after Stage 3
 
Pro/1/2/3 Women
1 Kirsti Lay (Can) Canadian National Team 5:55:30
2 Luce Bourbeau (Can) DESJARDINS FORD at 6:03
3 Simone Boilard (Can) Canadian National Team 6:37
4 Emma Lujan (Can) Glotman Simpson Cycling 8:05
5 Olivia Baril (Can) DESJARDINS FORD 9:45
6 Senta Burton (USA) GREEN LINE VELO driven by Zipcar 9:51
7 Laura Jorgensen (USA) The RunnerBox P/B Funkier 10:20
8 Courteney Lowe (USA) The RunnerBox P/B Funkier 10:35
9 Samantha Fox (USA) QCW Breakawaybikes.com p/b JLVelo 10:49
10 Sara Headley (USA) Velocio Northeast 11:37
11 Evelyne Gagnon (Can) Stingray - Trek by Ultime Velo 13:11
12 Emily Marcolini (Can) NCCH Elite p/b MGCC 14:18
13 Catherine Ouellette (Can) The cyclery-4iiii 14:40
14 Alizée Brien (Can) Équipe du Québec 14:47
15 Anna Gabrielle Traxler (Can) NCCH Elite p/b MGCC 16:07
16 Danielle Morshead (USA) Team ERRACE p/b DSO Manufacturing 18:17
17 Tara MacDonald (USA) GREEN LINE VELO driven by Zipcar 19:11
18 Cat Culkin (USA) 3T/Q+M 21:26
19 Magdeleine Vallieres (Can) Club Cycliste de Sherbrooke 28:01
20 Allysion Gillard (Can) DESJARDINS FORD 29:07
21 Grace Blair (USA) ABRT 34:58
22 Heidi Miller (USA) Team ERRACE p/b DSO Manufacturing 37:50
23 Alyssa Rowse (Ber) Bicycle Works Bermuda 42:20
24 Jane Tullis (USA) Miller School of Albemarle 46:09
 
Pro/1 Men
1 Timothy Ahearn (USA) Team ERRACE p/b DSO Manufacturing 8:51:23
2 Austin Stephens (USA) 303 Project at 0:32
3 Matt McLoone (USA) BATTLEY HARLEY-DAVIDSON/SPOKES/CUTAWAY 1:18
4 Sean Gardner (USA) Gateway Harley-Davidson Trek U25 Develop 1:59
5 Graydon Staples (Can) TORONTO HUSTLE 2:05
6 Victor Gras (USA) CRCA/Rockstar Games 2:41
7 Connor Jennings (USA) Velocio Northeast 3:23
8 Rolando Gonzalez (USA) 303 Project 3:27
9 Coulton Hartrich (USA) Independent 3:43
10 Francis Izquierdo-Bernier (Can) Independent 3:44
11 Martin Rupes (Can) NCCH Elite p/b MGCC 4:23
12 Ryan Primeau (Can) Velo Select 4:37
13 Jonathan Sandoval (USA) CRCA/Foundation 4:55
14 Thomas Humphreys (USA) BATTLEY HARLEY-DAVIDSON/SPOKES/CUTAWAY 5:00
15 Benjamin Wright (USA) LUX/Stradling p/b Specialized 5:03
16 Kevin Bouchard-Hall (USA) Wrenegade Sports/Team Placid Planet 5:06
17 Aria Kiani (USA) Independent 7:15
18 Timothy Austen (Can) Ride with Rendall p/b Biemme 9:03
19 Matthew Curbeau (USA) Velocio Northeast 10:10
20 Will Cooper (USA) CS Velo Elite 12:39
21 Daniel Nuzzo-Mueller (USA) Community Bicycle Racing 14:37
22 Connor Ryan (USA) BATTLEY HARLEY-DAVIDSON/SPOKES/CUTAWAY 15:00
23 Olivier Péloquin (Can) Equipe Transports Lacombe/Devinci 15:28
24 william Goodfellow (Can) VeloSelect 16:59
25 Kyle Boorsma (Can) TORONTO HUSTLE 17:43
26 Gaelen Merritt (Can) Wheels of Bloor/Autostyle Collision 18:22
27 Sean Meyer (USA) Nalgene / Borah Teamwear Cycling 20:30
28 Zach Nehr (USA) Storck-CCN 21:45
29 Cristhian Ravelo (USA) 303 Project 22:38
30 Pierre-Bernar Thiffault (USA) Hedrick Racing 23:44
31 Dominique Mayho (Ber) Asfra Racing Team Oudenaarde 24:30
32 Sean Cahill (USA) Team ERRACE p/b DSO Manufacturing 24:48
33 Trevor O'Donnell (Can) TORONTO HUSTLE 24:52
34 Jackson Duncan (USA) Independent 24:58
35 Anton Varabei (Can) TORONTO HUSTLE 25:01
36 Taylor Pearman (USA) Haymarket/Starlight Custom Apparel 25:26
37 Bill Ash (USA) CRCA/Foundation 25:38
38 Benoit Boulay (Can) TORONTO HUSTLE 26:50
39 Jake Henningsen (USA) Team Hungry 27:36
40 Jesse Stauffer (USA) QCW Breakawaybikes.com p/b JLVelo 31:03
41 Taylor Warren (USA) 303 Project 31:35
42 Cullen Browne (Can) Transports Lacombe/Devinci 34:21
43 Bruce Bird (Can) Wheels of Bloor/Autostyle Collision 36:45
44 Jordann Jones (Can) NCCH p/b MGCC 37:35
45 Jake Hollenbach (USA) Hollenbach & Friends 37:36
46 Baris Aytan (USA) CRCA/e2Value 37:43
47 Ross Baldwin (USA) CRCA/Lupus Racing Team 37:53
48 Nicholas Greeff (USA) 303 Project 37:57
49 Félix Dolbec (Can) Transports Lacombe/Devinci 38:25
50 Matt Brophy (USA) Nalgene / Borah Teamwear Cycling 41:57
51 Levon Kalemkiarian (USA) Donkey Label 48:39
52 Joseph Bacala (USA) 4D Racing 49:30
53 Brad Bradford (Can) TORONTO HUSTLE 51:39
54 Brendan McCormack (USA) CRCA/Foundation 55:24
55 David Gaona (USA) CRCA/Foundation 1:00:06
56 Aaron Hamill (Can) Wheels of Bloor/Autostyle Collision 1:02:33
57 Ralph Pahlmeyer (USA) CRCA/e2Value 1:05:45
58 Jake Silverberg (USA) 303 Project 1:08:45
59 Guillaume L.Walsh (Can) Veloselect 1:12:17
60 Trevor Connor (Can) Morning Glory Cycling Club 1:15:27
 
Junior Men
1 Isaac Bryant (USA) LUX Development p/b specialized 5:18:21
2 Gaelen Kilburn (USA) Hot Tubes Development Cycling Team 0:20
3 Charles Page (GBr) AJ Junior development/Corner Cycle 0:25
4 Gabriel Rojas (USA) Lift Center Racing 0:32
5 Matthew Oliveira (Ber) Hot Tubes Development Cycling Team 0:34
6 Charles-Etien Chretien (Can) Canadian National Team 0:46
7 Noah Simms (Can) TORONTO HUSTLE 0:59
8 Jacob Skrip (USA) CS Velo 1:21
9 Sean Guydish (USA) Young Medalists 1:36
10 Nicholas Diniz (Can) NCCH p/b MGCC 1:53
11 Clément Ouimet (Can) Omnipod-ThePACK 2:54
12 Kaden Hopkins (Ber) Winners Edge 3:32
13 Édouard Beaudoin (Can) Espoirs Élite - Primeau Vélo 4:50
14 Lucas Mariutti (USA) Miller School of Albemarle 5:09
15 Robin Plamondon (Can) Espoirs Élite - Primeau Vélo 5:20
16 Nathaniel Moser (USA) Young Medalists 5:23
17 Ethan Palamarek (Can) Stingray - Trek by Ultime Velo 6:05
18 Oliver Robinson (GBr) AP Junior Development p/b Corner Cycle 6:07
19 Carson Miles (Can) Equipe Cyclist Gatineau 6:24
20 David Heath (USA) Frazier Cycling 6:43
21 Greg Gunsalus (USA) AP Junior Development p/b Corner Cycle 7:05
22 Josh Chu (USA) KMS Cycling - Killington Mountain School 8:19
23 Nicolas Rivard (Can) Espoirs Laval 8:51
24 Simon Dubuc (Can) IAMGOLD 9:36
25 Jonathan Cassivi (USA) Stingray - Trek by Ultime Velo 10:48
26 Sam Noel (USA) 1K2GO Sports 12:15
27 Lane Maher (USA) Hot Tubes Development Cycling Team 13:23
28 Austin Banks (USA) Young Medalists 13:31
29 Clay Moon (Can) Équipe cycliste de Gatineau 13:47
30 Alastair Pounder (USA) Dornier Racing 14:00
31 Matthew Jogodnik (USA) Killington Mountain School 14:30
32 Leo Kirkpatrick Baird (USA) KMS Cycling - Killington Mountain School 15:35
33 Richard Elliott (Can) Midweek Cycling Club 16:12
34 Nicolas Bougie (Can) Espoirs de Laval 16:16
35 W. Harrison Nguy (USA) Frazier Cycling 16:45
36 Kurt Penno (Can) Canadian National Team 17:00
37 Felix Boutin (Can) Canadian National Team 17:18
38 Jamie Ridehalgh (GBr) AP Junior Development p/b Corner Cycle 19:47
39 Nick Koleszar (USA) CCAP/Sherpa Cycling 21:14
40 Gabriel Guay (Can) DESJARDINS FORD 21:24
41 Nathan Roberts (USA) T-Town Elite 21:36
42 Giuseppe Carone (Can) NCCH Elite p/b MGCC 23:26
43 Dominic Giannantonio (USA) T-Town Elite 23:27
44 Justin Correa (Can) Kallisto-FCV p/b Peloton Contracting 23:46
45 Alex McCormack (USA) Hot Tubes Development Cycling Team 23:52
46 Jabari Whiteman (TTO) HEATWAVE CYCLE CLUB 24:52
47 Joel Plamondon (Can) Espoirs Laval 26:26
48 Ben Douglas (USA) Montclair Bikery Development Team 28:48
49 Seth Jones (USA) Dornier Racing 29:00
50 Tyler Cole (TTO) TEAM DPS 29:23
51 William Vermette (Can) DESJARDINS FORD 30:21
52 Pierre-Antoin Larochelle (Can) DESJARDINS FORD 31:38
53 Camden Brooks (USA) Hands-On Cycling 31:58
54 Arnaud Beaudoin (Can) Espoirs Laval 32:32
55 Connor Thompson (USA) T-Town Elite 32:37
56 Logan Jones-Wilkins (USA) Kelly Benefit Strategies Elite 34:25
57 Will Goodson (USA) Frazier Cycling 41:53
58 Ronan Johnson (Can) NCCH p/b MGCC 42:24
59 Nicholas F Tabares (USA) TEAM TABARES CORRATEC FSA 42:41
60 Olivier Beaulieu (Can) Espoirs Élite - Primeau Vélo 46:05
61 Intoine Ippersiel (Can) Stingray - Trek by Ultime Velo 46:22
62 Maxime Brousseau-Carnevale (Can) Independant 47:01
63 Kyle Crowell (USA) CT Cycling Advancement Program 47:51
64 Kevin Goguen (USA) RACE CF | racecf.org @racecf 49:00
65 Thomas Deshaies (USA) Miller School of Albemarle 50:27
66 Simon Jones (USA) Hot Tubes Development Cycling Team 51:22
67 Pier-Olivier Auger (Can) DESJARDINS FORD 51:30
68 Adam Wolfe (Can) Espoirs Élite - Primeau Vélo 53:07
69 Harrison White (USA) Hot Tubes Development Cycling Team 1:08:05
70 Joe Krivitsky (USA) Independent 1:09:45
71 Jon Tze (USA) Montclair Bikery Development Team 1:17:50
72 Henry Bostian (USA) Montclair Bikery Development Team 1:22:24
73 William Moody (USA) 1K2GO Sports 1:52:25
74 Jaymz Lipinski (USA) AP Junior Development p/b Corner Cycle 1:59:06



Previous Stages

Stage 1

Stage 2

 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2018 Canadian Cyclist. All rights reserved.