Canadian Cyclist

 

January 24/18 15:25 pm - Vuelta Ciclista de San Juan: Stage 4


Posted by Editoress on 01/24/18
 

Results from the fourth stage in Argentina

Stage 5: San Jose Jachal to VIilla San Agustin, 182.80 Km
1 Maximiliano Richeze (Arg) Quick-Step Floors 4:41:48
2 Giacomo Nizzolo (Ita) Trek-Segafredo
3 Matteo Pelucchi (Ita) BORA-hansgrohe
4 Mihkel Räim (Est) Israel-Cycling Academy
5 Niccolo Bonifazio (Ita) Bahrain-Merida
6 Edwin Alcibiades Avila (Col) Israel-Cycling Academy
7 Jens Keukeleire (Bel) Lotto Soudal
8 Mauro Richeze (Arg) A.C.A. Virgen De Fatima
9 Alvaro Hodeg (Col) Quick-Step Floors
10 Travis McCabe (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling
11 Attilio Viviani (Ita) Team Italy
12 Luis Guillermo Mas (Esp) Caja Rural-Seguros RGA
13 Alejandro Duran (Arg) Team Argentina
14 Robigzon Oyola (Col) Medellin
15 Rafael Andriato (Bra) Team Brazil
16 Guillaume Boivin (Can) Israel-Cycling Academy
17 Francesco Gavazzi (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec
18 Daniel Juarez (Arg) Asociacion Civil Mardan
19 Rémi Cavagna (Fra) Quick-Step Floors
20 Benjamin Perry (Can) Israel-Cycling Academy
21 Alexander Cataford (Can) UnitedHealthcare Pro Cycling
22 Dayer Quintana (Col) Movistar Team
23 Rafal Majka (Pol) BORA-hansgrohe
24 Daniel Diaz (Arg) S.E.P. de San Juan
25 Kanstantsin Suitsou (Blr) Bahrain-Merida
26 German E. Chaves (Col) Coldeportes-Zenu
27 Jhonatan Narvaez (Ecu) Quick-Step Floors
28 Fausto Masnada (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec
29 Tiesj Benoot (Bel) Lotto Soudal
30 Pawel Poljanski (Pol) BORA-hansgrohe
31 Tosh van der Sande (Bel) Lotto Soudal
32 Mattia Cattaneo (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec
33 Oscar Sevilla (Esp) Medellin
34 Iljo Keisse (Bel) Quick-Step Floors
35 Jarlinson Pantano (Col) Trek-Segafredo
36 Ryan Mullen (Irl) Trek-Segafredo
37 Filippo Ganna (Ita) UAE Team Emirates
38 Anderson Maldonado (Uru) Team Uruguay
39 Juan Pablo Dotti (Arg) S.E.P. de San Juan
40 Ignacio Maldonado (Uru) Team Uruguay
41 Rodolfo Torres (Col) Androni Giocattoli-Sidermec
42 Filippo Rochetti (Ita) Team Italy
43 Omar Mendoza (Col) Medellin
44 Marco Frapporti (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec
45 Gonzalo Najar (Arg) S.E.P. de San Juan
46 Pedro Portuondo (Cub) Team Cuba
47 Nicolas Maes (Bel) Lotto Soudal
48 Emiliano Contreras (Arg) Asociacion Civil Mardan
49 Pascal Ackermann (Ger) BORA-hansgrohe all s.t.
50 Michal Kolár (Svk) BORA-hansgrohe 0:11
51 Jelle Wallays (Bel) Lotto Soudal 0:13
52 Andreas Schillinger (Ger) BORA-hansgrohe 0:25
53 Eugenio Alafaci (Ita) Trek-Segafredo 0:29
54 Daniel Eaton (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling 0:38
55 Facundo M. Cattapan (Arg) Municipalidad de Rawson 4:12
56 Pedro Gordillo (Arg) Municipalidad de Rawson 6:17
57 Alan Ramirez (Arg) Municipalidad de Rawson
58 Rodrigo Do Nascimento (Bra) Team Brazil
59 Manuel Peñalver (Esp) Trevigiani Phonix-Hemus
60 Jeovane De Oliveira (Bra) Team Brazil
61 Kristian Sbaragli (Ita) Israel-Cycling Academy
62 Jorge Pi (Arg) Asociacion Civil Mardan
63 Haston Javier (Arg) S.E.P. de San Juan
64 Richard Mascarañas (Uru) Team Uruguay
65 Aviv Yechezkel (Isr) Israel-Cycling Academy
66 Felix Nordase (Cub) Team Cuba
67 Eric Marcotte (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling
68 Leandro Marcos (Cub) Team Cuba
69 Ivan Garcia (Esp) Bahrain-Merida
70 Floryan Arnoult (Fra) Trevigiani Phonix-Hemus
71 Sergio Aguirre (Arg) Municipalidad de Rawson
72 Christian Perez (Cub) Team Cuba
73 Giuseppe Fonzi (Ita) Wilier Triestina-Selle Italia
74 Simone Velasco (Ita) Wilier Triestina-Selle Italia
75 Javier I. Montoya (Col) Trevigiani Phonix-Hemus
76 Luis Laverde (Col) Coldeportes-Zenu
77 Julio Camacho (Col) Coldeportes-Zenu
78 Filippo Pozzato (Ita) Wilier Triestina-Selle Italia
79 Leonardo Fedrigo (Ita) Team Italy
80 Christofer R. Jurado (Pan) Trevigiani Phonix-Hemus
81 Juan J. Melivilo (Arg) Municipalidad de Pocito
82 Andres Paez (Arg) Municipalidad de Rawson
83 Enzo Wouters (Bel) Lotto Soudal
84 Oliviero Troia (Ita) UAE Team Emirates
85 Alan Valencio (Bra) Team Brazil
86 Peter Stetina (USA) Trek-Segafredo
87 Victor De La Parte (Esp) Movistar Team
88 Winner Anacona (Col) Movistar Team
89 Eduardo Sepulveda (Arg) Movistar Team
90 Richard Carapaz (Ecu) Movistar Team
91 Jose L. Rodriguez (Chi) S.E.P. de San Juan
92 Emiliano Ibarra (Arg) S.E.P. de San Juan
93 Mauricio Muller (Arg) S.E.P. de San Juan
94 Mauricio Bielinski (Bra)
95 Pablo Anchieri (Uru) Team Uruguay
96 Atilio Pinno (Bra) Team Brazil
97 Antonio Nibali (Ita) Bahrain-Merida
98 Filippo Calderaro (Ita) Team Italy
99 Mattia Bais (Ita) Team Italy
100 Duilio Ramos (Arg) Team Argentina
101 Alex Turrin (Ita) Wilier Triestina-Selle Italia
102 Weimar Roldan (Col) Medellin
103 Aleksandr Riabushenko (Blr) UAE Team Emirates
104 Federico Burchio (Ita) Team Italy
105 Ignacio de Jesus Prado (Mex) Canel's-Specialized
106 Carlos Eduardo Alzate (Col) UnitedHealthcare Pro Cycling
107 Yannis Yssaad (Fra) Caja Rural-Seguros RGA
108 Marcos A. Mendez (Arg) Team Argentina
109 Jose L. Martinez (Arg) Team Argentina
110 Luciano Montivero (Arg) A.C.A. Virgen De Fatima
111 Yousif Mirza Al-Hammadi (UAE) UAE Team Emirates
112 Joaquim Silva (Por) Caja Rural-Seguros RGA
113 Darwin Atapuma (Col) UAE Team Emirates
114 Nicolas Cabrera (Chi) Team Chile
115 Ruben Rojas (Arg) Team Argentina
116 Miguel Eduardo Florez (Col) Wilier Triestina-Selle Italia
117 Sebastian Reyes (Chi) Team Chile
118 Enzo Moyano (Arg) Municipalidad de Pocito
119 Cristian Muñoz (Col) Coldeportes-Zenu
120 Antonio Pedrero (Esp) Movistar Team
121 Gonzalo Sabas Miranda (Chi) Municipalidad de Pocito
122 Adrian Alvarado (Chi) Team Chile
123 Pablo Andres Alarcon (Chi) Canel's-Specialized
124 Victor Olivares (Chi) Team Chile
125 Josu Zabala (Esp) Caja Rural-Seguros RGA
126 Julen Amezqueta (Esp) Caja Rural-Seguros RGA
127 Zahiri Abderrahim (Mar) Trevigiani Phonix-Hemus
128 Alvaro Cuadros (Esp) Caja Rural-Seguros RGA
129 Walter Vargas (Col) Medellin
130 Ezequiel Falcon (Arg) Municipalidad de Rawson
131 Anass Ait El Abdia (Mar) UAE Team Emirates
132 Tanner Putt (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling
133 Eduardo Corte (Mex) Canel's-Specialized
134 Roman D. Villalovos (CRc) Canel's-Specialized
135 Ignacio Moyano (Chi) Team Chile
136 Hector Lucero (Arg) Municipalidad de Pocito
137 Efren Santos (Mex) Canel's-Specialized
138 Miguel A. Rubiano (Col) Coldeportes-Zenu
139 Alex Cano (Col) Coldeportes-Zenu
140 Cesar Paredes (Col) Medellin
141 Adrian E. Richeze (Arg) A.C.A. Virgen De Fatima
142 Higinio Lucero (Arg) Municipalidad de Rawson
143 Jose Alfredo Santoyo (Mex) Canel's-Specialized
144 Francisco Monte (Arg) Asociacion Civil Mardan
145 Leonardo Rodriguez (Arg) Asociacion Civil Mardan
146 Matteo Busato (Ita) Wilier Triestina-Selle Italia
147 Daniel E. Zamora (Arg) A.C.A. Virgen De Fatima
148 Marco Arriagada (Chi) Municipalidad de Pocito
149 German Tivani (Arg) Trevigiani Phonix-Hemus
150 Gerardo Tivani (Arg) Municipalidad de Pocito
151 Alan Presa (Uru) Team Uruguay all s.t.
152 Jose Astiasaran (Arg) Asociacion Civil Mardan 8:56
153 Nicolas Naranjo (Arg) A.C.A. Virgen De Fatima 10:03
154 Patricio Almonacid (Chi) Team Chile
155 Roderich Aconegui (Uru) Team Uruguay
156 Hidalgo Vera (Cub) Team Cuba
157 Franco Lopez (Arg) A.C.A. Virgen De Fatima
158 Gregory Daniel (USA) Trek-Segafredo all s.t.
159 Pedro Gonzalez (Arg) Municipalidad de Pocito 19:02
DNF Ruben Ramos (Arg) Team Argentina
DNF Fernando Gaviria (Col) Quick-Step Floors
DNF Manuel Belletti (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec
DNF Ricardo D. Escuela (Arg) A.C.A. Virgen De Fatima
 
GC
1 Filippo Ganna (Ita) UAE Team Emirates 11:30:25
2 Rafal Majka (Pol) BORA-hansgrohe at 0:05
3 Oscar Sevilla (Esp) Medellin 0:11
4 Omar Mendoza (Col) Medellin 0:19
5 Jhonatan Narvaez (Ecu) Quick-Step Floors 0:43
6 Kanstantsin Suitsou (Blr) Bahrain-Merida s.t.
7 Mattia Cattaneo (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec 0:45
8 Tiesj Benoot (Bel) Lotto Soudal 0:50
9 Rémi Cavagna (Fra) Quick-Step Floors s.t.
10 Rodolfo Torres (Col) Androni Giocattoli-Sidermec 0:52
11 Jarlinson Pantano (Col) Trek-Segafredo 0:59
12 Luis Guillermo Mas (Esp) Caja Rural-Seguros RGA 1:01
13 Daniel Diaz (Arg) S.E.P. de San Juan 1:02
14 Gonzalo Najar (Arg) S.E.P. de San Juan 1:11
15 Dayer Quintana (Col) Movistar Team 1:13
16 Juan Pablo Dotti (Arg) S.E.P. de San Juan 1:17
17 Guillaume Boivin (Can) Israel-Cycling Academy 1:19
18 Anderson Maldonado (Uru) Team Uruguay 1:21
19 Alexander Cataford (Can) UnitedHealthcare Pro Cycling 1:28
20 Edwin Alcibiades Avila (Col) Israel-Cycling Academy 1:29
21 Tosh van der Sande (Bel) Lotto Soudal 1:32
22 Jens Keukeleire (Bel) Lotto Soudal 1:33
23 Pawel Poljanski (Pol) BORA-hansgrohe 1:36
24 Fausto Masnada (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec 1:44
25 German E. Chaves (Col) Coldeportes-Zenu 1:51
26 Alejandro Duran (Arg) Team Argentina 2:06
27 Giacomo Nizzolo (Ita) Trek-Segafredo 2:07
28 Pascal Ackermann (Ger) BORA-hansgrohe 2:15
29 Ryan Mullen (Irl) Trek-Segafredo 2:20
30 Maximiliano Richeze (Arg) Quick-Step Floors 2:21
31 Niccolo Bonifazio (Ita) Bahrain-Merida 2:46
32 Robigzon Oyola (Col) Medellin 2:48
33 Francesco Gavazzi (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec 3:11
34 Daniel Juarez (Arg) Asociacion Civil Mardan 3:19
35 Filippo Rochetti (Ita) Team Italy 3:22
36 Travis McCabe (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling 3:34
37 Emiliano Contreras (Arg) Asociacion Civil Mardan 3:49
38 Marco Frapporti (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec 4:00
39 Matteo Pelucchi (Ita) BORA-hansgrohe 4:11
40 Ignacio Maldonado (Uru) Team Uruguay 4:13
41 Mihkel Räim (Est) Israel-Cycling Academy 4:15
42 Jelle Wallays (Bel) Lotto Soudal 4:29
43 Pedro Portuondo (Cub) Team Cuba 4:32
44 Michal Kolár (Svk) BORA-hansgrohe 4:41
45 Mauro Richeze (Arg) A.C.A. Virgen De Fatima 4:44
46 Nicolas Maes (Bel) Lotto Soudal 4:57
47 Iljo Keisse (Bel) Quick-Step Floors 5:46
48 Eduardo Sepulveda (Arg) Movistar Team 6:42
49 Winner Anacona (Col) Movistar Team 6:52
50 Daniel Eaton (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling 7:12
51 Attilio Viviani (Ita) Team Italy 7:13
52 Roman D. Villalovos (CRc) Canel's-Specialized 7:16
53 Walter Vargas (Col) Medellin 7:18
54 Peter Stetina (USA) Trek-Segafredo 7:20
55 Marco Arriagada (Chi) Municipalidad de Pocito 7:22
56 Enzo Moyano (Arg) Municipalidad de Pocito 7:24
57 Darwin Atapuma (Col) UAE Team Emirates 7:31
58 Victor De La Parte (Esp) Movistar Team 7:36
59 Miguel A. Rubiano (Col) Coldeportes-Zenu 7:48
60 Richard Carapaz (Ecu) Movistar Team s.t.
61 Alex Cano (Col) Coldeportes-Zenu 7:51
62 Rafael Andriato (Bra) Team Brazil 7:56
63 Joaquim Silva (Por) Caja Rural-Seguros RGA 8:04
64 Ruben Rojas (Arg) Team Argentina 8:06
65 Miguel Eduardo Florez (Col) Wilier Triestina-Selle Italia 8:14
66 Daniel E. Zamora (Arg) A.C.A. Virgen De Fatima 8:16
67 Giuseppe Fonzi (Ita) Wilier Triestina-Selle Italia 8:17
68 Eugenio Alafaci (Ita) Trek-Segafredo 8:18
69 Matteo Busato (Ita) Wilier Triestina-Selle Italia s.t.
70 Luis Laverde (Col) Coldeportes-Zenu 8:21
71 Andreas Schillinger (Ger) BORA-hansgrohe
72 Cesar Paredes (Col) Medellin both s.t.
73 Cristian Muñoz (Col) Coldeportes-Zenu 8:22
74 Eduardo Corte (Mex) Canel's-Specialized 8:23
75 Filippo Pozzato (Ita) Wilier Triestina-Selle Italia 8:30
76 Alex Turrin (Ita) Wilier Triestina-Selle Italia 8:32
77 Eric Marcotte (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling 8:39
78 Atilio Pinno (Bra) Team Brazil 8:42
79 Simone Velasco (Ita) Wilier Triestina-Selle Italia 8:44
80 Javier I. Montoya (Col) Trevigiani Phonix-Hemus 8:53
81 Luciano Montivero (Arg) A.C.A. Virgen De Fatima 8:56
82 Alvaro Hodeg (Col) Quick-Step Floors 8:57
83 Ignacio Moyano (Chi) Team Chile
84 Yousif Mirza Al-Hammadi (UAE) UAE Team Emirates both s.t.
85 Zahiri Abderrahim (Mar) Trevigiani Phonix-Hemus 8:59
86 Anass Ait El Abdia (Mar) UAE Team Emirates 9:00
87 Facundo M. Cattapan (Arg) Municipalidad de Rawson 9:05
88 German Tivani (Arg) Trevigiani Phonix-Hemus 9:06
89 Julen Amezqueta (Esp) Caja Rural-Seguros RGA 9:16
90 Francisco Monte (Arg) Asociacion Civil Mardan 9:18
91 Jose L. Martinez (Arg) Team Argentina 9:22
92 Alvaro Cuadros (Esp) Caja Rural-Seguros RGA 9:28
93 Efren Santos (Mex) Canel's-Specialized 9:40
94 Floryan Arnoult (Fra) Trevigiani Phonix-Hemus 9:49
95 Leonardo Rodriguez (Arg) Asociacion Civil Mardan 9:52
96 Jorge Pi (Arg) Asociacion Civil Mardan 9:57
97 Julio Camacho (Col) Coldeportes-Zenu 9:58
98 Aleksandr Riabushenko (Blr) UAE Team Emirates 10:01
99 Haston Javier (Arg) S.E.P. de San Juan 10:08
100 Pablo Andres Alarcon (Chi) Canel's-Specialized 10:11
101 Sergio Aguirre (Arg) Municipalidad de Rawson 10:12
102 Emiliano Ibarra (Arg) S.E.P. de San Juan 10:14
103 Alan Valencio (Bra) Team Brazil 10:16
104 Kristian Sbaragli (Ita) Israel-Cycling Academy 10:18
105 Antonio Pedrero (Esp) Movistar Team 10:20
106 Benjamin Perry (Can) Israel-Cycling Academy 10:29
107 Alan Ramirez (Arg) Municipalidad de Rawson 10:34
108 Victor Olivares (Chi) Team Chile 10:35
109 Mauricio Bielinski (Bra) 10:45
110 Weimar Roldan (Col) Medellin 10:47
111 Yannis Yssaad (Fra) Caja Rural-Seguros RGA 10:49
112 Adrian Alvarado (Chi) Team Chile 10:50
113 Jose L. Rodriguez (Chi) S.E.P. de San Juan s.t.
114 Gregory Daniel (USA) Trek-Segafredo 10:51
115 Jeovane De Oliveira (Bra) Team Brazil 11:28
116 Nicolas Cabrera (Chi) Team Chile 11:31
117 Higinio Lucero (Arg) Municipalidad de Rawson
118 Josu Zabala (Esp) Caja Rural-Seguros RGA both s.t.
119 Richard Mascarañas (Uru) Team Uruguay 11:34
120 Mauricio Muller (Arg) S.E.P. de San Juan 11:41
121 Mattia Bais (Ita) Team Italy 12:00
122 Rodrigo Do Nascimento (Bra) Team Brazil 12:02
123 Alan Presa (Uru) Team Uruguay 12:09
124 Felix Nordase (Cub) Team Cuba 12:26
125 Hector Lucero (Arg) Municipalidad de Pocito 12:29
126 Christian Perez (Cub) Team Cuba 12:35
127 Ignacio de Jesus Prado (Mex) Canel's-Specialized 12:48
128 Ivan Garcia (Esp) Bahrain-Merida 12:55
129 Juan J. Melivilo (Arg) Municipalidad de Pocito 12:56
130 Christofer R. Jurado (Pan) Trevigiani Phonix-Hemus 12:59
131 Tanner Putt (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling 13:06
132 Aviv Yechezkel (Isr) Israel-Cycling Academy s.t.
133 Antonio Nibali (Ita) Bahrain-Merida 13:15
134 Sebastian Reyes (Chi) Team Chile 13:17
135 Filippo Calderaro (Ita) Team Italy 13:31
136 Federico Burchio (Ita) Team Italy 13:38
137 Leonardo Fedrigo (Ita) Team Italy 13:51
138 Marcos A. Mendez (Arg) Team Argentina 14:23
139 Roderich Aconegui (Uru) Team Uruguay 14:25
140 Carlos Eduardo Alzate (Col) UnitedHealthcare Pro Cycling 14:38
141 Duilio Ramos (Arg) Team Argentina 15:24
142 Franco Lopez (Arg) A.C.A. Virgen De Fatima 15:47
143 Adrian E. Richeze (Arg) A.C.A. Virgen De Fatima 16:54
144 Jose Astiasaran (Arg) Asociacion Civil Mardan 17:32
145 Nicolas Naranjo (Arg) A.C.A. Virgen De Fatima 17:49
146 Gerardo Tivani (Arg) Municipalidad de Pocito 21:11
147 Manuel Peñalver (Esp) Trevigiani Phonix-Hemus 21:51
148 Gonzalo Sabas Miranda (Chi) Municipalidad de Pocito 22:03
149 Hidalgo Vera (Cub) Team Cuba 22:10
150 Jose Alfredo Santoyo (Mex) Canel's-Specialized 22:24
151 Ezequiel Falcon (Arg) Municipalidad de Rawson 22:36
152 Leandro Marcos (Cub) Team Cuba 22:41
153 Pablo Anchieri (Uru) Team Uruguay 24:10
154 Oliviero Troia (Ita) UAE Team Emirates 27:23
155 Pedro Gordillo (Arg) Municipalidad de Rawson 27:50
156 Enzo Wouters (Bel) Lotto Soudal 28:00
157 Patricio Almonacid (Chi) Team Chile 28:31
158 Pedro Gonzalez (Arg) Municipalidad de Pocito 35:19
159 Andres Paez (Arg) Municipalidad de Rawson 43:55


Previous
Stage 1

Stage 2

Stage 3


 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2019 Canadian Cyclist. All rights reserved.