Canadian Cyclist

 

October 21/17 20:37 pm - Silver Goose CX, OCup #5 results


Posted by Editoress on 10/21/17
 

Results from Silver Goose CX, OCup #5,a UCI C2 race held at Little Lake Park in Midland ON

PeeWee Boys, 3 Laps
1 Bas Stroomberg (Morning Glory Cycling Club - CMU13) 0:32:21
2 Ashlin Barry (Mariposa Cycle Racing Team - CMU13) at 0:49
3 Augustus De Groote (Bateman's Bike Co. - CMU13) 1:05
4 Carlyle De Groote (Bateman's Bike Co. - CMU11) 5:00
5 Danny Hune (Independent - CMU13) -1 Lap
6 Keiran Inglis (Centurion Next Wave Cycling Team - CMU13) -1 Lap
 
Minime Boys, 3 Laps
1 Ian Ackert (Centurion Next Wave Cycling Team - CMU15) 0:25:34
2 Colton Bartholomew (Centurion Next Wave Cycling Team - CMU15) at s.t.
3 Theodore De Groote (Bateman's Bike Co. - CMU15) 1:09
4 Theron Inglis (Centurion Next Wave Cycling Team - CMU15) 1:49
5 Troy Von Svoboda (Angry Johnny's Evolution p/b Norco - CMU15) 2:25
6 Michael Leonard (Racer Sportif / Mattamy Homes - CMU15) 3:02
7 Lucas Norman (Team Hardwood-Trek - CMU15) 5:04
8 Benen Macewen (Kallisto-FCV p/b Peloton Contracting - CMU15) 5:16
9 Cody Love (Team Hardwood-Trek - CMU15) 6:11
10 Rohan Mehta (Centurion Next Wave Cycling Team - CMU15) 6:20
11 William Bibic (Midweek Cycling Club - CMU15) 10:44
DNS Jacob Barnes (Team Hardwood-Trek - CMU15)  
 
Cadet Men, 3 Laps
1 Owen Clark (Centurion Next Wave Cycling Team - CMU17) 0:25:05
2 Finlay MacEwen (Kallisto-FCV p/b Peloton Contracting - CMU17) at 0:32
3 Will Smith (Centurion Next Wave Cycling Team - CMU17) 0:44
4 Colton Woolhouse (Angry Johnny's Evolution p/b Norco - CMU17) 4:13
5 Lucas Barnes (Team Hardwood-Trek - CMU17) 5:02
6 Connor Schuman (Team Cf - CMU17) 7:05
DNF Dylan Bibic (Midweek Cycling Club - CMU17) -2 Laps
DNS Brett Lancaster (Centurion Next Wave Cycling Team - CMU17)  
 
Elite 4 Men, 5 Laps
1 Fraser McCallum (Independent - CME.4) 0:45:00
2 Bronson Patychuk (Dark Horse Flyers Cycling Club - CME.4) at 0:02
3 Shawn Hill (Lapdogs Cycling Club - CME.4) 0:49
4 Alex James (Khs/Apollo Cycling Team - CME.4) 0:57
5 Aidan Webster (Waterloo Cycling Club - CMU23.4) 1:05
6 Andrew Lambert (Waterloo Cycling Club - CME.4) 1:21
7 Andrew Bray (Independent - CME.4) 1:21
8 Jamie Vrooman (Vélocolour - CME.4) 1:33
9 Mark Weymouth (Waterloo Cycling Club - CME.4) 2:13
10 Kevin Bowker (Morning Glory Cycling Club - CME.4) 2:34
11 Ryan Kent (Bikes On Wheels - CME.4) 2:37
12 Mitch Harris (Shack Pack Cycling Club - CME.4) 2:56
13 Andrew Mcalorum (Waterloo Cycling Club - CME.4) 3:06
14 Michael Svendsen (Independent - CME.4) 3:24
15 Jody Brown (Urbane Cyclist - CME.4) 4:34
16 Patrick Clancy (Bikes On Wheels - CME.4) 5:00
17 Mike Costa (Bateman's Bike Co. - CME.4) 5:44
18 Keenan Brookes (Lantern Rouge - CME.4) 7:18
19 Alex Baravyan-Gauthier (Lantern Rouge - CME.4) 7:49
20 Alex Fortuna (Urbane Cyclist - CME.4) 7:50
21 Elliott Askara (Kirwin Partners Cycling Team - CME.4) 10:05
22 Matthew Bucci (Lapdogs Cycling Club - CME.4) -1 Lap
23 Nick Iwanyshyn (Lantern Rouge - CME.4) -1 Lap
DNF Zachary Barwin (Independent - CME.4) -2 Laps
DNF Kyle Laing (Independent - CME.4) -2 Laps
 
Master 3 Men, 5 Laps
1 Colin Matthews (Vélocolour - CMMB.3) 0:45:02
2 Edmund Heung (Lapdogs Cycling Club - CMMB.3) at s.t.
3 Andrew Maceachern (Morning Glory Cycling Club - CMMC.3) 0:31
4 Brook Smith (Lapdogs Cycling Club - CMMA.3) 0:32
5 Chris Ferrell (Woodstock Cycling Club - Race - CMMB.3) 0:43
6 Dave Munro (Independent - CMMB.3) 1:20
7 Maarten Van Damme (Woodstock Cycling Club - Race - CMMB.3) 1:21
8 Marius Podaru (Morning Glory Cycling Club - CMMB.3) 1:59
9 Robin Olsen (Morning Glory Cycling Club - CMMB.3) 2:04
10 Bruce Day (Beaches Cycling Club(Bcc) - CMMC.3) 2:12
11 Arjan Stroomberg (Morning Glory Cycling Club - CMMB.3) 2:20
12 Kevin Gibson (Waterloo Cycling Club - CMMB.3) 2:31
13 William Hellems (Coachchris.ca/Joe Rousseau/Garneau - CMMB.3) 2:41
14 Bevin Reith (Lapdogs Cycling Club - CMMB.3) 3:05
15 Rob Macewen (Lapdogs Cycling Club - CMMB.3) 3:58
16 Julian Simpson (Bikes On Wheels - CMMB.3) 4:03
17 Dave Fabbro (Trek Store CC - CMMD.3) 4:08
18 Gonzalo Sapisochin (Morning Glory Cycling Club - CMMA.3) 4:30
19 Mike Spagnola (Bateman's Bike Co. - CMMA.3) 4:59
20 Steve Hart (Lapdogs Cycling Club - CMMC.3) 4:59
21 Rod Mysko (Centurion Next Wave Cycling Team - CMMC.3) 5:11
22 Neil Walker-Wells (Independent - CMMB.3) 5:40
23 Mike Clark (Bikes On Wheels - CMMA.3) 5:49
24 Chris Bartholomew (Independent - CMMC.3) 5:51
25 Antonio Kazulin (Bateman's Bike Co. - CMMA.3) 5:51
26 Paul Bradbury (Blacksmith Cycle Club - CMMC.3) 6:25
27 Kevin Brown (Morning Glory Cycling Club - CMMB.3) 6:39
28 Grant Edmonds (Bateman's Bike Co. - CMMC.3) 6:40
29 Ben Pye (Peterborough Cycling Club - CMMB.3) 6:45
30 Jeff Beeston (Independent - CMMC.3) 6:55
31 Garth Logan (Neworld Cycle - RMMB.3) 6:58
32 Barry Cox (Lapdogs Cycling Club - CMMB.3) 7:12
33 Darryl Lancaster (Independent - CMMB.3) 7:14
34 Jamie Osborne (Morning Glory Cycling Club - CMMC.3) 9:08
35 Francis Morrow (Independent - CMMD.3) 9:43
36 Moise Bensimon (Independent - CMMC.3) -1 Lap
37 Andy Zarzycki (Lantern Rouge - CMMA.3) -1 Lap
DNF Rob Visser (Centurion Next Wave Cycling Team - CMMC.3) -5 Laps
DNF Michael Breault (Independent - CMMC.3) -1 Lap
DNF Marc Kell Whitehead (Vélocolour - CMMA.3) -4 Laps
DNF Damien Murphy (Independent - RMMB.3) -4 Laps
DNF Marc Nigro (Independent - CMMA.3) -4 Laps
DNS Adam Roberts (Independent - RMMA.3)  
 
PeeWee Girls, 2 Laps
1 Sia Mehta (Independent - CWU11) 0:36:11
 
Minime Girls, 3 Laps
1 Ava Holmgren (Centurion Next Wave Cycling Team - CWU15) 0:27:50
2 Elli Clark (Centurion Next Wave Cycling Team - CWU15) at 1:11
3 Isabella Holmgren (Centurion Next Wave Cycling Team - CWU15) 4:57
 
Cadet Women, 3 Laps
1 Nicole Bradbury (Team NCCH p/b DEC Express - CWU17) 0:27:54
2 Kelly Lawson (Centurion Next Wave Cycling Team - CWU17) at 0:08
3 Carys Reid (Spoke O'motion Cycling Club - CWU17) 5:25
 
Master Women, 4 Laps
1 Valerie Flower (Cyclepath Oakville Race Team - CWMB) 0:38:37
2 Candice Moote (Kallisto-FCV p/b Peloton Contracting - CWMA) at 0:29
3 Joanne Beattie (PH-Sixspartners p/b D’Ornellas - CWMB) 0:54
4 Kathleen Macewen (Lapdogs Cycling Club - CWMB) 1:39
5 Annie Nanowski (Bateman's Bike Co. - CWMA) 1:55
6 Christina Alsop (Giant Toronto/Liv pb Powerwatts - CWMA) 2:02
7 Kathleen Banville (Urbane Cyclist - CWMA) 2:09
8 Nathalie Mousseau (Angry Johnny's Evolution p/b Norco - CWMB) 2:28
9 Maureen O'hare (Coachchris.ca/Joe Rousseau/Garneau - CWMB) 2:45
10 Ingrid Musgrave (Silent Sports - CWMB) 3:06
11 Amy White (TO Wheels Epic Sports Performance - CWMB) 3:31
12 Sheila Geraghty (Fitwin.com Cycling Team - CWMB) 3:54
13 Kendra Spanton (Dark Horse Flyers Cycling Club - CWMA) 4:20
14 Michael Jaffery (TO Wheels Epic Sports Performance - CME.3) 5:13
15 Marilyn Chong (Bateman's Bike Co. - CWMA) 8:07
16 Andrea Kausel (Dark Horse Flyers Cycling Club - CWMA) 9:47
17 Sarah Fasullo (Lapdogs Cycling Club - CWMA) -1 Lap
DNF Sylvie De Brabandere (Dark Horse Flyers Cycling Club - CWMA) -1 Lap
DNF Stephanie Walker-Wells (Independent - CWMB) -3 Laps
DNS Laura Roberts (Bicisport Calgary - RWMA)  
DNS Lisa Holmgren (Centurion Next Wave Cycling Team - CWMB)  
 
Junior Men, 6 Laps
1 Lane Maher (Hot Tubes Development Cycling - CMJ) 0:46:50
2 Alexander Morton (Cannondale p/b Cyclocrossworld.com - CMJ) at 0:42
3 Tyler Clark (KMS Cycling-Killington Mountain - CMJ) 1:06
4 Dylan Kerr (Angry Johnny's Evolution p/b Norco - CMJ) 1:14
5 Greg Gunsalus (AP Junior Devolopment p/b Corn - CMJ) 1:37
6 Colton Woods (Trek Store CC - CMJ) 2:36
7 Conor Martin (Garneau-Easton p/b Transitions - CMJ) 2:41
8 Paul Mysko (Centurion Next Wave Cycling Team - CMJ) 3:25
9 Camden Brooks (Hands-On Cycling p/b Guerciott - CMJ) 4:01
10 Michael Nazwaski (Independent - CMJ) 4:31
11 Calvin Loney (Angry Johnny's Evolution p/b Norco - CMJ) 5:58
12 Leo Kirkpatrick Baird (Kms Cycling-Killington Mountai - CMJ) 7:03
13 Levi Ogryzlo (Cyclepath Oakville Race Team - CMJ) 7:15
14 Scott Leonard (AWI Racing - CMJ) 7:50
15 Jack Ciotlos (Mariposa Cycle Racing Team - CMJ) 8:26
16 Ronan Johnson (NCCH Elite p-b MGCC - CMJ) -3 Laps
 
Elite 3 Men, 6 Laps
1 Eric Hueston (TO Wheels Epic Sports Performance - CME.3) 0:50:41
2 Mark Lancia (AWI Racing - CME.3) at s.t.
3 Darren De Ruiter (Cyclepath Oakville Race Team - CMU23.3) 0:51
4 Robert Bateman (Bateman's Bike Co. - CME.3) 1:40
5 Scott Weldon (Novofit-Girardin - CME.3) 1:55
6 Ryan Prystai (Independent - CME.3) 2:32
7 Matthew Zammit (Elite Health Racing - CME.3) 2:42
8 Jeff Moote (Team Cf - CME.3) 6:06
9 Michael Jaffray (TO Wheels Epic Sports Performance - CME.3) 6:10
10 David Wheelock (Kirwin Partners Cycling Team - CME.3) 7:03
11 Keegan Rowe (Mighty Riders - CME.3) -1 Lap
12 Hinkel Yeung (Bateman's Bike Co. - CME.3) -1 Lap
DNS Jason Zhu (Independent - CME.3)  
 
Master 2 Men, 5 Laps
1 James Mcguire (Tekne Cycle Club - CMMB.2) 0:42:42
2 Markus Schroeter (Lapdogs Cycling Club - CMMB.2) at 1:07
3 Jamie Elcombe (Peterborough Cycling Club - CMMB.2) 1:19
4 Andrew Mcleod (Midweek Cycling Club - CMMB.2) 1:22
5 Rolston Miller (Morning Glory Cycling Club - CMMB.2) 1:22
6 David Enns (Cyclepath Oakville Race Team - CMMB.2) 1:30
7 Aaron Coulter (Independent - CMMB.2) 1:33
8 Michael Brewster (Ride52 - CMMC.2) 1:42
9 Sean Wright (Cyclery Racing - CMMC.2) 1:52
10 Mark Stuart (Cyclepath Oakville Race Team - CMMB.2) 1:54
11 Roy Andrigo (Woodstock Cycling Club - Race - CMMC.2) 2:10
12 Simon Kelley (Beaches Cycling Club(Bcc) - CMMB.2) 2:13
13 Alex Sanchez (Lapdogs Cycling Club - CMMB.2) 2:13
14 James Cook (Canadian Cycling Magazine - CMMC.2) 2:17
15 Pary Bell (Mariposa Cycle Racing Team - CMMB.2) 2:23
16 Neil Ireland (Independent - CMMB.2) 2:36
17 Brad Hauser (Kirwin Partners Cycling Team - CMMB.2) 2:48
18 Marcus Boyle (Lapdogs Cycling Club - CMMC.2) 2:57
19 David Staples (Centurion Next Wave Cycling Team - CMMD.2) 3:15
20 Mark De Koning (Fitwin.com Cycling Team - CMMB.2) 3:27
21 Jason Rodrigues (Lantern Rouge - CMMB.2) 3:35
22 Richard Bowers (Lapdogs Cycling Club - CMMB.2) 3:37
23 Andrew Doble (Centurion Next Wave Cycling Team - CMMB.2) 3:47
24 Derek Koops (Midweek Cycling Club - CMMB.2) 3:51
25 Garnett Abbey (Kallisto-FCV p/b Peloton Contracting - CMMC.2) 4:12
26 Scott Morrow (Morning Glory Cycling Club - CMMC.2) 4:20
27 David Coughlin (Vélocolour - CMMA.2) 5:50
DNF Eric Jackson (Barrie Cycling Club - CMMC.2) -5 Laps
DNF Oggie Sokolovic (Lapdogs Cycling Club - CMMC.2) -2 Laps
DNF Glenn Meeuwisse (Trek Store CC - CMMC.2) -4 Laps
DNS Galen Kennedy (Bateman's Bike Co. - CMMA.2)  
 
Elite Women, 5 Laps
1 Ruby West (CannondaleCyclocrossworld.com - CWU23.1) 0:44:23
2 Natasha Elliott (Garneau-Easton p/b Transitions - CWE.1) at 0:20
3 Dana Gilligan (Progressive Sport p/b 3Rox / Mavericks - CWU23.2) 1:58
4 Ashley Barson (Focus Cx Canada - CWE.1) 2:15
5 Soren Meeuwisse (Trek Canada - CWU23.2) 2:36
6 Corey Coogan Cisek (The Fix Studio - CWE.1) 2:46
7 Erin Faccone (Back Bay Cycling Club - CWE.1) 3:01
8 Catherine Strus (Centurion Next Wave Cycling Team - CWE.3) 3:21
9 Jodi Wendland (Cyclery Racing - CWE.3) 3:40
10 Linda Shin (Blacksmith Cycle Club - CWE.2) 4:27
11 Lisa Holmgren (Centurion Next Wave Cycling Team - CWMB) 5:21
12 Natascha Piciga (Giant Toronto/Liv pb Powerwatts - CWE.3) 6:05
13 Erica Leonard (Centurion Next Wave Cycling Team - CWU23.1) 6:33
14 Kayla Mckee (NCCH Elite p-b MGCC - CWU23.2) 7:21
15 Carolyn Smith (Waterloo Cycling Club - CWE.3) 8:15
16 Jill Vale (Independent - CWE.2) 8:27
17 Stephanie Rankin (Shack Pack Cycling Club - CWE.3) -1 Lap
18 Katelyn Walcroft (Centurion Next Wave Cycling Team - CWU23.2) -1 Lap
19 Meg Siegel (Lantern Rouge - CWE.3) -2 Laps
DNS Stephanie Cholyk (Lantern Rouge - CWE.3)  
 
Master 1 Men, 6 Laps
1 Robert Holmgren (Centurion Next Wave Cycling Team - CMMB.1) 0:48:14
2 Jon Barnes (Trek Canada - CMMB.1) at 0:13
3 Ryan Rutherford (Bateman's Bike Co. - CMMB.1) 0:23
4 Jamie Sprules (Morning Glory Cycling Club - CMMB.1) 0:44
5 Mark Brusso (Lapdogs Cycling Club - CMMB.1) 0:54
6 Eric Jobin (Independent - CMMB.1) 1:26
7 Rob Rice (Fitwin.com Cycling Team - CMMB.1) 1:32
8 Derek Hardinge (Vélocolour - CMMB.1) 1:44
9 Jamie Schuman (Team CF - CMMB.1) 1:55
10 Kevin Simms (Centurion Next Wave Cycling Team - CMMC.1) 2:08
11 Jesse Manner (West Quebec Wheelers - CMMB.1) 2:22
12 Patrick Kings (Sound Solutions - CMMB.1) 2:23
13 Tim Gale (Waterloo Cycling Club - CMMA.1) 2:27
14 Greg Clark (Centurion Next Wave Cycling Team - CMMC.1) 2:50
15 Kevin Gandy (Morning Glory Cycling Club - CMMB.1) 2:50
16 Noah Rosen (Vélocolour - CMMB.1) 3:08
17 Chris Pollett (TO Wheels Epic Sports Performance - CMMB.1) 3:27
18 Solomon Amos (Morning Glory Cycling Club - CMMB.1) 4:09
19 Chris White (Independent - CMMC.1) 4:09
20 Vince Caceres (The Cyclery-4iiii, Cyclery Racing - CMMB.1) 4:56
21 Angus Botterell (Morning Glory Cycling Club - CMMB.1) 5:25
22 Bob Bergman (Canadian Cycling Magazine - CMMC.1) 6:09
23 Kevin Black (Bateman's Bike Co. - CMMB.1) 7:28
24 Eric De Groote (Bateman's Bike Co. - CMMA.1) 8:39
DNS Chris Wood (Sound Solutions - CMMC.1)  
 
Elite Men, 8 Laps
1 Jack Kisseberth (Jam / NCC - CME.1) 1:02:20
2 Scott Smith (Jam / NCC - CME.1) at 0:09
3 Derrick St John (Van Dessel p/b Hyperthreads - CME.1) 0:10
4 Brody Sanderson (Centurion Next Wave Cycling Team - CMU23.1) 0:29
5 Trevor O'donnell (Toronto Hustle - CMU23.1) 0:38
6 Craig Richey (Garneau - Easton p/b Transitio - CME.1) 0:57
7 Michael Owens (Hands-On Cycling p/b Guerciott - CME.1) 1:17
8 Mark Mcconnell (Hot Sauce Cycling - CME.2) 1:43
9 Nicholas Diniz (NCCH Elite p-b MGCC - CMU23.2) 1:44
10 Quinton Disera (Norco Factory Team XC - CMU23.1) 2:05
11 Sjaan Gerth (Mariposa Cycle Racing Team - CME.2) 2:38
12 Andrew Watson (AWI Racing - CME.1) 3:19
13 Parker Bloom (Broad Street Cycles p/b PBR - CME.1) 3:33
14 Kale Wenczel (Jam / NCC - CME.1) 3:38
15 Alec Donahue (Jam / NCC - CME.1) 3:43
16 Christian Ricci (Lakeside Storage Cyclocross - CMU23.2) 4:03
17 Gunnar Holmgren (Garneau-Easton p/b Transitions - CMU23.1) 4:20
18 Ian Gielar (Jam / NCC - CME.1) 4:59
19 Chris Niesen (Jam / NCC - CME.1) 5:14
20 Christopher Mitchell (Thunder Bay Cycling Club - CME.3) 5:48
21 David Mccaig (Urbane Cyclist - CME.2) 6:10
22 James Fedosov (Speed River Bicycle - CME.2) 6:18
23 Connor Gregory (Bateman's Bike Co. - CME.2) 6:41
24 Brendan Matheson (Barrie Cycling Club - CME.2) 7:07
25 Chris Barson (Coachchris.ca/Joe Rousseau/Garneau - CME.2) 7:16
26 Peter Morse (Mariposa Cycle Racing Team - CME.1) 7:30
27 Stephen Kirby (Morning Glory Cycling Club - CME.2) 7:31
28 Scott Fitzgerald (Mariposa Cycle Racing Team - CME.2) -1 Lap
29 Jacques Cormier (Midweek Cycling Club - CME.2) -2 Laps
30 Tim Mcclure (Team CF - CME.2) -2 Laps
31 Mitch Kaiser (Lantern Rouge - CME.2) -2 Laps
32 Bryan Tyers (Lakeside Storage Cyclocross - CME.2) -3 Laps
33 Anderson Reid (Lantern Rouge - CME.2) -3 Laps
34 Bret Waghorne (Bateman's Bike Co. - CME.2) -3 Laps
DNF Anton Varabei (Toronto Hustle - CME.1) -8 Laps
 
Single Speed, 4 Laps
1 Connor Gregory (Bateman's Bike Co. - CME.2) 0:35:59
2 Thomas Wood (Mountainview CC/Total Sports - CME.3) at 0:38
3 Michael Jaffery (TO Wheels Epic Sports Performance - CME.3) 1:30
4 Mark Weymouth (Waterloo Cycling Club - CME.4) 3:37
5 Kevin Gibson (Waterloo Cycling Club - CMMB.3) 4:39
DNF Mike Spagnola (Bateman's Bike Co. - CMMA.3 -3 Laps



 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2018 Canadian Cyclist. All rights reserved.