Canadian Cyclist

 

June 1/18 9:13 am - Tour of Korea: Stage 3


Posted by Editoress on 06/1/18
 

Results from the 3rd stage stage in S Korea.

Stage 3: Yeongju to Jeongseon, 192,4 km
1 Serghei Tvetcov (Rou) UnitedHealthcare Pro Cycling Team 5:05:51
2 Stepan Astafyev (Kaz) Vino - Astana Motors at 0:18
3 Matteo Busato (Ita) Wilier Triestina - Selle Italia s.t.
4 Artem Ovechkin (Rus) Terengganu Cycling Team 0:20
5 Lucas Sebastian Haedo (Arg) UnitedHealthcare Pro Cycling Team 1:37
6 Raymond Kreder (Ned) Team Ukyo
7 Sarawut Sirironnachai (Tha) Thailand Continental Cycling Team
8 Mihkel Räim (Est) Israel Cycling Academy
9 Liam Magennis (Aus) Drapac - EF p/b Cannondale Holistic Development Team
10 Alexey Voloshin (Kaz) Vino - Astana Motors
11 Marco Tizza (Ita) Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
12 Joan Bou Company (Esp) Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
13 Jai Crawford (Aus) Kinan Cycling Team
14 Lachlan Norris (Aus) UnitedHealthcare Pro Cycling Team
15 Navuti Liphongyu (Tha) Thailand Continental Cycling Team
16 Benjamin Perry (Can) Israel Cycling Academy
17 Choon Huat Goh (Sin) Terengganu Cycling Team
18 Jesse Featonby (Aus) Drapac - EF p/b Cannondale Holistic Development Team
19 Hajeon Jung (Kor) Uijeongbu Cycling Team
20 Arman Kamyshev (Kaz) Vino - Astana Motors
21 Ariya Phounsavath (Lao) Thailand Continental Cycling Team
22 Yuma Koishi (Jpn) Team Ukyo
23 Eiichi Hirai (Jpn) Team Ukyo
24 Metkel Eyob (Eri) Terengganu Cycling Team
25 Jose Manuel Diaz Gallego (Esp) Israel Cycling Academy all s.t.
26 Hyosuk Gong (Kor) Uijeongbu Cycling Team 5:00
27 Rodrigo Araque Lorente (Esp) Team Ukyo s.t.
28 Kyeongho Min (Kor) Seoul Cycling Team 7:57
29 Maral-Erdene Batmunkh (Mgl) Terengganu Cycling Team
30 Hyeongmin Choe (Kor) Geumsan Insam - Cello
31 Soonyeong Kwon (Kor) KSPO - Bianchi Asia Procycling
32 Yonnatta Monsalve (Ven) Qinghai Tianyoude Cycling Team all s.t.
33 Sungbaek Park (Kor) KSPO - Bianchi Asia Procycling 8:27
34 Sanghong Park (Kor) LX Cycling Team s.t.
35 Alexandr Ovsyannikov (Kaz) Vino - Astana Motors 10:58
36 Joseph Cooper (NZl) Bennelong - SwissWellness Cycling Team s.t.
37 Euro Kim (Kor) LX Cycling Team 17:23
38 Hamish Schreurs (NZl) Israel Cycling Academy
39 Liam White (Aus) Drapac - EF p/b Cannondale Holistic Development Team
40 Nathan Elliott (Aus) Bennelong - SwissWellness Cycling Team
41 Seokhyun Ham (Kor) Gapyeong Cycling Team
42 Donguk Kim (Kor) Seoul Cycling Team
43 Hoonmin Jun (Kor) Seoul Cycling Team
44 Tyler Williams (USA) Israel Cycling Academy
45 Peerapol Chawchiangkwang (Tha) Thailand Continental Cycling Team
46 Donghyuk Choi (Kor) Gapyeong Cycling Team
47 Joonyong Seo (Kor) KSPO - Bianchi Asia Procycling
48 Wooho Jung (Kor) Uijeongbu Cycling Team
49 Viktor Okishev (Kaz) Vino - Astana Motors
50 Chun Wing Leung (HKg) HKSI Pro Cycling Team
51 Kenji Nakanishi (Jpn) Kinan Cycling Team
52 Hiroki Nishimura (Jpn) Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
53 Alexander Cataford (Can) UnitedHealthcare Pro Cycling Team
54 Kohei Uchima (Jpn) Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
55 Daniel Eaton (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling Team all s.t.
56 Daeyeong Joo (Kor) Seoul Cycling Team 24:32
57 Ching Yin Mow (HKg) HKSI Pro Cycling Team s.t.
58 Filippo Pozzato (Ita) Wilier Triestina - Selle Italia 35:22
59 Damiano Cima (Ita) Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
60 Luca Pacioni (Ita) Wilier Triestina - Selle Italia
61 Roy Goldstein (Isr) Israel Cycling Academy
62 Massimo Rosa (Ita) Wilier Triestina - Selle Italia
63 Theodore Yates (Aus) Drapac - EF p/b Cannondale Holistic Development Team
64 Yeonwoo Yoo (Kor) Gapyeong Cycling Team
65 Daeyeon Kim (Kor) KSPO - Bianchi Asia Procycling
66 Yongkyun Kim (Kor) Geumsan Insam - Cello
67 Wan Hei Victor Lau (HKg) HKSI Pro Cycling Team
68 Mideum Joo (Kor) Seoul Cycling Team
69 Imbeom Cheon (Kor) Korail Cycling Team
70 Okcheol Kim (Kor) Seoul Cycling Team
71 Pedro Gutierrez (Ven) Qinghai Tianyoude Cycling Team
72 Kisuk Lee (Kor) Uijeongbu Cycling Team
73 Jaeyeon Im (Kor) Korail Cycling Team
74 Ralph Monsalve (Ven) Qinghai Tianyoude Cycling Team
75 Seonhoe Bang (Kor) Korail Cycling Team
76 Yevgeniy Nepomnyachshiy (Kaz) Vino - Astana Motors
77 Jiung Jang (Kor) Korail Cycling Team
78 Carlos Eduardo Alzate Escobar (Col) UnitedHealthcare Pro Cycling Team
79 Jooseok Kim (Kor) Gapyeong Cycling Team
80 Unggyeom Kim (Kor) Geumsan Insam - Cello
81 Cameron Bayly (Aus) Bennelong - SwissWellness Cycling Team
82 Eunseong Jung (Kor) Gapyeong Cycling Team
83 Hayato Yoshida (Jpn) Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
84 Zisen Li (Chn) Qinghai Tianyoude Cycling Team
85 Tatsuki Amagoi (Jpn) Kinan Cycling Team
86 Mingdong Wang (Chn) Qinghai Tianyoude Cycling Team
87 Siu Wai Ko (HKg) HKSI Pro Cycling Team
88 Naoya Yoshioka (Jpn) Team Ukyo
89 Jiancai Wang (Chn) Qinghai Tianyoude Cycling Team
90 Kohei Yokotsuka (Jpn) Team Ukyo
91 Keonwoo Park (Kor) LX Cycling Team
92 Jimin Jung (Kor) Uijeongbu Cycling Team
93 Sea Keong Loh (Mas) Thailand Continental Cycling Team
94 Thurakit Boonratanathanakorn (Tha) Thailand Continental Cycling Team all s.t.
DNF Simone Bevilacqua (Ita) Wilier Triestina - Selle Italia
DNF Jakub Mareczko (Ita) Wilier Triestina - Selle Italia
DNF Alastair Christie-Johnston (Aus) Bennelong - SwissWellness Cycling Team
DNF Alexander Porter (Aus) Bennelong - SwissWellness Cycling Team
DNF Anthony Giacoppo (Aus) Bennelong - SwissWellness Cycling Team
DNF Cyrus Monk (Aus) Drapac - EF p/b Cannondale Holistic Development Team
DNF Jaewoong Choi (Kor) Gapyeong Cycling Team
DNF Jaeha Lee (Kor) Geumsan Insam - Cello
DNF Ka Yu Leung (HKg) HKSI Pro Cycling Team
DNF Taehee Oh (Kor) Korail Cycling Team
DNF Taewoo Kang (Kor) Korail Cycling Team
DNF Seungwoo Choi (Kor) KSPO - Bianchi Asia Procycling
DNF Sanghoon Park (Kor) LX Cycling Team
DNF Daehyeon Bae (Kor) LX Cycling Team
DNF Mohd Zamri Saleh (Mas) Terengganu Cycling Team
 
GC
1 Serghei Tvetcov (Rou) UnitedHealthcare Pro Cycling Team 14:23:26
2 Stepan Astafyev (Kaz) Vino - Astana Motors at 0:28
3 Matteo Busato (Ita) Wilier Triestina - Selle Italia 0:37
4 Artem Ovechkin (Rus) Terengganu Cycling Team 0:43
5 Benjamin Perry (Can) Israel Cycling Academy 1:42
6 Mihkel Räim (Est) Israel Cycling Academy 1:50
7 Raymond Kreder (Ned) Team Ukyo 1:54
8 Lucas Sebastian Haedo (Arg) UnitedHealthcare Pro Cycling Team 1:56
9 Liam Magennis (Aus) Drapac - EF p/b Cannondale Holistic Development Team 1:59
10 Sarawut Sirironnachai (Tha) Thailand Continental Cycling Team 2:00
11 Alexey Voloshin (Kaz) Vino - Astana Motors
12 Metkel Eyob (Eri) Terengganu Cycling Team
13 Joan Bou Company (Esp) Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
14 Marco Tizza (Ita) Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
15 Jose Manuel Diaz Gallego (Esp) Israel Cycling Academy
16 Navuti Liphongyu (Tha) Thailand Continental Cycling Team
17 Choon Huat Goh (Sin) Terengganu Cycling Team
18 Yuma Koishi (Jpn) Team Ukyo
19 Jesse Featonby (Aus) Drapac - EF p/b Cannondale Holistic Development Team
20 Arman Kamyshev (Kaz) Vino - Astana Motors
21 Jai Crawford (Aus) Kinan Cycling Team
22 Ariya Phounsavath (Lao) Thailand Continental Cycling Team
23 Lachlan Norris (Aus) UnitedHealthcare Pro Cycling Team all s.t.
24 Hyosuk Gong (Kor) Uijeongbu Cycling Team 5:23
25 Rodrigo Araque Lorente (Esp) Team Ukyo 5:23
26 Hyeongmin Choe (Kor) Geumsan Insam - Cello 8:01
27 Soonyeong Kwon (Kor) KSPO - Bianchi Asia Procycling 8:17
28 Maral-Erdene Batmunkh (Mgl) Terengganu Cycling Team 8:20
29 Kyeongho Min (Kor) Seoul Cycling Team
30 Yonnatta Monsalve (Ven) Qinghai Tianyoude Cycling Team both s.t.
31 Sungbaek Park (Kor) KSPO - Bianchi Asia Procycling 8:50
32 Sanghong Park (Kor) LX Cycling Team s.t.
33 Alexandr Ovsyannikov (Kaz) Vino - Astana Motors 11:21
34 Joseph Cooper (NZl) Bennelong - SwissWellness Cycling Team s.t.
35 Hajeon Jung (Kor) Uijeongbu Cycling Team 11:28
36 Joonyong Seo (Kor) KSPO - Bianchi Asia Procycling 17:43
37 Tyler Williams (USA) Israel Cycling Academy 17:46
38 Seokhyun Ham (Kor) Gapyeong Cycling Team
39 Wooho Jung (Kor) Uijeongbu Cycling Team
40 Peerapol Chawchiangkwang (Tha) Thailand Continental Cycling Team
41 Daniel Eaton (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling Team
42 Euro Kim (Kor) LX Cycling Team
43 Donguk Kim (Kor) Seoul Cycling Team
44 Kenji Nakanishi (Jpn) Kinan Cycling Team
45 Viktor Okishev (Kaz) Vino - Astana Motors
46 Hoonmin Jun (Kor) Seoul Cycling Team
47 Nathan Elliott (Aus) Bennelong - SwissWellness Cycling Team
48 Hamish Schreurs (NZl) Israel Cycling Academy all s.t.
49 Liam White (Aus) Drapac - EF p/b Cannondale Holistic Development Team 19:02
50 Eiichi Hirai (Jpn) Team Ukyo 22:42
51 Daeyeong Joo (Kor) Seoul Cycling Team 24:54
52 Ching Yin Mow (HKg) HKSI Pro Cycling Team 24:55
53 Chun Wing Leung (HKg) HKSI Pro Cycling Team 27:12
54 Hiroki Nishimura (Jpn) Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini 27:14
55 Alexander Cataford (Can) UnitedHealthcare Pro Cycling Team 27:26
56 Kohei Uchima (Jpn) Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini 29:12
57 Mideum Joo (Kor) Seoul Cycling Team 35:43
58 Damiano Cima (Ita) Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini 35:45
59 Zisen Li (Chn) Qinghai Tianyoude Cycling Team
60 Thurakit Boonratanathanakorn (Tha) Thailand Continental Cycling Team
61 Roy Goldstein (Isr) Israel Cycling Academy
62 Jiung Jang (Kor) Korail Cycling Team
63 Pedro Gutierrez (Ven) Qinghai Tianyoude Cycling Team
64 Yevgeniy Nepomnyachshiy (Kaz) Vino - Astana Motors
65 Jiancai Wang (Chn) Qinghai Tianyoude Cycling Team
66 Cameron Bayly (Aus) Bennelong - SwissWellness Cycling Team
67 Luca Pacioni (Ita) Wilier Triestina - Selle Italia all s.t.
68 Donghyuk Choi (Kor) Gapyeong Cycling Team 38:28
69 Okcheol Kim (Kor) Seoul Cycling Team 45:12
70 Yeonwoo Yoo (Kor) Gapyeong Cycling Team 45:13
71 Jaeyeon Im (Kor) Korail Cycling Team
72 Jooseok Kim (Kor) Gapyeong Cycling Team
73 Eunseong Jung (Kor) Gapyeong Cycling Team
74 Keonwoo Park (Kor) LX Cycling Team
75 Siu Wai Ko (HKg) HKSI Pro Cycling Team
76 Filippo Pozzato (Ita) Wilier Triestina - Selle Italia
77 Daeyeon Kim (Kor) KSPO - Bianchi Asia Procycling
78 Massimo Rosa (Ita) Wilier Triestina - Selle Italia
79 Jimin Jung (Kor) Uijeongbu Cycling Team
80 Hayato Yoshida (Jpn) Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
81 Kohei Yokotsuka (Jpn) Team Ukyo
82 Naoya Yoshioka (Jpn) Team Ukyo
83 Seonhoe Bang (Kor) Korail Cycling Team
84 Wan Hei Victor Lau (HKg) HKSI Pro Cycling Team all s.t.
85 Carlos Eduardo Alzate Escobar (Col) UnitedHealthcare Pro Cycling Team 56:27
86 Theodore Yates (Aus) Drapac - EF p/b Cannondale Holistic Development Team
87 Tatsuki Amagoi (Jpn) Kinan Cycling Team
88 Ralph Monsalve (Ven) Qinghai Tianyoude Cycling Team
89 Mingdong Wang (Chn) Qinghai Tianyoude Cycling Team
90 Kisuk Lee (Kor) Uijeongbu Cycling Team
91 Yongkyun Kim (Kor) Geumsan Insam - Cello
92 Unggyeom Kim (Kor) Geumsan Insam - Cello all s.t.
93 Sea Keong Loh (Mas) Thailand Continental Cycling Team 58:18
94 Imbeom Cheon (Kor) Korail Cycling Team 1:06:12



Stage 1

Stage 2

 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2019 Canadian Cyclist. All rights reserved.