Canadian Cyclist

 

February 17/18 21:07 pm - Valley of the Sun: Men Stage 2 results


Posted by Editoress on 02/17/18
 

Results from Stage 2 of the Valley of the Sun Stage Race in Arizona

Stage 2: Casa Grande Road Race, 151.28 km
1 Wouter Zwart (USA) Landis/Trek 3:36:22
2 David Greif (USA) Rio Grande Elite Cycling at 0:18
3 Brett Wachtendorf (USA) Gateway Harley-Davidson Trek U2 2:53
4 Jure Rupnik (Can) Independent
5 Joseph Garey (USA) Pacific Premier Bank Cycling Team
6 Miguel Santillanes (Mex) Joyerias Meza
7 Jackson Duncan (USA) Team Cycle Sport - Specialized p/b Muscle Milk all s.t.
8 Brett Rindt (USA) Rio Grande Elite Cycling 2:56
9 Tim Mcbirney (USA) Team Cycle Sport - Specialized p/b Muscle Milk s.t.
10 Joseph Bacala (USA) 4D Racing 2:58
11 Eric Hill (USA) Project Echelon Racing 3:00
12 Diego Binatena (USA) Los Angeles Bicycle Club 3:01
13 Wyatt Goral (USA) UCI CT: CCB Foundation-Sicleri 3:02
14 Christopher Beall (USA) Terun Elite 3:05
15 John Noonan (USA) Landis/Trek s.t.
16 Sean Gardner (USA) Gateway Harley-Davidson Trek U2 3:09
17 Cory Lockwood (USA) Project Echelon Racing s.t.
18 Enrique Adalpa (Mex) Pacific Premier Bank Cycling Team 3:36
19 Austin Gomes (USA) Project Echelon Racing
20 Dennis Ramirez (USA) Gateway Harley-Davidson Trek U2 both s.t.
21 Emiliano Mirafuentes (Mex) Bike Zone 3:59
22 Evan Bausbacher (USA) Gateway Harley-Davidson Trek U2 s.t.
23 Christopher Wyman (USA) Pacific Premier Bank Cycling Team 4:08
24 Adam Bryfogle (USA) Landis/Trek 4:19
25 Robert Pearce (USA) Team Cycle Sport - Specialized p/b Muscle Milk 4:27
26 Alex Hoehn (USA) Independent 4:30
27 Matt Zimmer (USA) Gateway Harley-Davidson Trek U2 4:39
28 Ama Nsek (USA) Bahati Foundation/M2W Academy
29 Tim Savre (USA) Project Echelon Racing
30 Eugenio Mirafuentes (Mex) Bike Zone
31 Cyrus Pearo (USA) Rio Grande Elite Cycling
32 John Garbo (USA) Pacific Premier Bank Cycling Team all s.t.
33 Fred Vincent (USA) Palmer Cycling 4:50
34 Innokenty Zavyalov (USA) Pacific Premier Bank Cycling Team
35 Lewis Elliot (USA) CZracing all s.t.
36 Dominik Cinka (USA) Team Cycle Sport - Specialized p/b Muscle Milk 4:54
37 Matteo Jorgenson (USA) Jelly Belly p/b Maxxis 7:33
38 Wesley Phipson (USA) Project Echelon Racing 7:43
39 Pierre-Bernar Thiffault (USA) Hedrick Racing 10:56
40 James Hilyer (USA) Los Angeles Bicycle Club 11:21
41 Richard Arnopol (USA) Project Echelon Racing 12:09
42 Joel Yates (NZl) Gateway Harley-Davidson Trek U2 14:50
43 Anthony Fitch (USA) Pacific Premier Bank Cycling Team
44 K Stoffan-Thornton (USA) Hedrick Racing both s.t.
45 Miguel Folch (USA) Landis/Trek 14:53
46 Jordan Miller (USA) Olathe Subaru Cycling
47 Maur Rato Castrillo (USA) Independent
48 Kyle Trudeau (USA) CZracing
49 Elliot Salmon (USA) Team Bobs-Bicycles.com
50 Robby Ketterhagen (USA) Landis/Trek
51 Matt Mikul (USA) Terun Elite
52 Adam Ventling (USA) Above & Beyond Cancer p/b Schee
53 Will Hanson (USA) Ski City all s.t.
54 Spencer Downing (USA) Gateway Harley-Davidson Trek U2 14:57
55 Joshua Berry (USA) Unicorn Princess s.t.
56 Jesse Siemen (USA) Pastaria - Big Shark Racing 14:58
57 Devin Reavis (USA) Palmer Cycling 15:44
58 Michael Dutczak (USA) Athlete Octane Racing 16:04
59 Rex Roberts (USA) Pacific Premier Bank Cycling Team 16:18
60 Scott Mcgill (USA) Gateway Harley-Davidson Trek U2 16:30
61 Noah Schlosser (USA) Stinner Elite Team 17:14
62 Maxl Freeman (USA) Rio Grande Elite Cycling 17:29
63 Reece Robinson (Aus) Gateway Harley-Davidson Trek U2 17:35
64 Daniel Lausin (USA) Gateway Harley-Davidson Trek U2 18:58
65 Peter Behm (USA) SPBRC 18:58
66 Brandon Baker (USA) Stinner Elite Team 21:12
67 Randy Reichardt (USA) Above & Beyond Cancer p/b Schee 24:55
68 Evan Hartig (USA) Project Echelon Racing 29:17
DNF Matthew Holecko (USA) Carlos O'Briens Racing
DNF Stephen Pedone (USA) Landis/Trek
DNF David Wenger (USA) Super Squadra p/b Eliel Cycling
DNS Michael Dziedzic (USA) Landis/Trek
 
GC
1 Wouter Zwart (USA) Landis/Trek 4:06:53
2 Cory Lockwood (USA) Project Echelon Racing at 0:58
3 David Greif (USA) Rio Grande Elite Cycling 1:23
4 Joseph Bacala (USA) 4D Racing 1:43
5 Innokenty Zavyalov (USA) Pacific Premier Bank Cycling Team 2:09
6 Brett Wachtendorf (USA) Gateway Harley-Davidson Trek U2 2:13
7 Joseph Garey (USA) Pacific Premier Bank Cycling Team 2:18
8 Eric Hill (USA) Project Echelon Racing 2:54
9 Tim Mcbirney (USA) Team Cycle Sport - Specialized p/b Muscle Milk 2:59
10 Matt Zimmer (USA) Gateway Harley-Davidson Trek U2 3:17
11 Jackson Duncan (USA) Team Cycle Sport - Specialized p/b Muscle Milk 3:29
12 Wyatt Goral (USA) UCI CT: CCB Foundation-Sicleri 3:32
13 Jure Rupnik (Can) Independent 3:45
14 Diego Binatena (USA) Los Angeles Bicycle Club 3:50
15 Alex Hoehn (USA) Independent 3:52
16 Sean Gardner (USA) Gateway Harley-Davidson Trek U2 3:54
17 Cyrus Pearo (USA) Rio Grande Elite Cycling 4:08
18 Dennis Ramirez (USA) Gateway Harley-Davidson Trek U2 4:18
19 Brett Rindt (USA) Rio Grande Elite Cycling 4:31
20 Tim Savre (USA) Project Echelon Racing 4:41
21 Miguel Santillanes (Mex) Joyerias Meza 4:50
22 Christopher Wyman (USA) Pacific Premier Bank Cycling Team 5:00
23 Enrique Adalpa (Mex) Pacific Premier Bank Cycling Team 5:07
24 Adam Bryfogle (USA) Landis/Trek 5:27
25 Matteo Jorgenson (USA) Jelly Belly p/b Maxxis 5:43
26 Lewis Elliot (USA) CZracing 5:48
27 Christopher Beall (USA) Terun Elite 5:50
28 Ama Nsek (USA) Bahati Foundation/M2W Academy 5:51
29 Dominik Cinka (USA) Team Cycle Sport - Specialized p/b Muscle Milk 5:52
30 Robert Pearce (USA) Team Cycle Sport - Specialized p/b Muscle Milk 6:00
31 Austin Gomes (USA) Project Echelon Racing 6:01
32 Evan Bausbacher (USA) Gateway Harley-Davidson Trek U2 6:06
33 John Noonan (USA) Landis/Trek 6:25
34 John Garbo (USA) Pacific Premier Bank Cycling Team 6:33
35 Eugenio Mirafuentes (Mex) Bike Zone 7:21
36 Emiliano Mirafuentes (Mex) Bike Zone 7:29
37 Fred Vincent (USA) Palmer Cycling 7:30
38 Pierre-Bernar Thiffault (USA) Hedrick Racing 11:39
39 Richard Arnopol (USA) Project Echelon Racing 12:18
40 James Hilyer (USA) Los Angeles Bicycle Club 12:58
41 Elliot Salmon (USA) Team Bobs-Bicycles.com 14:13
42 Wesley Phipson (USA) Project Echelon Racing 14:46
43 Joel Yates (NZl) Gateway Harley-Davidson Trek U2 15:35
44 Anthony Fitch (USA) Pacific Premier Bank Cycling Team 15:59
45 Adam Ventling (USA) Above & Beyond Cancer p/b Schee 16:00
46 Jesse Siemen (USA) Pastaria - Big Shark Racing 16:05
47 Kyle Trudeau (USA) CZracing 16:52
48 Jordan Miller (USA) Olathe Subaru Cycling 16:53
49 Will Hanson (USA) Ski City 17:37
50 Rex Roberts (USA) Pacific Premier Bank Cycling Team 17:38
51 K Stoffan-Thornton (USA) Hedrick Racing 18:20
52 Miguel Folch (USA) Landis/Trek 18:20
53 Joshua Berry (USA) Unicorn Princess 18:29
54 Devin Reavis (USA) Palmer Cycling 18:49
55 Maur Rato Castrillo (USA) Independent 18:50
56 Spencer Downing (USA) Gateway Harley-Davidson Trek U2 19:14
57 Matt Mikul (USA) Terun Elite 19:52
58 Reece Robinson (Aus) Gateway Harley-Davidson Trek U2 19:56
59 Daniel Lausin (USA) Gateway Harley-Davidson Trek U2 20:42
60 Peter Behm (USA) SPBRC 21:23
61 Maxl Freeman (USA) Rio Grande Elite Cycling 21:35
62 Robby Ketterhagen (USA) Landis/Trek 21:45
63 Scott Mcgill (USA) Gateway Harley-Davidson Trek U2 21:49
64 Brandon Baker (USA) Stinner Elite Team 22:00
65 Michael Dutczak (USA) Athlete Octane Racing 22:58
66 Noah Schlosser (USA) Stinner Elite Team 22:59
67 Evan Hartig (USA) Project Echelon Racing 28:46
68 Randy Reichardt (USA) Above & Beyond Cancer p/b Schee 29:14


Stage 1

 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2019 Canadian Cyclist. All rights reserved.