Canadian Cyclist

 

February 2/19 17:04 pm - Challenge Mallorca: Days 2 and 3 results


Posted by Editoress on 02/2/19
 

Results from days two and three of Challenge Mallorca in Spain

Trofeo Andratx-Lloseta
 
Day 2 (February 1st): Andratx to Lloseta, 172.4 km
1 Emanuel Buchmann (Ger) Bora - Hansgrohe 4:39:03
2 Tim Wellens (Bel) Lotto - Soudal at 0:16
3 Bauke Mollema (Ned) Trek - Segafredo 0:19
4 Pieter Weening (Ned) Roompot - Charles 0:21
5 Jesús Herrada (Esp) Cofidis Solutions Crédits 0:35
6 Gianluca Brambilla (Ita) Trek - Segafredo 0:35
7 Guillaume Martin (Fra) Wanty - Gobert Cycling Team 0:37
8 Jürgen Roelandts (Bel) Movistar Team 0:41
9 Warren Barguil (Fra) Team Arkea - Samsic 0:45
10 Alejandro Valverde (Esp) Movistar Team 0:51
11 Bjorg Lambrecht (Bel) Lotto - Soudal
12 Sergio Andres Higuita Garcia (Col) Equipo Euskadi both s.t.
13 Daniel Martin (Irl) UAE Team Emirates 0:56
14 Patrick Konrad (Aut) Bora - Hansgrohe 1:14
15 Michael Gogl (Aut) Trek - Segafredo
16 Nick Van Der Lijke (Ned) Roompot - Charles
17 Sondre Holst Enger (Nor) Israel Cycling Academy all s.t.
18 Xandro Meurisse (Bel) Wanty - Gobert Cycling Team 1:16
19 Steff Cras (Bel) Team Katusha - Alpecin
20 Simone Petilli (Ita) UAE Team Emirates
21 Sander Armée (Bel) Lotto - Soudal
22 Nicolas Edet (Fra) Cofidis Solutions Crédits
23 Edward Ravasi (Ita) UAE Team Emirates all s.t.
24 José Herrada (Esp) Cofidis Solutions Crédits 1:22
25 Rafal Majka (Pol) Bora - Hansgrohe
26 Jonathan Lastra Martinez (Esp) Caja Rural - Seguros RGA
27 Aaron Van Poucke (Bel) Sport Vlaanderen - Baloise all s.t.
28 Luis Angel Maté Mardones (Esp) Cofidis Solutions Crédits 1:26
29 Jesper Hansen (Den) Cofidis Solutions Crédits
30 Sergio Samitier Samitier (Esp) Euskadi Basque Country - Murias both s.t.
31 Ruben Plaza (Esp) Israel Cycling Academy 1:30
32 Toms Skujins (Lat) Trek - Segafredo 1:32
33 Ian Boswell (USA) Team Katusha - Alpecin 1:38
34 Alexander Cataford (Can) Israel Cycling Academy 1:54
35 Nelson Oliveira (Por) Movistar Team 5:43
36 Daniel Pearson (GBr) Canyon DHB p/b Bloor Homes 10:58
37 David Gonzalez Lopez (Esp) Caja Rural - Seguros RGA
38 Antonio Molina Canet (Esp) Caja Rural - Seguros RGA
39 Adne Van Engelen (Ned) Bike Aid
40 Ibai Azurmendi Sagastibeltza (Esp) Equipo Euskadi
41 Lawrence Naesen (Bel) Lotto - Soudal
42 Cesare Benedetti (Ita) Bora - Hansgrohe
43 Alvaro Cuadros Morata (Esp) Caja Rural - Seguros RGA
44 Gotzon Martin Sanz (Esp) Equipo Euskadi
45 Frederik Frison (Bel) Lotto - Soudal
46 Antonio Jesus Soto Guirao (Esp) Equipo Euskadi
47 Maxime Monfort (Bel) Lotto - Soudal
48 Enrico Battaglin (Ita) Team Katusha - Alpecin
49 Alexander Kristoff (Nor) UAE Team Emirates
50 Fabio Felline (Ita) Trek - Segafredo
51 Imanol Erviti (Esp) Movistar Team
52 Fernando Barcelo Aragon (Esp) Euskadi Basque Country - Murias
53 Romain Sicard (Fra) Direct Energie all s.t.
54 Emmanuel Morin (Fra) Cofidis Solutions Crédits 15:32
55 Emiel Planckaert (Bel) Sport Vlaanderen - Baloise
56 Adam de Vos (Can) Rally - UHC Cycling
57 Mathias Van Gompel (Bel) Sport Vlaanderen - Baloise
58 Kenneth Van Rooy (Bel) Sport Vlaanderen - Baloise
59 Daire Feeley (Irl) EvoPro Racing
60 Damien Touzé (Fra) Cofidis Solutions Crédits all s.t.
61 Justin Timmermans (Ned) Roompot - Charles 15:35
62 Thomas Boudat (Fra) Direct Energie
63 Awet Andemeskel (Eri) Israel Cycling Academy
64 Benoît Jarrier (Fra) Team Arkea - Samsic
65 Andrea Pasqualon (Ita) Wanty - Gobert Cycling Team
66 Guy Niv (Isr) Israel Cycling Academy
67 Oscar Rodriguez Garaicoechea (Esp) Euskadi Basque Country - Murias
68 Ryan Anderson (Can) Rally - UHC Cycling
69 Aleksandr Riabushenko (Blr) UAE Team Emirates
70 Hector Saez Benito (Esp) Euskadi Basque Country - Murias
71 Unai Cuadrado Ruiz De Gauna (Esp) Equipo Euskadi
72 John Degenkolb (Ger) Trek - Segafredo
73 Pavel Kochetkov (Rus) Team Katusha - Alpecin
74 Marco Marcato (Ita) UAE Team Emirates
75 Amaël Moinard (Fra) Team Arkea - Samsic all s.t.
76 Peio Goikoetxea Goiogana (Esp) Equipo Euskadi 20:10
77 Oscar Pelegri Ferrandis (Esp) Spanish National Team
78 Timothy Dupont (Bel) Wanty - Gobert Cycling Team
79 Julio Alberto Amores Palacios (Esp) Spanish National Team
80 Jenthe Biermans (Bel) Team Katusha - Alpecin
81 Andreas Schillinger (Ger) Bora - Hansgrohe
82 Thimo Willems (Bel) Sport Vlaanderen - Baloise
83 Dennis Van Winden (Ned) Israel Cycling Academy
84 Wesley Kreder (Ned) Wanty - Gobert Cycling Team
85 Kristijan Durasek (Cro) UAE Team Emirates
86 Hernan Ricardo Aguirre Caipa (Col) Interpro Cycling Academy
87 Marco Minnaard (Ned) Wanty - Gobert Cycling Team
88 Juan Antonio Lopez-Cozar Jaimez (Esp) Euskadi Basque Country - Murias all s.t.
89 Robert-Jon McCarthy (Irl) Canyon DHB p/b Bloor Homes 20:14
90 Peter Kennaugh (GBr) Bora - Hansgrohe 20:21
OTL Adrien Guillonnet (Fra) Interpro Cycling Academy 24:01
OTL Sebastian Mora Vedri (Esp) Caja Rural - Seguros RGA
OTL Albert Torres Barcelo (Esp) Spanish National Team
OTL Willem Jakobus Smit (RSA) Team Katusha - Alpecin
OTL Senne Leysen (Bel) Roompot - Charles
OTL Johannes Hodapp (Ger) Team Sauerland NRW p/b SKS Germany
OTL Unai Iribar Jauregi (Esp) Spanish National Team
OTL Diego Lopez Fuentes (Esp) Equipo Euskadi
OTL Fabien Grellier (Fra) Direct Energie
OTL Jean-Pierre Drucker (Lux) Bora - Hansgrohe all s.t.
OTL Gotzon Udondo Santamaria (Esp) Euskadi Basque Country - Murias 24:06
OTL Christophe Noppe (Bel) Sport Vlaanderen - Baloise s.t.
DNF Antonio Pedrero (Esp) Movistar Team
DNF Carlos Verona (Esp) Movistar Team
DNF Daniele Bennati (Ita) Movistar Team
DNF Harm Vanhoucke (Bel) Lotto Soudal
DNF Harry Tanfield (GBr) Team Katusha Alpecin
DNF Niklas Eg (Den) Trek - Segafredo
DNF Bryan Nauleau (Fra) Direct Energie
DNF Perrig Quemeneur (Fra) Direct Energie
DNF Simon Sellier (Fra) Direct Energie
DNF Angelo Tulik (Fra) Direct Energie
DNF Alan Banaszek (Pol) Caja Rural - Seguros Rga
DNF Mauricio Moreira (Uru) Caja Rural - Seguros Rga
DNF Lars Boom (Ned) Roompot - Charles
DNF Jesper Asselman (Ned) Roompot - Charles
DNF Elmar Reinders (Ned) Roompot - Charles
DNF Sasha Weemaes (Bel) Sport Vlaanderen - Baloi
DNF Romain Le Roux (Fra) Team Arkea - Samsic
DNF Clément Russo (Fra) Team Arkea - Samsic
DNF Robert T. Wagner (Ger) Team Arkea - Samsic
DNF Jose D. Viejo (Esp) Euskadi Basque Country
DNF Guillaume Boivin (Can) Israel Cycling Academy
DNF Pier A. Cote (Can) Rally Uhc Cycling
DNF Evan Huffman (USA) Rally Uhc Cycling
DNF Tyler Magner (USA) Rally Uhc Cycling
DNF Gavin Mannion (USA) Rally Uhc Cycling
DNF John Murphy (USA) Rally Uhc Cycling
DNF Frederik Backaert (Bel) Wanty - Gobert Cycling T
DNF Maris Bogdanovics (Lat) Interpro Cycling Academ
DNF David Casanovas (Esp) Interpro Cycling Academ
DNF Florian Hudry (Fra) Interpro Cycling Academ
DNF Aleksejs Saramotins (Lat) Interpro Cycling Academ
DNF Pablo Torres (Esp) Interpro Cycling Academ
DNF Joann Leinau (Ger) Team Sauerland Nrw P -
DNF Louis Leinau (Ger) Team Sauerland Nrw P -
DNF Jon Knolle (Ger) Team Sauerland Nrw P -
DNF Felix Intra (Ger) Team Sauerland Nrw P -
DNF Per C. Münstermann (Ger) Team Sauerland Nrw P -
DNF Lars Kulbe (Ger) Team Sauerland Nrw P -
DNF Peter Koning (Ned) Bike Aid
DNF Timo Schäfer (Ger) Bike Aid
DNF Daniel Bichlmann (Ger) Bike Aid
DNF Lucas Carstensen (Ger) Bike Aid
DNF Justin Wolf (Ger) Bike Aid
DNF Aaron Grosser (Ger) Bike Aid
DNF Alexandar Richardson (GBr) Canyon DHB P - B Bloor
DNF Alex Paton (GBr) Canyon DHB P - B Bloor
DNF Jacob Vaughan (GBr) Canyon DHB P - B Bloor
DNF Thomas Stewart (GBr) Canyon DHB P - B Bloor
DNF Matthew Bostock (GBr) Canyon DHB P - B Bloor
DNF Marco Bernardinetti (Ita) Amore & Vita - Prodir
DNF Danilo Celano (Ita) Amore & Vita - Prodir
DNF Pierpaolo Ficara (Ita) Amore & Vita - Prodir
DNF Jan-andré Freuler (Sui) Amore & Vita - Prodir
DNF Viesturs Luksevics (Lat) Amore & Vita - Prodir
DNF Maxence Moncassin (Fra) Amore & Vita - Prodir
DNF Iltjan Nika (Alb) Amore & Vita - Prodir
DNF Aaron Kearney (Irl) Evopro Racing
DNF Mark Downey (Irl) Evopro Racing
DNF Seid Lizde (BIH) Evopro Racing
DNF Dominic Mestre (POR) Evopro Racing
DNF Cormac Mcgeough (Irl) Evopro Racing
DNF Eugert Zhupa (Alb) Evopro Racing
DNF Joan M Bennassar (Esp) Sel Española Pista
DNF Marc Buades (Esp) Sel Española Pista
DNF Joan A Riera (Esp) Sel Española Pista
DNS Thibault Guernalec (Fra) Team Arkea - Samsic
 
Trofeo Serra de Tramuntana
 
Day 3: Sóller to Deià, 172,2 km
1 Tim Wellens (Bel) Lotto - Soudal 4:50:40
2 Emanuel Buchmann (GER) Bora - Hansgrohe at 0:14
3 Alejandro Valverde (Esp) Movistar Team 1:02
4 Sergio Andres Higuita Garcia (Col) Equipo Euskadi 1:19
5 Simon ?pilak (Slo) Team Katusha - Alpecin 1:33
6 Nelson Oliveira (Por) Movistar Team 1:46
7 Guillaume Martin (Fra) Wanty - Gobert Cycling Team
8 Pieter Weening (Ned) Roompot - Charles both s.t.
9 José Rojas (Esp) Movistar Team 1:49
10 Giulio Ciccone (Ita) Trek - Segafredo s.t.
11 Patrick Konrad (AUT) Bora - Hansgrohe 1:58
12 Rafal Majka (Pol) Bora - Hansgrohe s.t.
13 José Herrada (Esp) Cofidis Solutions Crédits 2:11
14 Simone Petilli (Ita) UAE Team Emirates 2:12
15 Fabio Aru (Ita) UAE Team Emirates
16 Ilnur Zakarin (Rus) Team Katusha - Alpecin both s.t.
17 Jesper Hansen (Den) Cofidis Solutions Crédits 2:19
18 Ben Hermans (Bel) Israel Cycling Academy s.t.
19 Gianluca Brambilla (Ita) Trek - Segafredo 2:26
20 Gonzalo Serrano Rodriguez (Esp) Caja Rural - Seguros RGA 2:45
21 Oscar Rodriguez Garaicoechea (Esp) Euskadi Basque Country - Murias 3:47
22 Fabio Felline (Ita) Trek - Segafredo 5:09
23 Fernando Barcelo Aragon (Esp) Euskadi Basque Country - Murias s.t.
24 Thomas Sprengers (Bel) Sport Vlaanderen - Baloise 6:09
25 Aaron Van Poucke (Bel) Sport Vlaanderen - Baloise
26 Nick Van Der Lijke (Ned) Roompot - Charles
27 Jonathan Lastra Martinez (Esp) Caja Rural - Seguros RGA
28 Bjorg Lambrecht (Bel) Lotto - Soudal
29 Sander Armée (Bel) Lotto - Soudal
30 Preben Van Hecke (Bel) Sport Vlaanderen - Baloise all s.t.
31 Gotzon Martin Sanz (Esp) Equipo Euskadi 7:18
32 Pim Ligthart (Ned) Direct Energie 7:51
33 Aaron Verwilst (Bel) Sport Vlaanderen - Baloise 9:01
34 Kevin Van Melsen (Bel) Wanty - Gobert Cycling Team 9:48
35 Michael Gogl (AUT) Trek - Segafredo 9:58
36 Sergio Samitier Samitier (Esp) Euskadi Basque Country - Murias 10:13
37 Cesare Benedetti (Ita) Bora - Hansgrohe 10:50
38 Pavel Kochetkov (Rus) Team Katusha - Alpecin s.t.
39 Toms Skujins (Lat) Trek - Segafredo 10:56
40 Luis Angel Maté Mardones (Esp) Cofidis Solutions Crédits 11:14
41 Hector Saez Benito (Esp) Euskadi Basque Country - Murias s.t.
42 Robert Britton (Can) Rally - UHC Cycling 11:41
43 Brandon McNulty (USA) Rally - UHC Cycling s.t.
44 Daire Feeley (Irl) EvoPro Racing 12:03
45 Nicola Conci (Ita) Trek - Segafredo 12:23
46 Alex Colman (Bel) Canyon DHB p/b Bloor Homes 12:38
47 Marc Buades Ferriol (Esp) Spanish National Team s.t.
48 Alvaro Cuadros Morata (Esp) Caja Rural - Seguros RGA 12:56
49 Jesús Herrada (Esp) Cofidis Solutions Crédits 14:32
50 Thomas Stewart (GBr) Canyon DHB p/b Bloor Homes 15:29
51 Ian Boswell (USA) Team Katusha - Alpecin
52 Niklas Eg (Den) Trek - Segafredo
53 Kevin Deltombe (Bel) Sport Vlaanderen - Baloise
54 Viesturs Luksevics (Lat) Amore & Vita - Prodir
55 Gavin Mannion (USA) Rally - UHC Cycling all s.t.
56 Jesper Asselman (Ned) Roompot - Charles 17:20
57 Edward Ravasi (Ita) UAE Team Emirates
58 Hernan Ricardo Aguirre Caipa (Col) Interpro Cycling Academy both s.t.
59 Nicolas Edet (Fra) Cofidis Solutions Crédits 17:33
60 Perrig Quéméneur (Fra) Direct Energie
61 Ibai Azurmendi Sagastibeltza (Esp) Equipo Euskadi
62 Sebastian Mora Vedri (Esp) Caja Rural - Seguros RGA
63 Marco Bernardinetti (Ita) Amore & Vita - Prodir all s.t.
64 Gotzon Udondo Santamaria (Esp) Euskadi Basque Country - Murias 17:38
65 Mathieu Burgaudeau (Fra) Direct Energie 18:05
66 Ruben Plaza (Esp) Israel Cycling Academy s.t.
67 Unai Cuadrado Ruiz De Gauna (Esp) Equipo Euskadi 19:47
68 Romain Sicard (Fra) Direct Energie 19:56
69 Juan Antonio Lopez-Cozar Jaimez (Esp) Euskadi Basque Country - Murias 22:46
70 Diego Lopez Fuentes (Esp) Equipo Euskadi s.t.
71 Sjoerd Van Ginneken (Ned) Roompot - Charles 22:47
72 Boy Van Poppel (Ned) Roompot - Charles s.t.
OTL Unai Iribar Jauregi (Esp) Spanish National Team 24:07
OTL Bryan Nauleau (Fra) Direct Energie 27:07
OTL Awet Andemeskel (Eri) Israel Cycling Academy 31:29
DNF Adam De Vos (Can) Rally - UHC Cycling
DNF Ryan Anderson (Can) Rally - UHC Cycling
DNF Alexander Cataford (Can) Israel Cycling Academy
All others DNF


Challenge Mallorca: Day 1 results

 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2019 Canadian Cyclist. All rights reserved.