Canadian Cyclist

 

January 21/18 20:10 pm - Vuelta Ciclista de San Juan: Stage 1


Posted by Editoress on 01/21/18
 

Results from the first stage of the Vuelta Ciclista de San Juan in Argentina

Stage 1: San Juan -to Pocito, 148.90 Km
1 Fernando Gaviria (Col) Quick-Step Floors 3:15:23
2 Niccolo Bonifazio (Ita) Bahrain-Merida
3 Matteo Pelucchi (Ita) BORA-hansgrohe
4 Giacomo Nizzolo (Ita) Trek-Segafredo
5 Manuel Belletti (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec
6 Mauro Richeze (Arg) A.C.A. Virgen De Fatima
7 Hector Lucero (Arg) Municipalidad de Pocito
8 Aleksandr Riabushenko (Blr) UAE Team Emirates
9 Maximiliano Richeze (Arg) Quick-Step Floors
10 Manuel Peñalver (Esp) Trevigiani Phonix-Hemus
11 Edwin Alcibiades Avila (Col) Israel-Cycling Academy
12 Yousif Mirza Al-Hammadi (UAE) UAE Team Emirates
13 Jens Keukeleire (Bel) Lotto Soudal
14 Carlos Eduardo Alzate (Col) UnitedHealthcare Pro Cycling
15 Miguel A. Rubiano (Col) Coldeportes-Zenu
16 Rafael De Mattos (Bra) Team Brazil
17 Weimar Roldan (Col) Medellin
18 Alex Turrin (Ita) Wilier Triestina-Selle Italia
19 Ryan Mullen (Irl) Trek-Segafredo
20 Kristian Sbaragli (Ita) Israel-Cycling Academy
21 Luis Guillermo Mas (Esp) Caja Rural-Seguros RGA
22 Enzo Wouters (Bel) Lotto Soudal
23 Benjamin Perry (Can) Israel-Cycling Academy
24 Filippo Ganna (Ita) UAE Team Emirates
25 Ricardo D. Escuela (Arg) A.C.A. Virgen De Fatima
26 Daniel Juarez (Arg) Asociacion Civil Mardan
27 Ignacio Maldonado (Uru) Team Uruguay
28 Zahiri Abderrahim (Mar) Trevigiani Phonix-Hemus
29 Yannis Yssaad (Fra) Caja Rural-Seguros RGA
30 Robigzon Oyola (Col) Medellin
31 Mattia Cattaneo (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec
32 Oscar Sevilla (Esp) Medellin
33 Anderson Maldonado (Uru) Team Uruguay
34 Matteo Busato (Ita) Wilier Triestina-Selle Italia
35 Kanstantsin Suitsou (Blr) Bahrain-Merida
36 Pedro Portuondo (Cub) Team Cuba
37 Jhonatan Narvaez (Ecu) Quick-Step Floors
38 German E. Chaves (Col) Coldeportes-Zenu
39 Jose L. Martinez (Arg) Team Argentina
40 Richard Carapaz (Ecu) Movistar Team
41 Rafal Majka (Pol) BORA-hansgrohe
42 Pablo Andres Alarcon (Chi) Canel's-Specialized
43 Alan Presa (Uru) Team Uruguay
44 Mattia Bais (Ita) Team Italy
45 Nicolas Naranjo (Arg) A.C.A. Virgen De Fatima
46 Winner Anacona (Col) Movistar Team
47 Adrian Alvarado (Chi) Team Chile
48 Alexander Cataford (Can) UnitedHealthcare Pro Cycling
49 Eduardo Sepulveda (Arg) Movistar Team
50 Alejandro Duran (Arg) Team Argentina
51 Floryan Arnoult (Fra) Trevigiani Phonix-Hemus
52 Simone Velasco (Ita) Wilier Triestina-Selle Italia
53 Fausto Masnada (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec
54 Ruben Ramos (Arg) Team Argentina
55 Christofer R. Jurado (Pan) Trevigiani Phonix-Hemus
56 Omar Mendoza (Col) Medellin
57 Haston Javier (Arg) S.E.P. de San Juan
58 Leonardo Rodriguez (Arg) Asociacion Civil Mardan
59 Alan Valencio (Bra) Team Brazil
60 Tosh van der Sande (Bel) Lotto Soudal
61 Eric Marcotte (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling
62 Michal Kolár (Svk) BORA-hansgrohe
63 Darwin Atapuma (Col) UAE Team Emirates
64 Jarlinson Pantano (Col) Trek-Segafredo
65 Cristian Muñoz (Col) Coldeportes-Zenu
66 Miguel Eduardo Florez (Col) Wilier Triestina-Selle Italia
67 Atilio Pinno (Bra) Team Brazil
68 Peter Stetina (USA) Trek-Segafredo
69 Francisco Monte (Arg) Asociacion Civil Mardan
70 Roman Villalovos (CRc) Canel's-Specialized
71 Francesco Gavazzi (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec
72 Luis Laverde (Col) Coldeportes-Zenu
73 Attilio Viviani (Ita) Team Italy
74 Ruben Rojas (Arg) Team Argentina
75 Felix Nordase (Cub) Team Cuba
76 Rodolfo Torres (Col) Androni Giocattoli-Sidermec
77 Marco Arriagada (Chi) Municipalidad de Pocito
78 Victor De La Parte (Esp) Movistar Team
79 Filippo Rochetti (Ita) Team Italy
80 Rémi Cavagna (Fra) Quick-Step Floors
81 Alejandro Parra (Cub) Team Cuba
82 Pascal Ackermann (Ger) BORA-hansgrohe
83 Dayer Quintana (Col) Movistar Team
84 Eduardo Corte (Mex) Canel's-Specialized
85 German Tivani (Arg) Trevigiani Phonix-Hemus
86 Javier I. Montoya (Col) Trevigiani Phonix-Hemus
87 Roderich Aconegui (Uru) Team Uruguay
88 Mihkel Räim (Est) Israel-Cycling Academy
89 Anass Ait El Abdia (Mar) UAE Team Emirates
90 Jeovane De Oliveira (Bra) Team Brazil
91 Leonardo Fedrigo (Ita) Team Italy
92 Jose L. Rodriguez (Chi) S.E.P. de San Juan
93 Enzo Moyano (Arg) Municipalidad de Pocito
94 Joaquim Silva (Por) Caja Rural-Seguros RGA
95 Efren Santos (Mex) Canel's-Specialized
96 Jorge Pi (Arg) Asociacion Civil Mardan
97 Julen Amezqueta (Esp) Caja Rural-Seguros RGA
98 Luciano Montivero (Arg) A.C.A. Virgen De Fatima
99 Rodrigo Do Nascimento (Bra) Team Brazil
100 Julio Camacho (Col) Coldeportes-Zenu
101 Alex Cano (Col) Coldeportes-Zenu
102 Ezequiel Falcon (Arg) Municipalidad de Rawson
103 Tiesj Benoot (Bel) Lotto Soudal
104 Marcos A. Mendez (Arg) Team Argentina
105 Antonio Pedrero (Esp) Movistar Team
106 Juan Pablo Dotti (Arg) S.E.P. de San Juan
107 Alan Ramirez (Arg) Municipalidad de Rawson
108 Ignacio Moyano (Chi) Team Chile
109 Gonzalo Najar (Arg) S.E.P. de San Juan
110 Daniel Diaz (Arg) S.E.P. de San Juan
111 Daniel E. Zamora (Arg) A.C.A. Virgen De Fatima
112 Guillaume Boivin (Can) Israel-Cycling Academy
113 Iljo Keisse (Bel) Quick-Step Floors
114 Walter Vargas (Col) Medellin
115 Cesar Paredes (Col) Medellin
116 Giuseppe Fonzi (Ita) Wilier Triestina-Selle Italia
117 Emiliano Ibarra (Arg) S.E.P. de San Juan
118 Jose Alfredo Santoyo (Mex) Canel's-Specialized
119 Ignacio de Jesus Prado (Mex) Canel's-Specialized
120 Franco Lopez (Arg) A.C.A. Virgen De Fatima
121 Gregory Daniel (USA) Trek-Segafredo
122 Nicolas Cabrera (Chi) Team Chile
123 Mauricio Bielinski (Bra) Team Brazil
124 Filippo Pozzato (Ita) Wilier Triestina-Selle Italia
125 Josu Zabala (Esp) Caja Rural-Seguros RGA
126 Alvaro Cuadros (Esp) Caja Rural-Seguros RGA
127 Marco Frapporti (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec
128 Richard Mascarañas (Uru) Team Uruguay all s.t.
129 Higinio Lucero (Arg) Municipalidad de Rawson 0:17
130 Mauricio Muller (Arg) S.E.P. de San Juan
131 Antonio Nibali (Ita) Bahrain-Merida
132 Pawel Poljanski (Pol) BORA-hansgrohe
133 Nicolas Maes (Bel) Lotto Soudal
134 Gonzalo Sabas Miranda (Chi) Municipalidad de Pocito
135 Sergio Aguirre (Arg) Municipalidad de Rawson
136 Leandro Marcos (Cub) Team Cuba
137 Christian Perez (Cub) Team Cuba
138 Jose Astiasaran (Arg) Asociacion Civil Mardan
139 Eugenio Alafaci (Ita) Trek-Segafredo
140 Jelle Wallays (Bel) Lotto Soudal
141 Emiliano Contreras (Arg) Asociacion Civil Mardan
142 Gerardo Tivani (Arg) Municipalidad de Pocito all s.t.
143 Pedro Gonzalez (Arg) Municipalidad de Pocito 0:28
144 Pedro Gordillo (Arg) Municipalidad de Rawson s.t.
145 Filippo Calderaro (Ita) Team Italy 0:30
146 Travis McCabe (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling 0:37
147 Daniel Eaton (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling 0:38
148 Tanner Putt (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling 0:45
149 Federico Burchio (Ita) Team Italy s.t.
150 Alvaro Hodeg (Col) Quick-Step Floors 0:53
151 Sebastian Reyes (Chi) Team Chile s.t.
152 Facundo M. Cattapan (Arg) Municipalidad de Rawson 1:12
153 Victor Olivares (Chi) Team Chile s.t.
154 Andreas Schillinger (Ger) BORA-hansgrohe 1:19
155 Andres Paez (Arg) Municipalidad de Rawson 2:18
156 Patricio Almonacid (Chi) Team Chile s.t.
157 Juan J. Melivilo (Arg) Municipalidad de Pocito 2:28
158 Aviv Yechezkel (Isr) Israel-Cycling Academy 0:00
159 Adrian E. Richeze (Arg) A.C.A. Virgen De Fatima 3:33
160 Pablo Anchieri (Uru) Team Uruguay
161 Hidalgo Vera (Cub) Team Cuba
162 Duilio Ramos (Arg) Team Argentina all s.t.
163 Oliviero Troia (Ita) UAE Team Emirates 3:40
164 Ivan Garcia (Esp) Bahrain-Merida s.t.
DNF Mark Padun (Ukr) Bahrain-Merida
DNS Vincenzo Nibali (Ita) Bahrain-Merida


 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2019 Canadian Cyclist. All rights reserved.