Canadian Cyclist

 

January 22/18 19:33 pm - Vuelta Ciclista de San Juan: Stage 2, Cataford and Boivin top 10


Posted by Editoress on 01/22/18
 

Results from the second stage in Argentina

Stage 2: Peri Largo Punta Negra to Peri Largo Punta Negra, 149.9-Kms
1 Roman D. Villalovos (CRc) Canel's-Specialized 3:25:06
2 Ricardo D. Escuela (Arg) A.C.A. Virgen De Fatima
3 Tiesj Benoot (Bel) Lotto Soudal
4 Filippo Ganna (Ita) UAE Team Emirates
5 Oscar Sevilla (Esp) Medellin
6 Rafal Majka (Pol) BORA-hansgrohe
7 Gonzalo Najar (Arg) S.E.P. de San Juan
8 Alexander Cataford (Can) UnitedHealthcare Pro Cycling
9 Guillaume Boivin (Can) Israel-Cycling Academy
10 Luis Guillermo Mas (Esp) Caja Rural-Seguros RGA
11 Manuel Belletti (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec
12 Eduardo Sepulveda (Arg) Movistar Team
13 Miguel A. Rubiano (Col) Coldeportes-Zenu
14 Anderson Maldonado (Uru) Team Uruguay
15 Dayer Quintana (Col) Movistar Team
16 Darwin Atapuma (Col) UAE Team Emirates
17 Matteo Busato (Ita) Wilier Triestina-Selle Italia
18 German E. Chaves (Col) Coldeportes-Zenu
19 Omar Mendoza (Col) Medellin
20 Peter Stetina (USA) Trek-Segafredo
21 Rodolfo Torres (Col) Androni Giocattoli-Sidermec
22 Cristian Muñoz (Col) Coldeportes-Zenu
23 Enzo Moyano (Arg) Municipalidad de Pocito
24 Jens Keukeleire (Bel) Lotto Soudal
25 Kanstantsin Suitsou (Blr) Bahrain-Merida
26 Daniel Diaz (Arg) S.E.P. de San Juan
27 Eduardo Corte (Mex) Canel's-Specialized
28 Joaquim Silva (Por) Caja Rural-Seguros RGA
29 Mattia Cattaneo (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec
30 Edwin Alcibiades Avila (Col) Israel-Cycling Academy
31 Tosh van der Sande (Bel) Lotto Soudal all s.t.
32 Fernando Gaviria (Col) Quick-Step Floors 0:08
33 Jhonatan Narvaez (Ecu) Quick-Step Floors 0:16
34 Winner Anacona (Col) Movistar Team 0:22
35 Ruben Rojas (Arg) Team Argentina
36 Zahiri Abderrahim (Mar) Trevigiani Phonix-Hemus
37 Ruben Ramos (Arg) Team Argentina
38 Marco Arriagada (Chi) Municipalidad de Pocito
39 Alex Cano (Col) Coldeportes-Zenu all s.t.
40 Giacomo Nizzolo (Ita) Trek-Segafredo 0:31
41 Cesar Paredes (Col) Medellin
42 Travis McCabe (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling
43 Miguel Eduardo Florez (Col) Wilier Triestina-Selle Italia
44 Rémi Cavagna (Fra) Quick-Step Floors
45 Victor De La Parte (Esp) Movistar Team
46 Pascal Ackermann (Ger) BORA-hansgrohe
47 Alex Turrin (Ita) Wilier Triestina-Selle Italia
48 Walter Vargas (Col) Medellin
49 Jarlinson Pantano (Col) Trek-Segafredo
50 Richard Carapaz (Ecu) Movistar Team
51 Luis Laverde (Col) Coldeportes-Zenu
52 Alejandro Duran (Arg) Team Argentina
53 Fausto Masnada (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec
54 Julen Amezqueta (Esp) Caja Rural-Seguros RGA all s.t.
55 Giuseppe Fonzi (Ita) Wilier Triestina-Selle Italia 0:43
56 Eric Marcotte (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling
57 Efren Santos (Mex) Canel's-Specialized
58 Pawel Poljanski (Pol) BORA-hansgrohe
59 Yousif Mirza Al-Hammadi (UAE) UAE Team Emirates
60 Floryan Arnoult (Fra) Trevigiani Phonix-Hemus
61 Simone Velasco (Ita) Wilier Triestina-Selle Italia
62 Anass Ait El Abdia (Mar) UAE Team Emirates
63 Daniel E. Zamora (Arg) A.C.A. Virgen De Fatima
64 Atilio Pinno (Bra) Team Brazil
65 Ignacio Moyano (Chi) Team Chile
66 Javier I. Montoya (Col) Trevigiani Phonix-Hemus
67 Gregory Daniel (USA) Trek-Segafredo
68 Juan Pablo Dotti (Arg) S.E.P. de San Juan
69 Maximiliano Richeze (Arg) Quick-Step Floors
70 German Tivani (Arg) Trevigiani Phonix-Hemus
71 Niccolo Bonifazio (Ita) Bahrain-Merida all s.t.
72 Francisco Monte (Arg) Asociacion Civil Mardan 0:57
73 Robigzon Oyola (Col) Medellin 1:07
74 Sergio Aguirre (Arg) Municipalidad de Rawson
75 Mauricio Bielinski (Bra) Team Brazil
76 Jose L. Martinez (Arg) Team Argentina
77 Luciano Montivero (Arg) A.C.A. Virgen De Fatima all s.t.
78 Facundo M. Cattapan (Arg) Municipalidad de Rawson 1:27
79 Alan Valencio (Bra) Team Brazil 1:29
80 Francesco Gavazzi (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec
81 Filippo Pozzato (Ita) Wilier Triestina-Selle Italia
82 Victor Olivares (Chi) Team Chile
83 Aleksandr Riabushenko (Blr) UAE Team Emirates
84 Haston Javier (Arg) S.E.P. de San Juan
85 Emiliano Ibarra (Arg) S.E.P. de San Juan
86 Attilio Viviani (Ita) Team Italy
87 Filippo Rochetti (Ita) Team Italy
88 Julio Camacho (Col) Coldeportes-Zenu
89 Pablo Andres Alarcon (Chi) Canel's-Specialized
90 Emiliano Contreras (Arg) Asociacion Civil Mardan
91 Alvaro Cuadros (Esp) Caja Rural-Seguros RGA all s.t.
92 Higinio Lucero (Arg) Municipalidad de Rawson 1:48
93 Leonardo Rodriguez (Arg) Asociacion Civil Mardan
94 Alan Ramirez (Arg) Municipalidad de Rawson
95 Jorge Pi (Arg) Asociacion Civil Mardan
96 Daniel Juarez (Arg) Asociacion Civil Mardan
97 Ivan Garcia (Esp) Bahrain-Merida
98 Mihkel Räim (Est) Israel-Cycling Academy
99 Kristian Sbaragli (Ita) Israel-Cycling Academy
100 Matteo Pelucchi (Ita) BORA-hansgrohe
101 Franco Lopez (Arg) A.C.A. Virgen De Fatima
102 Mauro Richeze (Arg) A.C.A. Virgen De Fatima
103 Jose L. Rodriguez (Chi) S.E.P. de San Juan
104 Adrian Alvarado (Chi) Team Chile
105 Antonio Pedrero (Esp) Movistar Team all s.t.
106 Yannis Yssaad (Fra) Caja Rural-Seguros RGA 2:28
107 Juan J. Melivilo (Arg) Municipalidad de Pocito 2:45
108 Roderich Aconegui (Uru) Team Uruguay
109 Nicolas Cabrera (Chi) Team Chile
110 Ignacio Maldonado (Uru) Team Uruguay
111 Marco Frapporti (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec
112 Ryan Mullen (Irl) Trek-Segafredo
113 Josu Zabala (Esp) Caja Rural-Seguros RGA
114 Nicolas Maes (Bel) Lotto Soudal all s.t.
115 Weimar Roldan (Col) Medellin 2:48
116 Felix Nordase (Cub) Team Cuba
117 Pedro Portuondo (Cub) Team Cuba
118 Jeovane De Oliveira (Bra) Team Brazil all s.t.
119 Mauricio Muller (Arg) S.E.P. de San Juan 2:51
120 Hector Lucero (Arg) Municipalidad de Pocito s.t.
121 Duilio Ramos (Arg) Team Argentina 3:09
122 Christian Perez (Cub) Team Cuba 3:13
123 Tanner Putt (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling 3:16
124 Jelle Wallays (Bel) Lotto Soudal
125 Sebastian Reyes (Chi) Team Chile
126 Michal Kolár (Svk) BORA-hansgrohe all s.t.
127 Christofer R. Jurado (Pan) Trevigiani Phonix-Hemus 3:31
128 Richard Mascarañas (Uru) Team Uruguay
129 Alan Presa (Uru) Team Uruguay
130 Rodrigo Do Nascimento (Bra) Team Brazil all s.t.
131 Federico Burchio (Ita) Team Italy 3:58
132 Mattia Bais (Ita) Team Italy s.t.
133 Nicolas Naranjo (Arg) A.C.A. Virgen De Fatima 4:38
134 Adrian E. Richeze (Arg) A.C.A. Virgen De Fatima s.t.
135 Hidalgo Vera (Cub) Team Cuba 4:41
136 Aviv Yechezkel (Isr) Israel-Cycling Academy 4:43
137 Iljo Keisse (Bel) Quick-Step Floors 4:44
138 Daniel Eaton (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling 4:51
139 Antonio Nibali (Ita) Bahrain-Merida 4:57
140 Rafael De Mattos (Bra) Team Brazil s.t.
141 Jose Astiasaran (Arg) Asociacion Civil Mardan 5:05
142 Leonardo Fedrigo (Ita) Team Italy
143 Marcos A. Mendez (Arg) Team Argentina both s.t.
144 Andreas Schillinger (Ger) BORA-hansgrohe 5:08
145 Eugenio Alafaci (Ita) Trek-Segafredo
146 Filippo Calderaro (Ita) Team Italy both s.t.
147 Ignacio de Jesus Prado (Mex) Canel's-Specialized 5:20
148 Alvaro Hodeg (Col) Quick-Step Floors 6:52
149 Carlos Eduardo Alzate (Col) UnitedHealthcare Pro Cycling s.t.
150 Benjamin Perry (Can) Israel-Cycling Academy 8:07
151 Manuel Peñalver (Esp) Trevigiani Phonix-Hemus 11:48
152 Pablo Anchieri (Uru) Team Uruguay s.t.
153 Ezequiel Falcon (Arg) Municipalidad de Rawson 11:51
154 Gerardo Tivani (Arg) Municipalidad de Pocito s.t.
155 Patricio Almonacid (Chi) Team Chile 12:49
156 Gonzalo Sabas Miranda (Chi) Municipalidad de Pocito
157 Leandro Marcos (Cub) Team Cuba
158 Pedro Gonzalez (Arg) Municipalidad de Pocito all s.t.
159 Jose Alfredo Santoyo (Mex) Canel's-Specialized 14:06
160 Oliviero Troia (Ita) UAE Team Emirates 14:57
161 Pedro Gordillo (Arg) Municipalidad de Rawson 17:07
162 Enzo Wouters (Bel) Lotto Soudal 17:50
OTL Andres Paez (Arg) Municipalidad de Rawson 31:02
DNF Alejandro Parra (Cub) Team Cuba
 
GC
1 Roman D. Villalovos (CRc) Canel's-Specialized 6:40:19
2 Ricardo D. Escuela (Arg) A.C.A. Virgen De Fatima at 0:04
3 Tiesj Benoot (Bel) Lotto Soudal 0:06
4 Fernando Gaviria (Col) Quick-Step Floors 0:08
5 Manuel Belletti (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec 0:10
6 Filippo Ganna (Ita) UAE Team Emirates
7 Miguel A. Rubiano (Col) Coldeportes-Zenu
8 Luis Guillermo Mas (Esp) Caja Rural-Seguros RGA
9 Oscar Sevilla (Esp) Medellin
10 Jens Keukeleire (Bel) Lotto Soudal
11 Edwin Alcibiades Avila (Col) Israel-Cycling Academy
12 Rafal Majka (Pol) BORA-hansgrohe
13 Anderson Maldonado (Uru) Team Uruguay
14 Matteo Busato (Ita) Wilier Triestina-Selle Italia
15 Alexander Cataford (Can) UnitedHealthcare Pro Cycling
16 German E. Chaves (Col) Coldeportes-Zenu
17 Kanstantsin Suitsou (Blr) Bahrain-Merida
18 Mattia Cattaneo (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec
19 Eduardo Sepulveda (Arg) Movistar Team
20 Omar Mendoza (Col) Medellin
21 Darwin Atapuma (Col) UAE Team Emirates
22 Cristian Muñoz (Col) Coldeportes-Zenu
23 Peter Stetina (USA) Trek-Segafredo
24 Tosh van der Sande (Bel) Lotto Soudal
25 Rodolfo Torres (Col) Androni Giocattoli-Sidermec
26 Dayer Quintana (Col) Movistar Team
27 Eduardo Corte (Mex) Canel's-Specialized
28 Gonzalo Najar (Arg) S.E.P. de San Juan
29 Enzo Moyano (Arg) Municipalidad de Pocito
30 Guillaume Boivin (Can) Israel-Cycling Academy
31 Joaquim Silva (Por) Caja Rural-Seguros RGA
32 Daniel Diaz (Arg) S.E.P. de San Juan all s.t.
33 Jhonatan Narvaez (Ecu) Quick-Step Floors 0:26
34 Zahiri Abderrahim (Mar) Trevigiani Phonix-Hemus 0:32
35 Winner Anacona (Col) Movistar Team
36 Ruben Ramos (Arg) Team Argentina
37 Ruben Rojas (Arg) Team Argentina
38 Marco Arriagada (Chi) Municipalidad de Pocito
39 Alex Cano (Col) Coldeportes-Zenu all s.t.
40 Giacomo Nizzolo (Ita) Trek-Segafredo 0:41
41 Alex Turrin (Ita) Wilier Triestina-Selle Italia
42 Richard Carapaz (Ecu) Movistar Team
43 Alejandro Duran (Arg) Team Argentina
44 Fausto Masnada (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec
45 Miguel Eduardo Florez (Col) Wilier Triestina-Selle Italia
46 Jarlinson Pantano (Col) Trek-Segafredo
47 Victor De La Parte (Esp) Movistar Team
48 Luis Laverde (Col) Coldeportes-Zenu
49 Rémi Cavagna (Fra) Quick-Step Floors
50 Pascal Ackermann (Ger) BORA-hansgrohe
51 Julen Amezqueta (Esp) Caja Rural-Seguros RGA
52 Cesar Paredes (Col) Medellin
53 Walter Vargas (Col) Medellin all s.t.
54 Niccolo Bonifazio (Ita) Bahrain-Merida 0:47
55 Yousif Mirza Al-Hammadi (UAE) UAE Team Emirates 0:53
56 Maximiliano Richeze (Arg) Quick-Step Floors
57 Floryan Arnoult (Fra) Trevigiani Phonix-Hemus
58 Simone Velasco (Ita) Wilier Triestina-Selle Italia
59 Eric Marcotte (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling
60 Hector Lucero (Arg) Municipalidad de Pocito
61 Anass Ait El Abdia (Mar) UAE Team Emirates
62 Efren Santos (Mex) Canel's-Specialized
63 Javier I. Montoya (Col) Trevigiani Phonix-Hemus
64 German Tivani (Arg) Trevigiani Phonix-Hemus
65 Giuseppe Fonzi (Ita) Wilier Triestina-Selle Italia
66 Ignacio Moyano (Chi) Team Chile
67 Daniel E. Zamora (Arg) A.C.A. Virgen De Fatima
68 Juan Pablo Dotti (Arg) S.E.P. de San Juan
69 Gregory Daniel (USA) Trek-Segafredo all s.t.
70 Francisco Monte (Arg) Asociacion Civil Mardan 1:07
71 Pawel Poljanski (Pol) BORA-hansgrohe 1:10
72 Robigzon Oyola (Col) Medellin 1:17
73 Jose L. Martinez (Arg) Team Argentina
74 Luciano Montivero (Arg) A.C.A. Virgen De Fatima
75 Rodrigo Do Nascimento (Bra) Team Brazil all s.t.
76 Travis McCabe (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling 1:18
77 Sergio Aguirre (Arg) Municipalidad de Rawson 1:34
78 Aleksandr Riabushenko (Blr) UAE Team Emirates 1:39
79 Pablo Andres Alarcon (Chi) Canel's-Specialized
80 Atilio Pinno (Bra) Team Brazil
81 Haston Javier (Arg) S.E.P. de San Juan
82 Francesco Gavazzi (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec
83 Attilio Viviani (Ita) Team Italy
84 Julio Camacho (Col) Coldeportes-Zenu
85 Emiliano Ibarra (Arg) S.E.P. de San Juan
86 Filippo Pozzato (Ita) Wilier Triestina-Selle Italia
87 Alvaro Cuadros (Esp) Caja Rural-Seguros RGA all s.t.
88 Matteo Pelucchi (Ita) BORA-hansgrohe 1:54
89 Daniel Juarez (Arg) Asociacion Civil Mardan 1:55
90 Emiliano Contreras (Arg) Asociacion Civil Mardan 1:56
91 Mauro Richeze (Arg) A.C.A. Virgen De Fatima 1:58
92 Kristian Sbaragli (Ita) Israel-Cycling Academy
93 Leonardo Rodriguez (Arg) Asociacion Civil Mardan
94 Adrian Alvarado (Chi) Team Chile
95 Mihkel Räim (Est) Israel-Cycling Academy
96 Jorge Pi (Arg) Asociacion Civil Mardan
97 Jose L. Rodriguez (Chi) S.E.P. de San Juan
98 Alan Ramirez (Arg) Municipalidad de Rawson
99 Antonio Pedrero (Esp) Movistar Team
100 Franco Lopez (Arg) A.C.A. Virgen De Fatima all s.t.
101 Filippo Rochetti (Ita) Team Italy 1:59
102 Higinio Lucero (Arg) Municipalidad de Rawson 2:15
103 Yannis Yssaad (Fra) Caja Rural-Seguros RGA 2:38
104 Facundo M. Cattapan (Arg) Municipalidad de Rawson 2:47
105 Victor Olivares (Chi) Team Chile 2:51
106 Roderich Aconegui (Uru) Team Uruguay 2:54
107 Ryan Mullen (Irl) Trek-Segafredo 2:55
108 Ignacio Maldonado (Uru) Team Uruguay
109 Nicolas Cabrera (Chi) Team Chile
110 Marco Frapporti (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec
111 Josu Zabala (Esp) Caja Rural-Seguros RGA all s.t.
112 Weimar Roldan (Col) Medellin 2:58
113 Pedro Portuondo (Cub) Team Cuba
114 Felix Nordase (Cub) Team Cuba
115 Jeovane De Oliveira (Bra) Team Brazil all s.t.
116 Gerardo Tivani (Arg) Municipalidad de Pocito 3:01
117 Nicolas Maes (Bel) Lotto Soudal 3:12
118 Mauricio Muller (Arg) S.E.P. de San Juan 3:18
119 Michal Kolár (Svk) BORA-hansgrohe 3:26
120 Christian Perez (Cub) Team Cuba 3:40
121 Alan Presa (Uru) Team Uruguay 3:41
122 Christofer R. Jurado (Pan) Trevigiani Phonix-Hemus
123 Alan Valencio (Bra) Team Brazil
124 Richard Mascarañas (Uru) Team Uruguay all s.t.
125 Jelle Wallays (Bel) Lotto Soudal 3:43
126 Mattia Bais (Ita) Team Italy 4:08
127 Tanner Putt (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling 4:11
128 Sebastian Reyes (Chi) Team Chile 4:19
129 Nicolas Naranjo (Arg) A.C.A. Virgen De Fatima 4:48
130 Federico Burchio (Ita) Team Italy 4:53
131 Aviv Yechezkel (Isr) Israel-Cycling Academy 4:53
132 Iljo Keisse (Bel) Quick-Step Floors 4:54
133 Rafael De Mattos (Bra) Team Brazil 5:07
134 Leonardo Fedrigo (Ita) Team Italy 5:15
135 Marcos A. Mendez (Arg) Team Argentina s.t.
136 Juan J. Melivilo (Arg) Municipalidad de Pocito 5:23
137 Antonio Nibali (Ita) Bahrain-Merida 5:24
138 Ignacio de Jesus Prado (Mex) Canel's-Specialized 5:28
139 Jose Astiasaran (Arg) Asociacion Civil Mardan 5:32
140 Eugenio Alafaci (Ita) Trek-Segafredo 5:35
141 Ivan Garcia (Esp) Bahrain-Merida 5:38
142 Daniel Eaton (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling 5:39
143 Filippo Calderaro (Ita) Team Italy 5:48
144 Andreas Schillinger (Ger) BORA-hansgrohe 6:37
145 Duilio Ramos (Arg) Team Argentina 6:52
146 Carlos Eduardo Alzate (Col) UnitedHealthcare Pro Cycling 6:57
147 Alvaro Hodeg (Col) Quick-Step Floors 7:54
148 Adrian E. Richeze (Arg) A.C.A. Virgen De Fatima 8:15
149 Benjamin Perry (Can) Israel-Cycling Academy 8:17
150 Hidalgo Vera (Cub) Team Cuba 8:24
151 Ezequiel Falcon (Arg) Municipalidad de Rawson 12:01
152 Gonzalo Sabas Miranda (Chi) Municipalidad de Pocito 12:15
153 Manuel Peñalver (Esp) Trevigiani Phonix-Hemus 12:18
154 Leandro Marcos (Cub) Team Cuba 13:16
155 Pedro Gonzalez (Arg) Municipalidad de Pocito 13:27
156 Jose Alfredo Santoyo (Mex) Canel's-Specialized 14:16
157 Patricio Almonacid (Chi) Team Chile 15:17
158 Pablo Anchieri (Uru) Team Uruguay 15:30
159 Pedro Gordillo (Arg) Municipalidad de Rawson 17:45
160 Enzo Wouters (Bel) Lotto Soudal 18:00
161 Oliviero Troia (Ita) UAE Team Emirates 18:47
162 Andres Paez (Arg) Municipalidad de Rawson 33:30



Previous
Stage 1

 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2019 Canadian Cyclist. All rights reserved.