Canadian Cyclist

 

August 8/18 18:53 pm - Elliot 8th overall after Final Stage of Tour de la Province de Namur


Posted by Editoress on 08/8/18
 

Results from the 5th and final stage of the Tour de la Province de Namur in Belgium

Stage 5: Rochefort to Namur, 159,5 Km
1 Jordi Vandingenen (Bel) Home Solution Anmapa Soenens 3:38:14
2 Mathijs Passchens (Bel) Home Solution Anmapa Soenens
3 Thimo Willems (Bel) EFC L&R - Vulsteke
4 Ben Turner (GBr) Corendon Cirus
5 Pieter Jacobs (Bel) Hubo Aerts Action Bi
6 William Elliot (Can) T-Palm PCW
7 Brecht D'Haene (Bel) VDM Trawobo CT
8 Laurens Huys (Bel) Lotto-Soudal
9 Jari Snyers (Bel) Nano Develpoment Team Brave
10 Adam Lewis (GBr) T-Palm PCW
11 Abram Stockman (Bel) Tateletto - Isorex
12 Marvin Tasset (Bel) Ago-Aqua Service all s.t.
13 Gerry Druyts (Bel) Pauwels Sauzen Vastgoed Service 0:29
14 Nils Sinschek (Ned) Lotto-Jumbo - De jonge Renners 0:32
15 Felix De Groef (Bel) Zannata CT 0:39
16 Nicolas Houtteman (Bel) Experza - Abrutriek CT 0:41
17 Tanner Ward (Bel) United CT 0:45
18 Kelvin Cokaert (Bel) Tops Antiek Glascentra CT 0:48
19 Angelo Van Den Bossche (Bel) Nano Develpoment Team Brave
20 Johan Jacobs (Sui) Pauwels Sauzen Vastgoed Service
21 Gert Smets (Bel) Corendon Cirus
22 Allesandro Vandromme (Bel) VDM Trawobo CT
23 Ward Vanhoof (Bel) Lotto-Soudal
24 Tomas Petit (Bel) T-Palm PCW
25 Gianni Siebens (Bel) Young Cycling Talent D&D
26 Jovany Van Oudenhove (Bel) Experza - Abrutriek CT
27 Han Devos (Bel) Stageco CT
28 Dries Maesen (Bel) Van Eyck Sport
29 Tom Van Vuchelen (Bel) Ago-Aqua Service
30 Yorick Slagmulders (Bel) T-Palm PCW
31 Jens Dufour (Bel) United CT
32 Clement Lalba (Fra) Nouvelle Aquitaine
33 Niels Nachtergaele (Bel) Tops Antiek Glascentra CT
34 Jordy Bouts (Bel) EFC L&R - Vulsteke
35 Gerben Peersman (Bel) Wielerclub Steeds Vooraan Kon.
36 Antoine Baurin (Bel) Crabbe Toitures - CC Chevigny
37 Yarno Vandenbroeck (Bel) Stageco CT
38 Jacob Relaes (Bel) EFC L&R - Vulsteke
39 Guillaume Delvaux (Bel) Crabbe Toitures - CC Chevigny
40 Loran Cassaert (Bel) Lotto-Soudal
41 Nils Heyns (Bel) Wielerclub Steeds Vooraan Kon.
42 Michael Cools (Bel) T-Palm PCW
43 Sander Rietjens (Bel) Prorace CT
44 Jeroen Vercamen (Bel) Wielerclub Steeds Vooraan Kon.
45 Jonas Cornelis (Bel) Zannata CT
46 Jeroen Eyskens (Bel) Home Solution Anmapa Soenens
47 Lander Loockx (Bel) Pauwels Sauzen Vastgoed Service
48 Rob Ruijgh (Ned) Tateletto - Isorex
49 Toon Vandebosch (Bel) Pauwels Sauzen Vastgoed Service
50 Maxime De Poorter (Bel) EFC L&R - Vulsteke
51 Tuur Van Den Bergh (Bel) Hubo Aerts Action Bi
52 Celestin Leyman (Bel) EFC L&R - Vulsteke all s.t.
53 Arne Bauters (Bel) Nano Develpoment Team Brave 0:57
54 Say Overvliet (Ned) Meubelen Gaverzicht Glascentra
55 Stijn Van Hecke (Bel) Meubelen Gaverzicht Glascentra
56 Timo Kielich (Bel) Corendon Cirus all s.t.
57 Pieter-Jan Vliegen (Bel) Corendon Cirus 1:04
58 Thomas Vanbesien (Bel) United CT 1:11
59 Arthur Baude (Bel) Ago-Aqua Service 1:18
60 Michiel Stockman (Bel) Tateletto - Isorex 1:25
61 Gertjan De Sy (Bel) Prorace CT s.t.
62 Victor Vandebosch (Bel) United CT 1:35
63 Lars Put (Bel) Stageco CT 1:40
64 Tim Naberman (Ned) Lotto-Jumbo - De jonge Renners s.t.
65 Max Emil Baholm Korner (Nor) T-Palm PCW 1:48
66 Stijn Daemen (Ned) Lotto-Soudal s.t.
67 Niels De Rooze (Bel) Tateletto - Isorex 1:53
68 Ward Van Laer (Bel) Zannata CT 2:09
69 Tuur Deprez (Bel) Experza - Abrutriek CT 2:27
70 Simon Daniels (Bel) Nano Develpoment Team Brave 2:40
71 Stijn Siemons (Bel) Van Eyck Sport 2:54
72 Johan Meens (Bel) Royal Cyclist's Pesant Liégeois 3:20
73 Jeroen Pattyn (Bel) Experza - Abrutriek CT 3:21
74 Massimo Vanderaerden (Bel) Nano Develpoment Team Brave 3:31
75 Edward Walsh (Can) T-Palm PCW 4:25
76 Brent Cle (Bel) Stageco CT 4:29
77 Gilles Borra (Bel) EFC L&R - Vulsteke 4:31
78 Dries Verstrepen (Bel) United CT s.t.
79 Jef Bertels (Bel) Zannata CT 0:10:56
80 Ruben Cumps (Bel) Zannata CT s.t.
DNF Michiel Offermans (Bel) Prorace CT
DNF Sam Van De Mieroop (Bel) Wielerclub Steeds Vooraan Kon.
DNF Tim Timmermans (Bel) Wielerclub Steeds Vooraan Kon.
DNF Kamiel Bonneu (Bel) Home Solution Anmapa Soenens
DNF Brent Van De Kerckhove (Bel) Home Solution Anmapa Soenens
DNF Michiel Van Hauwermeiren (Bel) Home Solution Anmapa Soenens
DNF Kjell Van Driessche (Bel) EFC L&R - Vulsteke
DNF Fabio Sinoy (Bel) Experza - Abrutriek CT
DNF Maarten Verheyen (Bel) Experza - Abrutriek CT
DNF Jens Moens (Bel) Van Eyck Sport
DNF Yannick Vekemans (Bel) Van Eyck Sport
DNF Louis Verhelst (Bel) Tateletto - Isorex
DNF Timmy Diependaele (Bel) VDM Trawobo CT
DNF Glenn Loenders (Bel) United CT
DNF Tom Verhaegen (Bel) United CT
DNF Karel Rowies (Bel) Young Cycling Talent D&D
DNF Timmy Deboes (Bel) Hubo Aerts Action Bi
DNF Brent Van Tilborgh (Bel) Hubo Aerts Action Bi
DNF Thomas Acosta (Fra) Nouvelle Aquitaine
DNF Sonny Bridier (Fra) Nouvelle Aquitaine
DNF Antonin Boissiere (Fra) Nouvelle Aquitaine
DNF Manuel Amand (Fra) Nouvelle Aquitaine
DNF Felix Dopchie (Bel) Ago-Aqua Service
DNF Vincent Renson (Bel) Crabbe Toitures - CC Chevigny
DNF Adrien Houbben (Bel) Crabbe Toitures - CC Chevigny
DNF Remi Belot (Bel) Crabbe Toitures - CC Chevigny
DNF Pim Erren (Ned) Lotto-Jumbo - De jonge Renners
DNF Lars Akkermans (Ned) Lotto-Jumbo - De jonge Renners
DNF Jasper De Proost (Bel) Zannata CT
DNF Seppe Rombouts (Bel) Pauwels Sauzen Vastgoed Service
DNF Thomas Baccauw (Bel) Royal Cyclist's Pesant Liégeois
DNF Anko Goossens (Bel) Meubelen Gaverzicht Glascentra
DNF Kenny Willems (Bel) Stageco CT
DNF Robby Willems (Bel) Stageco CT
DNF Sven Verbeeck (Bel) Stageco CT
 
Final GC
1 Abram Stockman (Bel) Tateletto - Isorex 18:29:07
2 Rob Ruijgh (Ned) Tateletto - Isorex at 0:15
3 Mathijs Passchens (Bel) Home Solution Anmapa Soenens 0:30
4 Adam Lewis (GBr) T-Palm PCW 0:45
5 Jordi Vandingenen (Bel) Home Solution Anmapa Soenens 0:46
6 Jari Snyers (Bel) Nano Develpoment Team Brave 1:04
7 Marvin Tasset (Bel) Ago-Aqua Service
8 William Elliot (Can) T-Palm PCW both s.t.
9 Laurens Huys (Bel) Lotto-Soudal 1:06
10 Pieter Jacobs (Bel) Hubo Aerts Action Bi 1:11
11 Ben Turner (GBr) Corendon Cirus s.t.
12 Thimo Willems (Bel) EFC L&R - Vulsteke 1:12
13 Celestin Leyman (Bel) EFC L&R - Vulsteke 1:19
14 Johan Jacobs (Sui) Pauwels Sauzen Vastgoed Service 1:30
15 Guillaume Delvaux (Bel) Crabbe Toitures - CC Chevigny 1:31
16 Allesandro Vandromme (Bel) VDM Trawobo CT 1:48
17 Jovany Van Oudenhove (Bel) Experza - Abrutriek CT 1:52
18 Jacob Relaes (Bel) EFC L&R - Vulsteke
19 Gert Smets (Bel) Corendon Cirus
20 Antoine Baurin (Bel) Crabbe Toitures - CC Chevigny
21 Loran Cassaert (Bel) Lotto-Soudal all s.t.
22 Ward Vanhoof (Bel) Lotto-Soudal 1:59
23 Tomas Petit (Bel) T-Palm PCW
24 Jens Dufour (Bel) United CT
25 Jeroen Vercamen (Bel) Wielerclub Steeds Vooraan Kon. all s.t.
26 Gerben Peersman (Bel) Wielerclub Steeds Vooraan Kon. 2:05
27 Timo Kielich (Bel) Corendon Cirus 2:08
28 Sander Rietjens (Bel) Prorace CT 2:10
29 Angelo Van Den Bossche (Bel) Nano Develpoment Team Brave 2:19
30 Clement Lalba (Fra) Nouvelle Aquitaine 2:40
31 Michiel Stockman (Bel) Tateletto - Isorex 3:04
32 Nils Heyns (Bel) Wielerclub Steeds Vooraan Kon. 3:06
33 Toon Vandebosch (Bel) Pauwels Sauzen Vastgoed Service 3:17
34 Michael Cools (Bel) T-Palm PCW 4:08
35 Felix De Groef (Bel) Zannata CT 5:26
36 Edward Walsh (Can) T-Palm PCW 5:30
37 Lander Loockx (Bel) Pauwels Sauzen Vastgoed Service 5:48
38 Arne Bauters (Bel) Nano Develpoment Team Brave 5:52
39 Tim Naberman (Ned) Lotto-Jumbo - De jonge Renners 6:46
40 Brecht D'Haene (Bel) VDM Trawobo CT 7:26
41 Niels De Rooze (Bel) Tateletto - Isorex 10:45
42 Yorick Slagmulders (Bel) T-Palm PCW 11:48
43 Jordy Bouts (Bel) EFC L&R - Vulsteke 13:31
44 Tuur Van Den Bergh (Bel) Hubo Aerts Action Bi 16:13
45 Han Devos (Bel) Stageco CT 16:27
46 Pieter-Jan Vliegen (Bel) Corendon Cirus 17:29
47 Nicolas Houtteman (Bel) Experza - Abrutriek CT 19:05
48 Arthur Baude (Bel) Ago-Aqua Service 19:29
49 Victor Vandebosch (Bel) United CT 20:49
50 Jeroen Pattyn (Bel) Experza - Abrutriek CT 20:58
51 Gianni Siebens (Bel) Young Cycling Talent D&D 22:12
52 Jeroen Eyskens (Bel) Home Solution Anmapa Soenens 23:02
53 Thomas Vanbesien (Bel) United CT 23:33
54 Dries Verstrepen (Bel) United CT 24:18
55 Ward Van Laer (Bel) Zannata CT 25:32
56 Say Overvliet (Ned) Meubelen Gaverzicht Glascentra 26:00
57 Stijn Daemen (Ned) Lotto-Soudal 26:32
58 Stijn Van Hecke (Bel) Meubelen Gaverzicht Glascentra 26:47
59 Jonas Cornelis (Bel) Zannata CT 27:46
60 Simon Daniels (Bel) Nano Develpoment Team Brave 30:45
61 Tuur Deprez (Bel) Experza - Abrutriek CT 30:48
62 Brent Cle (Bel) Stageco CT 31:12
63 Gertjan De Sy (Bel) Prorace CT 33:55
64 Dries Maesen (Bel) Van Eyck Sport 34:00
65 Ruben Cumps (Bel) Zannata CT 34:06
66 Gilles Borra (Bel) EFC L&R - Vulsteke 36:26
67 Tanner Ward (Bel) United CT 37:42
68 Tom Van Vuchelen (Bel) Ago-Aqua Service 38:57
69 Nils Sinschek (Ned) Lotto-Jumbo - De jonge Renners 39:10
70 Yarno Vandenbroeck (Bel) Stageco CT 42:05
71 Niels Nachtergaele (Bel) Tops Antiek Glascentra CT 43:30
72 Gerry Druyts (Bel) Pauwels Sauzen Vastgoed Service 44:24
73 Massimo Vanderaerden (Bel) Nano Develpoment Team Brave 45:44
74 Stijn Siemons (Bel) Van Eyck Sport 46:33
75 Kelvin Cokaert (Bel) Tops Antiek Glascentra CT 48:43
76 Johan Meens (Bel) Royal Cyclist's Pesant Liégeois 49:55
77 Max Emil Baholm Korner (Nor) T-Palm PCW 54:22
78 Jef Bertels (Bel) Zannata CT 56:59
79 Maxime De Poorter (Bel) EFC L&R - Vulsteke 59:01
80 Lars Put (Bel) Stageco CT 1:04:34



Tour de la Province de Namur: Stages 1, 2 and 3

Tour de la Province de Namur: Walsh and Elliot top 20 after Stage 4

 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2018 Canadian Cyclist. All rights reserved.