Canadian Cyclist

 

August 2/18 16:46 pm - Tour of Denmark: de Vos and Houle Top 10 after Stage 2


Posted by Editoress on 08/2/18
 

Results from the first 2 stages of PostNord Danmark Rundt (Tour of Denmark)

Stage 1 (August 1st): Aalborg to Aalborg, 218.4 km
1 Lasse Norman Hansen (Den) Aqua Blue Sport 5:05:35
2 Bryan Coquard (Fra) Vital Concept Cycling Club
3 Max Kanter (Ger) Team Sunweb
4 Tim Merlier (Bel) Veranda's Willems - Crelan
5 Wouter Wippert (Ned) Roompot - Nederlandse Loterij
6 Andreas Nielsen (Den) Riwal CeramicSpeed Cycling Team
7 Milan Menten (Bel) Sport Vlaanderen - Baloise
8 Christoffer Lisson (Den) BHS - Almeborg Bornholm
9 Xandro Meurisse (Bel) Wanty - Groupe Gobert
10 Mihkel Räim (Est) Israel Cycling Academy
11 Hugo Houle (Can) Astana Pro Team
12 Paolo Simion (Ita) Bardiani - CSF
13 Mads Pedersen (Den) Danish National Team
14 Jonas Rickaert (Bel) Sport Vlaanderen - Baloise
15 Kris Boeckmans (Bel) Vital Concept Cycling Club
16 Colin Joyce (USA) Rally Cycling
17 Enrico Barbin (Ita) Bardiani - CSF
18 Benjamin Declercq (Bel) Sport Vlaanderen - Baloise
19 Asbjørn Kragh Andersen (Den) Team Virtu Cycling
20 Adam de Vos (Can) Rally Cycling
21 Pieter Vanspeybrouck (Bel) Wanty - Groupe Gobert
22 Niklas Larsen (Den) Team Virtu Cycling
23 Torkil Veyhe (Den) Team Virtu Cycling
24 Kristian Sbaragli (Ita) Israel Cycling Academy
25 Rasmus Christian Quaade (Den) BHS - Almeborg Bornholm
26 Bjørn Tore Hoem (Nor) Joker - Icopal
27 Robin Carpenter (USA) Rally Cycling
28 Jordi Warlop (Bel) Sport Vlaanderen - Baloise
29 Mark McNally (GBr) Wanty - Groupe Gobert
30 Andrei Grivko (Ukr) Astana Pro Team
31 Christopher Juul-Jensen (Den) Nationalmannschaft Dänemark
32 Emil Nygaard Vinjebo (Den) Team ColoQuick
33 Nicolai Philip Brochner Nielsen (Den) Holowesko - Citadel p/b Arapahoe Resources
34 Johan Le Bon (Fra) Vital Concept Cycling Club
35 Magnus Bak Klaris (Den) BHS - Almeborg Bornholm
36 Emanuel Piaskowy (Pol) Team Hurom
37 Julius Johansen (Den) Team ColoQuick
38 Ryan Anderson (Can) Rally Cycling
39 Dennis Van Winden (Ned) Israel Cycling Academy
40 Aimé De Gendt (Bel) Sport Vlaanderen - Baloise
41 Oscar Riesebeek (Ned) Roompot - Nederlandse Loterij
42 Troels Rønning Vinther (Den) Riwal CeramicSpeed Cycling Team
43 Pieter Weening (Ned) Roompot - Nederlandse Loterij
44 Michael Carbel Svendgaard (Den) Danish National Team
45 Jesper Schultz (Den) Team Virtu Cycling
46 Nils Eekhoff (Ned) Team Sunweb
47 Wout Van Aert (Bel) Veranda's Willems - Crelan
48 Chris Anker Sørensen (Den) Riwal CeramicSpeed Cycling Team
49 Fabian Lienhard (Sui) Holowesko - Citadel p/b Arapahoe Resources
50 Alexander Kamp (Den) Team Virtu Cycling
51 Lennard Kämna (Ger) Team Sunweb
52 Senne Leysen (Bel) Veranda's Willems - Crelan
53 Mirco Maestri (Ita) Bardiani - CSF
54 Rasmus Guldhammer (Den) Team Virtu Cycling
55 Casper Phillip Pedersen (Den) Aqua Blue Sport
56 Robbert De Greef (Ned) Roompot - Nederlandse Loterij
57 Mikkel Bjerg (Den) Danish National Team
58 Vitaliy Buts (Ukr) Team Hurom
59 Alessandro Tonelli (Ita) Bardiani - CSF
60 Bert De Backer (Bel) Vital Concept Cycling Club
61 Mark Christian (GBr) Aqua Blue Sport
62 Cees Bol (Ned) Team Sunweb all s.t.
63 Daniil Fominykh (Kaz) Astana Pro Team 0:11
64 Sean De Bie (Bel) Veranda's Willems - Crelan 0:13
65 Herman Dahl (Nor) Joker - Icopal 0:40
66 Wesley Kreder (Ned) Wanty - Groupe Gobert s.t.
67 Andrea Peron (Ita) Team Novo Nordisk 1:10
68 Charles Planet (Fra) Team Novo Nordisk s.t.
69 August Jensen (Nor) Israel Cycling Academy 1:15
70 Martin Toft Madsen (Den) BHS - Almeborg Bornholm 1:28
71 Fritjof Røinås (Nor) Joker - Icopal
72 Rasmus Bøgh Wallin (Den) Team ColoQuick
73 Eric Young (USA) Rally Cycling
74 Andrea Guardini (Ita) Bardiani - CSF
75 Tom Devriendt (Bel) Wanty - Groupe Gobert
76 Lorenzo Rota (Ita) Bardiani - CSF
77 Andriy Vasylyuk (Ukr) Team Hurom
78 Andzs Flaksis (Lat) Holowesko - Citadel p/b Arapahoe Resources
79 Rasmus Fossum Tiller (Nor) Joker - Icopal
80 Ruslan Tleubayev (Kaz) Astana Pro Team
81 Christophe Noppe (Bel) Sport Vlaanderen - Baloise
82 Christian Moberg Jørgensen (Den) Team ColoQuick
83 Steffen Munk Christiansen (Den) Team ColoQuick
84 Brendan Rhim (USA) Holowesko - Citadel p/b Arapahoe Resources
85 Coen Vermeltfoort (Ned) Roompot - Nederlandse Loterij
86 Elmar Reinders (Ned) Roompot - Nederlandse Loterij
87 Mathias Norsgaard Jørgensen (Den) Riwal CeramicSpeed Cycling Team all s.t.
88 John Murphy (USA) Holowesko - Citadel p/b Arapahoe Resources 2:05
89 Miguel Bryon (USA) Holowesko - Citadel p/b Arapahoe Resources 2:30
90 Tom Stamsnijder (Ned) Team Sunweb s.t.
91 Stijn Steels (Bel) Veranda's Willems - Crelan 3:10
92 Emil Toudal (Den) BHS - Almeborg Bornholm
93 Eryk Laton (Pol) Team Hurom
94 Patrick Clausen (Den) Riwal CeramicSpeed Cycling Team
95 Roy Curvers (Ned) Team Sunweb
96 Mariusz Gasiorowski (Pol) Team Hurom all s.t.
97 Oscar Gatto (Ita) Astana Pro Team 3:42
98 Umberto Poli (Ita) Team Novo Nordisk
99 Aaron Gate (NZl) Aqua Blue Sport
100 Krists Neilands (Lat) Israel Cycling Academy
101 Sondre Holst Enger (Nor) Israel Cycling Academy all s.t.
102 Riccardo Minali (Ita) Astana Pro Team 3:59
103 Rasmus Byriel Iversen (Den) Danish National Team 5:19
104 Sam Brand (GBr) Team Novo Nordisk
105 Julien Morice (Fra) Vital Concept Cycling Club both s.t.
106 Henrik Evensen (Nor) Joker - Icopal 6:11
107 Fabio Calabria (Aus) Team Novo Nordisk s.t.
108 Charles Bradley Huff (USA) Rally Cycling 6:52
109 Christopher Williams (Aus) Team Novo Nordisk
110 Andrew Fenn (GBr) Aqua Blue Sport both s.t.
111 Elias Van Breussegem (Bel) Veranda's Willems - Crelan 8:14
112 Ole Forfang (Nor) Joker - Icopal 9:42
113 Shane Archbold (NZl) Aqua Blue Sport 10:09
114 Silas Zacharias Clemmensen (Den) Danish National Team 11:02
115 Mateusz Manowski (Pol) Team Hurom 11:24
116 Tobias Mørch Kongstad (Den) Riwal CeramicSpeed Cycling Team 12:01
117 Jérémy Lecroq (Fra) Vital Concept Cycling Club 14:55
118 Daniel Bligaard Lyhne (Den) Team ColoQuick 15:05
119 Nicklas Overgaard Amdi Pedersen (Den) BHS - Almeborg Bornholm s.t.
 
Stage 2: Viborg to Vejle, 172 km
1 Wout Van Aert (Bel) Veranda's Willems - Crelan 4:13:51
2 Alexander Kamp (Den) Team Virtu Cycling at 0:02
3 Robin Carpenter (USA) Rally Cycling 0:04
4 Julius Johansen (Den) Team ColoQuick 0:06
5 Benjamin Declercq (Bel) Sport Vlaanderen - Baloise 0:11
6 Xandro Meurisse (Bel) Wanty - Groupe Gobert
7 Pieter Weening (Ned) Roompot - Nederlandse Loterij
8 Adam de Vos (Can) Rally Cycling
9 Fabian Lienhard (Sui) Holowesko - Citadel p/b Arapahoe Resources
10 Oscar Riesebeek (Ned) Roompot - Nederlandse Loterij
11 Johan Le Bon (Fra) Vital Concept Cycling Club
12 Christopher Juul-Jensen (Den) Danish National Team
13 Milan Menten (Bel) Sport Vlaanderen - Baloise
14 Dennis Van Winden (Ned) Israel Cycling Academy
15 Emil Nygaard Vinjebo (Den) Team ColoQuick
16 Andrei Grivko (Ukr) Astana Pro Team
17 Hugo Houle (Can) Astana Pro Team
18 Rasmus Christian Quaade (Den) BHS - Almeborg Bornholm
19 Lasse Norman Hansen (Den) Aqua Blue Sport
20 Colin Joyce (USA) Rally Cycling
21 Jonas Rickaert (Bel) Sport Vlaanderen - Baloise
22 Troels Rønning Vinther (Den) Riwal CeramicSpeed Cycling Team
23 Christoffer Lisson (Den) BHS - Almeborg Bornholm all s.t.
24 Robbert De Greef (Ned) Roompot - Nederlandse Loterij 0:18
25 Jesper Schultz (Den) Team Virtu Cycling 0:19
26 August Jensen (Nor) Israel Cycling Academy 0:20
27 Bjørn Tore Hoem (Nor) Joker - Icopal 0:22
28 Kristian Sbaragli (Ita) Israel Cycling Academy
29 Jordi Warlop (Bel) Sport Vlaanderen - Baloise both s.t.
30 Max Kanter (Ger) Team Sunweb 0:24
31 Magnus Bak Klaris (Den) BHS - Almeborg Bornholm s.t.
32 Enrico Barbin (Ita) Bardiani - CSF 0:32
33 Emanuel Piaskowy (Pol) Team Hurom 0:35
34 Lennard Kämna (Ger) Team Sunweb
35 Torkil Veyhe (Den) Team Virtu Cycling both s.t.
36 Daniil Fominykh (Kaz) Astana Pro Team 0:41
37 Bryan Coquard (Fra) Vital Concept Cycling Club 0:41
38 Aimé De Gendt (Bel) Sport Vlaanderen - Baloise 0:48
39 Brendan Rhim (USA) Holowesko - Citadel p/b Arapahoe Resources 0:50
40 Lorenzo Rota (Ita) Bardiani - CSF 1:04
41 Mikkel Bjerg (Den) Danish National Team 1:09
42 Chris Anker Sørensen (Den) Riwal CeramicSpeed Cycling Team 1:14
43 Bert De Backer (Bel) Vital Concept Cycling Club
44 Senne Leysen (Bel) Veranda's Willems - Crelan both s.t.
45 Ryan Anderson (Can) Rally Cycling 1:20
46 Alessandro Tonelli (Ita) Bardiani - CSF s.t.
47 Daniel Bligaard Lyhne (Den) Team ColoQuick 1:35
48 Asbjørn Kragh Andersen (Den) Team Virtu Cycling 1:41
49 Oscar Gatto (Ita) Astana Pro Team 1:45
50 Pieter Vanspeybrouck (Bel) Wanty - Groupe Gobert 1:52
51 Casper Phillip Pedersen (Den) Aqua Blue Sport 2:20
52 Charles Planet (Fra) Team Novo Nordisk 2:31
53 Cees Bol (Ned) Team Sunweb 2:40
54 Paolo Simion (Ita) Bardiani - CSF 2:52
55 Mirco Maestri (Ita) Bardiani - CSF
56 Sean De Bie (Bel) Veranda's Willems - Crelan
57 Tim Merlier (Bel) Veranda's Willems - Crelan
58 Kris Boeckmans (Bel) Vital Concept Cycling Club all s.t.
59 Rasmus Fossum Tiller (Nor) Joker - Icopal 3:00
60 Rasmus Guldhammer (Den) Team Virtu Cycling 3:03
61 Mads Pedersen (Den) Danish National Team s.t.
62 Krists Neilands (Lat) Israel Cycling Academy 3:06
63 Andreas Nielsen (Den) Riwal CeramicSpeed Cycling Team 3:49
64 Nils Eekhoff (Ned) Team Sunweb 3:57
65 Andriy Vasylyuk (Ukr) Team Hurom 4:19
66 Vitaliy Buts (Ukr) Team Hurom
67 Ruslan Tleubayev (Kaz) Astana Pro Team both s.t.
68 Silas Zacharias Clemmensen (Den) Danish National Team 4:29
69 Michael Carbel Svendgaard (Den) Danish National Team s.t.
70 Mark McNally (GBr) Wanty - Groupe Gobert 5:02
71 Mihkel Räim (Est) Israel Cycling Academy 5:04
72 Andzs Flaksis (Lat) Holowesko - Citadel p/b Arapahoe Resources s.t.
73 Martin Toft Madsen (Den) BHS - Almeborg Bornholm 5:44
74 Fritjof Røinås (Nor) Joker - Icopal s.t.
75 Nicolai Philip Brochner Nielsen (Den) Holowesko - Citadel p/b Arapahoe Resources 5:51
76 Roy Curvers (Ned) Team Sunweb 5:56
77 Eric Young (USA) Rally Cycling
78 John Murphy (USA) Holowesko - Citadel p/b Arapahoe Resources
79 Wesley Kreder (Ned) Wanty - Groupe Gobert
80 Elmar Reinders (Ned) Roompot - Nederlandse Loterij all s.t.
81 Patrick Clausen (Den) Riwal CeramicSpeed Cycling Team 8:00
82 Jérémy Lecroq (Fra) Vital Concept Cycling Club 8:02
83 Julien Morice (Fra) Vital Concept Cycling Club s.t.
84 Andrea Peron (Ita) Team Novo Nordisk 8:07
85 Andrea Guardini (Ita) Bardiani - CSF s.t.
86 Mark Christian (GBr) Aqua Blue Sport 8:26
87 Aaron Gate (NZl) Aqua Blue Sport
88 Andrew Fenn (GBr) Aqua Blue Sport
89 Nicklas Overgaard Amdi Pedersen (Den) BHS - Almeborg Bornholm all s.t.
90 Tom Devriendt (Bel) Wanty - Groupe Gobert 8:59
91 Niklas Larsen (Den) Team Virtu Cycling 9:10
92 Rasmus Bøgh Wallin (Den) Team ColoQuick 9:22
93 Fabio Calabria (Aus) Team Novo Nordisk 9:56
94 Mariusz Gasiorowski (Pol) Team Hurom
95 Henrik Evensen (Nor) Joker - Icopal
96 Herman Dahl (Nor) Joker - Icopal
97 Eryk Laton (Pol) Team Hurom
98 Christopher Williams (Aus) Team Novo Nordisk
99 Christian Moberg Jørgensen (Den) Team ColoQuick
100 Sam Brand (GBr) Team Novo Nordisk
101 Mateusz Manowski (Pol) Team Hurom
102 Mathias Norsgaard Jørgensen (Den) Riwal CeramicSpeed Cycling Team all s.t.
103 Tom Stamsnijder (Ned) Team Sunweb 10:02
104 Miguel Bryon (USA) Holowesko - Citadel p/b Arapahoe Resources
105 Riccardo Minali (Ita) Astana Pro Team
106 Umberto Poli (Ita) Team Novo Nordisk
107 Tobias Mørch Kongstad (Den) Riwal CeramicSpeed Cycling Team all s.t.
108 Sondre Holst Enger (Nor) Israel Cycling Academy 10:11
109 Elias Van Breussegem (Bel) Veranda's Willems - Crelan 10:39
110 Stijn Steels (Bel) Veranda's Willems - Crelan s.t.
111 Coen Vermeltfoort (Ned) Roompot - Nederlandse Loterij 10:48
112 Wouter Wippert (Ned) Roompot - Nederlandse Loterij 11:28
113 Ole Forfang (Nor) Joker - Icopal 14:13
114 Emil Toudal (Den) BHS - Almeborg Bornholm 14:20
115 Rasmus Byriel Iversen (Den) Danish National Team 15:47
116 Christophe Noppe (Bel) Sport Vlaanderen - Baloise 15:49
117 Charles Bradley Huff (USA) Rally Cycling 15:52
118 Steffen Munk Christiansen (Den) Team ColoQuick 15:54
119 Shane Archbold (NZl) Aqua Blue Sport s.t.
 
GC
1 Wout Van Aert (Bel) Veranda's Willems - Crelan 9:19:16
2 Alexander Kamp (Den) Team Virtu Cycling at 0:06
3 Robin Carpenter (USA) Rally Cycling 0:10
4 Lasse Norman Hansen (Den) Aqua Blue Sport 0:11
5 Julius Johansen (Den) Team ColoQuick 0:16
6 Xandro Meurisse (Bel) Wanty - Groupe Gobert 0:21
7 Milan Menten (Bel) Sport Vlaanderen - Baloise
8 Benjamin Declercq (Bel) Sport Vlaanderen - Baloise
9 Adam de Vos (Can) Rally Cycling
10 Hugo Houle (Can) Astana Pro Team
11 Christoffer Lisson (Den) BHS - Almeborg Bornholm
12 Jonas Rickaert (Bel) Sport Vlaanderen - Baloise
13 Colin Joyce (USA) Rally Cycling
14 Christopher Juul-Jensen (Den) Danish National Team
15 Rasmus Christian Quaade (Den) BHS - Almeborg Bornholm
16 Johan Le Bon (Fra) Vital Concept Cycling Club
17 Andrei Grivko (Ukr) Astana Pro Team
18 Emil Nygaard Vinjebo (Den) Team ColoQuick
19 Pieter Weening (Ned) Roompot - Nederlandse Loterij
20 Oscar Riesebeek (Ned) Roompot - Nederlandse Loterij
21 Dennis Van Winden (Ned) Israel Cycling Academy
22 Fabian Lienhard (Sui) Holowesko - Citadel p/b Arapahoe Resources
23 Troels Rønning Vinther (Den) Riwal CeramicSpeed Cycling Team all s.t.
24 Robbert De Greef (Ned) Roompot - Nederlandse Loterij 0:28
25 Jesper Schultz (Den) Team Virtu Cycling 0:29
26 Max Kanter (Ger) Team Sunweb 0:30
27 Kristian Sbaragli (Ita) Israel Cycling Academy 0:32
28 Bjørn Tore Hoem (Nor) Joker - Icopal
29 Jordi Warlop (Bel) Sport Vlaanderen - Baloise both s.t.
30 Magnus Bak Klaris (Den) BHS - Almeborg Bornholm 0:34
31 Enrico Barbin (Ita) Bardiani - CSF 0:42
32 Bryan Coquard (Fra) Vital Concept Cycling Club 0:45
33 Torkil Veyhe (Den) Team Virtu Cycling
34 Emanuel Piaskowy (Pol) Team Hurom
35 Lennard Kämna (Ger) Team Sunweb all s.t.
36 Aimé De Gendt (Bel) Sport Vlaanderen - Baloise 0:58
37 Daniil Fominykh (Kaz) Astana Pro Team 1:02
38 Chris Anker Sørensen (Den) Riwal CeramicSpeed Cycling Team 1:18
39 Mikkel Bjerg (Den) Danish National Team 1:19
40 Senne Leysen (Bel) Veranda's Willems - Crelan 1:24
41 Bert De Backer (Bel) Vital Concept Cycling Club s.t.
42 Ryan Anderson (Can) Rally Cycling 1:30
43 Alessandro Tonelli (Ita) Bardiani - CSF s.t.
44 August Jensen (Nor) Israel Cycling Academy 1:45
45 Asbjørn Kragh Andersen (Den) Team Virtu Cycling 1:51
46 Pieter Vanspeybrouck (Bel) Wanty - Groupe Gobert 2:02
47 Brendan Rhim (USA) Holowesko - Citadel p/b Arapahoe Resources 2:28
48 Casper Phillip Pedersen (Den) Aqua Blue Sport 2:30
49 Lorenzo Rota (Ita) Bardiani - CSF 2:42
50 Cees Bol (Ned) Team Sunweb 2:50
51 Mirco Maestri (Ita) Bardiani - CSF 3:00
52 Tim Merlier (Bel) Veranda's Willems - Crelan 3:02
53 Paolo Simion (Ita) Bardiani - CSF
54 Kris Boeckmans (Bel) Vital Concept Cycling Club both s.t.
55 Mads Pedersen (Den) Danish National Team 3:13
56 Rasmus Guldhammer (Den) Team Virtu Cycling s.t.
57 Sean De Bie (Bel) Veranda's Willems - Crelan 3:15
58 Charles Planet (Fra) Team Novo Nordisk 3:51
59 Andreas Nielsen (Den) Riwal CeramicSpeed Cycling Team 3:59
60 Nils Eekhoff (Ned) Team Sunweb 4:07
61 Vitaliy Buts (Ukr) Team Hurom 4:29
62 Rasmus Fossum Tiller (Nor) Joker - Icopal 4:35
63 Michael Carbel Svendgaard (Den) Danish National Team 4:39
64 Mark McNally (GBr) Wanty - Groupe Gobert 5:12
65 Mihkel Räim (Est) Israel Cycling Academy 5:14
66 Oscar Gatto (Ita) Astana Pro Team 5:37
67 Andriy Vasylyuk (Ukr) Team Hurom 5:57
68 Ruslan Tleubayev (Kaz) Astana Pro Team s.t.
69 Nicolai Philip Brochner Nielsen (Den) Holowesko - Citadel p/b Arapahoe Resources 5:59
70 Andzs Flaksis (Lat) Holowesko - Citadel p/b Arapahoe Resources 6:42
71 Wesley Kreder (Ned) Wanty - Groupe Gobert 6:46
72 Krists Neilands (Lat) Israel Cycling Academy 6:58
73 Martin Toft Madsen (Den) BHS - Almeborg Bornholm 7:22
74 Fritjof Røinås (Nor) Joker - Icopal s.t.
75 Eric Young (USA) Rally Cycling 7:34
76 John Murphy (USA) Holowesko - Citadel p/b Arapahoe Resources 8:11
77 Elmar Reinders (Ned) Roompot - Nederlandse Loterij 8:14
78 Mark Christian (GBr) Aqua Blue Sport 8:35
79 Roy Curvers (Ned) Team Sunweb 9:16
80 Niklas Larsen (Den) Team Virtu Cycling 9:20
81 Andrea Peron (Ita) Team Novo Nordisk 9:27
82 Andrea Guardini (Ita) Bardiani - CSF 9:45
83 Herman Dahl (Nor) Joker - Icopal 10:46
84 Tom Devriendt (Bel) Wanty - Groupe Gobert 10:47
85 Rasmus Bøgh Wallin (Den) Team ColoQuick 11:00
86 Patrick Clausen (Den) Riwal CeramicSpeed Cycling Team 11:20
87 Christian Moberg Jørgensen (Den) Team ColoQuick 11:34
88 Mathias Norsgaard Jørgensen (Den) Riwal CeramicSpeed Cycling Team s.t.
89 Wouter Wippert (Ned) Roompot - Nederlandse Loterij 11:38
90 Aaron Gate (NZl) Aqua Blue Sport 12:18
91 Coen Vermeltfoort (Ned) Roompot - Nederlandse Loterij 12:26
92 Tom Stamsnijder (Ned) Team Sunweb 12:42
93 Miguel Bryon (USA) Holowesko - Citadel p/b Arapahoe Resources s.t.
94 Mariusz Gasiorowski (Pol) Team Hurom 13:16
95 Eryk Laton (Pol) Team Hurom s.t.
96 Julien Morice (Fra) Vital Concept Cycling Club 13:31
97 Umberto Poli (Ita) Team Novo Nordisk 13:54
98 Stijn Steels (Bel) Veranda's Willems - Crelan 13:59
99 Sondre Holst Enger (Nor) Israel Cycling Academy 14:03
100 Riccardo Minali (Ita) Astana Pro Team 14:11
101 Sam Brand (GBr) Team Novo Nordisk 15:25
102 Andrew Fenn (GBr) Aqua Blue Sport 15:28
103 Silas Zacharias Clemmensen (Den) Danish National Team 15:41
104 Fabio Calabria (Aus) Team Novo Nordisk 16:17
105 Henrik Evensen (Nor) Joker - Icopal s.t.
106 Daniel Bligaard Lyhne (Den) Team ColoQuick 16:47
107 Christopher Williams (Aus) Team Novo Nordisk 16:58
108 Christophe Noppe (Bel) Sport Vlaanderen - Baloise 17:27
109 Steffen Munk Christiansen (Den) Team ColoQuick 17:32
110 Emil Toudal (Den) BHS - Almeborg Bornholm 17:39
111 Elias Van Breussegem (Bel) Veranda's Willems - Crelan 19:03
112 Rasmus Byriel Iversen (Den) Danish National Team 21:16
113 Mateusz Manowski (Pol) Team Hurom 21:30
114 Tobias Mørch Kongstad (Den) Riwal CeramicSpeed Cycling Team 22:09
115 Charles Bradley Huff (USA) Rally Cycling 22:54
116 Jérémy Lecroq (Fra) Vital Concept Cycling Club 23:07
117 Nicklas Overgaard Amdi Pedersen (Den) BHS - Almeborg Bornholm 23:39
118 Ole Forfang (Nor) Joker - Icopal 24:05
119 Shane Archbold (NZl) Aqua Blue Sport 26:13


 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2018 Canadian Cyclist. All rights reserved.