Canadian Cyclist

 

October 17/17 15:50 pm - Boivin 2nd overall after Final stage of Tour of Taihu Lake


Posted by Editoress on 10/17/17
 

Results from the eighth and final stage of the Tour of Taihu Lake in China.

Stage 7: Jurong Chishanhu to Maoshan, 130.6 km
1 Jakub Mareczko (Ita) Wilier Triestina - Selle Italia 2:58:58
2 Guillaume Boivin (Can) Israel Cycling Academy
3 Benjamin Giraud (Fra) Delko Marseille Provence KTM
4 Vitaliy Buts (Ukr) Kolss Cycling Team
5 Jonathan Couanon (Fra) Delko Marseille Provence KTM
6 Andriy Vasylyuk (Ukr) Kolss Cycling Team
7 Stanislau Bazhkou (Blr) Minsk Cycling Club
8 Kazushige Kuboki (Jpn) Nippo - Vini Fantini
9 Juan Pablo Villegas Cardona (Col) Manzana Postobon
10 Ulises Alfredo Castillo Soto (Mex) Jelly Belly p/b Maxxis
11 Eduard Vorganov (Rus) Minsk Cycling Club
12 Morgan Smith (NZl) St. George Continental Cycling Team
13 Jetse Bol (Ned) Manzana Postobon
14 Carlos Eduardo Alzate Escobar (Col) UnitedHealthcare Pro Cycling Team
15 Eugenio Bani (Ita) RTS - Monton Racing
16 Andriy Kulyk (Ukr) Kolss Cycling Team
17 Travis Samuel (Can) H&R Block Pro Cycling
18 David Lozano Riba (Esp) Team Novo Nordisk
19 Serghei Tvetcov (Rou) Jelly Belly p/b Maxxis
20 Kanstantsin Klimiankou (Blr) Minsk Cycling Club
21 Magno Do Prado Nazaret (Bra) Funvic/Brasil Pro Cycling
22 Taylor Shelden (USA) Jelly Belly p/b Maxxis
23 Oleksandr Prevar (Ukr) Kolss Cycling Team
24 Benjami Prades Reverter (Esp) Team UKYO
25 Cristian Andres Peña Meneses (Col) RTS - Monton Racing
26 Rafael Andriato (Bra) Wilier Triestina - Selle Italia
27 Eugert Zhupa (Alb) Wilier Triestina - Selle Italia
28 Caio Godoy Ormenese (Bra) Funvic/Brasil Pro Cycling
29 Daniel Habtemicheal (Eri) Eritrea
30 Mathew Zenovich (NZl) St. George Continental Cycling Team
31 Daniel Dominguez Barragan (Esp) Keyi Look Cycling Team
32 Alan Marangoni (Ita) Nippo - Vini Fantini
33 Daniel Eaton (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling Team all s.t.
34 Lucas Sebastian Haedo (Arg) UnitedHealthcare Pro Cycling Team 0:11
35 Jonathan Clarke (Aus) UnitedHealthcare Pro Cycling Team 0:16
36 Sergio Andres Higuita Garcia (Col) Manzana Postobon 0:18
37 Benjamin Hill (Aus) Attaque Team Gusto 0:20
38 Dennis Van Winden (Ned) Israel Cycling Academy 0:22
39 Chris Prendergast (Can) H&R Block Pro Cycling 0:33
40 Francisco Jarley Colorado Hernandez (Col) Ningxia Sports Lottery - Livall Cycling team 0:36
41 Jacopo Mosca (Ita) Wilier Triestina - Selle Italia 1:01
42 Matteo Busato (Ita) Wilier Triestina - Selle Italia s.t.
43 Polychronis Tzortzakis (Gre) RTS - Monton Racing 3:52
44 Jon Aberasturi Izaga (Esp) Team UKYO 4:46
45 Meron Abraham (Eri) Eritrea 5:01
46 Ho San Chiu (HKg) Hong Kong China
47 Mingrun Chen (Chn) Hengxiang Cycling Team
48 Meng Yan (Chn) Hengxiang Cycling Team
49 Martin Lavri? (Slo) Attaque Team Gusto
50 Luis Carlos Chia Bermudez (Col) Manzana Postobon
51 Yauhen Sobal (Blr) Minsk Cycling Club
52 Edwin Arnulfo Parra Bustamante (Col) Ningxia Sports Lottery - Livall Cycling team
53 King Lok Cheung (HKg) Hong Kong China
54 Romain Gioux (Fra) Team Novo Nordisk
55 Cristian Ruiz Pelaez (Col) Manzana Postobon
56 Mihkel Räim (Est) Israel Cycling Academy all s.t.
57 Luis Enrique Lemus Davila (Mex) Israel Cycling Academy 6:18
58 Kaden Groves (Aus) St. George Continental Cycling Team 7:14
59 Juan Jose Amador Castaño (Col) Manzana Postobon 8:55
60 Bolor-Erdene Enkhtaivan (Mgl) Ningxia Sports Lottery - Livall Cycling team 9:54
61 Quentin Pacher (Fra) Delko Marseille Provence KTM
62 Martin Laas (Est) Delko Marseille Provence KTM both s.t.
63 Bieken Nazaerbieke (Chn) Keyi Look Cycling Team 10:56
64 Nikodemus Holler (Ger) Bike Aid
65 Daniel Bichlmann (Ger) Bike Aid
66 Bo Wang (Chn) Hengxiang Cycling Team
67 Zhiwen Chen (Chn) Giant Cycling Team
68 Ching Yin Mow (HKg) Hong Kong China all s.t.
69 Tianhao Gu (Chn) Giant Cycling Team 11:00
70 Christopher Williams (Aus) Team Novo Nordisk
71 Chien Chou Chen (Tpe) Attaque Team Gusto
72 Zemenfes Selemun (Eri) Eritrea
73 Hendrikus Van Ijzendoorn (Ned) Team Novo Nordisk
74 Anton Muzychkin (Blr) Minsk Cycling Club
75 Itamar Einhorn (Isr) Israel Cycling Academy
76 Jason Lowndes (Aus) Israel Cycling Academy
77 Adne Van Engelen (Ned) Bike Aid
78 Eiichi Hirai (Jpn) Team UKYO
79 Michael Sheehan (USA) Jelly Belly p/b Maxxis
80 Altansukh Altanzul (Mgl) Ningxia Sports Lottery - Livall Cycling team
81 Benjamin Dyball (Aus) Delko Marseille Provence KTM
82 Oscar Mauricio Pachon Melo (Col) RTS - Monton Racing
83 Gabriel Machado Da Silva (Bra) Funvic/Brasil Pro Cycling
84 Giuseppe Fonzi (Ita) Wilier Triestina - Selle Italia all s.t.
85 Zhong Zirong (Chn) Yunnan Lvshan Landscape 11:44
86 Jure Rupnik (Slo) H&R Block Pro Cycling
87 Marc-Antoine Nadon (Can) H&R Block Pro Cycling
88 Wen Chung Huang (Tpe) Attaque Team Gusto all s.t.
89 Xiaojun Fan (Chn) Yunnan Lvshan Landscape 12:05
90 Weijie Hou (Chn) Keyi Look Cycling Team 12:16
91 Tanner Putt (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling Team 12:19
92 Alexis Cartier (Can) H&R Block Pro Cycling 12:50
93 Chun Wing Leung (HKg) Hong Kong China 14:26
94 Nicolas Marini (Ita) Nippo - Vini Fantini
95 Vladimir Yesid Lopez Gil (Col) Ningxia Sports Lottery - Livall Cycling team
96 Alder Martz (USA) Attaque Team Gusto
97 Kohei Uchima (Jpn) Nippo - Vini Fantini
98 Masakazu Ito (Jpn) Nippo - Vini Fantini
99 Zhaoliang Xu (Chn) Giant Cycling Team
100 Siu Wai Ko (HKg) Hong Kong China
101 Charles Planet (Fra) Team Novo Nordisk all s.t.
102 André De Souza Almeida (Bra) Funvic/Brasil Pro Cycling 16:44
103 Lianshan Zhang (Chn) Yunnan Lvshan Landscape
104 Ka Yu Leung (HKg) Hong Kong China
105 Wenjie Li (Chn) Yunnan Lvshan Landscape
106 Marcus Culey (Aus) St. George Continental Cycling Team
107 Haiwang Liu (Chn) Giant Cycling Team all s.t.
108 Keegan Swirbul (USA) Jelly Belly p/b Maxxis 18:38
109 Andrii Bratashchuk (Ukr) Kolss Cycling Team 21:17
DNF Yuma Koishi (Jpn) Nippo - Vini Fantini
DNF Andre Eduardo Gohr (Bra) Funvic/Brasil Pro Cycling
DNF Francisco Chamorro (Arg) Funvic/Brasil Pro Cycling
DNF Quentin Valognes (Fra) Team Novo Nordisk
DNF Tino Thömel (Ger) Bike Aid
DNF Penghai Deng (Chn) Giant Cycling Team
DNF Jianpeng Liu (Chn) Hengxiang Cycling Team
DNF Munkhtulga Erdenesuren (Mgl) Ningxia Sports Lottery - Livall Cycling team
DNF Mauricio Ortega Ramirez (Col) RTS - Monton Racing
DNF Suguru Tokuda (Jpn) Team UKYO
DNF Tanzou Tokuda (Jpn) Team UKYO
DNF Juntao Meng (Chn) Yunnan Lvshan Landscape
DNS Timo Schäfer (Ger) Bike Aid
 
Final GC
1 Jakub Mareczko (Ita) Wilier Triestina - Selle Italia 19:10:46
2 Guillaume Boivin (Can) Israel Cycling Academy at 0:30
3 Carlos Eduardo Alzate Escobar (Col) UnitedHealthcare Pro Cycling Team 0:36
4 Vitaliy Buts (Ukr) Kolss Cycling Team s.t.
5 Andriy Vasylyuk (Ukr) Kolss Cycling Team 0:40
6 Morgan Smith (NZl) St. George Continental Cycling Team
7 Serghei Tvetcov (Rou) Jelly Belly p/b Maxxis both s.t.
8 Magno Do Prado Nazaret (Bra) Funvic/Brasil Pro Cycling 0:43
9 Mathew Zenovich (NZl) St. George Continental Cycling Team s.t.
10 Travis Samuel (Can) H&R Block Pro Cycling 0:45
11 Daniel Eaton (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling Team 0:49
12 Ulises Alfredo Castillo Soto (Mex) Jelly Belly p/b Maxxis 0:52
13 Benjami Prades Reverter (Esp) Team UKYO s.t.
14 Taylor Shelden (USA) Jelly Belly p/b Maxxis 0:53
15 Juan Pablo Villegas Cardona (Col) Manzana Postobon s.t.
16 Stanislau Bazhkou (Blr) Minsk Cycling Club 0:54
17 Eugert Zhupa (Alb) Wilier Triestina - Selle Italia
18 Andriy Kulyk (Ukr) Kolss Cycling Team both s.t.
19 Alan Marangoni (Ita) Nippo - Vini Fantini 0:56
20 Daniel Habtemicheal (Eri) Eritrea 0:57
21 Benjamin Giraud (Fra) Delko Marseille Provence KTM s.t.
22 Caio Godoy Ormenese (Bra) Funvic/Brasil Pro Cycling 0:59
23 Daniel Dominguez Barragan (Esp) Keyi Look Cycling Team s.t.
24 Jetse Bol (Ned) Manzana Postobon 1:03
25 Benjamin Hill (Aus) Attaque Team Gusto 1:04
26 Eduard Vorganov (Rus) Minsk Cycling Club 1:05
27 Oleksandr Prevar (Ukr) Kolss Cycling Team 1:08
28 Kazushige Kuboki (Jpn) Nippo - Vini Fantini 1:10
29 Rafael Andriato (Bra) Wilier Triestina - Selle Italia 1:11
30 David Lozano Riba (Esp) Team Novo Nordisk 1:13
31 Kanstantsin Klimiankou (Blr) Minsk Cycling Club 1:14
32 Jonathan Clarke (Aus) UnitedHealthcare Pro Cycling Team 1:17
33 Eugenio Bani (Ita) RTS - Monton Racing
34 Lucas Sebastian Haedo (Arg) UnitedHealthcare Pro Cycling Team
35 Jonathan Couanon (Fra) Delko Marseille Provence KTM all s.t.
36 Sergio Andres Higuita Garcia (Col) Manzana Postobon 1:20
37 Cristian Andres Peña Meneses (Col) RTS - Monton Racing 1:34
38 Chris Prendergast (Can) H&R Block Pro Cycling 1:41
39 Francisco Jarley Colorado Hernandez (Col) Ningxia Sports Lottery - Livall Cycling team 1:46
40 Jacopo Mosca (Ita) Wilier Triestina - Selle Italia 1:54
41 Matteo Busato (Ita) Wilier Triestina - Selle Italia 2:00
42 Polychronis Tzortzakis (Gre) RTS - Monton Racing 4:42
43 Dennis Van Winden (Ned) Israel Cycling Academy 5:10
44 Jon Aberasturi Izaga (Esp) Team UKYO 5:27
45 Mihkel Räim (Est) Israel Cycling Academy 5:41
46 Yauhen Sobal (Blr) Minsk Cycling Club 5:59
47 Meng Yan (Chn) Hengxiang Cycling Team 6:05
48 Meron Abraham (Eri) Eritrea s.t.
49 King Lok Cheung (HKg) Hong Kong China 6:09
50 Luis Carlos Chia Bermudez (Col) Manzana Postobon 6:15
51 Edwin Arnulfo Parra Bustamante (Col) Ningxia Sports Lottery - Livall Cycling team 6:26
52 Martin Lavri? (Slo) Attaque Team Gusto s.t.
53 Romain Gioux (Fra) Team Novo Nordisk 6:34
54 Mingrun Chen (Chn) Hengxiang Cycling Team 6:36
55 Cristian Ruiz Pelaez (Col) Manzana Postobon 6:50
56 Ho San Chiu (HKg) Hong Kong China 7:02
57 Luis Enrique Lemus Davila (Mex) Israel Cycling Academy 7:41
58 Kaden Groves (Aus) St. George Continental Cycling Team 8:03
59 Juan Jose Amador Castaño (Col) Manzana Postobon 10:13
60 Bolor-Erdene Enkhtaivan (Mgl) Ningxia Sports Lottery - Livall Cycling team 10:50
61 Quentin Pacher (Fra) Delko Marseille Provence KTM 11:02
62 Martin Laas (Est) Delko Marseille Provence KTM 11:05
63 Jason Lowndes (Aus) Israel Cycling Academy 11:44
64 Anton Muzychkin (Blr) Minsk Cycling Club s.t.
65 Christopher Williams (Aus) Team Novo Nordisk 11:55
66 Zemenfes Selemun (Eri) Eritrea 11:57
67 Giuseppe Fonzi (Ita) Wilier Triestina - Selle Italia s.t.
68 Gabriel Machado Da Silva (Bra) Funvic/Brasil Pro Cycling 12:03
69 Daniel Bichlmann (Ger) Bike Aid 12:04
70 Nikodemus Holler (Ger) Bike Aid 12:05
71 Bo Wang (Chn) Hengxiang Cycling Team 12:07
72 Adne Van Engelen (Ned) Bike Aid s.t.
73 Bieken Nazaerbieke (Chn) Keyi Look Cycling Team 12:09
74 Altansukh Altanzul (Mgl) Ningxia Sports Lottery - Livall Cycling team 12:11
75 Benjamin Dyball (Aus) Delko Marseille Provence KTM 12:14
76 Hendrikus Van Ijzendoorn (Ned) Team Novo Nordisk 12:19
77 Ching Yin Mow (HKg) Hong Kong China s.t.
78 Chien Chou Chen (Tpe) Attaque Team Gusto 12:22
79 Marc-Antoine Nadon (Can) H&R Block Pro Cycling 12:30
80 Zhiwen Chen (Chn) Giant Cycling Team 12:31
81 Oscar Mauricio Pachon Melo (Col) RTS - Monton Racing 12:35
82 Eiichi Hirai (Jpn) Team UKYO 12:44
83 Tianhao Gu (Chn) Giant Cycling Team 12:46
84 Jure Rupnik (Slo) H&R Block Pro Cycling 12:55
85 Tanner Putt (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling Team 13:14
86 Wen Chung Huang (Tpe) Attaque Team Gusto 13:45
87 Zhong Zirong (Chn) Yunnan Lvshan Landscape 14:20
88 Xiaojun Fan (Chn) Yunnan Lvshan Landscape 14:31
89 Nicolas Marini (Ita) Nippo - Vini Fantini 14:55
90 Itamar Einhorn (Isr) Israel Cycling Academy 15:13
91 Chun Wing Leung (HKg) Hong Kong China 15:16
92 Charles Planet (Fra) Team Novo Nordisk 15:28
93 Zhaoliang Xu (Chn) Giant Cycling Team 15:35
94 Siu Wai Ko (HKg) Hong Kong China 15:40
95 Masakazu Ito (Jpn) Nippo - Vini Fantini 15:43
96 Alder Martz (USA) Attaque Team Gusto s.t.
97 Vladimir Yesid Lopez Gil (Col) Ningxia Sports Lottery - Livall Cycling team 16:04
98 Marcus Culey (Aus) St. George Continental Cycling Team 17:41
99 Ka Yu Leung (HKg) Hong Kong China 17:50
100 Kohei Uchima (Jpn) Nippo - Vini Fantini s.t.
101 André De Souza Almeida (Bra) Funvic/Brasil Pro Cycling 18:11
102 Haiwang Liu (Chn) Giant Cycling Team 18:15
103 Lianshan Zhang (Chn) Yunnan Lvshan Landscape 18:22
104 Alexis Cartier (Can) H&R Block Pro Cycling 18:24
105 Wenjie Li (Chn) Yunnan Lvshan Landscape 18:28
106 Weijie Hou (Chn) Keyi Look Cycling Team 19:36
107 Keegan Swirbul (USA) Jelly Belly p/b Maxxis 19:43
108 Michael Sheehan (USA) Jelly Belly p/b Maxxis 20:28
109 Andrii Bratashchuk (Ukr) Kolss Cycling Team 22:05

 

Previous
Prologue

Stage 1

Stage 2

Stage 3

Stage 4

Stage 5

Stage 6

 

 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2018 Canadian Cyclist. All rights reserved.