Canadian Cyclist

 

January 28/18 19:55 pm - Vuelta Ciclista de San Juan: Stage 7 and Final GC


Posted by Editoress on 01/28/18
 

Results from the seventh and final stage in Argentina

Stage 7: San Juan circuit, 141.3 km
1 Giacomo Nizzolo (Ita) Trek-Segafredo 2:55:33
2 Maximiliano Richeze (Arg) Quick-Step Floors
3 Alvaro Hodeg (Col) Quick-Step Floors
4 Pascal Ackermann (Ger) BORA-hansgrohe
5 Niccolo Bonifazio (Ita) Bahrain-Merida
6 Manuel Peñalver (Esp) Trevigiani Phonix-Hemus
7 Federico Burchio (Ita) Team Italy
8 Jens Keukeleire (Bel) Lotto Soudal
9 Guillaume Boivin (Can) Israel-Cycling Academy
10 Carlos Eduardo Alzate (Col) UnitedHealthcare Pro Cycling
11 Felix Nordase (Cub) Team Cuba
12 Attilio Viviani (Ita) Team Italy
13 Pablo Anchieri (Uru) Team Uruguay
14 Weimar Roldan (Col) Medellin
15 Robigzon Oyola (Col) Medellin
16 Leonardo Fedrigo (Ita) Team Italy
17 Rafael Andriato (Bra) Team Brazil
18 Alex Turrin (Ita) Wilier Triestina-Selle Italia
19 Miguel A. Rubiano (Col) Coldeportes-Zenu
20 German Tivani (Arg) Trevigiani Phonix-Hemus
21 Dayer Quintana (Col) Movistar Team
22 Yousif Mirza Al-Hammadi (UAE) UAE Team Emirates
23 Anderson Maldonado (Uru) Team Uruguay
24 Matteo Busato (Ita) Wilier Triestina-Selle Italia
25 Floryan Arnoult (Fra) Trevigiani Phonix-Hemus
26 Benjamin Perry (Can) Israel-Cycling Academy
27 Marcos A. Mendez (Arg) Team Argentina
28 Kanstantsin Suitsou (Blr) Bahrain-Merida
29 Tanner Putt (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling
30 Jorge Pi (Arg) Asociacion Civil Mardan
31 Luis Guillermo Mas (Esp) Caja Rural-Seguros RGA
32 Christofer R. Jurado (Pan) Trevigiani Phonix-Hemus
33 Oscar Sevilla (Esp) Medellin
34 Filippo Ganna (Ita) UAE Team Emirates
35 Matteo Pelucchi (Ita) BORA-hansgrohe
36 Eric Marcotte (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling
37 Rémi Cavagna (Fra) Quick-Step Floors
38 Rafal Majka (Pol) BORA-hansgrohe
39 Ryan Mullen (Irl) Trek-Segafredo
40 Omar Mendoza (Col) Medellin
41 Zahiri Abderrahim (Mar) Trevigiani Phonix-Hemus
42 Cesar Paredes (Col) Medellin
43 Luis Laverde (Col) Coldeportes-Zenu
44 Rodolfo Torres (Col) Androni Giocattoli-Sidermec
45 Jarlinson Pantano (Col) Trek-Segafredo
46 Julen Amezqueta (Esp) Caja Rural-Seguros RGA
47 Juan Pablo Dotti (Arg) S.E.P. de San Juan
48 Gonzalo Najar (Arg) S.E.P. de San Juan
49 Miguel Eduardo Florez (Col) Wilier Triestina-Selle Italia
50 Iljo Keisse (Bel) Quick-Step Floors
51 Duilio Ramos (Arg) Team Argentina
52 Tiesj Benoot (Bel) Lotto Soudal
53 Jhonatan Narvaez (Ecu) Quick-Step Floors
54 Alejandro Duran (Arg) Team Argentina
55 Marco Frapporti (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec
56 Darwin Atapuma (Col) UAE Team Emirates
57 Pawel Poljanski (Pol) BORA-hansgrohe
58 Fausto Masnada (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec
59 Aleksandr Riabushenko (Blr) UAE Team Emirates
60 Walter Vargas (Col) Medellin
61 Filippo Pozzato (Ita) Wilier Triestina-Selle Italia
62 Ivan Garcia (Esp) Bahrain-Merida all s.t.
63 Atilio Pinno (Bra) Team Brazil 0:09
64 Simone Velasco (Ita) Wilier Triestina-Selle Italia 0:17
65 Peter Stetina (USA) Trek-Segafredo 0:18
66 Nicolas Naranjo (Arg) A.C.A. Virgen De Fatima
67 Haston Javier (Arg) S.E.P. de San Juan both s.t.
68 Mattia Cattaneo (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec 0:20
69 Francisco Monte (Arg) Asociacion Civil Mardan 0:22
70 Tosh van der Sande (Bel) Lotto Soudal 0:26
71 Daniel Eaton (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling 0:28
72 Giuseppe Fonzi (Ita) Wilier Triestina-Selle Italia 0:30
73 Michal Kolár (Svk) BORA-hansgrohe 0:31
74 Mattia Bais (Ita) Team Italy 0:33
75 Andreas Schillinger (Ger) BORA-hansgrohe s.t.
76 Jose L. Rodriguez (Chi) S.E.P. de San Juan 0:35
77 Daniel Diaz (Arg) S.E.P. de San Juan s.t.
78 Rodrigo Do Nascimento (Bra) Team Brazil 0:45
79 Jelle Wallays (Bel) Lotto Soudal 0:50
80 Antonio Nibali (Ita) Bahrain-Merida 1:16
81 Roderich Aconegui (Uru) Team Uruguay 1:17
82 Pablo Andres Alarcon (Chi) Canel's-Specialized
83 Roman D. Villalovos (CRc) Canel's-Specialized
84 Victor De La Parte (Esp) Movistar Team
85 Alexander Cataford (Can) UnitedHealthcare Pro Cycling
86 Marco Arriagada (Chi) Municipalidad de Pocito all s.t.
87 German E. Chaves (Col) Coldeportes-Zenu 1:34
88 Cristian Muñoz (Col) Coldeportes-Zenu
89 Joaquim Silva (Por) Caja Rural-Seguros RGA
90 Victor Olivares (Chi) Team Chile
91 Alan Valencio (Bra) Team Brazil
92 Patricio Almonacid (Chi) Team Chile all s.t.
93 Ignacio Moyano (Chi) Team Chile 1:36
94 Enzo Moyano (Arg) Municipalidad de Pocito
95 Nicolas Cabrera (Chi) Team Chile
96 Daniel E. Zamora (Arg) A.C.A. Virgen De Fatima
97 Pedro Gordillo (Arg) Municipalidad de Rawson
98 Luciano Montivero (Arg) A.C.A. Virgen De Fatima
99 Ruben Rojas (Arg) Team Argentina
100 Leonardo Rodriguez (Arg) Asociacion Civil Mardan
101 Franco Lopez (Arg) A.C.A. Virgen De Fatima
102 Pedro Portuondo (Cub) Team Cuba
103 Emiliano Ibarra (Arg) S.E.P. de San Juan
104 Sergio Aguirre (Arg) Municipalidad de Rawson
105 Adrian Alvarado (Chi) Team Chile
106 Emiliano Contreras (Arg) Asociacion Civil Mardan
107 Andres Paez (Arg) Municipalidad de Rawson
108 Nicolas Maes (Bel) Lotto Soudal
109 Josu Zabala (Esp) Caja Rural-Seguros RGA
110 Yannis Yssaad (Fra) Caja Rural-Seguros RGA
111 Filippo Rochetti (Ita) Team Italy
112 Julio Camacho (Col) Coldeportes-Zenu
113 Aviv Yechezkel (Isr) Israel-Cycling Academy
114 Jose Alfredo Santoyo (Mex) Canel's-Specialized all s.t.
115 Francesco Gavazzi (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec 1:53
116 Eugenio Alafaci (Ita) Trek-Segafredo 1:59
117 Gregory Daniel (USA) Trek-Segafredo s.t.
118 Daniel Juarez (Arg) Asociacion Civil Mardan 2:08
119 Adrian E. Richeze (Arg) A.C.A. Virgen De Fatima s.t.
120 Ignacio Maldonado (Uru) Team Uruguay 2:14
121 Richard Mascarañas (Uru) Team Uruguay
122 Efren Santos (Mex) Canel's-Specialized
123 Alan Presa (Uru) Team Uruguay
124 Hector Lucero (Arg) Municipalidad de Pocito
125 Eduardo Corte (Mex) Canel's-Specialized
126 Winner Anacona (Col) Movistar Team
127 Higinio Lucero (Arg) Municipalidad de Rawson
128 Eduardo Sepulveda (Arg) Movistar Team
129 Alex Cano (Col) Coldeportes-Zenu all s.t.
130 Oliviero Troia (Ita) UAE Team Emirates 0:00
131 Juan J. Melivilo (Arg) Municipalidad de Pocito 2:31
132 Gerardo Tivani (Arg) Municipalidad de Pocito s.t.
133 Ignacio de Jesus Prado (Mex) Canel's-Specialized 2:34
134 Jose Astiasaran (Arg) Asociacion Civil Mardan 2:58
135 Leandro Marcos (Cub) Team Cuba s.t.
136 Alvaro Cuadros (Esp) Caja Rural-Seguros RGA 3:08
137 Javier I. Montoya (Col) Trevigiani Phonix-Hemus s.t.
138 Mauricio Bielinski (Bra) 5:12
139 Kristian Sbaragli (Ita) Israel-Cycling Academy 5:31
140 Gonzalo Sabas Miranda (Chi) Municipalidad de Pocito 6:05
141 Antonio Pedrero (Esp) Movistar Team
142 Anass Ait El Abdia (Mar) UAE Team Emirates
143 Ezequiel Falcon (Arg) Municipalidad de Rawson
144 Pedro Gonzalez (Arg) Municipalidad de Pocito
145 Mauricio Muller (Arg) S.E.P. de San Juan
146 Jeovane De Oliveira (Bra) Team Brazil all s.t.
147 Sebastian Reyes (Chi) Team Chile 6:09
148 Richard Carapaz (Ecu) Movistar Team 6:11
149 Enzo Wouters (Bel) Lotto Soudal 6:43
150 Edwin Alcibiades Avila (Col) Israel-Cycling Academy 8:21
151 Mauro Richeze (Arg) A.C.A. Virgen De Fatima s.t.
OTL Mihkel Räim (Est) Israel-Cycling Academy 26:33
DNF Travis McCabe (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling
DNF Facundo M. Cattapan (Arg) Municipalidad de Rawson
DNF Christian Perez (Cub) Team Cuba
DNF Hidalgo Vera (Cub) Team Cuba
DNS Filippo Calderaro (Ita) Team Italy
 
Final GC
1 Gonzalo Najar (Arg) S.E.P. de San Juan 21:59:06
2 Oscar Sevilla (Esp) Medellin at 0:51
3 Filippo Ganna (Ita) UAE Team Emirates 1:11
4 Rodolfo Torres (Col) Androni Giocattoli-Sidermec 1:41
5 Rafal Majka (Pol) BORA-hansgrohe 1:58
6 Tiesj Benoot (Bel) Lotto Soudal 1:59
7 Omar Mendoza (Col) Medellin 2:08
8 Dayer Quintana (Col) Movistar Team 2:58
9 Kanstantsin Suitsou (Blr) Bahrain-Merida 3:19
10 Rémi Cavagna (Fra) Quick-Step Floors 3:26
11 Jarlinson Pantano (Col) Trek-Segafredo 3:32
12 Fausto Masnada (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec 3:44
13 Anderson Maldonado (Uru) Team Uruguay 3:47
14 Mattia Cattaneo (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec 4:36
15 Luis Guillermo Mas (Esp) Caja Rural-Seguros RGA 4:42
16 Jhonatan Narvaez (Ecu) Quick-Step Floors 5:07
17 Robigzon Oyola (Col) Medellin 6:11
18 Pawel Poljanski (Pol) BORA-hansgrohe 6:11
19 Juan Pablo Dotti (Arg) S.E.P. de San Juan 6:36
20 Alexander Cataford (Can) UnitedHealthcare Pro Cycling 6:57
21 German E. Chaves (Col) Coldeportes-Zenu 8:31
22 Marco Frapporti (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec 8:55
23 Darwin Atapuma (Col) UAE Team Emirates 9:16
24 Alejandro Duran (Arg) Team Argentina 9:17
25 Eduardo Sepulveda (Arg) Movistar Team 9:57
26 Matteo Busato (Ita) Wilier Triestina-Selle Italia 10:56
27 Miguel Eduardo Florez (Col) Wilier Triestina-Selle Italia 10:58
28 Cesar Paredes (Col) Medellin 11:13
29 Peter Stetina (USA) Trek-Segafredo 11:17
30 Cristian Muñoz (Col) Coldeportes-Zenu 11:47
31 Winner Anacona (Col) Movistar Team 11:50
32 Ruben Rojas (Arg) Team Argentina 12:14
33 Julen Amezqueta (Esp) Caja Rural-Seguros RGA 12:16
34 Niccolo Bonifazio (Ita) Bahrain-Merida 12:30
35 Miguel A. Rubiano (Col) Coldeportes-Zenu 12:33
36 German Tivani (Arg) Trevigiani Phonix-Hemus 12:48
37 Nicolas Maes (Bel) Lotto Soudal 13:15
38 Eduardo Corte (Mex) Canel's-Specialized 13:24
39 Joaquim Silva (Por) Caja Rural-Seguros RGA 14:08
40 Emiliano Contreras (Arg) Asociacion Civil Mardan 14:53
41 Javier I. Montoya (Col) Trevigiani Phonix-Hemus 14:54
42 Pedro Portuondo (Cub) Team Cuba 15:17
43 Daniel E. Zamora (Arg) A.C.A. Virgen De Fatima 15:38
44 Tosh van der Sande (Bel) Lotto Soudal 16:58
45 Maximiliano Richeze (Arg) Quick-Step Floors 16:58
46 Guillaume Boivin (Can) Israel-Cycling Academy 17:01
47 Jens Keukeleire (Bel) Lotto Soudal 17:15
48 Daniel Diaz (Arg) S.E.P. de San Juan 17:52
49 Atilio Pinno (Bra) Team Brazil 18:00
50 Luis Laverde (Col) Coldeportes-Zenu 18:07
51 Victor De La Parte (Esp) Movistar Team 18:40
52 Roman D. Villalovos (CRc) Canel's-Specialized 19:25
53 Walter Vargas (Col) Medellin 20:07
54 Weimar Roldan (Col) Medellin 20:28
55 Iljo Keisse (Bel) Quick-Step Floors 21:18
56 Julio Camacho (Col) Coldeportes-Zenu 21:20
57 Michal Kolár (Svk) BORA-hansgrohe 21:33
58 Jelle Wallays (Bel) Lotto Soudal 21:52
59 Daniel Eaton (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling 22:29
60 Zahiri Abderrahim (Mar) Trevigiani Phonix-Hemus 22:30
61 Andreas Schillinger (Ger) BORA-hansgrohe 22:32
62 Filippo Rochetti (Ita) Team Italy 22:35
63 Ryan Mullen (Irl) Trek-Segafredo 22:53
64 Anass Ait El Abdia (Mar) UAE Team Emirates 23:08
65 Marco Arriagada (Chi) Municipalidad de Pocito 23:30
66 Mattia Bais (Ita) Team Italy 24:00
67 Alvaro Hodeg (Col) Quick-Step Floors 24:55
68 Pascal Ackermann (Ger) BORA-hansgrohe 24:55
69 Aleksandr Riabushenko (Blr) UAE Team Emirates 25:43
70 Attilio Viviani (Ita) Team Italy 26:17
71 Edwin Alcibiades Avila (Col) Israel-Cycling Academy 26:50
72 Rafael Andriato (Bra) Team Brazil 27:00
73 Richard Carapaz (Ecu) Movistar Team 27:16
74 Eric Marcotte (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling 27:43
75 Enzo Moyano (Arg) Municipalidad de Pocito 28:04
76 Leonardo Rodriguez (Arg) Asociacion Civil Mardan 28:48
77 Floryan Arnoult (Fra) Trevigiani Phonix-Hemus 29:04
78 Eugenio Alafaci (Ita) Trek-Segafredo 29:11
79 Alex Cano (Col) Coldeportes-Zenu 29:40
80 Jose L. Rodriguez (Chi) S.E.P. de San Juan 29:50
81 Benjamin Perry (Can) Israel-Cycling Academy 30:14
82 Efren Santos (Mex) Canel's-Specialized 31:19
83 Kristian Sbaragli (Ita) Israel-Cycling Academy 31:31
84 Matteo Pelucchi (Ita) BORA-hansgrohe 31:32
85 Antonio Nibali (Ita) Bahrain-Merida 31:47
86 Ignacio Maldonado (Uru) Team Uruguay 31:58
87 Ivan Garcia (Esp) Bahrain-Merida 31:59
88 Alvaro Cuadros (Esp) Caja Rural-Seguros RGA 32:01
89 Filippo Pozzato (Ita) Wilier Triestina-Selle Italia 32:22
90 Simone Velasco (Ita) Wilier Triestina-Selle Italia 32:30
91 Christofer R. Jurado (Pan) Trevigiani Phonix-Hemus 32:34
92 Yousif Mirza Al-Hammadi (UAE) UAE Team Emirates 32:37
93 Alan Valencio (Bra) Team Brazil 32:47
94 Antonio Pedrero (Esp) Movistar Team 32:51
95 Francisco Monte (Arg) Asociacion Civil Mardan 33:20
96 Luciano Montivero (Arg) A.C.A. Virgen De Fatima 33:37
97 Francesco Gavazzi (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec 33:57
98 Yannis Yssaad (Fra) Caja Rural-Seguros RGA 35:54
99 Felix Nordase (Cub) Team Cuba 35:55
100 Haston Javier (Arg) S.E.P. de San Juan 35:57
101 Giacomo Nizzolo (Ita) Trek-Segafredo 36:13
102 Tanner Putt (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling 36:29
103 Gregory Daniel (USA) Trek-Segafredo 37:11
104 Sergio Aguirre (Arg) Municipalidad de Rawson 37:19
105 Emiliano Ibarra (Arg) S.E.P. de San Juan 37:21
106 Giuseppe Fonzi (Ita) Wilier Triestina-Selle Italia 37:40
107 Sebastian Reyes (Chi) Team Chile 38:13
108 Nicolas Cabrera (Chi) Team Chile 38:23
109 Josu Zabala (Esp) Caja Rural-Seguros RGA 38:38
110 Leonardo Fedrigo (Ita) Team Italy 38:43
111 Duilio Ramos (Arg) Team Argentina 38:53
112 Carlos Eduardo Alzate (Col) UnitedHealthcare Pro Cycling 40:07
113 Pablo Andres Alarcon (Chi) Canel's-Specialized 40:21
114 Hector Lucero (Arg) Municipalidad de Pocito 40:41
115 Ignacio de Jesus Prado (Mex) Canel's-Specialized 40:59
116 Daniel Juarez (Arg) Asociacion Civil Mardan 41:12
117 Juan J. Melivilo (Arg) Municipalidad de Pocito 41:18
118 Alex Turrin (Ita) Wilier Triestina-Selle Italia 41:50
119 Jeovane De Oliveira (Bra) Team Brazil 42:38
120 Jorge Pi (Arg) Asociacion Civil Mardan 43:15
121 Mauricio Muller (Arg) S.E.P. de San Juan 43:17
122 Aviv Yechezkel (Isr) Israel-Cycling Academy 43:35
123 Ignacio Moyano (Chi) Team Chile 43:51
124 Nicolas Naranjo (Arg) A.C.A. Virgen De Fatima 44:22
125 Victor Olivares (Chi) Team Chile 45:27
126 Rodrigo Do Nascimento (Bra) Team Brazil 45:39
127 Adrian Alvarado (Chi) Team Chile 45:47
128 Oliviero Troia (Ita) UAE Team Emirates 46:03
129 Franco Lopez (Arg) A.C.A. Virgen De Fatima 46:16
130 Mauro Richeze (Arg) A.C.A. Virgen De Fatima 46:30
131 Federico Burchio (Ita) Team Italy 46:56
132 Higinio Lucero (Arg) Municipalidad de Rawson 47:03
133 Richard Mascarañas (Uru) Team Uruguay 47:06
134 Marcos A. Mendez (Arg) Team Argentina 47:41
135 Adrian E. Richeze (Arg) A.C.A. Virgen De Fatima 49:11
136 Mauricio Bielinski (Bra) 49:15
137 Leandro Marcos (Cub) Team Cuba 49:19
138 Gerardo Tivani (Arg) Municipalidad de Pocito 49:30
139 Alan Presa (Uru) Team Uruguay 50:10
140 Roderich Aconegui (Uru) Team Uruguay 51:29
141 Enzo Wouters (Bel) Lotto Soudal 53:58
142 Manuel Peñalver (Esp) Trevigiani Phonix-Hemus 55:09
143 Jose Astiasaran (Arg) Asociacion Civil Mardan 56:17
144 Jose Alfredo Santoyo (Mex) Canel's-Specialized 58:45
145 Pablo Anchieri (Uru) Team Uruguay 59:57
146 Gonzalo Sabas Miranda (Chi) Municipalidad de Pocito 1:01:26
147 Patricio Almonacid (Chi) Team Chile 1:03:23
148 Pedro Gordillo (Arg) Municipalidad de Rawson 1:04:11
149 Ezequiel Falcon (Arg) Municipalidad de Rawson 1:09:31
150 Pedro Gonzalez (Arg) Municipalidad de Pocito 1:17:16
151 Andres Paez (Arg) Municipalidad de Rawson 1:18:49

 

Previous
Stage 1

Stage 2

Stage 3

Stage 4

Stage 5

Stage 6

 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2019 Canadian Cyclist. All rights reserved.