Canadian Cyclist

 

May 31/18 15:52 pm - Lotto Thuringen Ladies Tour, Stage 4 results


Posted by Editoress on 05/31/18
 

Results from the fourth stage of the Lotto Thüringen Ladies Tour in Germany

Stage 4: Gerda to Gerda, 114 km
1 Lisa Brennauer (Ger) Wiggle High5 2:54:33
2 Ellen Dijk (Ned) Team Sunweb
3 Elena Cecchini (Ita) Canyon//SRAM Racing
4 Eugenia Bujak (Pol) BTC City Ljubljana
5 Coryn Rivera (USA) Team Sunweb
6 Roxane Fournier (Fra) FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope
7 Eva Buurman (Ned) Trek - Drops
8 Malgorzata Jasinska (Pol) Movistar Women Star
9 Emilia Fahlin (Swe) Wiggle High5
10 Michaela Ebert (Ger) German National Team
11 Alba Teruel Ribes (Esp) Movistar Women Star
12 Alicia Gonzalez Blanco (Esp) Movistar Women Star
13 Floortje Mackaij (Ned) Team Sunweb
14 Beate Zanner (Ger) Maxx-Solar Lindig Women Cycling Team 2018
15 Rozanne Slik (Fra) FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope
16 Abby-Mae Parkinson (GBr) Trek - Drops
17 Demi Marie Vollering (Ned) Swaboladies.nl
18 Martina Ritter (Aut) Wiggle High5
19 Greta Richioud (Fra) FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope
20 Lucinda Brand (Ned) Team Sunweb
21 Liane Lippert (Ger) Team Sunweb all s.t.
22 Trixi Worrack (Ger) Canyon//SRAM Racing 0:05
23 Evita Thorvik Muzic (Fra) FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope
24 Natalie Grinczer (GBr) WNT Rotor Pro Cycling Team
25 Line Gulliksen (Nor) Norway National Team
26 Tiffany Cromwell (Aus) Canyon//SRAM Racing
27 Maelle Grossetete (Fra) FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope
28 Tayler Wiles (USA) Trek - Drops
29 Charlotte Becker (Ger) German National Team
30 Polona Batagelj (Slo) BTC City Ljubljana
31 Katarzyna Wilkos (Pol) MAT Atom Deweloper
32 Kathrin Hammes (Ger) Trek - Drops
33 Carolin Schiff (Ger) Maxx-Solar Lindig Women Cycling Team 2018
34 Hayley Simmonds (GBr) WNT Rotor Pro Cycling Team
35 Romy Kasper (Ger) German National Team
36 Aude Biannic (Fra) Movistar Women Star
37 Tanja Erath (Ger) Canyon//SRAM Racing
38 Aurela Nerlo (Pol) MAT Atom Deweloper
39 Jacqueline Dietrich (Ger) German National Team
40 Victorie Guilman (Fra) FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope
41 Gabrielle Pilote-Fortin (Can) WNT Rotor Pro Cycling Team
42 Hannah Ludwig (Ger) German National Team
43 Caroline Olsen (Nor) Norway National Team
44 Marlies Der Lugt (Ned) Swaboladies.nl
45 Ingrid Moe (Nor) Norway National Team
46 Lea Teutenberg (Ger) WNT Rotor Pro Cycling Team
47 Monika Brezna (Pol) MAT Atom Deweloper
48 Julie Leth (Den) Wiggle High5
49 Christa Riffel (Ger) Canyon//SRAM Racing all s.t.
50 Jutta Stienen (Sui) Re/Max Cycling Team 0:33
51 Alices Barnes (GBr) Canyon//SRAM Racing 0:39
52 Gloria Rodriguez Sanchez (Esp) Movistar Women Star 0:41
53 Macey Stewart (Aus) Wiggle High5
54 Pernille Mathiesen (Den) Team Sunweb both s.t.
55 Gudrun Stock (Ger) Maxx-Solar Lindig Women Cycling Team 2018 9:47
56 Corinna Lechner (Ger) BTC City Ljubljana
57 Galina Chernycheva (Rus) Russian National Team
58 Irina Ivanova (Rus) Russian National Team
59 Margarita Syradoeva (Rus) Russian National Team
60 Tatjana Paller (Ger) German National Team
61 Natalya Saifutdinova (Kaz) National Team Kazakhstan
62 Eva Luca (Ger) Maxx-Solar Lindig Women Cycling Team 2018
63 Faina Potapova (Kaz) National Team Kazakhstan
64 Marina Lihanova (Rus) Russian National Team
65 Olena Pavlukhina (Aze) BTC City Ljubljana
66 Amiliya Iskakova (Kaz) National Team Kazakhstan
67 Fabienne Buri (Sui) Re/Max Cycling Team
68 Michelle Andres (Sui) Re/Max Cycling Team
69 Anna Christian (GBr) Trek - Drops
70 Hannah Payton (GBr) Trek - Drops
71 Maaike Boogaard (Fra) BTC City Ljubljana
72 Marta Lin Lach (Pol) MAT Atom Deweloper
73 Femke Markus (Ned) Noord-NWVG-Uplus
74 Winanda Spoor (Ned) WNT Rotor Pro Cycling Team
75 Mia Radotic (Cro) BTC City Ljubljana
76 Stine Borgli (Nor) Norway National Team
77 Nicole Steitenga (Ned) Swaboladies.nl
78 Karolina Sowa (Pol) MAT Atom Deweloper
79 Wendy Oosterwoud (Ned) Noord-NWVG-Uplus
80 Ingvild Gaskjenn (Nor) Norway National Team
81 Paulien Koster (Ned) Noord-NWVG-Uplus
82 Vera Adrian (Nam) Re/Max Cycling Team
83 Loes Adegeest (Ned) Noord-NWVG-Uplus
84 Carolin Dietmann (Ger) Re/Max Cycling Team all s.t.
85 Makhabbat Umutzhanova (Kaz) National Team Kazakhstan 20:15
86 Martina Weiss (Sui) Re/Max Cycling Team
87 Anne Marijn Der Graaf (Ned) Noord-NWVG-Uplus
88 Annina Jenal (Den) Maxx-Solar Lindig Women Cycling Team 2018
89 Polina Kirillova (Rus) Russian National Team
90 Karina Birkenes (Nor) Norway National Team all s.t.
91 Hanneke De Goeje (Ned) Swaboladies.nl 24:00
92 Roos Hoogeboom (Ned) Swaboladies.nl s.t.
DNF Viktoria Vinogradova (Rus) Russian National Team
DNF Nynke Pellikaan (Ned) Noord-NWVG-Uplus
 
GC
1 Coryn Rivera (USA) Team Sunweb 12:14:10
2 Lisa Brennauer (Ger) Wiggle High5 at 0:06
3 Ellen Dijk (Ned) Team Sunweb 0:16
4 Roxane Fournier (Fra) FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope 0:21
5 Elena Cecchini (Ita) Canyon//SRAM Racing 0:22
6 Floortje Mackaij (Ned) Team Sunweb 0:26
7 Malgorzata Jasinska (Pol) Movistar Women Star 0:30
8 Eva Buurman (Ned) Trek - Drops 0:31
9 Lucinda Brand (Ned) Team Sunweb 0:35
10 Eugenia Bujak (Pol) BTC City Ljubljana 0:36
11 Alba Teruel Ribes (Esp) Movistar Women Star 0:39
12 Rozanne Slik (Fra) FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope
13 Alicia Gonzalez Blanco (Esp) Movistar Women Star both s.t.
14 Liane Lippert (Ger) Team Sunweb 0:41
15 Tayler Wiles (USA) Trek - Drops 0:44
16 Trixi Worrack (Ger) Canyon//SRAM Racing
17 Polona Batagelj (Slo) BTC City Ljubljana both s.t.
18 Emilia Fahlin (Swe) Wiggle High5 0:45
19 Demi Marie Vollering (Ned) Swaboladies.nl 0:46
20 Greta Richioud (Fra) FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope
21 Beate Zanner (Ger) Maxx-Solar Lindig Women Cycling Team 2018 both s.t.
22 Natalie Grinczer (GBr) WNT Rotor Pro Cycling Team 0:48
23 Charlotte Becker (Ger) German National Team 0:48
24 Martina Ritter (Aut) Wiggle High5 s.t.
25 Hayley Simmonds (GBr) WNT Rotor Pro Cycling Team 0:51
26 Evita Thorvik Muzic (Fra) FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope
27 Hannah Ludwig (Ger) German National Team both s.t.
28 Aude Biannic (Fra) Movistar Women Star 0:56
29 Kathrin Hammes (Ger) Trek - Drops 0:57
30 Carolin Schiff (Ger) Maxx-Solar Lindig Women Cycling Team 2018 s.t.
31 Aurela Nerlo (Pol) MAT Atom Deweloper 0:59
32 Maelle Grossetete (Fra) FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope 1:02
33 Victorie Guilman (Fra) FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope
34 Jacqueline Dietrich (Ger) German National Team both s.t.
35 Abby-Mae Parkinson (GBr) Trek - Drops 1:03
36 Katarzyna Wilkos (Pol) MAT Atom Deweloper 3:50
37 Lea Teutenberg (Ger) WNT Rotor Pro Cycling Team 3:56
38 Gabrielle Pilote-Fortin (Can) WNT Rotor Pro Cycling Team 4:07
39 Romy Kasper (Ger) German National Team s.t.
40 Marlies Der Lugt (Ned) Swaboladies.nl 4:18
41 Monika Brezna (Pol) MAT Atom Deweloper 4:47
42 Christa Riffel (Ger) Canyon//SRAM Racing 6:45
43 Jutta Stienen (Sui) Re/Max Cycling Team 7:26
44 Stine Borgli (Nor) Norway National Team 10:26
45 Marta Lin Lach (Pol) MAT Atom Deweloper 10:33
46 Carolin Dietmann (Ger) Re/Max Cycling Team 10:41
47 Karolina Sowa (Pol) MAT Atom Deweloper 10:44
48 Julie Leth (Den) Wiggle High5 11:07
49 Anna Christian (GBr) Trek - Drops 12:10
50 Galina Chernycheva (Rus) Russian National Team 14:07
51 Tanja Erath (Ger) Canyon//SRAM Racing 16:39
52 Caroline Olsen (Nor) Norway National Team 17:11
53 Tiffany Cromwell (Aus) Canyon//SRAM Racing 17:17
54 Alices Barnes (GBr) Canyon//SRAM Racing 17:51
55 Line Gulliksen (Nor) Norway National Team 19:58
56 Gloria Rodriguez Sanchez (Esp) Movistar Women Star 21:36
57 Tatjana Paller (Ger) German National Team 22:29
58 Olena Pavlukhina (Aze) BTC City Ljubljana 22:34
59 Ingrid Moe (Nor) Norway National Team 24:05
60 Michaela Ebert (Ger) German National Team 24:34
61 Macey Stewart (Aus) Wiggle High5 26:09
62 Pernille Mathiesen (Den) Team Sunweb 26:55
63 Irina Ivanova (Rus) Russian National Team 26:57
64 Corinna Lechner (Ger) BTC City Ljubljana 26:59
65 Polina Kirillova (Rus) Russian National Team 27:50
66 Roos Hoogeboom (Ned) Swaboladies.nl 28:10
67 Marina Lihanova (Rus) Russian National Team 28:18
68 Hannah Payton (GBr) Trek - Drops 29:42
69 Natalya Saifutdinova (Kaz) National Team Kazakhstan 29:45
70 Paulien Koster (Ned) Noord-NWVG-Uplus 29:47
71 Eva Luca (Ger) Maxx-Solar Lindig Women Cycling Team 2018 29:50
72 Margarita Syradoeva (Rus) Russian National Team 30:13
73 Nicole Steitenga (Ned) Swaboladies.nl 33:49
74 Michelle Andres (Sui) Re/Max Cycling Team 33:53
75 Vera Adrian (Nam) Re/Max Cycling Team s.t.
76 Amiliya Iskakova (Kaz) National Team Kazakhstan 33:59
77 Ingvild Gaskjenn (Nor) Norway National Team s.t.
78 Gudrun Stock (Ger) Maxx-Solar Lindig Women Cycling Team 2018 35:42
79 Karina Birkenes (Nor) Norway National Team 38:36
80 Annina Jenal (Den) Maxx-Solar Lindig Women Cycling Team 2018 40:18
81 Makhabbat Umutzhanova (Kaz) National Team Kazakhstan 41:19
82 Femke Markus (Ned) Noord-NWVG-Uplus 42:52
83 Maaike Boogaard (Fra) BTC City Ljubljana 42:58
84 Loes Adegeest (Ned) Noord-NWVG-Uplus 43:52
85 Winanda Spoor (Ned) WNT Rotor Pro Cycling Team 43:58
86 Faina Potapova (Kaz) National Team Kazakhstan 50:09
87 Wendy Oosterwoud (Ned) Noord-NWVG-Uplus 50:49
88 Fabienne Buri (Sui) Re/Max Cycling Team 51:01
89 Mia Radotic (Cro) BTC City Ljubljana 51:31
90 Anne Marijn Der Graaf (Ned) Noord-NWVG-Uplus 54:20
91 Martina Weiss (Sui) Re/Max Cycling Team 1.02:46
92 Hanneke De Goeje (Ned) Swaboladies.nl 1.10:55


Stages 1, 2 and 3

 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2019 Canadian Cyclist. All rights reserved.