Canadian Cyclist

 

April 21/18 19:02 pm - Sea Otter: XC results


Posted by Editoress on 04/21/18
 

Results from the XC races at Sea Otter in Monterey, CA

Pro Women, 6 laps
1 Annika Langvad (Den) Specialized Racing 1:13:04
2 Kate Courtney (USA) Specialized Racing 1:13:10
3 Evie Richards (GBr) Trek Factory Racing XC 1:13:12
4 Erin Huck (USA) CZ Racing-SCOTT 1:14:12
5 Chloe Woodruff (USA) Stan's-Pivot Pro Team p/b Maxxis 1:14:36
6 Haley Batten (USA) Clif Pro Team 1:14:52
7 Lea Davison (USA) Clif Pro Team 1:15:18
8 Sofia Gomez Villafane (USA) Stan's-Pivot Pro Team p/b Maxxis 1:15:39
9 Catharine Pendrel (Can) Clif Pro Team 1:15:39
10 Maghalie Rochette (Can) Clif Pro Team 1:16:13
11 Haley Smith (Can) Norco Factory Team XC 1:16:13
12 Katerina Nash (Cze) Clif Pro 1:16:13
13 Emily Batty (Can) Trek Factory Racing XC 1:17:56
14 Alexis Skarda (USA) 1:18:37
15 Gwendalyn Gibson (USA) Norco Bicycles 1:18:58
16 Kelsey Urban (USA) Whole Athlete p/b DNA Cycling 1:19:07
17 Crystal Anthony (USA) Liv Cycling 1:19:39
18 Christine Eikmeier (USA) 1:19:42
19 Emma Maaranen (USA) 1:20:16
20 Cindy Montambault (Can) 1:20:41
21 Amy Beisel (USA) Orange Seal Off- Road Team 1:20:43
22 Rebecca Beaumont (Can) 1:20:43
23 Kaysee Armstrong (USA) Liv Factory Team 1:20:43
24 Ellen Noble (USA) Spry Cycles 1:21:25
25 Sonya Looney (USA) 1:21:58
26 Bianca Haw (RSA) Red Bull 1:22:31
27 Lindsay Dwyer (USA) 1:23:17
28 Rachel Anders (USA) Pivot-Competitive Cyclist 1:23:39
29 Nicole Tittensor (USA) Jans Park City 1:24:12
30 Fairlee Frey (USA) KS Kenda Elite Women's Team -1 lap
31 Sidney McGill (Can) Focus CX -1 lap
32 Victoria Barclay (USA) -1 lap
33 Kristine Contento-Angell (USA) MTBNJ.com -2 laps
34 Elizabeth Saenz (USA) Onyx Factory Racing -2 laps
35 Kaydee Raths (USA) -2 laps
36 Pilar Corvalan Bustos (Chi) -2 laps
37 Sienna Leger Redel (USA) Pivot-Competitive Cyclist -2 laps
38 Anayantzi Guzman (USA) -3 laps
39 Lauren Desrosiers -3 laps
40 Jordan Dube (USA) Craft Factory Racing -3 laps
DNS Amanda Nauman (USA)
DNS Mary Maroon (USA)
DNS Nikki Peterson (USA) Ks-Kenda Women
DNS Kate Fluker (Aus) QTMTB
DNS Liza Hartlaub (USA)
DNF Hayley Bates (USA)
DNF Jennifer Malik (USA) KS Kenda Women's Elite M
DNF Kayley Burdine (USA)
 
Pro Men, 8 laps
1 Anton Cooper (NZl) Trek Factory Racing XC 1:24:07
2 Howard Grotts (USA) Specialized Racing 1:24:32
3 Nicola Rohrbach (Sui) Goldwurst-Power/ Felt 1:25:29
4 Sergio Mantecon Gutierrez (Esp) Trek Factory Racing XC 1:25:59
5 Peter Disera (Can) Norco Factory Team XC 1:26:05
6 Andrew L'Esperance (Can) Forward Racing-Norco 1:26:28
7 Sean Fincham (Can) Forward Racing-Norco 1:26:35
8 Alex Wild (USA) Specialized Factory Racin 1:26:56
9 Keegan Swenson (USA) Stan's-Pivot Pro Team p/b Maxxis 1:26:58
10 Geoff Kabush (Can) Yeti Bikes 1:29:18
11 Pete Karinen (USA 1:29:44
12 Cole Paton (USA) Giant Factory Off-Road Team 1:29:45
13 Ryan Standish (USA) 1:29:59
14 Quinton Disera (Can) Norco Factory Team XC 1:30:02
15 Payson McElveen (USA) 1:30:28
16 Richard Cypress Gorry (USA) Rouleyr Devo 1:30:55
17 Sandy Floren (USA) Bear Development Team 1:30:56
18 Daniel Johnson (USA) Bear Pro Team 1:30:57
19 Nick Lando (USA) Bear Pro Team P/B Trek 1:31:01
20 Evan Guthrie (Can) Solo Evan 1:31:30
21 Nathan Barton (USA 1:31:34
22 Joshua Berry (USA) 1:31:59
23 Billy Melone (USA 1:32:11
24 Sebastian Miranda Maldonado (USA 1:32:24
25 Jaime Miranda (USA) 1:32:55
26 Cal Skilsky (USA) 1:33:02
27 Carson Benjamin (USA 1:33:02
28 Alexander Sugarman (USA) 1:33:40
29 Stephan Davoust (USA) Giant Factory Off-Road 1:33:40
30 Tim Bohme (USA 1:34:25
31 Keerati Sukprasart (Tha) 1:34:37
32 Henry Libenberg (RSA) 1:35:07
33 Paul Wright (USA -1 lap
34 Charlie Mullins (USA -2 laps
35 Bradyn Lange (USA) Pivot-Competitive Cyclist -2 laps
36 Justin Desilets (USA) -2 laps
37 Carl Decker (USA -3 laps
38 Nic Jenkins (USA) Pivot Competitive Cyclist -3 laps
39 Mensa deJong (USA) -3 laps
40 Tate Meintjes (USA) Bear Devo -3 laps
41 Simon Lewis (USA) -3 laps
42 Bryan Lewis (USA -3 laps
43 Yuki Ikeda (Jpn) -3 laps
44 Eli Kranefuss (USA) -3 laps
45 Jeremy Tufts (USA) -3 laps
46 Nicolas Jimenez (USA) -3 laps
47 Noah Tautfest (USA) -3 laps
48 Jacob Hull (USA) -3 laps
49 Robert Cummings (USA) Dialed Cycling Team -3 laps
50 Christian Husband (USA) Team Velosport U23 -3 laps
51 Clayton Otto -3 laps
52 Jim Hewwtt (USA) -4 laps
53 Cody Schwartz (USA) -4 laps
54 Pariwat Tanlek (Tha) -4 laps
55 Colin Ellsworth (USA) -4 laps
56 Landon Farnworth (USA) -4 laps
57 Noah Flaxman (USA) -4 laps
58 Tom Fox (USA) -4 laps
59 David Duncan (USA) -4 laps
60 Clint Claassen (USA) -4 laps
61 Jochen Coconcelli (Ger) -5 laps
62 Paul Furst (USA) -5 laps
63 Derek Hermon (USA) -6 laps
64 Dean Poshard (USA) -6 laps
DNF Cole House (USA)
DNF Reed Williams (USA)
DNF Brett Wood (USA)
DNF Alec Pasqualina (USA)
DNF Grant Smith (USA)
DNS Anders Johnson (USA)
DNS Nicols Alvarez Icaza Ramirez (Mex)
DNS Cody Schwartz (USA)
DNS Brent Franze (USA)
DNS Brodie Stringer (USA)
DNS Simon Andreassen (Den) Speciailzed Racing
DNS Scott Murry (USA)


 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2018 Canadian Cyclist. All rights reserved.