Canadian Cyclist

 

September 3/17 18:44 pm - Pan Am Track Championships: Day 5


Posted by Editoress on 09/3/17
 

Results from the fifth and final day at the Elite Pan Am Track Championships in Trinidad and Tobago

 

Women Points Race
1 Jennifer Valente (USA) 25 pts
2 Angie Gonzalez (Venezuela) 15
3 Stephanie Rourda (Canada) 15
4 Arlenis Sierra (Cuba) 13
5 Allison Beveridge (Canada) 11
6 Sofia Arreola (Mexico) 8
7 Wellysa Santos (Brazil) 8
8 Maya Rocha (Mexico ) 3
9 Lilbeth Chacon (Venezuela) 3
10 Yeny Colmenares (Colombia) 3
11 Daniela Guajardo (Chile) 3
12 Christina Birch (USA) 0
13 Mailin Sanchez (Cuba) 0
14 Camila Valbuena (Colombia) 0
15 Arazana Villalon (Chile) 0
16 Tamiko Butler (Antilles) -20
DNF Thatna Lima (Brazil)
DNF Cheyenne Awai (Trinidad & Tobago)
DNF Alexi Costa (Trinidad & Tobago)
DNF Anahell Flores Ghillma (Peru)
DNS Christina Greve (Argentina)

 

Men Kilo
 
Qualifying
1 Fabian Puerta (Colombia)
2 Santiago Ramirez (Colombia)
3 Quincy Alexander (Trinidad & Tobago)
4 Eric Young (USA)
5 Alejandro Resendez (Mexico)
6 Adamil Augero (Venezuela)
7 Luis Yanez (Venezuela)
8 Juan Pablo Serrano (Argentina)
9 Jansel Arias (Cuba)
10 Roberto Serrano (Mexico)
11 Bayley Simpson (Canada)
12 Joao Vitor Santos (Brazil)
13 Vicente Mires (Chile)
14 Rodolfo Gomez (Cuba)
15 Felipe Monardez (Chile)
16 Joseph Christiansen (USA)
17 Luis Cordon (Guatemala)
18 Adrian Ayala (Puero Rico)
DNS Evan Burtnik (Canada)
Top 8 advance to FInal
 
Final
1 Fabian Puerta (Colombia) 1:01.497
2 Santiago Ramirez (Colombia) 1:02.023
3 Quincy Alexander (Trinidad & Tobago) 1:03.316
4 Eric Young (USA) 1:03.479
5 Juan Pablo Serrano (Argentina) 1:04.632
6 Luis Yanez (Venezuela) 1:04.826
7 Adamil Augero (Venezuela) 1:05.306
8 Alejandro Resendez (Mexico) 1:05.377

 

Women Keirin
 
Round 1
 
Heat 1
1 Martha Bayona (Colombia)
2 Teniel Campbell (Trinidad)
3 Maria Jimenez (Guatemala)
4 Anahell Flores Ghillma (Peru)
5 Adriana Perino (Argentina)
 
Heat 2
1 Daniela Gaxiola (Mexico)
2 Madalyn Godby (USA)
3 Nicolle Rodriguez (Guatemala)
4 Amelia Walsh (Canada)
5 Daniela Coulef (Chile)
 
Heat 3
1 Jessica Salazar (Mexico)
2 Devaney Collier (Canada)
3 Mandy Marquardt (USA)
4 Maria Esthela Vilera (Venezuela)
5 Gabriela Gomes (Brazil)
6 Mirta Garcia (Cuba)
Top 2 riders advance to Round 2
 
Repechages
 
Heat 1
1 Gabriela Gomes (Brazil)
2 Maria Jimenez (Guatemala)
3 Maria Esthela Vilera (Venezuela)
4 Daniela Coulef (Chile)
5 Anahell Flores Ghillma (Peru)
 
Heat 2
1 Mandy Marquardt (USA)
2 Nicolle Rodriguez (Guatemala)
3 Amelia Walsh (Canada)
4 Mirta Garcia (Cuba)
5 Adriana Perino (Argentina)
Top 3 riders advance to Round 2
 
Round 2
 
Heat 1
1 Martha Bayona (Colombia)
2 Maria Esthela Vilera (Venezuela)
3 Devaney Collier (Canada)
4 Maria Jimenez (Guatemala)
DNF Madalyn Godby (USA)
DNF Gabriela Gomes (Brazil)
 
Heat 2
1 Daniela Gaxiola (Mexico)
2 Jessica Salazar (Mexico)
3 Mandy Marquardt (USA)
4 Teniel Campbell (Trinidad)
5 Nicolle Rodriguez (Guatemala)
6 Amelia Walsh (Canada)
Top 3 riders advance to the1-6 Final , others advance to 7-12 Final
 
Final 1-6
1 Martha Bayona (Colombia)
2 Mandy Marquardt (USA)
3 Daniela Gaxiola (Mexico)
4 Jessica Salazar (Mexico)
5 Devaney Collier (Canada)
6 Maria Esthela Vilera (Venezuela)
 
Final 7-12
7 Madalyn Godby (USA)
8 Nicolle Rodriguez (Guatemala)
9 Teniel Campbell (Trinidad)
10 Gabriela Gomes (Brazil)
11 Maria Jimenez (Guatemala)
12 Amelia Walsh (Canada)



 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2018 Canadian Cyclist. All rights reserved.