SQLSTATE[HY000] [1045] Access denied for user 'canadia'@'localhost' (using password: YES) Canadian Cyclist blue-mountains-gran-fondo-results

Canadian Cyclist

 

June 20/18 18:43 pm - Blue Mountains Gran Fondo results


Posted by Editoress on 06/20/18
 

The Blue Mountains Gran Fondo Road Race (Saturday June 16th, 2018) and the Time Trial (Thursday Jun 14th, 2018) will be the sole Canadian qualifier events for the 2018 UCI Gran Fondo World Series (GFWS).

Feeding into the 2018 Gran Fondo World Championships that are being held on Aug 30th through Sept 2nd in Varese, Italy, there are Twenty-one qualifier events up from fourteen in 2016. In the qualifier events the top 25% from each age group will qualify for the Amateur World Championships, where the champions will be awarded with the coveted rainbow jersey.


Road Races - June 16th

UGFWS Men 19-34 - 155 km (Average 38.9 km/h)
1 Travis Samuel * (Can) Silber Pro Cycling - UM19-34 3:59:16
2 Gaelen Merritt (Can) Wheels of Bloor/Autostyle Collision - UM19-34 at 1:03
3 Graydon Staples * (Can) Silber Pro Cycling - UM19-34 1:43
4 Ryan Rudderham (Can) Realdeal | Aquila - UM19-34
5 Adam Bird (Can) Techy Kids - UM19-34
6 Mac Potter (Can) Giant & The Bike Shop - Powered By 4iiii - UM19-34 all s.t.
7 Noah Simms (Can) Toronto Hustle - UM19-34 1:48
8 Raimana Mataoa (Pyf) Vct - UM19-34 5:54
9 Bohyung Kim (Can) Wheels of Bloor/Autostyle Collision - UM19-34 10:08
10 Scott Brubacher (Can) Faction-Smile Tigerc.R. p/b WCC - UM19-34 10:52
11 Tyler Chuang (Can) Six S Partners P/B Ciclowerks - UM19-34 15:17
12 Marc-Antoine Beaudoin (Can) Wheels of Bloor/Autostyle Collision - UM19-34 17:00
13 Charles Kent (Can) Realdeal | Aquila - UM19-34 21:21
14 Graham Brereton (Gbr) Morning Glory Cycling Club - UM19-34 22:50
15 Aaron Hamill (Can) Wheels of Bloor/Autostyle Collision - UM19-34 26:29
16 Romuald Le Calonnec (Can) Independent - UM19-34 31:09
17 Michael Debiasio (Can) Independent - UM19-34 37:24
18 Martino Beretta (Can) The Cycling Gym - UM19-34 52:36
19 Henry Ng (Can) Billy's Pro Bike - UM19-34 55:39
DNS Aaron Thomas (Can) Techy Kids - UM19-34
Note: Riders with * are not eligible for the UGFWS qualifier
 
UGFWS Men 35-39 - 155 km (Average 38.1 km/h)
1 Jonathan Maloney (Can) Techy Kids - UM35-39 4:03:53
2 Derek Carroll (Can) Caledon Hills Racing - UM35-39 at s.t.
3 Scott Dickie (Can) Faction-Smile Tigerc.R. p/b WCC - UM35-39 2:40
4 Matt Bannan (Can) Morning Glory Cycling Club - UM35-39 5:24
5 Camilo Guzman (Col) Morning Glory Cycling Club - UM35-39 5:37
6 Ben Mcnabb (Can) Independent - UM35-39 13:56
7 Robert Daniells (Can) Faction-Smile Tigerc.R. p/b WCC - UM35-39 18:13
8 Lance Mclellan (Can) Faction-Smile Tigerc.R. p/b WCC - UM35-39 34:16
9 Sunny Chiu (Can) Billy's Pro Bike - UM35-39 36:22
10 Adam Hawley (Can) Independent - UM35-39 39:14
11 Emre Konukoglu (Can) Wheels of Bloor/Autostyle Collision - UM35-39 52:01
12 Bart Egnal (Can) Morning Glory Cycling Club - UM35-39 1:02:45
DNF Tristan Hodge (Can) Morning Glory Cycling Club - UM35-39
NP Scott Moore (Can) Morning Glory Cycling Club - UM35-39
NP Scott Deibel (Can) Collingwood Cycling Club - UM35-39
 
UGFWS Men 40-44 - 155 km (Average 38.6 km/h)
1 Shannon Hunt (Can) Morning Glory Cycling Club - UM40-44 4:00:59
2 Stephen Hunt (Can) Morning Glory Cycling Club - UM40-44 at s.t.
3 Gregory Moore (Can) Truenorth Medical Road Corps - UM40-44 2:54
4 Bryan Tyers (Can) Techy Kids - UM40-44
5 Carlos Rodriguez (Can) B1 Evo Cycling Club - UM40-44 both s.t.
6 Mike Patte (Can) Faction-Smile Tigerc.R. p/b WCC - UM40-44 8:18
7 Chris Pollett (Can) Towheelsespaylmerexpress - UM40-44 8:21
8 Gesta Abols (Can) Wheels of Bloor/Autostyle Collision - UM40-44 9:39
9 John Provart (Can) The Cycling Gym - UM40-44 s.t.
10 Sebastian Zdyb (Can) Midweek Cycling Club - UM40-44 11:09
11 Chris Brits (USA) Independent - UM40-44 17:47
12 Chris Pippy (Can) Faction-Smile Tigerc.R. p/b WCC - UM40-44 22:38
13 Kyle Swanton (Can) Uxbridge Cycling Club - UM40-44 38:03
14 Marc Hanvelt (Can) Truenorth Medical Road Corps - UM40-44 40:04
15 Mike Grimes (Can) Newmarket Eagles Cycling Club - UM40-44 42:15
16 Derek Williams (Can) Forest City Velodrome - UM40-44 1:19:25
17 Joseph Grignano (Can) Morning Glory Cycling Club - UM40-44 1:52:52
DNS Demetre Kalkounis (Can) Wheels of Bloor/Autostyle Collision - UM40-44
DNS Scott Dent (Hkg) Independent - UM40-44
NP Andrew Randell (Can) The Cycling Gym - UM40-44
NP Charles Triassi (Can) Morning Glory Cycling Club - UM40-44
 
UGFWS Men 45-49 - 155 km (Average 38.6 km/h)
1 Michel Jean (Can) Apogee Rbc - UM45-49 4:00:59
2 Bruce Bird * (Can) Wheels of Bloor/Autostyle Collision - UM45-49 at s.t.
3 David Gazsi (Can) True North Medical - UM45-49 0:08
4 Steve Mckee (Can) Wheels of Bloor/Autostyle Collision - UM45-49 2:50
5 Patrick Kings (Can) Sound Solutions - UM45-49 2:52
6 Arthur Parsons (Can) Techy Kids - UM45-49 2:54
7 Dorel Pop (Can) B1 Evo Cycling Club - UM45-49 5:31
8 Dermot Barry-Murphy (Irl) Owen Sound Cycling Club - UM45-49 5:40
9 Chris Herten (Can) Techy Kids - UM45-49 7:31
10 Jeff Douglas (Can) Wheels of Bloor/Autostyle Collision - UM45-49 9:09
11 Kevin Higgins (Can) Morning Glory Cycling Club - UM45-49 9:39
12 Trevor Connor (Can) Morning Glory Cycling Club - UM45-49 11:46
13 Andrew Pierre (Can) Racer Sportif / Mattamy Homes - UM45-49 12:29
14 Jeff Weber (Can) Sound Solutions - UM45-49 13:46
15 Ed Makarchuk (Can) Sound Solutions - UM45-49 21:58
16 Tom Nesbitt (Can) Morning Glory Cycling Club - UM45-49 26:54
17 Rob Rice (Can) Techy Kids - UM45-49 29:26
18 Phill Hodgkinson (Can) Wheels of Bloor/Autostyle Collision - UM45-49 34:05
19 Sandro Verrelli (Can) Newmarket Eagles Cycling Club - UM45-49 50:50
20 Joseph Zorn (USA) First City Cycling - UM45-49 50:53
21 Jean-Paul Tesolin (Can) Milton Bicycle Club - UM45-49 1:03:54
22 Randy Zabukovec (Can) Ironstride - UM45-49 1:12:12
NP Steve Smith (Can) Erace Cancer Cycling Team P/B Camp Ooch - UM45-49
NP Bogdan Paraschivu (Can) Independent - UM45-49
NP Vince Fava (Can) Morning Glory Cycling Club - UM45-49
Note: Riders with * are not eligible for the UGFWS qualifier
 
UGFWS Men 50-54 - 112.7 km (Average 35.0 km/h)
1 David Thompson (Can) Wheels of Bloor/Autostyle Collision - UM50-54 3:13:15
2 Cary Moretti (Can) Truenorth Medical Road Corps - UM50-54 at s.t.
3 Ian Scott (Can) Wheels of Bloor/Autostyle Collision - UM50-54 1:13
4 Kevin Simms (Can) Hardwood Next Wave Cycling Team - UM50-54
5 Lawrence Akot (Can) Techy Kids - UM50-54
6 William Clark (USA) Independent - UM50-54 all s.t.
7 Greg Connor (Can) Morning Glory Cycling Club - UM50-54 4:40
8 Vadim Kats (Can) Techy Kids - UM50-54
9 Kieran Andrews (Can) Sound Solutions - UM50-54
10 Doug Blades (Can) Truenorth Medical Road Corps - UM50-54
11 Rick Bulmann (Can) Independent - UM50-54 all s.t.
12 Radek Lukasik (Can) Wheels of Bloor/Autostyle Collision - UM50-54 7:08
13 Andrew Stewart (Can) Truenorth Medical Road Corps - UM50-54 7:10
14 Martin Grosskopf (Can) Independent - UM50-54 14:22
15 Gary Fogelman * (Can) Morning Glory Cycling Club - UM50-54 14:28
16 Andrew Hannaford * (Can) Truenorth Medical Road Corps - UM50-54 14:40
17 Andrew Maceachern (Can) Morning Glory Cycling Club - UM50-54 16:44
18 Chris Wood (Can) Sound Solutions - UM50-54 19:26
19 Marc Mazer (Can) Wheels of Bloor/Autostyle Collision - UM50-54 19:35
20 Bruce Paterson (Can) Uxbridge Cycling Club - UM50-54 20:38
21 Billy Law (Hkg) Billy's Pro Bike - UM50-54 s.t.
22 Ian Smith (Can) Chain Reaction - UM50-54 20:42
23 Kin Hing Tham (Can) Billy's Pro Bike - UM50-54 21:54
24 Derek Christensen (Can) St. Catharines Cycling Club - UM50-54 27:10
25 Ilias Konstantopoulos (Can) Collingwood Cycling Club - UM50-54 27:25
26 Rob Kobayashi (Can) Independent - UM50-54 30:39
27 Mark Colliver (Can) Win Cycling Centre - UM50-54 53:27
28 John Smith (Can) Independent - UM50-54 1:05:00
29 Ted Kemper (Can) Newmarket Eagles Cycling Club - UM50-54 1:35:11
30 Kevin Baxter (Can) Morning Glory Cycling Club - UM50-54 2:10:48
31 William Haycock (Can) Independent - UM50-54 2:32:52
NP Ben Lawton (Can) Independent - UM50-54
Note: Riders with * are not eligible for the UGFWS qualifier
 
UGFWS Men 55-59 - 112.7 km (Average 35.0 km/h)
1 Andre Lamarche (Can) Trek Gpl - UM55-59 3:13:15
2 Carmine Caravaggio (Can) Wheels of Bloor/Autostyle Collision - UM55-59 at s.t.
3 Miguel Sanchez (Can) Sports Maguire - UM55-59 1:13
4 Mark Berger (Can) Techy Kids - UM55-59 s.t.
5 Barry Smith (Can) Independent - UM55-59 1:17
6 John Lubczynski (Can) Waterloo Cycling Club - UM55-59 4:40
7 Roy Thomas (Can) B1 Evo Cycling Club - UM55-59 7:12
8 Ron Clark (Can) Collingwood Cycling Club - UM55-59 7:12
9 Derek De Gannes (Can) Luminix Realdeal - UM55-59 11:10
10 Jiri Svoboda (Can) London Centennial Wheelers - UM55-59 12:23
11 Clay Abbott (Can) Collingwood Cycling Club - UM55-59 14:19
12 Glen Mccrone (Can) Newmarket Eagles Cycling Club - UM55-59 s.t.
13 Richard Hall (Can) Newmarket Eagles Cycling Club - UM55-59 16:30
14 Pierre Lemire (Can) Morning Glory Cycling Club - UM55-59 16:40
15 John Slawta (USA) Landshark - UM55-59 s.t.
16 Richard Belley (Can) Independent - UM55-59 30:13
17 David Campbell (Can) Independent - UM55-59 44:58
18 John Contreras (USA) Western Wheelers - UM55-59 49:26
19 Andrew Bright (Can) Independent - UM55-59 1:42:48
NP Patrice Marcotte (Can) Independent - UM55-59
NP Greg Manbeck (Can) Collingwood Cycling Club - UM55-59
 
UGFWS Men 60-64 - 112.7 km (Average 34.2 km/h)
1 Hamish Gordon (Can) Team Race - UM60-64 3:17:26
2 Steve Matous (USA) Rocky Mountain Cancer Centers - UM60-64 at 0:29
3 Peter Kofman (Can) Erace Cancer Cycling Team P/B Camp Ooch - UM60-64 s.t.
4 Alain Goulet (Can) Peak Racing / Valley Bike & Ski Werks / Pactimo - UM60-64 3:06
5 David Staples (Can) Hardwood Next Wave Cycling Team - UM60-64 7:02
6 Jim Neal (Can) Techy Kids - UM60-64 s.t.
7 John Cahill (Can) London Centennial Wheelers - UM60-64 8:50
8 Paul Steeds (Can) Novofit - Girardin - UM60-64 10:08
9 Dan Horchik (Can) Independent - UM60-64 12:33
10 John See (Can) Les Domestiques - UM60-64 15:54
11 Jeff Suddendorf (USA) Ozaukee Bicycle Club - UM60-64 16:31
12 Rick Neuberger (Can) Independent - UM60-64 17:43
13 Javier Garcia (Mex) Calimax - UM60-64 18:18
14 Thierry Bellanger (Can) Independent - UM60-64 29:36
15 Walter Zimochod (Can) Win Center - UM60-64 47:39
16 Wally Tykoliz (Can) Coachchris.Ca/Garneau - UM60-64 1:35:12
17 Carl Miller (Can) Dornellas - UM60-64 1:46:29
 
UGFWS Men 65+ - 112.7 km (Average 34.2 km/h)
1 James Laird (Can) Independent - UM65+ 3:17:55
2 Karol Paniak (Can) Newmarket Eagles Cycling Club - UM65+ at 2:32
3 John Esposti (Can) Thunder Bay Cycling Club - UM65+ 22:47
4 Roger Labonte (Can) Club Cycliste Drummond - UM65+ 26:54
5 Tim Buckley (Can) Newmarket Eagles Cycling Club - UM65+ 47:44
6 John Balint (Can) Ottawa Bicycle Club - UM65+ 1:04:52
7 Colin Mciver (Can) Independent - UM65+ 1:32:40
DNF Peter Meadows (Can) Independent - UM65+
 
UGFWS Women 19-34 - 112.7 km (Average 32.9 km/h)
1 Irena Ossola (USA) Independent - UW19-34 3:25:38
2 Laura Hewitt (Can) Independent - UW19-34 at 10:09
3 Emily Bremer (Can) Ancaster Velo - UW19-34 1:16:20
4 Gillian Mciver (Can) Independent - UW19-34 1:24:57
NP Kristen Marchant (Can) Highgate Racing P/B D'ornellas Bike Shop - UW19-34
 
UGFWS Women 35-39 - 112.7 km (Average 32.6 km/h)
1 Sarah Elliott (Can) Highgate Racing P/B D'ornellas Bike Shop - UW35-39 3:27:34
2 Jane Emans (Can) Highgate Racing P/B D'ornellas Bike Shop - UW35-39
3 Andrea Elliott (Can) Highgate Racing P/B D'ornellas Bike Shop - UW35-39 both s.t.
4 Jennifer Bell (Can) Independent - UW35-39 43:06
5 Amy L Jackson (Can) Thunder Bay Cycling Club - UW35-39 1:56:29
 
UGFWS All Women 50 And Over - 112.7 km (Average 34.7 km/h)
1 Susan Palmer-Komar (Can) Independent - UW50-54 3:14:36
2 Jennifer Slawta (USA) Landshark - UW50-54 15:19
3 Lori Kofman (Can) Erace Cancer Cycling Team P/B Camp Ooch - UW60-64 s.t.
4 Pauline Cound (Can) Highwood Cycling - UW55-59 18:14
5 Dawn Heinemeyer (Can) Calgary Crankmasters - UW50-54 26:06
6 Carol Kay (Can) Realdeal | Aquila - UW55-59 30:00
7 Karen Paterson (Can) Highgate Racing P/B D'ornellas Bike Shop - UW50-54 42:35
8 Ann Pratt (USA) Velolegitimo - UW60-64 57:58
9 Clare Brown (Can) Mindset - UW50-54 1:00:55
10 Bryn Currie (Can) Highgate Racing P/B D'ornellas Bike Shop, Les Domestiques - UW50-54 1:05:44
11 Anna Tykoliz (Can) Coachchris.Ca/Garneau - UW60-64 1:29:09
DNS Elaine Soucy (Can) Autobus Cycling Club - UW50-54
DNS Josée Archambault (Can) Velofix Ontario - UW50-54
 
UGFWS Women 40-44 - 112.7 km (Average 34.2 km/h)
1 Esta Bovill (Can) Tag Cycling Race Team - UW40-44 3:17:55
2 Franny Jewett (Can) Highgate Racing P/B D'ornellas Bike Shop - UW40-44 12:00
3 Chantal Gosselin (Can) Cycle Vélo Outoauais - UW40-44 s.t.
4 Amy White (Can) Towheelsespaylmerexpress - UW40-44 15:37
5 Ivana Gotzeva * (Can) Highgate Racing P/B D'ornellas Bike Shop - UW40-44 25:59
Note: Riders with * are not eligible for the UGFWS qualifier
 
UGFWS Women 45-49 - 112.7 km (Average 33.1 km/h)
1 Stephanie Martinek (Can) Collingwood Cycling Club - UW45-49 3:24:35
2 Paolina Allan (Can) Highgate Racing P/B D'ornellas Bike Shop - UW45-49 at 9:18
3 Agnes Lipski (Can) Mbrc.Org-Pedalinx - UW45-49 20:28
4 Julie Moss Kujala (Can) Collingwood Cycling Club - UW45-49 28:53
5 Nancy Schmeler (Can) Highgate Racing P/B D'ornellas Bike Shop - UW45-49 57:46
DNS Anna Coatsworth (USA) Independent - UW45-49
 
UGFWS Women 50-54 - 112.7 km (Average 34.7 km/h)
1 Susan Palmer-Komar (Can) Independent - UW50-54 3:14:36
2 Jennifer Slawta (USA) Landshark - UW50-54 at 15:19
3 Dawn Heinemeyer (Can) Calgary Crankmasters - UW50-54 26:06
4 Karen Paterson (Can) Highgate Racing P/B D'ornellas Bike Shop - UW50-54 42:35
5 Clare Brown (Can) Mindset - UW50-54 1:00:55
6 Bryn Currie (Can) Highgate Racing P/B D'ornellas Bike Shop, Les Domestiques - UW50-54 1:05:44
DNS Elaine Soucy (Can) Autobus Cycling Club - UW50-54
DNS Josée Archambault (Can) Velofix Ontario - UW50-54
 
UGFWS Women 55-59 - 112.7 km (Average 31.8 km/h)
1 Pauline Cound (Can) Highwood Cycling - UW55-59 3:32:50
2 Carol Kay (Can) Realdeal | Aquila - UW55-59 at 11:46
 
UGFWS Women 60-64 - 112.7 km (Average 32.2 km/h)
1 Lori Kofman (Can) Erace Cancer Cycling Team P/B Camp Ooch - UW60-64 3:29:55
2 Ann Pratt (USA) Velolegitimo - UW60-64 at 42:39
3 Anna Tykoliz (Can) Coachchris.Ca/Garneau - UW60-64 1:13:50
 
Medio Fondo Women Overall - 75.3 km (Average 34.2 km/h)
1 Katelyn Walcroft (Can) Hardwood Next Wave Cycling Team - UWU20 2:11:57
2 Shannon Bentley (Can) Sound Solutions - UW40-49 at 22:18
3 Shelly Christensen (Can) Highgate Racing P/B D'ornellas Bike Shop - UW50-59 26:41
4 Michelle Turner (Can) Reprobate Racing - UW40-49 26:43
5 Diane Lougheed (Can) Independent - UW50-59 39:51
6 Deanna Hutchison (Can) Sound Solutions - UW40-49 44:05
7 Sara Reuber (Can) Sound Solutions - UW40-49 44:05
DNS Brenda Simpson (Can) Collingwood - UW60-69
NP Deirdre Gallibois (Can) D'ornellas Cycling Club - UW50-59
 
Medio Fondo Men Overall - 75.3 km (Average 35.7 km/h)
1 Remik Filipowski (Pol) Win Cycling Centre - UM40-49 2:06:28
2 Gabe Faraone (Can) Collingwood Cycling Club - UM50-59 at s.t.
3 Luciano Serafino (Can) Win Cycling Centre - UM40-49 1:37
4 Rob Vanderwerf (Can) Owen Sound Cycling Club - UM30-39 1:39
5 Kenny Ip (Can) B1 Evo Cycling Club - UM30-39 4:09
6 Chris Chen (Can) Faction-Smile Tigerc.R. p/b WCC - UM40-49
7 Nick Sammon (Can) Hardwood Next Wave Cycling Team - UMU20
8 Chris Kiziak (Can) Sound Solutions - UM40-49
9 Sean Campbell (Can) Collingwood Cycling Club - UM40-49
10 Frank Solda (Can) Independent - UM50-59 all s.t.
11 Greg Innes (Can) Barrie Cycling Club - UM50-59 4:13
12 Michael Yu (Can) Billy's Pro Bike - UM20-29 4:47
13 Tim Brady (Can) Morning Glory Cycling Club - UM20-29 5:29
14 Al Walcroft (Can) Hardwood Next Wave Cycling Team - UM50-59
15 Leonard Goodman (Can) Collingwood - UM60-69
16 John Hagias (Can) B1 Evo Cycling Club - UM50-59 all s.t.
17 Kevin Brady (Can) Independent - UM50-59 6:08
18 Edwin Lai (Can) Billy’s Pro Bike - UM30-39 8:06
19 Steve Sopinka (Can) Collingwood Cycling Club - UM40-49 8:19
20 John Carlo Rabbito (Can) Midweek Cycling Club - UM40-49 9:25
21 Paul Widmer (Can) Owen Sound Cycling Club - UM30-39 10:28
22 Ping To Ringo Li (Can) B1 Evo Cycling Club - UM30-39 11:22
23 Billy Chan (Can) Billy's Pro Bike - UM30-39 s.t.
24 Nathan Hanley (Can) Independent - UMU20 11:31
25 Enio Prataviera (Can) Independent - UM40-49 11:33
26 Yiu Tung Ngan (Can) Billy's Pro Bike - UM40-49 13:15
27 Vincenzo Iozzo (Can) Independent - UM50-59 14:22
28 Michael Wong (Can) Billy's Pro Bike - UM40-49 14:25
29 Scott Bentley (Can) Sound Solutions - UM40-49 14:34
30 Firas Dib (Can) Midweek Cycling Club - UMU20 15:15
31 Jason Turner (Can) Independent - UM40-49 17:39
32 Jackie Lee (Hkg) Billy's Pro Bike - UM40-49 27:47
33 William Gruber (Can) Independent - UM40-49 29:37
34 Edmond Lamek (Can) Independent - UM50-59 32:12
35 Giovanni Tassone (Can) Morning Glory Cycling Club - UM50-59 s.t.
36 Chris Brisebois (Can) Morning Glory Cycling Club - UM40-49 37:23
37 Jonathan Masterton (Can) Collingwood Cycling Club - UM40-49 45:04
38 Donald Brett (Can) Independent - UM60-69 45:20
39 Jim Noteboom (Can) Independent - UM50-59 49:34
40 Joe Ricci (Can) Veneto Cycling Club - UM40-49 58:48
41 Mike Neylan (Can) Independent - UM50-59 1:16:06
42 Ian Mauchan (Can) Independent - UM50-59 1:16:08
43 Fabiano Ricomini (Can) Independent - UM50-59 1:27:16
44 Leonardo Albuquerque (Can) Independent - UM40-49 1:27:25
45 Imran Banani (Can) Oshawa Cycling Club - UM40-49 1:53:05
DNS Lorne Falkenstein (Can) Cycles London Racing Team - UM60-69
DNS Simon Martin (Can) East Side Riders Cycling Club - UM50-59
DNS Robert Mccarty (Ber) Independent - UM30-39
NP Roger Gallibois (Can) Independent - UM50-59
 
Official Hill Climb Challenge Results
 
Women Overall - 4.14 km (Average 23.4 km/h)
1 Katelyn Walcroft (Can) Hardwood Next Wave Cycling Team - UWU20 0:10:36
2 Deanna Hutchison (Can) Sound Solutions - UW40-49 at 3:47
3 Michelle Turner (Can) Reprobate Racing - UW40-49 3:55
4 Diane Lougheed (Can) Independent - UW50-59 5:07
5 Shelly Christensen (Can) Highgate Racing P/B D'ornellas Bike Shop - UW50-59 6:05
6 Sara Reuber (Can) Sound Solutions - UW40-49 6:18
 
Women Under 20 - 4.14 km (Average 23.4 km/h)
1 Katelyn Walcroft (Can) Hardwood Next Wave Cycling Team - UWU20 0:10:36
 
Women 40-49 - 4.14 km (Average 17.2 km/h)
1 Deanna Hutchison (Can) Sound Solutions - UW40-49 0:14:24
2 Michelle Turner (Can) Reprobate Racing - UW40-49 at 0:08
3 Sara Reuber (Can) Sound Solutions - UW40-49 2:30
 
Women 50-59 - 4.14 km (Average 15.8 km/h)
1 Diane Lougheed (Can) Independent - UW50-59 0:15:43
2 Shelly Christensen (Can) Highgate Racing P/B D'ornellas Bike Shop - UW50-59 at 0:58
 
Men Under 20 - 4.14 km (Average 24.3 km/h)
1 Nick Sammon (Can) Hardwood Next Wave Cycling Team - UMU20 0:10:13
2 Firas Dib (Can) Midweek Cycling Club - UMU20 at s.t.
3 Nathan Hanley (Can) Independent - UMU20 1:45
 
Men 20-29 - 4.14 km (Average 23.4 km/h)
1 Tim Brady (Can) Morning Glory Cycling Club - UM20-29 0:10:37
2 Michael Yu (Can) Billy's Pro Bike - UM20-29 at 0:49
 
Men 30-39 - 4.14 km (Average 23.7 km/h)
1 Rob Vanderwerf (Can) Owen Sound Cycling Club - UM30-39 0:10:30
2 Kenny Ip (Can) B1 Evo Cycling Club - UM30-39 at 0:05
3 Billy Chan (Can) Billy's Pro Bike - UM30-39 0:56
4 Paul Widmer (Can) Owen Sound Cycling Club - UM30-39 1:39
5 Edwin Lai (Can) Billy’s Pro Bike - UM30-39 1:59
6 Ping To Ringo Li (Can) B1 Evo Cycling Club - UM30-39 2:37
 
Men 40-49 - 4.14 km (Average 24.0 km/h)
1 Luciano Serafino (Can) Win Cycling Centre - UM40-49 0:10:21
2 Sean Campbell (Can) Collingwood Cycling Club - UM40-49 at s.t.
3 Remik Filipowski (Pol) Win Cycling Centre - UM40-49 0:07
4 Steve Sopinka (Can) Collingwood Cycling Club - UM40-49 0:14
5 Chris Chen (Can) Faction-Smile Tigerc.R. p/b WCC - UM40-49 0:16
6 Chris Kiziak (Can) Sound Solutions - UM40-49 1:05
7 Scott Bentley (Can) Sound Solutions - UM40-49 1:07
8 Yiu Tung Ngan (Can) Billy's Pro Bike - UM40-49 1:11
9 John Carlo Rabbito (Can) Midweek Cycling Club - UM40-49 2:08
10 Enio Prataviera (Can) Independent - UM40-49 2:30
11 Jason Turner (Can) Independent - UM40-49 2:51
12 William Gruber (Can) Independent - UM40-49 3:40
13 Jonathan Masterton (Can) Collingwood Cycling Club - UM40-49 4:08
14 Chris Brisebois (Can) Morning Glory Cycling Club - UM40-49 5:19
15 Joe Ricci (Can) Veneto Cycling Club - UM40-49 7:56
16 Leonardo Albuquerque (Can) Independent - UM40-49 10:40
 
Men 50-59 - 4.14 km (Average 23.7 km/h)
1 Frank Solda (Can) Independent - UM50-59 0:10:30
2 Gabe Faraone (Can) Collingwood Cycling Club - UM50-59 at 0:04
3 Al Walcroft (Can) Hardwood Next Wave Cycling Team - UM50-59 0:05
4 Greg Innes (Can) Barrie Cycling Club - UM50-59 0:27
5 Kevin Brady (Can) Independent - UM50-59 0:47
6 John Hagias (Can) B1 Evo Cycling Club - UM50-59 0:56
7 Vincenzo Iozzo (Can) Independent - UM50-59 2:34
8 Giovanni Tassone (Can) Morning Glory Cycling Club - UM50-59 3:30
9 Mike Neylan (Can) Independent - UM50-59 3:39
10 Edmond Lamek (Can) Independent - UM50-59 4:47
11 Jim Noteboom (Can) Independent - UM50-59 6:32
12 Fabiano Ricomini (Can) Independent - UM50-59 6:39
13 Ian Mauchan (Can) Independent - UM50-59 10:33
 
Men 60-69 - 4.14 km (Average 21.8 km/h)
1 Leonard Goodman (Can) Collingwood - UM60-69 0:11:24
2 Donald Brett (Can Independent - UM60-69 at 5:41




TIme Trials

Sportif Men - 24.7 km (Average 41.5 km/h) Time         
Gap
1 Bruce Bird * (Can) Wheels of Bloor/Autostyle Collision - UM50-54 0:35:45 0:00
2 Romuald Le Calonnec (Can) Independent - UM19-34 0:40:39 4:53.62
3 Myke Seppa (Can) Independent - UM35-39 0:40:44 4:58.67
4 Michael Mandel (Can) Morning Glory Cycling Club - UM45-49 0:44:02 8:16.52
5 Clive Cartlidge (Can) Independent - UM45-49 0:51:00 15:15.29
 
UGFWS Men 19-34 - 24.7 km (Average 40.6 km/h)
1 Christopher Rowley (Can) Techy Kids - UM19-34 0:36:28 0:00
2 Gaelen Merritt (Can) Wheels of Bloor/Autostyle Collision - UM19-34 0:37:07 38.42
3 Graydon Staples * (Can) Silber Pro Cycling - UM19-34 0:37:25 56.25
4 Eric Zhang (Can) Midweek Cycling Club - UM19-34 0:41:00 4:31.56
5 Aaron Hamill (Can) Wheels of Bloor/Autostyle Collision - UM19-34 0:41:25 4:56.85
Note: Riders with * are not eligible for the UGFWS qualifier
 
UGFWS Men 35-39 - 24.7 km (Average 39.8 km/h)
1 Jon Maloney (Can) Techy Kids - UM35-39 0:37:16 0:00
 
UGFWS Men 40-44 - 24.7 km (Average 42.6 km/h)
1 Chris Schindler (Can) Independent - UM40-44 0:34:46 0:00
2 Bryan Tyers (Can) Techy Kids - UM40-44 0:37:58 3:12.11
3 Scott Breen (Can) London Centennial Wheelers - UM40-44 0:38:13 3:26.57
4 Chris Pippy (Can) Faction-Smile Tigerc.R. p/b WCC - UM40-44 0:38:41 3:55.04
5 Marc Hanvelt (Can) Truenorth Medical Road Corps - UM40-44 0:40:02 5:15.38
6 Simon Kelley (GBr) Beaches Cycling Club(Bcc) - UM40-44 0:40:11 5:25.20
7 Kyle Swanton (Can) Uxbridge Cycling Club - UM40-44 0:42:01 7:14.49
8 Richard Pickering (Can) Independent - UM40-44 0:42:10 7:23.98
9 Scott Dent (HKg) Independent - UM40-44 0:45:15 10:28.31
 
UGFWS Men 45-49 - 24.7 km (Average 42.1 km/h)
1 David Gazsi (Can) Independent - UM45-49 0:35:10 0:00
2 Michel Jean (Can) Apogee Rbc - UM45-49 0:36:51 1:41.22
3 Kevin Higgins (Can) Morning Glory Cycling Club - UM45-49 0:39:23 4:13.10
4 Randy Zabukovec (Can) Ironstride - UM45-49 0:48:04 12:53.76
DNS Majid Kabootari (Iri) Independent - UM45-49
 
UGFWS Men 50-54 - 24.7 km (Average 39.7 km/h)
1 Ian Scott (Can) Wheels of Bloor/Autostyle Collision - UM50-54 0:37:18 0:00
2 Peter Henry (Can) Newmarket Eagles Cycling Club - UM50-54 0:40:17 2:59.47
3 Vadim Kats (Can) Techy Kids - UM50-54 0:40:32 3:14.68
4 John Turnbull (Can) Independent - UM50-54 0:41:37 4:18.89
5 Andrew Stewart (Can) Truenorth Medical Road Corps - UM50-54 0:41:40 4:22.50
6 Andrej Berberovic (Can) Independent - UM50-54 0:43:42 6:24.57
7 Bruce Paterson (Can) Uxbridge Cycling Club - UM50-54 0:46:50 9:32.38
 
UGFWS Men 55-59 - 24.7 km (Average 36.0 km/h)
1 Jens Heycke (USA) Independent - UM55-59 0:41:07 0:00
2 Barry Smith (Can) Independent - UM55-59 0:41:18 11.26
3 Keith Richards (Can) Newmarket Eagles Cycling Club - UM55-59 0:42:49 1:41.75
4 Daniel Lundenberg (Can) Newmarket Eagles Cycling Club - UM55-59 0:45:24 4:16.61
5 Robert Howe (Can) Ranch Cycling - UM55-59 0:51:58 10:51.27
 
UGFWS Men 60-64 - 24.7 km (Average 37.4 km/h)
1 Alain Goulet (Can) Peak Racing / Valley Bike & Ski Werks / Pactimo - UM60-64 0:39:40 0:00
2 Peter Kofman (Can) Erace Cancer Cycling Team p/b Camp Ooch - UM60-64 0:41:00 1:19.55
3 John See (Can) Les Domestiques - UM60-64 0:45:07 5:26.49
4 Richard Cound (Can) Independent - UM60-64 0:49:40 10:00.20
5 Steve Brown (Can) Collingwood Cycling Club - UM60-64 0:55:29 15:48.90
DNF Javier Garcia (Mex) Calimax - UM60-64
 
UGFWS Men 65+ - 24.7 km (Average 34.1 km/h)
1 John Esposti (Can) Thunder Bay Cycling Club - UM65+ 0:43:27 0:00
2 Gary Cluett (Can) Waterloo Cycling Club - UM65+ 0:45:08 1:41.39
3 Mike Stephenson (Can) Independent - UM65+ 0:46:11 2:44.82
4 Peter Meadows (Can) Independent - UM65+ 0:49:58 6:30.94
5 Brian Passmore (Can) Collingwood Cycling Club - UM65+ 0:50:41 7:13.99
 
UGFWS Women 19-34 - 24.7 km (Average 35.4 km/h)
1 Kristen Marchant (Can) Highgate Racing p/b D'Ornellas Bike Shop - UW19-34 0:41:53 0:00
2 Katherine Force (Can) Realdeal | Aquila - UW19-34 0:43:08 1:15.13
 
UGFWS Women 35-39 - 24.7 km (Average 32.5 km/h)
1 Andrea Elliott (Can) Highgate Racing p/b D'Ornellas Bike Shop - UW35-39 0:45:36 0:00
2 Suzanne Hurding (Can) Highgate Racing p/b D'Ornellas Bike Shop - UW35-39 0:47:11 1:34.49
3 Julie Toole (Can) Blacksmith Cycle - UW35-39 0:47:49 2:12.17
4 Mary Friesen (Can) Highgate Racing p/b D'Ornellas Bike Shop - UW35-39 0:49:37 4:00.58
DNS Jennifer Bell (Can) Independent - UW35-39
DNS Jane Emans (Can) Highgate Racing p/b D'Ornellas Bike Shop - UW35-39
 
UGFWS Women 40-44 - 24.7 km (Average 33.9 km/h)
1 Miriam Young (Can) Independent - UW40-44 0:43:42 0:00
2 Lorie Cochrane (Can) Faction-Smile Tigerc.R. p/b WCC - UW40-44 0:43:52 10.49
3 Franny Jewett (Can) Highgate Racing p/b D'Ornellas Bike Shop - UW40-44 0:46:20 2:37.59
4 Ivana Gotzeva * (Can) Highgate Racing p/b D'Ornellas Bike Shop - UW40-44 0:46:44 3:02.09
Note: Riders with * are not eligible for the UGFWS qualifier
 
UGFWS Women 45-49 - 24.7 km (Average 36.4 km/h)
1 Paolina Allan (Can) Highgate Racing p/b D'Ornellas Bike Shop - UW45-49 0:40:44 0:00
2 Carmen Diges (Can) See/Pinstripemystic - UW45-49 0:47:47 7:03.00
3 Nancy Schmeler (Can) Highgate Racing p/b D'Ornellas Bike Shop - UW45-49 0:52:32 11:48.23
DNS Anna Coatsworth (USA) Independent - UW45-49
 
UGFWS Women 50-54 - 24.7 km (Average 31.7 km/h)
1 Dawn Heinemeyer (Can) Calgary Crankmasters - UW50-54 0:46:45 0:00
2 Karen Paterson (Can) Highgate Racing p/b D'Ornellas Bike Shop - UW50-54 0:49:23 2:37.63
3 Shelly Christensen (Can) Highgate Racing p/b D'Ornellas Bike Shop - UW50-54 0:52:45 5:59.89
4 Garnet Pratt (Can) Collingwood Cycling Club - UW50-54 0:55:15 8:29.40
DNS Elaine Soucy (Can) Autobus Cycling Club - UW50-54
 
UGFWS Women 55-59 - 24.7 km (Average 32.2 km/h)
1 Pauline Cound (Can) Highwood Cycling - UW55-59 0:46:00 0:00
2 Paula Lockyer (Can) Independent - UW55-59 0:52:05 6:05.09
 
UGFWS Women 60-64 - 24.7 km (Average 32.3 km/h)
1 Lori Kofman (Can) Erace Cancer Cycling Team p/b Camp Ooch - UW60-64 0:45:51 0:00
2 Anna Tykoliz (Can) Coachchris.Ca/Garneau - UW60-64 0:54:17 8:26.47
 
UGFWS Women 65+ - 24.7 km (Average 28.5 km/h)
1 Ainslie Proctor (Can) Independent - UW65+ 0:51:59 0:00



 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2018 Canadian Cyclist. All rights reserved.