Canadian Cyclist

 

August 12/18 11:17 am - Mont-Sainte-Anne World Cup: U23 XC results


Posted by Editoress on 08/12/18
 

Results from the U23 men's and women's races at Mont-Ste-Anne, QC

 

U23 Women, 21.5 km (Start loop + 5 laps)
1 Sina Frei (Sui) Ghost Factory Racing 1:16:16
2 Evie Richards (GBr) Trek Factory Racing XC at 1:13
3 Malene Degn (Den) Ghost Factory Racing 3:13
4 Marika Tovo (Ita) 3:42
5 Nicole Koller (Sui) Moebel Maerki MTB Pro Team 4:20
6 Haley Batten (USA) Clif Pro Team 5:05
7 Chiara Teocchi (Ita) Bianchi Countervail 6:31
8 Lucie Urruty (Fra) Scott Creuse Oxygene Gueret 7:25
9 Savilia Blunk (USA) 8:02
10 Giorgia Marchet (Ita) 8:20
11 Sophianne Samson (Can) 9:30
12 Kelsey Urban (USA) 9:50
13 Jana Czeczinkarova (Cze) Mitas Trek 10:06
14 Laurie Arseneault (Can) 11:33
15 Ramona Kupferschmied (Sui) Wheeler Pro Team 12:59
16 Emily Unterberger (Can) Pendrel Racing 14:10
17 Anne Julie Tremblay (Can) -1 lap
18 Lara Krahemann (Sui) JB Brunex Felt Factory Team -1 lap
19 Gwendalyn Gibson (USA) -1 lap
20 Erika Monserrath Rodriguez Suarez (Mex) Conade Code Gto Cadencia.MX Pro Cycling Team -1 lap
21 Mackenzie Myatt (Can) -1 lap
22 Amelie Simard (Can) -2 laps
23 Sidney McGill (Can) -2 laps
24 Juliette Tetreault (Can) -2 laps
25 Siobhan Kelly (Can) -3 laps
26 Leya Masson (Can) -3 laps
27 Yuki Yamada (Jpn) -3 laps
28 Dana Gilligan (Can) -4 laps
 
U23 Men, 25.6 km (Start loop + 6 laps)
1 Alan Hatherly (RSA) 1:17:44
2 Christopher Blevins (USA) Specialized Racing at 0:28
3 Jose Gerardo Ulloa Arevalo (Mex) Conade Code Gto Cadencia.Mx Pro Cycling Team 1:18
4 David Nordemann (Ned) Cst Sandd American Eagle MTB Racing Team 1:24
5 Simon Andreassen (Den) Specialized Racing 2:36
6 Axel Zingle (Fra) Materiel-Velo.com 2:39
7 Ben Oliver (NZl) 3:01
8 Filippo Colombo (Sui) BMC Mountainbike Racing Team 3:23
9 Noah Blochlinger (Sui) 3:42
10 Sean Fincham (Can) Forward Racing 3:55
11 Joshua Dubau (Fra) 4:40
12 Marc Andre Fortier (Can) Pivot Cycles-OTE 4:47
13 Pierre De Froidmont (Bel) Merida-Wallonie MTB Team 5:01
14 Quinton Disera (Can) Norco Factory Team XC 5:03
15 Cole Paton (USA) 5:04
16 Timon Ruegg (Sui) 5:12
17 Tomer Zaltsman (Isr) Teamisgav-Giant 5:30
18 Matej Prudek (Cze) Gapp System-Cabtech MTB Racing Team 6:34
19 Kevin Kuhn (Sui) 6:39
20 Carson Beckett (USA) 6:43
21 Sandy Floren (USA) 6:47
22 Mickael Brunello (Fra) Veloroc Bmc 6:49
23 Felix Longpre (Can) 7:12
24 Jerry Dufour (USA) 7:35
25 Lucas Dubau (Fra) 8:04
26 Ari Hirabayashi (Jpn) 8:44
27 Felix Belhumeur (Can) Pivot Cycles-OTE 8:55
28 Arnaud Hertling (Sui) 9:19
29 Zachary Calton (USA) 9:46
30 Ori Leonzini (Isr) Teamisgav-Giant 9:53
31 Guy Leshem (Isr) 10:12
32 Felix Burke (Can) 10:19
33 Thibault Daniel (Fra) Veloroc Bmc 10:31
34 Florian Roch (Fra) Materiel-Velo.com 10:49
35 Reece Tucknott (Aus) 11:27
36 Raphael Auclair (Can) Pivot Cycles-OTE 11:37
37 Tyler Orschel (Can) -1 lap
38 Ursin Spescha (Sui) -1 lap
39 Emile Farrell-Dessureault (Can) -1 lap
40 Daniel Johnson (USA) -1 lap
41 Liam Mulcahy (Can) -1 lap
42 Jaromir Skala (Cze) Ceska Sporitelna Specialized Junior MTB Team -1 lap
43 Victor Verreault (Can) -1 lap
44 Ren Ueno (Jpn) -1 lap
45 David Zadak (Cze) Ceska Sporitelna Specialized Junior MTB Team -2 laps
46 Nicholas Lando (USA) -2 laps
47 Malcolm Barton (Can) -2 laps
48 Philippe St Laurent (Can) Pivot Cycles-OTE -2 laps
49 Michael Harris (Aus) -2 laps
50 Alexander Sugarman (USA) -2 laps
51 Yuki Kobayashi (Jpn) -3 laps
52 Philippe Truchon (Can) -3 laps
DNF Vital Albin (Sui)
DNF Robin Horsfield (Ber)
DNF Nick Burki (Sui)
DNF Leo Lhomme (Sui)
DNF Brody Sanderson (Can)
DNF Joel Ramirez Miranda (Mex)
DNF Anthony Bergeron (Can)
DNS Gunnar Holmgren (Can)

 

 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2018 Canadian Cyclist. All rights reserved.