Canadian Cyclist

 

February 17/18 14:02 pm - Vuelta a Andalucia Ruta Ciclista Del Sol: Stage 4


Posted by Editoress on 02/17/18
 

Results from the fourth stage in Spain

Stage 4: Sevilla to Alcalá de los Gazules, 194.7 km
1 Tim Wellens (Bel) Lotto Soudal 4:36:23
2 Mikel Landa (Esp) Movistar Team at 0:05
3 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team 0:12
4 Wout Poels (Ned) Team Sky 0:13
5 Floris De Tier (Bel) LottoNL-Jumbo s.t.
6 Marc Soler (Esp) Movistar Team 0:17
7 Steven Kruijswijk (Ned) LottoNL-Jumbo 0:20
8 Luis León Sanchez (Esp) Astana Pro Team s.t.
9 Simon Clarke (Aus) EF Education First-Drapac p/b Cannondale 0:21
10 Andrea Pasqualon (Ita) Wanty-Groupe Gobert 0:24
11 Thomas Sprengers (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise s.t.
12 Eduard Prades Reverter (Esp) Euskadi Basque Country-Murias 0:27
13 Clement Venturini (Fra) AG2R La Mondiale 0:30
14 Ben Hermans (Bel) Israel Cycling Academy 0:33
15 Sergio Pardilla Bellon (Esp) Caja Rural-Seguros RGA s.t.
16 Enrico Battaglin (Ita) LottoNL-Jumbo 0:35
17 José Mendes (Por) Burgos BH s.t.
18 Nans Peters (Fra) AG2R La Mondiale 0:37
19 Martijn Budding (Ned) Roompot-Nederlandse Loterij 0:38
20 Guillaume Martin (Fra) Wanty-Groupe Gobert s.t.
21 Mikel Bizkarra Etxegibel (Esp) Euskadi Basque Country-Murias 0:42
22 Sean De Bie (Bel) Veranda's Willems Crelan 0:51
23 Ryan Anderson (Can) Rally Cycling 0:55
24 Thomas Degand (Bel) Wanty-Groupe Gobert 0:56
25 Diego Rubio Hernandez (Esp) Burgos BH 0:57
26 Cristian Rodriguez Martin (Esp) Caja Rural-Seguros RGA s.t.
27 Alvaro Cuadros Morata (Esp) Caja Rural-Seguros RGA 1:05
28 Michael Valgren (Den) Astana Pro Team 1:06
29 Nick van der Lijke (Ned) Roompot-Nederlandse Loterij 1:08
30 Jelle Vanendert (Bel) Lotto Soudal 1:11
31 Joan Bou Company (Esp) Nippo-Vini Fantini-Europa Ovini
32 Jordi Simon Casulleras (Esp) Burgos BH both s.t.
33 Andrey Amador (CRc) Movistar Team 1:13
34 Romain Sicard (Fra) Direct Energie s.t.
35 Garikoitz Bravo Oiarbide (Esp) Euskadi Basque Country-Murias 1:15
36 Lukasz Owsian (Pol) CCC Sprandi Polkowice 1:19
37 Stef Clement (Ned) LottoNL-Jumbo
38 Chris Froome (GBr) Team Sky
39 Jerome Cousin (Fra) Direct Energie all s.t.
40 Tosh van der Sande (Bel) Lotto Soudal 1:24
41 Philip Deignan (Irl) Team Sky 1:26
42 Maxime Monfort (Bel) Lotto Soudal 1:32
43 Silvan Dillier (Sui) AG2R La Mondiale 1:35
44 Alexis Gougeard (Fra) AG2R La Mondiale 1:39
45 Luis Guillermo Mas Bonet (Esp) Caja Rural-Seguros RGA 1:41
46 Javier Moreno Bazan (Esp) Delko Marseille Provence KTM 1:43
47 Daniel Turek (Cze) Israel Cycling Academy 1:44
48 Ibai Azurmendi Sagastibeltza (Esp) Team Euskadi 1:51
49 Jesus Ezquerra Muela (Esp) Burgos BH s.t.
50 Gotzon Martin Sanz (Esp) Team Euskadi 1:54
51 Jorge Arcas (Esp) Movistar Team 1:55
52 Pablo Torres Muiño (Esp) Burgos BH 1:56
53 Thomas Boudat (Fra) Direct Energie 1:59
54 Marco Minnaard (Ned) Wanty-Groupe Gobert 2:03
55 Nikolai Cherkasov (Rus) Gazprom-Rusvelo 2:17
56 Sep Vanmarcke (Bel) EF Education First-Drapac p/b Cannondale 2:30
57 Maarten Wynants (Bel) LottoNL-Jumbo 2:32
58 Huub Duijn (Ned) Veranda's Willems Crelan 2:34
59 Hector Saez Benito (Esp) Euskadi Basque Country-Murias 2:36
60 Sergei Chernetski (Rus) Astana Pro Team 2:37
61 Nigel Ellsay (Can) Rally Cycling 2:42
62 Lars Bak (Den) Lotto Soudal 2:55
63 Imanol Erviti (Esp) Movistar Team 3:39
64 Oscar Gatto (Ita) Astana Pro Team 3:43
65 Alexander Foliforov (Rus) Gazprom-Rusvelo 4:52
66 Ruben Plaza (Esp) Israel Cycling Academy 5:35
67 Delio Fernandez Cruz (Esp) Delko Marseille Provence KTM 5:00
68 David De La Cruz (Esp) Team Sky 7:00
69 Jan Tratnik (Slo) CCC Sprandi Polkowice 7:03
70 Dylan van Baarle (Ned) Team Sky s.t.
71 Salvatore Puccio (Ita) Team Sky 7:05
72 James Shaw (GBr) Lotto Soudal 7:31
73 Bakhtiyar Kozhatayev (Kaz) Astana Pro Team 10:34
74 Moreno Moser (Ita) Astana Pro Team 10:36
75 Hector Carretero (Esp) Movistar Team 12:40
76 Moreno Hofland (Ned) Lotto Soudal 14:08
77 Jonas Koch (Ger) CCC Sprandi Polkowice 14:13
78 Aaron Verwilst (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise
79 Kristian Sbaragli (Ita) Israel Cycling Academy
80 Carlos Barbero (Esp) Movistar Team
81 Jorge Cubero Galvez (Esp) Burgos BH
82 Preben Van Hecke (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise
83 Dries Van Gestel (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise
84 Kevin Van Melsen (Bel) Wanty-Groupe Gobert
85 Jonas Rickaert (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise all s.t.
86 Dennis van Winden (Ned) Israel Cycling Academy 14:17
87 Gediminas Bagdonas (Ltu) AG2R La Mondiale 14:22
88 Antonio Molina Canet (Esp) Caja Rural-Seguros RGA s.t.
89 Evgeny Kobernyak (Rus) Gazprom-Rusvelo 14:24
90 Stijn Devolder (Bel) Veranda's Willems Crelan
91 Julien Duval (Fra) AG2R La Mondiale
92 Sebastian Langeveld (Ned) EF Education First-Drapac p/b Cannondale all s.t.
93 Dmitriy Kozontchuk (Rus) Gazprom-Rusvelo 14:27
94 Matti Breschel (Den) EF Education First-Drapac p/b Cannondale s.t.
95 Michael Goolaerts (Bel) Veranda's Willems Crelan 14:29
96 Senne Leysen (Bel) Veranda's Willems Crelan 14:31
97 Oliver Naesen (Bel) AG2R La Mondiale s.t.
98 Jose Manuel Diaz Gallego (Esp) Israel Cycling Academy 14:32
99 Sergio Samitier Samitier (Esp) Euskadi Basque Country-Murias
100 Julien Trarieux (Fra) Delko Marseille Provence KTM both s.t.
101 Robbert de Greef (Ned) Roompot-Nederlandse Loterij 14:34
102 Brenton Jones (Aus) Delko Marseille Provence KTM
103 Enrique Sanz Unzue (Esp) Euskadi Basque Country-Murias
104 Juan Antonio Lopez-Cozar Jaimez (Esp) Team Euskadi all s.t.
105 Romain Cardis (Fra) Direct Energie 14:38
106 Sacha Modolo (Ita) EF Education First-Drapac p/b Cannondale 14:39
107 Christian Knees (Ger) Team Sky
108 Christophe Noppe (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise
109 Imerio Cima (Ita) Nippo-Vini Fantini-Europa Ovini all s.t.
110 Gonzalo Serrano Rodriguez (Esp) Caja Rural-Seguros RGA 14:41
111 Joe Dombrowski (USA) EF Education First-Drapac p/b Cannondale
112 Jon Aberasturi Izaga (Esp) Euskadi Basque Country-Murias
113 Oscar Riesebeek (Ned) Roompot-Nederlandse Loterij
114 Nikolay Mihaylov (Bul) Delko Marseille Provence KTM
115 Nelson Andres Soto Martinez (Col) Caja Rural-Seguros RGA
116 Filippo Zaccanti (Ita) Nippo-Vini Fantini-Europa Ovini
117 Marko Kump (Slo) CCC Sprandi Polkowice
118 Marino Kobayashi (Jpn) Nippo-Vini Fantini-Europa Ovini
119 Aidis Kruopis (Ltu) Veranda's Willems Crelan
120 Oscar Cabedo Carda (Esp) Burgos BH
121 Sergey Lagutin (Rus) Gazprom-Rusvelo
122 Jérôme Baugnies (Bel) Wanty-Groupe Gobert
123 Rein Taaramäe (Est) Direct Energie
124 Guy Niv (Isr) Israel Cycling Academy all s.t.
125 Sho Hatsuyama (Jpn) Nippo-Vini Fantini-Europa Ovini 14:50
126 Damien Gaudin (Fra) Direct Energie s.t.
127 Roman Maikin (Rus) Gazprom-Rusvelo 14:53
128 Colin Joyce (USA) Rally Cycling 14:56
129 Egoitz Fernandez Ayarzaguena (Esp) Team Euskadi 15:02
130 Kyle Murphy (USA) Rally Cycling 15:07
131 Txomin Juaristi Arrieta (Esp) Team Euskadi 15:15
132 Kamil Gradek (Pol) CCC Sprandi Polkowice 15:23
133 Edward Planckaert (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise 15:43
134 Przemyslaw Kasperkiewicz (Pol) Delko Marseille Provence KTM 16:17
135 Patryk Stosz (Pol) CCC Sprandi Polkowice s.t.
136 Coen Vermeltfoort (Ned) Roompot-Nederlandse Loterij 16:19
137 Eduard Michael Grosu (Rom) Nippo-Vini Fantini-Europa Ovini 16:22
DNF Koen Bouwmam (Ned) LottoNL-Jumbo
DNF Pascal Eenkhoorn (Ned) LottoNL-Jumbo
DNF Adrien Petit (Fra) Direct Energie
DNF Kohei Uchima (Jpn) Nippo-Vini Fantini-Europa Ovini
DNF Gatis Smukulis (Lat) Delko Marseille Provence KTM
DNF Jeroen Meijers (Ned) Roompot-Nederlandse Loterij
DNF Aleksei Rybalkin (Rus) Gazprom-Rusvelo
DNF David Tanner (Aus) Veranda's Willems Crelan
DNF Robert Britton (Can) Rally Cycling
DNF Matteo Dal-Cin (Can) Rally Cycling
DNF Jon Ander Insausti (Esp) Team Euskadi
DNF Ricardo Garcia (Esp) Team Euskadi
 
GC
1 Tim Wellens (Bel) Lotto Soudal 17:24:25
2 Mikel Landa (Esp) Movistar Team 0:07
3 Wout Poels (Ned) Team Sky 0:11
4 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team 0:14
5 Luis León Sanchez (Esp) Astana Pro Team 0:20
6 Marc Soler (Esp) Movistar Team 0:32
7 Steven Kruijswijk (Ned) LottoNL-Jumbo 0:58
8 Simon Clarke (Aus) EF Education First-Drapac p/b Cannondale 1:05
9 Mikel Bizkarra Etxegibel (Esp) Euskadi Basque Country-Murias 1:14
10 Sergio Pardilla Bellon (Esp) Caja Rural-Seguros RGA 1:24
11 Floris De Tier (Bel) LottoNL-Jumbo 1:25
12 Eduard Prades Reverter (Esp) Euskadi Basque Country-Murias 1:27
13 Thomas Sprengers (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise 1:33
14 Ben Hermans (Bel) Israel Cycling Academy 1:35
15 Nans Peters (Fra) AG2R La Mondiale 1:43
16 Chris Froome (GBr) Team Sky 1:44
17 Jelle Vanendert (Bel) Lotto Soudal 1:47
18 José Mendes (Por) Burgos BH s.t.
19 Andrey Amador (CRc) Movistar Team 1:59
20 Guillaume Martin (Fra) Wanty-Groupe Gobert 2:15
21 Cristian Rodriguez Martin (Esp) Caja Rural-Seguros RGA 2:21
22 Philip Deignan (Irl) Team Sky 2:29
23 Javier Moreno Bazan (Esp) Delko Marseille Provence KTM 2:32
24 Thomas Degand (Bel) Wanty-Groupe Gobert 2:47
25 Martijn Budding (Ned) Roompot-Nederlandse Loterij 2:52
26 Silvan Dillier (Sui) AG2R La Mondiale 2:59
27 Diego Rubio Hernandez (Esp) Burgos BH 3:37
28 Jordi Simon Casulleras (Esp) Burgos BH 3:39
29 Stef Clement (Ned) LottoNL-Jumbo 3:41
30 Garikoitz Bravo Oiarbide (Esp) Euskadi Basque Country-Murias 3:43
31 Maxime Monfort (Bel) Lotto Soudal 3:52
32 Ibai Azurmendi Sagastibeltza (Esp) Team Euskadi 3:57
33 Nick van der Lijke (Ned) Roompot-Nederlandse Loterij 4:35
34 Nikolai Cherkasov (Rus) Gazprom-Rusvelo 5:05
35 Ryan Anderson (Can) Rally Cycling 5:29
36 Marco Minnaard (Ned) Wanty-Groupe Gobert 5:30
37 Gotzon Martin Sanz (Esp) Team Euskadi 5:35
38 Sep Vanmarcke (Bel) EF Education First-Drapac p/b Cannondale 6:01
39 Lukasz Owsian (Pol) CCC Sprandi Polkowice 6:10
40 Alexis Gougeard (Fra) AG2R La Mondiale 6:24
41 Romain Sicard (Fra) Direct Energie s.t.
42 Huub Duijn (Ned) Veranda's Willems Crelan 6:43
43 Tosh van der Sande (Bel) Lotto Soudal 7:08
44 David De La Cruz (Esp) Team Sky 7:46
45 Jorge Arcas (Esp) Movistar Team 7:47
46 Delio Fernandez Cruz (Esp) Delko Marseille Provence KTM 8:09
47 Enrico Battaglin (Ita) LottoNL-Jumbo 8:32
48 Clement Venturini (Fra) AG2R La Mondiale 8:36
49 Alexander Foliforov (Rus) Gazprom-Rusvelo 8:39
50 Jerome Cousin (Fra) Direct Energie 9:37
51 Jan Tratnik (Slo) CCC Sprandi Polkowice 9:44
52 Pablo Torres Muiño (Esp) Burgos BH 9:53
53 Ruben Plaza (Esp) Israel Cycling Academy 10:09
54 Hector Saez Benito (Esp) Euskadi Basque Country-Murias 10:21
55 Sergei Chernetski (Rus) Astana Pro Team 10:34
56 Lars Bak (Den) Lotto Soudal 10:52
57 Imanol Erviti (Esp) Movistar Team 11:36
58 James Shaw (GBr) Lotto Soudal 12:05
59 Daniel Turek (Cze) Israel Cycling Academy 13:15
60 Salvatore Puccio (Ita) Team Sky 14:54
61 Dylan van Baarle (Ned) Team Sky 16:07
62 Michael Valgren (Den) Astana Pro Team 16:41
63 Jose Manuel Diaz Gallego (Esp) Israel Cycling Academy 16:43
64 Jesus Ezquerra Muela (Esp) Burgos BH 16:45
65 Hector Carretero (Esp) Movistar Team 16:52
66 Stijn Devolder (Bel) Veranda's Willems Crelan 17:12
67 Maarten Wynants (Bel) LottoNL-Jumbo 17:26
68 Sergey Lagutin (Rus) Gazprom-Rusvelo 17:50
69 Andrea Pasqualon (Ita) Wanty-Groupe Gobert 18:21
70 Gonzalo Serrano Rodriguez (Esp) Caja Rural-Seguros RGA 18:53
71 Thomas Boudat (Fra) Direct Energie 19:04
72 Moreno Moser (Ita) Astana Pro Team 19:46
73 Luis Guillermo Mas Bonet (Esp) Caja Rural-Seguros RGA 19:47
74 Dries Van Gestel (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise 19:57
75 Nigel Ellsay (Can) Rally Cycling 20:13
76 Sean De Bie (Bel) Veranda's Willems Crelan 20:42
77 Antonio Molina Canet (Esp) Caja Rural-Seguros RGA 20:47
78 Joan Bou Company (Esp) Nippo-Vini Fantini-Europa Ovini 20:55
79 Alvaro Cuadros Morata (Esp) Caja Rural-Seguros RGA 21:43
80 Jorge Cubero Galvez (Esp) Burgos BH 22:10
81 Oscar Gatto (Ita) Astana Pro Team 22:11
82 Oliver Naesen (Bel) AG2R La Mondiale 22:28
83 Colin Joyce (USA) Rally Cycling 25:00
84 Rein Taaramäe (Est) Direct Energie 26:03
85 Jonas Koch (Ger) CCC Sprandi Polkowice 26:27
86 Sebastian Langeveld (Ned) EF Education First-Drapac p/b Cannondale 29:35
87 Gediminas Bagdonas (Ltu) AG2R La Mondiale 30:03
88 Moreno Hofland (Ned) Lotto Soudal 30:08
89 Txomin Juaristi Arrieta (Esp) Team Euskadi 30:09
90 Oscar Cabedo Carda (Esp) Burgos BH 31:01
91 Przemyslaw Kasperkiewicz (Pol) Delko Marseille Provence KTM 31:11
92 Guy Niv (Isr) Israel Cycling Academy 32:12
93 Juan Antonio Lopez-Cozar Jaimez (Esp) Team Euskadi 32:46
94 Preben Van Hecke (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise 32:52
95 Oscar Riesebeek (Ned) Roompot-Nederlandse Loterij 33:08
96 Carlos Barbero (Esp) Movistar Team 33:09
97 Kristian Sbaragli (Ita) Israel Cycling Academy 34:02
98 Matti Breschel (Den) EF Education First-Drapac p/b Cannondale 34:14
99 Sacha Modolo (Ita) EF Education First-Drapac p/b Cannondale 34:47
100 Enrique Sanz Unzue (Esp) Euskadi Basque Country-Murias 35:25
101 Kamil Gradek (Pol) CCC Sprandi Polkowice 35:32
102 Damien Gaudin (Fra) Direct Energie 36:06
103 Kevin Van Melsen (Bel) Wanty-Groupe Gobert 38:37
104 Senne Leysen (Bel) Veranda's Willems Crelan 38:55
105 Filippo Zaccanti (Ita) Nippo-Vini Fantini-Europa Ovini 39:01
106 Dennis van Winden (Ned) Israel Cycling Academy 39:36
107 Christophe Noppe (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise 39:42
108 Bakhtiyar Kozhatayev (Kaz) Astana Pro Team 39:43
109 Nelson Andres Soto Martinez (Col) Caja Rural-Seguros RGA 39:44
110 Jon Aberasturi Izaga (Esp) Euskadi Basque Country-Murias 39:47
111 Michael Goolaerts (Bel) Veranda's Willems Crelan 40:05
112 Brenton Jones (Aus) Delko Marseille Provence KTM 40:10
113 Edward Planckaert (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise 40:17
114 Jonas Rickaert (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise s.t.
115 Julien Duval (Fra) AG2R La Mondiale 40:18
116 Kyle Murphy (USA) Rally Cycling 40:32
117 Julien Trarieux (Fra) Delko Marseille Provence KTM 40:34
118 Aidis Kruopis (Ltu) Veranda's Willems Crelan 40:36
119 Dmitriy Kozontchuk (Rus) Gazprom-Rusvelo 40:57
120 Romain Cardis (Fra) Direct Energie 41:08
121 Robbert de Greef (Ned) Roompot-Nederlandse Loterij 41:19
122 Patryk Stosz (Pol) CCC Sprandi Polkowice 41:25
123 Imerio Cima (Ita) Nippo-Vini Fantini-Europa Ovini 41:42
124 Roman Maikin (Rus) Gazprom-Rusvelo 41:43
125 Marko Kump (Slo) CCC Sprandi Polkowice 41:46
126 Evgeny Kobernyak (Rus) Gazprom-Rusvelo 41:50
127 Aaron Verwilst (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise 42:49
128 Coen Vermeltfoort (Ned) Roompot-Nederlandse Loterij 43:07
129 Eduard Michael Grosu (Rom) Nippo-Vini Fantini-Europa Ovini 44:00
130 Jérôme Baugnies (Bel) Wanty-Groupe Gobert 44:16
131 Nikolay Mihaylov (Bul) Delko Marseille Provence KTM 44:30
132 Joe Dombrowski (USA) EF Education First-Drapac p/b Cannondale 46:12
133 Marino Kobayashi (Jpn) Nippo-Vini Fantini-Europa Ovini 46:25
134 Christian Knees (Ger) Team Sky 46:35
135 Egoitz Fernandez Ayarzaguena (Esp) Team Euskadi 51:03
136 Sergio Samitier Samitier (Esp) Euskadi Basque Country-Murias 51:23
137 Sho Hatsuyama (Jpn) Nippo-Vini Fantini-Europa Ovini 52:38



Previous

Stages 1 and 2

Stage 3

 

 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2019 Canadian Cyclist. All rights reserved.