Canadian Cyclist

 

September 14/17 14:04 pm - Boivin 2nd at Coppa Bernocchi


Posted by Editoress on 09/14/17
 

Guillaume Boivin (Israel Cycling Academy) came close to his first win of the season on Thursday at the Coppa Bernocchi in Lombardy (Italy). The 2015 Canadian champion was second behind Italy's Sonny Colbrelli (Bahrain-Merida) with Sacha Modolo (UAE Team Emirates), completing the podium of this 196-kilometre race.

Boivin was to set up  the final sprint for team mate Mihkel Raim who was designated sprinter of the team when he signalled he was cramping just 400 metres from the finish line.

"When he got his cramps, I just went on and I finished second," said the Boivin on Facebook.

WIth files from Sportcom


Legnano to Legnano, 194.52 km
1 Sonny Colbrelli (Ita) Bahrain - Merida 4:34:32
2 Guillaume Boivin (Can) Israel Cycling Academy
3 Sacha Modolo (Ita) UAE Team Emirates
4 Michael Albasini (Sui) Swiss National Team
5 Elia Viviani (Ita) Italian National Team
6 Simone Consonni (Ita) UAE Team Emirates
7 Shane Archbold (NZl) Bora - Hansgrohe
8 Mihkel Räim (Est) Israel Cycling Academy
9 Eduard Prades Reverter (Esp) Caja Rural - Seguros RGA
10 Davide Ballerini (Ita) Androni - Sidermec Bottecchia
11 Silvio Herklotz (Ger) Bora - Hansgrohe
12 Quentin Pacher (Fra) Delko - Marseille Provence KTM
13 Enrico Barbin (Ita) Bardiani - CSF
14 Sepp Kuss (USA) Rally Cycling
15 Manuel Belletti (Ita) Wilier Triestina - Selle Italia
16 Marco Canola (Ita) Nippo - Vini Fantini
17 Mattia Frapporti (Ita) Androni - Sidermec Bottecchia
18 Dylan Page (Sui) Caja Rural - Seguros RGA
19 Michal Paluta (Pol) CCC Sprandi - Polkowice
20 Fabian Lienhard (Sui) Swiss National Team
21 Francesco Gavazzi (Ita) Androni - Sidermec Bottecchia
22 Niccolò Bonifazio (Ita) Bahrain - Merida
23 Dmitrii Sokolov (Rus) Lokosphinx
24 Vincenzo Albanese (Ita) Bardiani - CSF
25 Patrick Gamper (Aut) Tirol Cycling Team
26 Marco Zamparella (Ita) Amore & Vita - Selle SMP p/b Fondriest
27 Sergei Shilov (Rus) Lokosphinx
28 Daniele Bennati (Ita) Italian National Team
29 Ivan Santaromita (Ita) Nippo - Vini Fantini
30 Armindo Fonseca (Fra) Fortuneo - Oscaro
31 Dmitrii Strakhov (Rus) Lokosphinx all s.t.
32 Simone Velasco (Ita) Bardiani - CSF 0:08
33 Marco Frapporti (Ita) Androni - Sidermec Bottecchia
34 Rémy Di Grégorio (Fra) Delko - Marseille Provence KTM
35 Alex Aranburu Deba (Esp) Caja Rural - Seguros RGA
36 Maxime Bouet (Fra) Fortuneo - Oscaro
37 Yonder Godoy (Ven) Wilier Triestina - Selle Italia
38 Roman Maikin (Rus) Gazprom - RusVelo
39 Gino Mäder (Sui) Swiss National Team
40 Simone Ponzi (Ita) CCC Sprandi - Polkowice
41 Aleksandr Riabushenko (Blr) UAE Team Emirates
42 Romain Hardy (Fra) Fortuneo - Oscaro
43 Sebastian Schönberger (Aut) Tirol Cycling Team 0:19
44 Arnold Jeannesson (Fra) Fortuneo - Oscaro
45 Andrea Pasqualon (Ita) Italian National Team both s.t.
46 Andriy Vasylyuk (Ukr) Kolss Cycling Team 0:23
47 Antonio Molina Canet (Esp) Caja Rural - Seguros RGA
48 Jonathan Lastra Martinez (Esp) Caja Rural - Seguros RGA
49 Jon Irisarri Rincon (Esp) Caja Rural - Seguros RGA
50 Cesare Benedetti (Ita) Bora - Hansgrohe
51 Andrea Palini (Ita) Androni - Sidermec Bottecchia
52 Simone Ravanelli (Ita) Unieuro Trevigiani - Hemus 1896
53 Nicola Gaffurini (Ita) Sangemini - MG.Kvis
54 Antonio Parrinello (Ita) GM Europa Ovini all s.t.
55 Sergey Lagutin (Rus) Gazprom - RusVelo 0:27
56 Daniel Felipe Martinez Poveda (Col) Wilier Triestina - Selle Italia
57 Lorenzo Rota (Ita) Bardiani - CSF
58 Gasper Katrasnik (Slo) Adria Mobil all s.t.
59 Alessandro Bisolti (Ita) Nippo - Vini Fantini 0:30
60 Romain Combaud (Fra) Delko - Marseille Provence KTM
61 Fausto Masnada (Ita) Androni - Sidermec Bottecchia
62 Michele Gazzara (Ita) Sangemini - MG.Kvis all s.t.
63 Daniel Turek (Cze) Israel Cycling Academy 0:32
64 Mauro Finetto (Ita) Delko - Marseille Provence KTM
65 Maximilian Kuen (Aut) Tirol Cycling Team
66 Alexander Vdovin (Rus) Lokosphinx
67 Anthony Delaplace (Fra) Fortuneo - Oscaro
68 Patrick Schelling (Sui) Swiss National Team
69 Ziga Groselj (Slo) Adria Mobil
70 Egan Arley Bernal Gomez (Col) Androni - Sidermec Bottecchia all s.t.
71 Damiano Cunego (Ita) Nippo - Vini Fantini 0:40
72 Amanuel Ghebreigzabhier Werkilul (Eri) Dimension Data for Qhubeka
73 El Mehdi Chokri (Mar) Dimension Data for Qhubeka
74 Pierpaolo Ficara (Ita) Amore & Vita - Selle SMP p/b Fondriest
75 Francesco Romano (Ita) UAE Team Emirates
76 Filippo Ganna (Ita) UAE Team Emirates
77 Andrea Toniatti (Ita) Bahrain - Merida
78 Oliviero Troia (Ita) UAE Team Emirates
79 Federico Canuti (Ita) D'Amico - Utensilnord
80 Marco Tizza (Ita) GM Europa Ovini
81 Ettore Carlini (Ita) D'Amico - Utensilnord
82 Felix Großschartner (Aut) CCC Sprandi - Polkowice all s.t.
83 Radoslav Rogina (Cro) Adria Mobil 0:49
84 Andrea Garosio (Ita) Bahrain - Merida s.t.
85 Davide Formolo (Ita) Italian National Team 0:55
86 Matteo Busato (Ita) Wilier Triestina - Selle Italia
87 Jacopo Mosca (Ita) Wilier Triestina - Selle Italia both s.t.
88 Francesco Manuel Bongiorno (Ita) Sangemini - MG.Kvis 0:57
89 Mattia Cattaneo (Ita) Androni - Sidermec Bottecchia s.t.
90 Brice Feillu (Fra) Fortuneo - Oscaro 0:59
91 Eduardo Sepulveda (Arg) Fortuneo - Oscaro 1:08
92 Marco Molteni (Ita) Unieuro Trevigiani - Hemus 1896 1:15
93 Emerson Oronte (USA) Rally Cycling 2:07
94 Uri Martins Sandoval (Mex) Amore & Vita - Selle SMP p/b Fondriest 2:19
95 Matteo Moschetti (Ita) Italian National Team 2:19
96 Alexander Evtushenko (Rus) Lokosphinx 3:56
97 Simone Andreetta (Ita) Bardiani - CSF 4:07
98 Paolo Simion (Ita) Bardiani - CSF 4:14
99 Nikolay Trusov (Rus) Gazprom - RusVelo
100 Stepan Kuriyanov (Rus) Gazprom - RusVelo
101 Joseph Areruya (Rwa) Dimension Data for Qhubeka
102 Alan Marangoni (Ita) Nippo - Vini Fantini
103 Adriano Brogi (Ita) GM Europa Ovini
104 Andrea Guardini (Ita) UAE Team Emirates
105 Giovanni Lonardi (Ita) Italian National Team
106 José Manuel Díaz (Esp) Israel Cycling Academy
107 John Anderson Rodriguez Salazar (Col) Delko - Marseille Provence KTM
108 Dimitri Bussard (Sui) Swiss National Team
109 Kamil Malecki (Pol) CCC Sprandi - Polkowice
110 Lukas Rüegg (Sui) Swiss National Team
111 Stefan De Bod (RSA) Dimension Data for Qhubeka
112 Imerio Cima (Ita) Italian National Team
113 German Nicolas Tivani Perez (Arg) Unieuro Trevigiani - Hemus 1896
114 Seid Lizde (Ita) UAE Team Emirates
115 Rüdiger Selig (Ger) Bora - Hansgrohe
116 Hamish Schreurs (NZl) Israel Cycling Academy
117 Colin Joyce (USA) Rally Cycling
118 Simone Bernardini (Ita) Sangemini - MG.Kvis
119 Alexander Porsev (Rus) Gazprom - RusVelo
120 Dmitriy Kozontchuk (Rus) Gazprom - RusVelo
121 Redi Halilaj (Alb) Amore & Vita - Selle SMP p/b Fondriest
122 Anton Vorobyev (Rus) Gazprom - RusVelo
123 Zahiri Abderrahim (Mar) Unieuro Trevigiani - Hemus 1896
124 Ziga Horvat (Slo) Adria Mobil
125 Adam de Vos (Can) Rally Cycling
126 Metkel Eyob (Eri) Dimension Data for Qhubeka
127 Giovanni Carboni (Ita) Italian National Team
128 Josu Zabala Lopez (Esp) Caja Rural - Seguros RGA all s.t.
129 Piotr Brozyna (Pol) CCC Sprandi - Polkowice 4:20
130 Jan Hirt (Cze) CCC Sprandi - Polkowice s.t.
131 Antonio Di Sante (Ita) GM Europa Ovini 4:24
132 Andrea Ruscetta (Ita) GM Europa Ovini 4:37
133 Matteo Rotondi (Ita) GM Europa Ovini
134 Pierre-Luc Périchon (Fra) Fortuneo - Oscaro both s.t.
DNF Erik Baska (Svk) Bora - Hansgrohe
DNF Michal Kolár (Svk) Bora - Hansgrohe
DNF Leopold König (Cze) Bora - Hansgrohe
DNF Matteo Pelucchi (Ita) Bora - Hansgrohe
DNF Chun Kai Feng (Tpe) Bahrain - Merida
DNF Ion Ander Insausti Irastorza (Esp) Bahrain - Merida
DNF Mark Padun (Ukr) Bahrain - Merida
DNF David Per (Slo) Bahrain - Merida
DNF Joab Schneiter (Sui) Swiss National Team
DNF Matteo Badilatti (Sui) Swiss National Team
DNF Filippo Pozzato (Ita) Wilier Triestina - Selle Italia
DNF Jakub Mareczko (Ita) Wilier Triestina - Selle Italia
DNF Eugert Zhupa (Alb) Wilier Triestina - Selle Italia
DNF Luca Wackermann (Ita) Bardiani - CSF
DNF Pierpaolo De Negri (Ita) Nippo - Vini Fantini
DNF Iuri Filosi (Ita) Nippo - Vini Fantini
DNF Riccardo Stacchiotti (Ita) Nippo - Vini Fantini
DNF Pavel Brutt (Rus) Gazprom - RusVelo
DNF Benjamin Dyball (Aus) Delko - Marseille Provence KTM
DNF Julien El Farès (Fra) Delko - Marseille Provence KTM
DNF Angel Madrazo Ruiz (Esp) Delko - Marseille Provence KTM
DNF Dan Craven (Nam) Israel Cycling Academy
DNF Itamar Einhorn (Isr) Israel Cycling Academy
DNF Roy Goldstein (Isr) Israel Cycling Academy
DNF Danilo Celano (Ita) Caja Rural - Seguros RGA
DNF Rossano Mauti (Ita) GM Europa Ovini
DNF Davide Pacchiardo (Ita) GM Europa Ovini
DNF Artem Samolenkov (Rus) Lokosphinx
DNF Mamyr Stash (Rus) Lokosphinx
DNF Sergey Vdovin (Rus) Lokosphinx
DNF Pietro Di Genova (Ita) D'Amico - Utensilnord
DNF Francesco Petrini (Ita) D'Amico - Utensilnord
DNF Angelo Raffaele (Ita) D'Amico - Utensilnord
DNF Angelo Vitiello (Ita) D'Amico - Utensilnord
DNF Matias Alejandro Muñoz Tapia (Chi) Unieuro Trevigiani - Hemus 1896
DNF Sergio Vega Merodio (Esp) Unieuro Trevigiani - Hemus 1896
DNF Jose Daniel Viejo Redondo (Esp) Unieuro Trevigiani - Hemus 1896
DNF Mattia Viel (Ita) Unieuro Trevigiani - Hemus 1896
DNF Andrea Borso (Ita) Adria Mobil
DNF Jure Golcer (Slo) Adria Mobil
DNF Dusan Rajovic (Srb) Adria Mobil
DNF Nicholas Dlamini (RSA) Dimension Data for Qhubeka
DNF Morne Van Niekerk (RSA) Dimension Data for Qhubeka
DNF Samuel Mugisha (Rwa) Dimension Data for Qhubeka
DNF Pavlo Bondarenko (Ukr) Kolss Cycling Team
DNF Vitaliy Buts (Ukr) Kolss Cycling Team
DNF Andriy Kulyk (Ukr) Kolss Cycling Team
DNF Sergiy Lagkuti (Ukr) Kolss Cycling Team
DNF Oleksandr Prevar (Ukr) Kolss Cycling Team
DNF Llibert Sendros Juve (Esp) Kolss Cycling Team
DNF Vladyslav Soltasiuk (Ukr) Kolss Cycling Team
DNF Jesse Anthony (USA) Rally Cycling
DNF Clemens Fankhauser (Aut) Tirol Cycling Team
DNF Filippo Fortin (Ita) Tirol Cycling Team
DNF Matthias Krizek (Aut) Tirol Cycling Team
DNF Markus Wildauer (Aut) Tirol Cycling Team
DNF Paolo Prandini (Ita) Sangemini - MG.Kvis
DNF Niccolò Salvietti (Ita) Sangemini - MG.Kvis
DNF Michele Scartezzini (Ita) Sangemini - MG.Kvis
DNF Paolo Totò (Ita) Sangemini - MG.Kvis
DNF Marco Bernardinetti (Ita) Amore & Vita - Selle SMP p/b Fondriest
DNF Luca Covili (Ita) Amore & Vita - Selle SMP p/b Fondriest
DNF Francesco Mancini (Ita) Amore & Vita - Selle SMP p/b Fondriest
DNF Marlen Zmorka (Ukr) Amore & Vita - Selle SMP p/b Fondriest
DNS Fabio Tommassini (Ita) D'Amico - Utensilnord
DNS Enrico Salvador (Ita) Tirol Cycling Team

 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2018 Canadian Cyclist. All rights reserved.