Canadian Cyclist

 

October 13/17 10:54 am - Tour of Taihu Lake: Stage 3 results


Posted by Editoress on 10/13/17
 

Results from the fourth stage of the Tour of Taihu Lake in China.

Stage 3: Huzhou to Changxing, 134.3 km
1 Jakub Mareczko (Ita) Wilier Triestina - Selle Italia 2:52:51
2 Nicolas Marini (Ita) Nippo - Vini Fantini
3 Benjamin Giraud (Fra) Delko Marseille Provence KTM
4 Ryan Macanally (Aus) H&R Block Pro Cycling
5 Jon Aberasturi Izaga (Esp) Team UKYO
6 Andriy Kulyk (Ukr) Kolss Cycling Team
7 Guillaume Boivin (Can) Israel Cycling Academy
8 Tino Thömel (Ger) Bike Aid
9 Quentin Pacher (Fra) Delko Marseille Provence KTM
10 Luis Carlos Chia Bermudez (Col) Manzana Postobon
11 Martin Laas (Est) Delko Marseille Provence KTM
12 Sergio Andres Higuita Garcia (Col) Manzana Postobon
13 Jetse Bol (Ned) Manzana Postobon
14 Stanislau Bazhkou (Blr) Minsk Cycling Club
15 Kaden Groves (Aus) St. George Continental Cycling Team
16 Carlos Eduardo Alzate Escobar (Col) UnitedHealthcare Pro Cycling Team
17 Travis Samuel (Can) H&R Block Pro Cycling
18 Siu Wai Ko (HKg) Hong Kong China
19 Kazushige Kuboki (Jpn) Nippo - Vini Fantini
20 Eugenio Bani (Ita) RTS - Monton Racing
21 Chun Wing Leung (HKg) Hong Kong China
22 Zhiwen Chen (Chn) Giant Cycling Team
23 Andriy Vasylyuk (Ukr) Kolss Cycling Team
24 Jure Rupnik (Slo) H&R Block Pro Cycling
25 Marc-Antoine Nadon (Can) H&R Block Pro Cycling
26 Jonathan Couanon (Fra) Delko Marseille Provence KTM
27 Ka Yu Leung (HKg) Hong Kong China
28 Polychronis Tzortzakis (Gre) RTS - Monton Racing
29 Romain Gioux (Fra) Team Novo Nordisk
30 Vladimir Yesid Lopez Gil (Col) Ningxia Sports Lottery - Livall Cycling team
31 Anton Muzychkin (Blr) Minsk Cycling Club
32 Oscar Mauricio Pachon Melo (Col) RTS - Monton Racing
33 Lianshan Zhang (Chn) Yunnan Lvshan Landscape
34 Benjami Prades Reverter (Esp) Team UKYO
35 Eduard Vorganov (Rus) Minsk Cycling Club
36 Michimasa Nakai (Jpn) Team UKYO
37 Zemenfes Selemun (Eri) Eritrea
38 Quentin Valognes (Fra) Team Novo Nordisk
39 Meron Abraham (Eri) Eritrea
40 Michael Sheehan (USA) Jelly Belly p/b Maxxis
41 Altansukh Altanzul (Mgl) Ningxia Sports Lottery - Livall Cycling team
42 Daniel Dominguez Barragan (Esp) Keyi Look Cycling Team
43 Charles Planet (Fra) Team Novo Nordisk
44 Juan Pablo Villegas Cardona (Col) Manzana Postobon
45 Oleksandr Prevar (Ukr) Kolss Cycling Team
46 Kanstantsin Klimiankou (Blr) Minsk Cycling Club
47 Nikodemus Holler (Ger) Bike Aid
48 Yuma Koishi (Jpn) Nippo - Vini Fantini
49 Alder Martz (USA) Attaque Team Gusto
50 King Lok Cheung (HKg) Hong Kong China
51 Serghei Tvetcov (Rou) Jelly Belly p/b Maxxis
52 Zhaoliang Xu (Chn) Giant Cycling Team
53 Mathew Zenovich (NZl) St. George Continental Cycling Team
54 Benjamin Hill (Aus) Attaque Team Gusto
55 Magno Do Prado Nazaret (Bra) Funvic/Brasil Pro Cycling
56 Munkhtulga Erdenesuren (Mgl) Ningxia Sports Lottery - Livall Cycling team
57 Morgan Smith (NZl) St. George Continental Cycling Team
58 Vitaliy Buts (Ukr) Kolss Cycling Team
59 Masakazu Ito (Jpn) Nippo - Vini Fantini
60 Francisco Jarley Colorado Hernandez (Col) Ningxia Sports Lottery - Livall Cycling team
61 Lucas Sebastian Haedo (Arg) UnitedHealthcare Pro Cycling Team
62 Adne Van Engelen (Ned) Bike Aid
63 Bieken Nazaerbieke (Chn) Keyi Look Cycling Team
64 Mihkel Räim (Est) Israel Cycling Academy
65 Chien Chou Chen (Tpe) Attaque Team Gusto
66 Daniel Eaton (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling Team
67 Gabriel Machado Da Silva (Bra) Funvic/Brasil Pro Cycling
68 Yauhen Sobal (Blr) Minsk Cycling Club
69 Edwin Arnulfo Parra Bustamante (Col) Ningxia Sports Lottery - Livall Cycling team
70 Matteo Busato (Ita) Wilier Triestina - Selle Italia
71 André De Souza Almeida (Bra) Funvic/Brasil Pro Cycling
72 Penghai Deng (Chn) Giant Cycling Team
73 Rafael Andriato (Bra) Wilier Triestina - Selle Italia
74 Daniel Bichlmann (Ger) Bike Aid
75 Taylor Shelden (USA) Jelly Belly p/b Maxxis
76 Ulises Alfredo Castillo Soto (Mex) Jelly Belly p/b Maxxis
77 Martin Lavri? (Slo) Attaque Team Gusto
78 Timo Schäfer (Ger) Bike Aid
79 Jacopo Mosca (Ita) Wilier Triestina - Selle Italia
80 Tianhao Gu (Chn) Giant Cycling Team
81 Eugert Zhupa (Alb) Wilier Triestina - Selle Italia
82 Xin Wang (Chn) Keyi Look Cycling Team
83 Hendrikus Van Ijzendoorn (Ned) Team Novo Nordisk
84 Mikel Aristi Gardoki (Esp) Delko Marseille Provence KTM
85 Juan Jose Amador Castaño (Col) Manzana Postobon
86 Itamar Einhorn (Isr) Israel Cycling Academy
87 Jason Lowndes (Aus) Israel Cycling Academy
88 Benneng Yu (Chn) Yunnan Lvshan Landscape
89 David Lozano Riba (Esp) Team Novo Nordisk
90 Tanner Putt (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling Team
91 Bolor-Erdene Enkhtaivan (Mgl) Ningxia Sports Lottery - Livall Cycling team
92 Andrii Bratashchuk (Ukr) Kolss Cycling Team
93 Marcus Culey (Aus) St. George Continental Cycling Team
94 Jonathan Clarke (Aus) UnitedHealthcare Pro Cycling Team
95 Bo Wang (Chn) Hengxiang Cycling Team
96 Mauricio Ortega Ramirez (Col) RTS - Monton Racing
97 Cristian Andres Peña Meneses (Col) RTS - Monton Racing
98 Caio Godoy Ormenese (Bra) Funvic/Brasil Pro Cycling
99 Ching Yin Mow (HKg) Hong Kong China
100 Chris Prendergast (Can) H&R Block Pro Cycling
101 Benjamin Dyball (Aus) Delko Marseille Provence KTM
102 Haiwang Liu (Chn) Giant Cycling Team
103 Wenjie Li (Chn) Yunnan Lvshan Landscape
104 Alan Marangoni (Ita) Nippo - Vini Fantini
105 Hang Shi (Chn) Giant Cycling Team
106 Meng Yan (Chn) Hengxiang Cycling Team
107 Mingrun Chen (Chn) Hengxiang Cycling Team
108 Xiaojun Fan (Chn) Yunnan Lvshan Landscape
109 Giuseppe Fonzi (Ita) Wilier Triestina - Selle Italia
110 Christopher Williams (Aus) Team Novo Nordisk
111 Jianpeng Liu (Chn) Hengxiang Cycling Team
112 Alexis Cartier (Can) H&R Block Pro Cycling
113 Eiichi Hirai (Jpn) Team UKYO
114 Daniel Habtemicheal (Eri) Eritrea
115 Kohei Uchima (Jpn) Nippo - Vini Fantini
116 Keegan Swirbul (USA) Jelly Belly p/b Maxxis all s.t.
117 Luis Enrique Lemus Davila (Mex) Israel Cycling Academy 0:21
118 Zhong Zirong (Chn) Yunnan Lvshan Landscape 0:23
119 Ho San Chiu (HKg) Hong Kong China 0:32
120 Wen Chung Huang (Tpe) Attaque Team Gusto 0:36
121 Cristian Ruiz Pelaez (Col) Manzana Postobon 0:41
122 Andre Eduardo Gohr (Bra) Funvic/Brasil Pro Cycling 0:59
123 Francisco Chamorro (Arg) Funvic/Brasil Pro Cycling s.t.
124 Juntao Meng (Chn) Yunnan Lvshan Landscape 1:33
125 Thomas Hubbard (NZl) St. George Continental Cycling Team 0:00
126 Dennis Van Winden (Ned) Israel Cycling Academy 4:01
127 Meron Teshome (Eri) Bike Aid 5:23
128 En Huang (Chn) Keyi Look Cycling Team 5:56
129 Weijie Hou (Chn) Keyi Look Cycling Team s.t.
130 Tanzou Tokuda (Jpn) Team UKYO 6:20
131 Suguru Tokuda (Jpn) Team UKYO 6:26
DNS Alexandr Shushemoin (Kaz) Attaque Team Gusto
DNS Zheng Zhang (Chn) Hengxiang Cycling Team
 
GC
1 Nicolas Marini (Ita) Nippo - Vini Fantini 8:04:13
2 Jakub Mareczko (Ita) Wilier Triestina - Selle Italia at 0:01
3 Carlos Eduardo Alzate Escobar (Col) UnitedHealthcare Pro Cycling Team 0:04
4 Guillaume Boivin (Can) Israel Cycling Academy s.t.
5 Andriy Vasylyuk (Ukr) Kolss Cycling Team 0:05
6 Morgan Smith (NZl) St. George Continental Cycling Team
7 Serghei Tvetcov (Rou) Jelly Belly p/b Maxxis both s.t.
8 Vitaliy Buts (Ukr) Kolss Cycling Team 0:06
9 Magno Do Prado Nazaret (Bra) Funvic/Brasil Pro Cycling 0:09
10 Jason Lowndes (Aus) Israel Cycling Academy
11 Benjamin Hill (Aus) Attaque Team Gusto both s.t.
12 Travis Samuel (Can) H&R Block Pro Cycling 0:10
13 Marc-Antoine Nadon (Can) H&R Block Pro Cycling 0:11
14 Mathew Zenovich (NZl) St. George Continental Cycling Team 0:12
15 Mihkel Räim (Est) Israel Cycling Academy 0:13
16 King Lok Cheung (HKg) Hong Kong China
17 Alexis Cartier (Can) H&R Block Pro Cycling both s.t.
18 Daniel Eaton (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling Team 0:14
19 Kaden Groves (Aus) St. George Continental Cycling Team s.t.
20 Chun Wing Leung (HKg) Hong Kong China 0:15
21 Jon Aberasturi Izaga (Esp) Team UKYO 0:17
22 Polychronis Tzortzakis (Gre) RTS - Monton Racing
23 Benjami Prades Reverter (Esp) Team UKYO
24 Anton Muzychkin (Blr) Minsk Cycling Club all s.t.
25 Jacopo Mosca (Ita) Wilier Triestina - Selle Italia 0:18
26 Taylor Shelden (USA) Jelly Belly p/b Maxxis
27 Andrii Bratashchuk (Ukr) Kolss Cycling Team
28 Juan Pablo Villegas Cardona (Col) Manzana Postobon all s.t.
29 Eugert Zhupa (Alb) Wilier Triestina - Selle Italia 0:19
30 Tanner Putt (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling Team 0:20
31 Christopher Williams (Aus) Team Novo Nordisk s.t.
32 Alan Marangoni (Ita) Nippo - Vini Fantini 0:21
33 Ulises Alfredo Castillo Soto (Mex) Jelly Belly p/b Maxxis
34 Bolor-Erdene Enkhtaivan (Mgl) Ningxia Sports Lottery - Livall Cycling team both s.t.
35 Giuseppe Fonzi (Ita) Wilier Triestina - Selle Italia 0:22
36 Stanislau Bazhkou (Blr) Minsk Cycling Club
37 Marcus Culey (Aus) St. George Continental Cycling Team
38 Daniel Habtemicheal (Eri) Eritrea all s.t.
39 Zemenfes Selemun (Eri) Eritrea 0:23
40 Andriy Kulyk (Ukr) Kolss Cycling Team s.t.
41 Matteo Busato (Ita) Wilier Triestina - Selle Italia 0:24
42 Caio Godoy Ormenese (Bra) Funvic/Brasil Pro Cycling
43 Daniel Dominguez Barragan (Esp) Keyi Look Cycling Team
44 Yauhen Sobal (Blr) Minsk Cycling Club all s.t.
45 Jonathan Clarke (Aus) UnitedHealthcare Pro Cycling Team 0:26
46 Benjamin Giraud (Fra) Delko Marseille Provence KTM s.t.
47 Sergio Andres Higuita Garcia (Col) Manzana Postobon 0:27
48 Charles Planet (Fra) Team Novo Nordisk s.t.
49 Jetse Bol (Ned) Manzana Postobon 0:28
50 Gabriel Machado Da Silva (Bra) Funvic/Brasil Pro Cycling s.t.
51 Michael Sheehan (USA) Jelly Belly p/b Maxxis 0:29
52 Meng Yan (Chn) Hengxiang Cycling Team
53 Tino Thömel (Ger) Bike Aid both s.t.
54 Keegan Swirbul (USA) Jelly Belly p/b Maxxis 0:30
55 Eduard Vorganov (Rus) Minsk Cycling Club s.t.
56 Ka Yu Leung (HKg) Hong Kong China 0:31
57 Lucas Sebastian Haedo (Arg) UnitedHealthcare Pro Cycling Team s.t.
58 Adne Van Engelen (Ned) Bike Aid 0:32
59 Hang Shi (Chn) Giant Cycling Team 0:33
60 Jianpeng Liu (Chn) Hengxiang Cycling Team
61 Chris Prendergast (Can) H&R Block Pro Cycling
62 Daniel Bichlmann (Ger) Bike Aid
63 Quentin Pacher (Fra) Delko Marseille Provence KTM all s.t.
64 Zhaoliang Xu (Chn) Giant Cycling Team 0:34
65 Nikodemus Holler (Ger) Bike Aid
66 Kohei Uchima (Jpn) Nippo - Vini Fantini both s.t.
67 Kazushige Kuboki (Jpn) Nippo - Vini Fantini 0:35
68 Oleksandr Prevar (Ukr) Kolss Cycling Team
69 Francisco Jarley Colorado Hernandez (Col) Ningxia Sports Lottery - Livall Cycling team
70 Meron Abraham (Eri) Eritrea
71 Yuma Koishi (Jpn) Nippo - Vini Fantini all s.t.
72 Bo Wang (Chn) Hengxiang Cycling Team 0:36
73 Jure Rupnik (Slo) H&R Block Pro Cycling
74 Altansukh Altanzul (Mgl) Ningxia Sports Lottery - Livall Cycling team
75 Ryan Macanally (Aus) H&R Block Pro Cycling
76 Rafael Andriato (Bra) Wilier Triestina - Selle Italia all s.t.
77 David Lozano Riba (Esp) Team Novo Nordisk 0:38
78 Bieken Nazaerbieke (Chn) Keyi Look Cycling Team s.t.
79 Luis Carlos Chia Bermudez (Col) Manzana Postobon 0:39
80 Benjamin Dyball (Aus) Delko Marseille Provence KTM
81 Kanstantsin Klimiankou (Blr) Minsk Cycling Club
82 Siu Wai Ko (HKg) Hong Kong China all s.t.
83 Martin Laas (Est) Delko Marseille Provence KTM 0:40
84 Eugenio Bani (Ita) RTS - Monton Racing 0:42
85 Michimasa Nakai (Jpn) Team UKYO
86 Masakazu Ito (Jpn) Nippo - Vini Fantini
87 Alder Martz (USA) Attaque Team Gusto
88 Jonathan Couanon (Fra) Delko Marseille Provence KTM all s.t.
89 Juan Jose Amador Castaño (Col) Manzana Postobon 0:43
90 Mauricio Ortega Ramirez (Col) RTS - Monton Racing 0:44
91 Hendrikus Van Ijzendoorn (Ned) Team Novo Nordisk s.t.
92 Quentin Valognes (Fra) Team Novo Nordisk 0:45
93 Xin Wang (Chn) Keyi Look Cycling Team
94 Mikel Aristi Gardoki (Esp) Delko Marseille Provence KTM both s.t.
95 Chien Chou Chen (Tpe) Attaque Team Gusto 0:47
96 Luis Enrique Lemus Davila (Mex) Israel Cycling Academy 0:48
97 Ching Yin Mow (HKg) Hong Kong China s.t.
98 Edwin Arnulfo Parra Bustamante (Col) Ningxia Sports Lottery - Livall Cycling team 0:50
99 Martin Lavri? (Slo) Attaque Team Gusto s.t.
100 André De Souza Almeida (Bra) Funvic/Brasil Pro Cycling 0:52
101 Haiwang Liu (Chn) Giant Cycling Team 0:56
102 Munkhtulga Erdenesuren (Mgl) Ningxia Sports Lottery - Livall Cycling team s.t.
103 Romain Gioux (Fra) Team Novo Nordisk 0:58
104 Cristian Andres Peña Meneses (Col) RTS - Monton Racing 0:59
105 Mingrun Chen (Chn) Hengxiang Cycling Team 1:00
106 Oscar Mauricio Pachon Melo (Col) RTS - Monton Racing
107 Zhiwen Chen (Chn) Giant Cycling Team both s.t.
108 Vladimir Yesid Lopez Gil (Col) Ningxia Sports Lottery - Livall Cycling team 1:03
109 Lianshan Zhang (Chn) Yunnan Lvshan Landscape
110 Penghai Deng (Chn) Giant Cycling Team both s.t.
111 Benneng Yu (Chn) Yunnan Lvshan Landscape 1:06
112 Wenjie Li (Chn) Yunnan Lvshan Landscape 1:09
113 Eiichi Hirai (Jpn) Team UKYO s.t.
114 Tianhao Gu (Chn) Giant Cycling Team 1:11
115 Cristian Ruiz Pelaez (Col) Manzana Postobon 1:14
116 Andre Eduardo Gohr (Bra) Funvic/Brasil Pro Cycling 1:22
117 Ho San Chiu (HKg) Hong Kong China 1:26
118 Wen Chung Huang (Tpe) Attaque Team Gusto s.t.
119 Timo Schäfer (Ger) Bike Aid 1:27
120 Francisco Chamorro (Arg) Funvic/Brasil Pro Cycling 1:43
121 Xiaojun Fan (Chn) Yunnan Lvshan Landscape 1:51
122 Zhong Zirong (Chn) Yunnan Lvshan Landscape s.t.
123 Itamar Einhorn (Isr) Israel Cycling Academy 1:58
124 Juntao Meng (Chn) Yunnan Lvshan Landscape 3:19
125 Thomas Hubbard (NZl) St. George Continental Cycling Team 3:40
126 Dennis Van Winden (Ned) Israel Cycling Academy 4:13
127 Meron Teshome (Eri) Bike Aid 6:08
128 Weijie Hou (Chn) Keyi Look Cycling Team 6:45
129 Suguru Tokuda (Jpn) Team UKYO 7:03
130 Tanzou Tokuda (Jpn) Team UKYO 7:50
131 En Huang (Chn) Keyi Look Cycling Team 10:04



Previous
Prologue

Stage 1

Stage 2

 

 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2018 Canadian Cyclist. All rights reserved.