Canadian Cyclist

 

February 19/18 10:08 am - Valley of the Sun: Men Stage 3 results and Final GC


Posted by Editoress on 02/19/18
 

Results from the third and final stage of the Valley of the Sun stage race in Arizona

 

1 Emiliano Mirafuentes (Mex) Bike Zone 1:00:10.
2 Enrique Adalpa (Mex) Pacific Premier Bank Cycling Team
3 Reece Robinson (Aus) Gateway Harley-Davidson Trek U2
4 Tim Savre (USA) Project Echelon Racing
5 Joel Yates (NZl) Gateway Harley-Davidson Trek U2
6 Joshua Berry (USA) Unicorn Princess
7 Ama Nsek (USA) Bahati Foundation/M2W Academy
8 Robert Pearce (USA) Team Cycle Sport - Specialized p/b Muscle Milk
9 Jure Rupnik (Can) Independent
10 Miguel Santillanes (Mex) Joyerias Meza
11 Fred Vincent (USA) Palmer Cycling
12 Matt Zimmer (USA) Gateway Harley-Davidson Trek U2
13 Michael Dutczak (USA) Athlete Octane Racing
14 Pierre-Bernar Thiffault (USA) Hedrick Racing
15 James Hilyer (USA) Los Angeles Bicycle Club
16 Evan Hartig (USA) Project Echelon Racing
17 Jordan Miller (USA) Olathe Subaru Cycling
18 Austin Gomes (USA) Project Echelon Racing
19 K Stoffan-Thornton (USA) Hedrick Racing
20 Matt Mikul (USA) Terun Elite
21 Richard Arnopol (USA) Project Echelon Racing
22 John Noonan (USA) Landis/Trek
23 Joseph Bacala (USA) 4D Racing
24 Randy Reichardt (USA) Above & Beyond Cancer p/b Schee
25 Maur Rato Castrillo (USA) Independent
26 Brett Rindt (USA) Rio Grande Elite Cycling
27 Wyatt Goral (USA) UCI CT: CCB Foundation-Sicleri
28 Anthony Fitch (USA) Pacific Premier Bank Cycling Team
29 Brett Wachtendorf (USA) Gateway Harley-Davidson Trek U2
30 Devin Reavis (USA) Palmer Cycling
31 Kyle Trudeau (USA) CZracing
32 Evan Bausbacher (USA) Gateway Harley-Davidson Trek U2
33 Cory Lockwood (USA) Project Echelon Racing
34 Elliot Salmon (USA) Team Bobs-Bicycles.com
35 Eric Hill (USA) Project Echelon Racing
36 Noah Schlosser (USA) Stinner Elite Team
37 Miguel Folch (USA) Landis/Trek
38 Wouter Zwart (USA) Landis/Trek
39 Jackson Duncan (USA) Team Cycle Sport - Specialized p/b Muscle Milk
40 Joseph Garey (USA) Pacific Premier Bank Cycling Team
41 Adam Ventling (USA) Above & Beyond Cancer p/b Schee
42 Spencer Downing (USA) Gateway Harley-Davidson Trek U2
43 Scott Mcgill (USA) Gateway Harley-Davidson Trek U2
44 Daniel Lausin (USA) Gateway Harley-Davidson Trek U2
45 Diego Binatena (USA) Los Angeles Bicycle Club
46 Tim Mcbirney (USA) Team Cycle Sport - Specialized p/b Muscle Milk
47 Dominik Cinka (USA) Team Cycle Sport - Specialized p/b Muscle Milk
48 Christopher Beall (USA) Terun Elite
49 Lewis Elliot (USA) CZracing
50 Will Hanson (USA) Ski City
51 Eugenio Mirafuentes (Mex) Bike Zone
52 Peter Behm (USA) SPBRC
53 Sean Gardner (USA) Gateway Harley-Davidson Trek U2
54 Adam Bryfogle (USA) Landis/Trek
55 Dennis Ramirez (USA) Gateway Harley-Davidson Trek U2
56 Robby Ketterhagen (USA) Landis/Trek
57 David Greif (USA) Rio Grande Elite Cycling
58 Cyrus Pearo (USA) Rio Grande Elite Cycling
59 Wesley Phipson (USA) Project Echelon Racing
60 Rex Roberts (USA) Pacific Premier Bank Cycling Team
61 Alex Hoehn (USA) Independent
62 Innokenty Zavyalov (USA) Pacific Premier Bank Cycling Team all s.t.
63 John Garbo (USA) Pacific Premier Bank Cycling Team 4:08
DNF Jesse Siemen (USA) Pastaria - Big Shark Racing
DNF Matteo Jorgenson (USA) Jelly Belly p/b Maxxis
DNF Maxl Freeman (USA) Rio Grande Elite Cycling
DNF Christopher Wyman (USA) Pacific Premier Bank Cycling Team
DNF Brandon Baker (USA) Stinner Elite Team
 
Final GC
1 Wouter Zwart (USA) Landis/Trek 5:07:03
2 Cory Lockwood (USA) Project Echelon Racing at 0:58
3 David Greif (USA) Rio Grande Elite Cycling 1:23
4 Joseph Bacala (USA) 4D Racing 1:43
5 Innokenty Zavyalov (USA) Pacific Premier Bank Cycling Team 2:09
6 Brett Wachtendorf (USA) Gateway Harley-Davidson Trek U2 2:13
7 Joseph Garey (USA) Pacific Premier Bank Cycling Team 2:18
8 Eric Hill (USA) Project Echelon Racing 2:54
9 Tim Mcbirney (USA) Team Cycle Sport - Specialized p/b Muscle Milk 2:59
10 Matt Zimmer (USA) Gateway Harley-Davidson Trek U2 3:17
11 Jackson Duncan (USA) Team Cycle Sport - Specialized p/b Muscle Milk 3:29
12 Diego Binatena (USA) Los Angeles Bicycle Club 3:30
13 Wyatt Goral (USA) UCI CT: CCB Foundation-Sicleri 3:32
14 Jure Rupnik (Can) Independent 3:45
15 Alex Hoehn (USA) Independent 3:52
16 Sean Gardner (USA) Gateway Harley-Davidson Trek U2 3:54
17 Cyrus Pearo (USA) Rio Grande Elite Cycling 4:08
18 Dennis Ramirez (USA) Gateway Harley-Davidson Trek U2 4:18
19 Brett Rindt (USA) Rio Grande Elite Cycling 4:31
20 Tim Savre (USA) Project Echelon Racing 4:41
21 Miguel Santillanes (Mex) Joyerias Meza 4:50
22 Enrique Adalpa (Mex) Pacific Premier Bank Cycling Team 5:01
23 Adam Bryfogle (USA) Landis/Trek 5:27
24 Lewis Elliot (USA) CZracing 5:48
25 Christopher Beall (USA) Terun Elite 5:50
26 Ama Nsek (USA) Bahati Foundation/M2W Academy 5:51
27 Dominik Cinka (USA) Team Cycle Sport - Specialized p/b Muscle Milk 5:52
28 Robert Pearce (USA) Team Cycle Sport - Specialized p/b Muscle Milk 6:00
29 Austin Gomes (USA) Project Echelon Racing 6:01
30 Evan Bausbacher (USA) Gateway Harley-Davidson Trek U2 6:06
31 John Noonan (USA) Landis/Trek 6:25
32 Emiliano Mirafuentes (Mex) Bike Zone 7:19
33 Eugenio Mirafuentes (Mex) Bike Zone 7:21
34 Fred Vincent (USA) Palmer Cycling 7:30
35 John Garbo (USA) Pacific Premier Bank Cycling Team 10:41
36 Pierre-Bernar Thiffault (USA) Hedrick Racing 11:39
37 Richard Arnopol (USA) Project Echelon Racing 12:18
38 James Hilyer (USA) Los Angeles Bicycle Club 12:58
39 Elliot Salmon (USA) Team Bobs-Bicycles.com 14:13
40 Wesley Phipson (USA) Project Echelon Racing 14:46
41 Joel Yates (NZl) Gateway Harley-Davidson Trek U2 15:35
42 Anthony Fitch (USA) Pacific Premier Bank Cycling Team 15:59
43 Adam Ventling (USA) Above & Beyond Cancer p/b Schee 16:00
44 Kyle Trudeau (USA) CZracing 16:52
45 Jordan Miller (USA) Olathe Subaru Cycling 16:53
46 Will Hanson (USA) Ski City 17:37
47 Rex Roberts (USA) Pacific Premier Bank Cycling Team 17:38
48 K Stoffan-Thornton (USA) Hedrick Racing 18:20
49 Miguel Folch (USA) Landis/Trek 18:20
50 Joshua Berry (USA) Unicorn Princess 18:29
51 Devin Reavis (USA) Palmer Cycling 18:49
52 Maur Rato Castrillo (USA) Independent 18:50
53 Spencer Downing (USA) Gateway Harley-Davidson Trek U2 19:14
54 Matt Mikul (USA) Terun Elite 19:52
55 Reece Robinson (Aus) Gateway Harley-Davidson Trek U2 19:52
56 Daniel Lausin (USA) Gateway Harley-Davidson Trek U2 20:42
57 Peter Behm (USA) SPBRC 21:23
58 Robby Ketterhagen (USA) Landis/Trek 21:45
59 Scott Mcgill (USA) Gateway Harley-Davidson Trek U2 21:49
60 Michael Dutczak (USA) Athlete Octane Racing 22:58
61 Noah Schlosser (USA) Stinner Elite Team 22:59
62 Evan Hartig (USA) Project Echelon Racing 28:46
63 Randy Reichardt (USA) Above & Beyond Cancer p/b Schee 29:14


Previous

Stage 1

Stage 2

 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2019 Canadian Cyclist. All rights reserved.