Canadian Cyclist

 

May 27/18 21:52 pm - La Classique Morbihan and Grand Prix de Plumelec-Morbihan results


Posted by Editoress on 05/27/18
 

Results from La Classique Morbihan and Grand Prix de Plumelec-Morbihan in France

La Classique Morbihan, May 25th
 
Plumeliau to Plumelec, 116 km
1 Ashleigh Moolman-Pasio (RSA) Cervelo - Bigla Pro Cycling Team 3:06:51
2 Rasa Leleivyte (Ltu) Aromitalia Vaiano at 0:05
3 Alicia Gonzalez Blanco (Esp) Movistar Team Women
4 Alice Maria Arzuffi (Ita) Bizkaia Durango - Euskadi Murias both s.t.
5 Eugénie Duval (Fra) FDJ Nouvelle - Aquitaine Futuroscope 0:11
6 Janneke Ensing (Ned) Ale Cipollini 1:03
7 Anastasiia Iakovenko (Rus) BTC City Ljubljana s.t.
8 Eider Merino Cortazar (Esp) Movistar Team Women 1:05
9 Thi That Nguyen (Vie) Auvergne-Rhône-Alpes 1:17
10 Sofie De Vuyst (Bel) Doltcini - Van Eyck Sport Uci Women Cycling
11 Daria Malkova (Rus) Russian Federation both s.t.
12 Urska Pintar (Slo) BTC City Ljubljana 1:22
13 Katia Ragusa (Ita) BePink
14 Coralie Demay (Fra) FDJ Nouvelle - Aquitaine Futuroscope
15 Axelle Dubau-Prevot (Fra) Experza - Footlogix
16 Gabrielle Pilote-Fortin (Can) Wnt Rotor Pro Cycling Team
17 Esther Van Veen (Ned) Parkhotel Valkenburg
18 Maëlle Grossetete (Fra) FDJ Nouvelle - Aquitaine Futuroscope all s.t.
19 Audrey Cordon Ragot (Fra) France 1:29
20 Karina Kasenova (Rus) Russian Federation 1:37
21 Anna Potokina (Rus) Servetto - Stradalli Cycle - Alurecycling 1:39
22 Charlotte Bravard (Fra) FDJ Nouvelle - Aquitaine Futuroscope
23 Janine Van Der Meer (Ned) Health Mate - Cyclelive Team
24 Fanny Zambon (Fra) Auvergne Rhone Alpes all s.t.
25 Agua Marina Espinola (Par) Uci Wcc Womens Team 1:51
26 Ilona Hoeksma (Ned) Parkhotel Valkenburg s.t.
27 Marine Quiniou (Fra) Team Breizh Ladies 1:55
28 Marine Strappazzon (Fra) VC Morteau Montbenoit 1:59
29 Elise Maes (Lux) Wnt Rotor Pro Cycling Team 2:03
30 Kathrin Schweinberger (Aut) Health Mate - Cyclelive Team s.t.
31 Marta Bastianelli (Ita) Ale Cipollini 2:08
32 Cecilie Uttrup Ludwig (Den) Cervelo - Bigla Pro Cycling Team s.t.
33 Marie Le Net (Fra) Team Breizh Ladies 2:30
34 Ann-Sophie Duyck (Bel) Cervelo - Bigla Pro Cycling Team 2:42
35 Lotta Pauliina Lepistö (Fin) Cervelo - Bigla Pro Cycling Team
36 Frederique Larose Gingras (Can) Macogep - Argon 18 both s.t.
37 Clara Koppenburg (Ger) Cervelo - Bigla Pro Cycling Team 2:57
38 Alphanie Midelet (Fra) France 2:58
39 Maina Galand (Fra) Team Breizh Ladies 3:07
40 Camille Devi (Fra) Biofrais - Vc Saint-Julien s.t.
41 Henrietta Colborne (GBr) Bizkaia Durango - Euskadi Murias 3:21
42 India Grangier (Fra) Nouvelle Aquitaine 3:26
43 Aude Biannic (Fra) Movistar Team Women 3:44
44 Roxane Fournier (Fra) FDJ Nouvelle - Aquitaine Futuroscope s.t.
45 Lea Lin Teutenberg (Ger) Wnt Rotor Pro Cycling Team 3:53
46 Nicole Hanselmann (Sui) Cervelo - Bigla Pro Cycling Team 4:17
47 Anna Trevisi (Ita) Ale Cipollini s.t.
48 Lara Defour (Bel) Health Mate - Cyclelive Team 4:24
49 Manon Souyris (Fra) Biofrais - Vc Saint-Julien 5:20
50 Anabelle Dreville (Fra) France 5:25
51 Ganna Solovei (Ukr) Parkhotel Valkenburg 5:45
52 Sophie Wright (GBr) Team Torelli Cycling Club 5:53
53 Urska Zigart (Slo) BTC City Ljubljana 6:01
54 Alice Sharpe (Irl) Torelli-Brother
55 Tetiana Riabchenko (Ukr) Doltcini - Van Eyck Sport Uci Women Cycling
56 Daniela Reis (Por) Doltcini - Van Eyck Sport Uci Women Cycling
57 Morgane Coston (Fra) Biofrais - Vc Saint-Julien
58 Paula Andrea Patiño Bedoya (Col)
59 Olha Kulynych (Ukr) Yrdp Presented By Fred Whitton Challenge
60 Kseniia Dobrynina (Rus) Servetto - Stradalli Cycle - Alurecycling
61 Laura Massey (GBr) Team Torelli Cycling Club all s.t.
62 Eyeru Tesfoam Gebru (Eth) Uci Wcc Womens Team 6:06
63 Irina Zhurba (Rus) Russian Federation s.t.
64 Jessy Druyts (Bel) Experza - Footlogix 6:09
65 Anna Badegruber (Aut) Wnt Rotor Pro Cycling Team
66 Loriane Ceyssat (Fra) Biofrais - Vc Saint-Julien
67 Severine Eraud (Fra) Experza - Footlogix
68 Jennifer George (GBr) Team Torelli Cycling Club
69 Gladys Verhulst (Fra) Team Leopard Normandie
70 Marion Sicot (Fra) Doltcini - Van Eyck Sport Uci Women Cycling
71 Agnieszka Skalniak (Pol) Experza - Footlogix
72 Christina Perchtold (Aut) Health Mate - Cyclelive Team
73 Lena Gerault (Fra) France
74 Daiva Tuslaite (Ltu) Ale Cipollini all s.t.
75 Lija Laizane (Lat) Aromitalia Vaiano 6:15
76 Belle De Gast (Ned) Parkhotel Valkenburg 6:43
77 Marit Raaijmakers (Ned) Parkhotel Valkenburg 6:53
78 Francesca Pattaro (Ita) BePink 7:44
79 Clara Copponi (Fra) Biofrais - Vc Saint-Julien s.t.
80 Olga Deiko (Rus) Russian Federation 7:58
81 Lauren Kitchen (Aus) FDJ Nouvelle - Aquitaine Futuroscope 7:59
82 Lyse Girault (Fra) Team Centre Val De Loire Feminin 8:03
83 Viivi Puskala (Fin) Finland 8:13
84 Pauline Allin (Fra) Nouvelle Aquitaine 8:42
85 Amélie Hild (Fra) Auvergne Rhone Alpes 8:59
86 Marceline Devaux (Fra) VC Morteau Montbenoit 9:06
87 Teniel Campbell (TTO) 9:57
88 Maggie Coles-Lyster (Can) Macogep - Argon 18 11:45
89 Nikola Nosková (Cze) BePink 12:33
90 Mayuko Hagiwara (Jpn) Ale Cipollini 12:55
91 Victoire Berteau (Fra) France 13:39
92 Emeline Eustache (Fra) VC Morteau Montbenoit
93 Jade Wiel (Fra) VC Morteau Montbenoit
94 Olivia Baril (Can) Macogep - Argon 18
95 Lucie Lahaye (Fra) Nouvelle Aquitaine all s.t.
96 Dilyxine Miermont (Fra) Auvergne Rhone Alpes 14:13
97 Fernanda Yapura (Arg) Uci Wcc Womens Team 14:16
98 Aleksandra Stepanova (Rus) Russian Federation 14:20
99 Antonia Gröndahl (Fin) Finland 14:36
OTL Pascaline Duchesne (Fra)
OTL Thérésa Hoebanckx (Fra)
OTL Gabrielle Rimasson (Fra)
OTL Pauline Clouard (Fra)
OTL Audrey Hernandez (Fra)
OTL Sari Saarelainen (Fin) Finland
OTL Marion Norbert Riberolle (Fra) France
OTL Chloë Turblin (Fra) Health Mate - Cyclelive Team
OTL Sophie Almeida (Fra)
OTL Veronika Kormos (Hun)
OTL Marie Gielen (Fra)
OTL Chloé Charpentier (Fra)
OTL Eyerusalem Kelil (Eth) BePink
OTL Dana Gilligan (Can) Macogep - Argon 18
OTL Illi Gardner (GBr)
OTL Fiona Turnbull (GBr)
OTL Pauline Payen (Fra)
DNF Pauline Verhoeven (Fra) Macogep - Argon 18
DNF Marjolaine Bazin (Fra)
DNF Amy Gornall (GBr)
DNF Jayati Hine (GBr)
DNF Savannah Morgan (GBr)
DNF Helene Gerard (Fra)
DNF Typhaine Laurance (Fra)
DNF Aurore Verhoeven (Fra) Macogep - Argon 18
DNF Anaïs Morichon (Fra)
DNF Margaux Cadol (Fra)
DNF Lucie Jounier (Fra)
DNF Fanny Le Huitouze (Fra)
DNF Agathe Leroyer (Fra)
DNF Rosa Törmänen (Fin) Finland
DNF Mélanie Guedon (Fra)
DNF Marie Dufour (Fra)
DNF Susanna Zorzi (Ita) Experza - Footlogix
DNF Maryanne Hinault (Fra)
DNF Katja Jeretina (Slo) Servetto - Stradalli Cycle - Alurecycling
DNF Hanna Nilsson (Swe) BTC City Ljubljana
DNF Pascale Jeuland (Fra) Doltcini - Van Eyck Sport Uci Women Cycling
DNF Saartje Vandenbroucke (Bel) Doltcini - Van Eyck Sport Uci Women Cycling
DNF Sarah Rijkes (Aut) Experza - Footlogix
DNF ?pela Kern (Slo) Health Mate - Cyclelive Team
DNF Lierni Lekuona Etxebeste (Esp) Bizkaia Durango - Euskadi Murias
DNF Danielle Christmas (GBr) Bizkaia Durango - Euskadi Murias
DNF Laura Asencio (Fra) Auvergne Rhone Alpes
DNF Natalie Grinczer (GBr) Wnt Rotor Pro Cycling Team
DNF Iris Sachet (Fra)
DNF Rosalia Ortiz Hano (Esp) Servetto - Stradalli Cycle - Alurecycling
DNF Ane Santesteban Gonzalez (Esp) Ale Cipollini
DNF Letizia Borghesi (Ita) BePink
DNF Angelica Brogi (Ita) Aromitalia Vaiano
DNF Alessia Bulleri (Ita) Aromitalia Vaiano
DNF Giulia Marchesini (Ita) Aromitalia Vaiano
DNF Nicole Nesti (Ita) Aromitalia Vaiano
DNF Tanja Elsner (Slo) BTC City Ljubljana
DNF Lorena Llamas Garcia (Esp) Movistar Team Women
 
Grand Prix de Plumelec-Morbihan Dames, May 26th
 
Plumelec to Plumelec, 108 km
 
1 Ashleigh Moolman-Pasio (RSA) Cervelo - Bigla Pro Cycling Team 3:01:56
2 Malgorzata Jasinska (Pol) Movistar Team Women at 0:02
3 Ane Santesteban Gonzalez (Esp) Ale Cipollini
4 Thi That Nguyen (Vie) Auvergne-Rhône-Alpes
5 Anastasiia Iakovenko (Rus) BTC City Ljubljana
6 Eugénie Duval (Fra) FDJ Nouvelle - Aquitaine Futuroscope
7 Lauren Kitchen (Aus) FDJ Nouvelle - Aquitaine Futuroscope all s.t.
8 Hanna Nilsson (Swe) BTC City Ljubljana 0:06
9 Laura Asencio (Fra) Auvergne Rhone Alpes
10 Sofie De Vuyst (Bel) Doltcini - Van Eyck Sport Uci Women Cycling both s.t.
11 Urska Zigart (Slo) BTC City Ljubljana 0:07
12 Severine Eraud (Fra) Experza - Footlogix
13 Aude Biannic (Fra) Movistar Team Women
14 Urska Pintar (Slo) BTC City Ljubljana
15 Janneke Ensing (Ned) Ale Cipollini
16 Daria Malkova (Rus) Russian Federation
17 Nikola Nosková (Cze) BePink
18 Alice Maria Arzuffi (Ita) Bizkaia Durango - Euskadi Murias
19 Sophie Wright (GBr) Team Torelli Cycling Club all s.t.
20 Coralie Demay (Fra) FDJ Nouvelle - Aquitaine Futuroscope 0:14
21 Gabrielle Pilote-Fortin (Can) Wnt Rotor Pro Cycling Team 0:17
22 Morgane Coston (Fra) Biofrais - Vc Saint-Julien
23 Jessy Druyts (Bel) Experza - Footlogix
24 Rasa Leleivyte (Ltu) Aromitalia Vaiano all s.t.
25 Danielle Christmas (GBr) Bizkaia Durango - Euskadi Murias 0:21
26 Letizia Borghesi (Ita) BePink 0:22
27 Natalie Grinczer (GBr) Wnt Rotor Pro Cycling Team s.t.
28 Marion Sicot (Fra) Doltcini - Van Eyck Sport Uci Women Cycling 0:23
29 Lucie Jounier (Fra)
30 Lorena Llamas Garcia (Esp) Movistar Team Women both s.t.
31 Tetiana Riabchenko (Ukr) Doltcini - Van Eyck Sport Uci Women Cycling 0:25
32 Anna Potokina (Rus) Servetto - Stradalli Cycle - Alurecycling
33 Clara Koppenburg (Ger) Cervelo - Bigla Pro Cycling Team
34 Emeline Eustache (Fra) VC Morteau Montbenoit all s.t.
35 Agua Marina Espinola (Par) Uci Wcc Womens Team 0:28
36 Eider Merino Cortazar (Esp) Movistar Team Women s.t.
37 Manon Souyris (Fra) Biofrais - Vc Saint-Julien 0:31
38 Lija Laizane (Lat) Aromitalia Vaiano s.t.
39 Belle De Gast (Ned) Parkhotel Valkenburg 0:33
40 Celia Le Mouel (Fra) Team Breizh Ladies 0:34
41 Henrietta Colborne (GBr) Bizkaia Durango - Euskadi Murias 0:37
42 Sari Saarelainen (Fin) Finland s.t.
43 Daniela Reis (Por) Doltcini - Van Eyck Sport Uci Women Cycling 0:39
44 Esther Van Veen (Ned) Parkhotel Valkenburg
45 Katia Ragusa (Ita) BePink
46 Paula Andrea Patiño Bedoya (Col)
47 Charlotte Bravard (Fra) FDJ Nouvelle - Aquitaine Futuroscope
48 Agnieszka Skalniak (Pol) Experza - Footlogix all s.t.
49 Axelle Dubau-Prevot (Fra) Experza - Footlogix 0:42
50 Ilona Hoeksma (Ned) Parkhotel Valkenburg
51 Ann-Sophie Duyck (Bel) Cervelo - Bigla Pro Cycling Team
52 Christina Perchtold (Aut) Health Mate - Cyclelive Team
53 Sandra Levenez (Fra) US Vern sur Seiche
54 Laura Massey (GBr) Team Torelli Cycling Club
55 Janine Van Der Meer (Ned) Health Mate - Cyclelive Team
56 Sarah Rijkes (Aut) Experza - Footlogix
57 Fanny Zambon (Fra) Auvergne Rhone Alpes all s.t.
58 Eyeru Tesfoam Gebru (Eth) Uci Wcc Womens Team 0:44
59 Marine Quiniou (Fra) Team Breizh Ladies
60 Kseniia Dobrynina (Rus) Servetto - Stradalli Cycle - Alurecycling
61 Olha Kulynych (Ukr) Yrdp Presented By Fred Whitton Challenge
62 Sae Fukuda (Jpn) Team Elles Pays de la Loire
63 Karina Kasenova (Rus) Russian Federation all s.t.
64 Marine Strappazzon (Fra) VC Morteau Montbenoit 0:53
65 Anna Badegruber (Aut) Wnt Rotor Pro Cycling Team 0:55
66 Christina Schweinberger (Aut) Health Mate - Cyclelive Team 1:01
67 Cecilie Uttrup Ludwig (Den) Cervelo - Bigla Pro Cycling Team 1:02
68 Jennifer George (GBr) Team Torelli Cycling Club s.t.
69 Manon Minaud (Fra) Team Elles Pays de la Loire 1:09
70 Noemie Abgrall (Fra) Team Breizh Ladies 1:10
71 Mayuko Hagiwara (Jpn) Ale Cipollini 1:20
72 Jade Wiel (Fra) VC Morteau Montbenoit 1:26
73 Anabelle Dreville (Fra) France 1:29
74 Audrey Cordon Ragot (Fra) France s.t.
75 Lena Gerault (Fra) France 1:32
76 Loriane Ceyssat (Fra) Biofrais - Vc Saint-Julien s.t.
77 Fernanda Yapura (Arg) Uci Wcc Womens Team 1:49
78 Teniel Campbell (TTO) 1:53
79 Frederique Larose Gingras (Can) Macogep - Argon 18 s.t.
80 Marta Bastianelli (Ita) Ale Cipollini 1:55
81 Pascale Jeuland (Fra) Doltcini - Van Eyck Sport Uci Women Cycling s.t.
82 Marie Le Net (Fra) Team Breizh Ladies 2:21
83 Lucie Lahaye (Fra) Nouvelle Aquitaine 3:02
84 Nicole Hanselmann (Sui) Cervelo - Bigla Pro Cycling Team 3:54
85 Alessia Bulleri (Ita) Aromitalia Vaiano 4:26
86 Pauline Clouard (Fra) 4:30
87 Anaïs Morichon (Fra) 4:42
88 Lotta Pauliina Lepistö (Fin) Cervelo - Bigla Pro Cycling Team 5:56
89 Alice Sharpe (Irl) Torelli-Brother s.t.
90 Alphanie Midelet (Fra) France 6:02
91 Olivia Baril (Can) Macogep - Argon 18 8:00
92 Lierni Lekuona Etxebeste (Esp) Bizkaia Durango - Euskadi Murias 8:18
93 Maina Galand (Fra) Team Breizh Ladies 8:19
94 Camille Devi (Fra) Biofrais - Vc Saint-Julien 9:54
95 Nicole Nesti (Ita) Aromitalia Vaiano 10:07
96 Marjolaine Bazin (Fra) 10:51
97 Tanja Elsner (Slo) BTC City Ljubljana 11:17
98 Audrey Hernandez (Fra)
99 Pauline Allin (Fra) Nouvelle Aquitaine
100 Maëlle Grossetete (Fra) FDJ Nouvelle - Aquitaine Futuroscope
101 Mélanie Guedon (Fra) all s.t.
102 Marion Norbert Riberolle (Fra) France 11:29
103 Victoire Berteau (Fra) France s.t.
104 Amy Gornall (GBr) 11:34
105 Justine Gegu (Fra) 11:41
106 Katja Jeretina (Slo) Servetto - Stradalli Cycle - Alurecycling s.t.
107 Thérésa Hoebanckx (Fra) Team Elles Pays de la Loire 12:48
108 Marceline Devaux (Fra) VC Morteau Montbenoit 12:49
109 Marie Gielen (Fra)
110 Olga Deiko (Rus) Russian Federation
111 Lyse Girault (Fra) Team Centre Val De Loire Feminin all s.t.
112 India Grangier (Fra) Nouvelle Aquitaine 12:53
113 Gladys Verhulst (Fra) Team Leopard Normandie
114 Leroueil Jade (Fra) Team Elles Pays de la Loire
115 Pascaline Duchesne (Fra)
116 Fanny Le Huitouze (Fra)
117 Antonia Gröndahl (Fin) Finland all s.t.
118 Illi Gardner (GBr) 13:08
DNF Saartje Vandenbroucke (Bel) Doltcini - Van Eyck Sport Uci Women Cycling
DNF Susanna Zorzi (Ita) Experza - Footlogix
DNF Lara Defour (Bel) Health Mate - Cyclelive Team
DNF ?pela Kern (Slo) Health Mate - Cyclelive Team
DNF Liegeois Desiree (Ned) Health Mate - Cyclelive Team
DNF Alicia Gonzalez Blanco (Esp) Movistar Team Women
DNF Lea Lin Teutenberg (Ger) Wnt Rotor Pro Cycling Team
DNF Elise Maes (Lux) Wnt Rotor Pro Cycling Team
DNF Rosalia Ortiz Hano (Esp) Servetto - Stradalli Cycle - Alurecycling
DNF Anna Trevisi (Ita) Ale Cipollini
DNF Daiva Tuslaite (Ltu) Ale Cipollini
DNF Eyerusalem Kelil (Eth) BePink
DNF Francesca Pattaro (Ita) BePink
DNF Angelica Brogi (Ita) Aromitalia Vaiano
DNF Giulia Marchesini (Ita) Aromitalia Vaiano
DNF Ganna Solovei (Ukr) Parkhotel Valkenburg
DNF Marit Raaijmakers (Ned) Parkhotel Valkenburg
DNF Veronika Kormos (Hun)
DNF Clara Copponi (Fra) Biofrais - Vc Saint-Julien
DNF Aleksandra Stepanova (Rus) Russian Federation
DNF Irina Zhurba (Rus) Russian Federation
DNF Sophie Almeida (Fra)
DNF Amélie Hild (Fra) Auvergne Rhone Alpes
DNF Dilyxine Miermont (Fra) Auvergne Rhone Alpes
DNF Jayati Hine (GBr)
DNF Savannah Morgan (GBr)
DNF Fiona Turnbull (GBr)
DNF Cécilia Le Bris (Fra) Team Breizh Ladies
DNF Maggie Coles-Lyster (Can) Macogep - Argon 18
DNF Dana Gilligan (Can) Macogep - Argon 18
DNF Aurore Verhoeven (Fra) Macogep - Argon 18
DNF Pauline Verhoeven (Fra) Macogep - Argon 18
DNF Pauline Payen (Fra)
DNF Gabrielle Rimasson (Fra)
DNF Agathe Leroyer (Fra)
DNF Chloé Charpentier (Fra)
DNF Viivi Puskala (Fin) Finland
DNF Rosa Törmänen (Fin) Finland
DNF Marie Dufour (Fra)
DNF Charlotte Guillard (Fra) Team Elles Pays de la Loire
DNF Lisa Guerin (Fra) Team Elles Pays de la Loire



 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2019 Canadian Cyclist. All rights reserved.