Canadian Cyclist

 

March 24/19 15:37 pm - Grand Prix de Denain results


Posted by Editoress on 03/24/19
 

Results from Grand Prix de Denain - Porte du Hainaut in France

Denain to Denain, 198 km
1 Mathieu van der Poel (Ned) Corendon - Circus 4:21:39
2 Marc Sarreau (Fra) Groupama - FDJ at 0:03
3 Timothy Dupont (Bel) Wanty - Gobert Cycling Team
4 Matteo Moschetti (Ita) Trek - Segafredo
5 Emiel Vermeulen (Bel) Natura4Ever - Roubaix - Lille Métropole
6 Justin Jules (Fra) Wallonie Bruxelles
7 Pierre Barbier (Fra) Natura4Ever - Roubaix - Lille Métropole
8 Bram Welten (Ned) Team Arkéa - Samsic
9 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R La Mondiale
10 Romain Cardis (Fra) Direct Energie
11 Milan Menten (Bel) Sport Vlaanderen - Baloise
12 Jonas van Genechten (Bel) Vital Concept - B&B Hotels
13 Mattia Frapporti (Ita) Androni Giocattoli Sidermec
14 Marco Mathis (Ger) Cofidis Solutions Crédits
15 None None (Den) Riwal Readynez Cycling Team
16 Damien Touzé (Fra) Cofidis Solutions Crédits
17 Rudy Barbier (Fra) Israel Cycling Academy
18 Daniel Lopez Parada (Esp) Burgos - BH
19 Jelle Mannaerts (Bel) Tarteletto - Isorex
20 Evaldas Siskevicius (Ltu) Delko Marseille Provence
21 Kevin Le Cunff (Fra) St Michel - Auber 93
22 Julien Trarieux (Fra) Delko Marseille Provence
23 Josip Rumac (Cro) Androni Giocattoli Sidermec
24 Boy Van Poppel (Ned) Roompot - Charles
25 Zakkari Dempster (Aus) Israel Cycling Academy
26 Thomas Joseph (Bel) Tarteletto - Isorex
27 Jimmy Turgis (Fra) Vital Concept - B&B Hotels
28 Samuel Leroux (Fra) Natura4Ever - Roubaix - Lille Métropole
29 Aimé de Gendt (Bel) Wanty - Gobert Cycling Team
30 Benoît Jarrier (Fra) Team Arkéa - Samsic
31 Bert de Backer (Bel) Vital Concept - B&B Hotels
32 Tony Hurel (Fra) St Michel - Auber 93
33 Frederik Backaert (Bel) Wanty - Gobert Cycling Team
34 Pierre Idjouadiene (Fra) Natura4Ever - Roubaix - Lille Métropole
35 Aurélien Paret-Peintre (Fra) AG2R La Mondiale
36 Aksel Nõmmela (Est) Wallonie Bruxelles 0:08
37 Przemyslaw Kasperkiewicz (Pol) Delko Marseille Provence
38 Krister Hagen (Nor) Riwal Readynez Cycling Team
39 Tom Dernies (Bel) Natura4Ever - Roubaix - Lille Métropole all s.t.
40 Ryan Mullen (Irl) Trek - Segafredo 0:11
41 Guillaume Boivin (Can) Israel Cycling Academy 0:14
42 Lars Boom (Ned) Roompot - Charles 0:17
43 Stijn Vandenbergh (Bel) AG2R La Mondiale 0:21
44 Gianni Vermeersch (Bel) Corendon - Circus s.t.
45 Stijn Devolder (Bel) Corendon - Circus 0:26
46 Baptiste Planckaert (Bel) Wallonie Bruxelles 0:30
47 Ramon Sinkeldam (Ned) Groupama - FDJ s.t.
48 Edward Planckaert (Bel) Sport Vlaanderen - Baloise 0:47
49 Alo Jakin (Est) St Michel - Auber 93 0:48
50 Alex Kirsch (Lux) Trek - Segafredo 1:27
51 Mihkel Räim (Est) Israel Cycling Academy s.t.
52 Alexandre Pichot (Fra) Direct Energie 2:42
53 Mathieu Burgaudeau (Fra) Direct Energie s.t.
54 Lionel Taminiaux (Bel) Wallonie Bruxelles 2:43
55 Jan-André Freuler (Sui) Amore & Vita - Prodir 2:53
56 Laurent Pichon (Fra) Team Arkéa - Samsic
57 Geoffrey Soupe (Fra) Cofidis Solutions Crédits
58 Lindsay De Vylder (Bel) Sport Vlaanderen - Baloise
59 Loïc Chetout (Fra) Cofidis Solutions Crédits
60 Mickaël Delage (Fra) Groupama - FDJ
61 Gediminas Bagdonas (Ltu) AG2R La Mondiale
62 Yoann Paillot (Fra) St Michel - Auber 93
63 Piet Allegaert (Bel) Sport Vlaanderen - Baloise all s.t.
64 Lasse Norman Hansen (Den) Corendon - Circus 2:56
65 Jimmy Janssens (Bel) Corendon - Circus
66 Adrien Petit (Fra) Direct Energie both s.t.
67 Alexis Guerin (Fra) Delko Marseille Provence 3:38
68 Tom Wirtgen (Lux) Wallonie Bruxelles 3:56
69 Alan Riou (Fra) Team Arkéa - Samsic 4:49
70 Justin Timmermans (Ned) Roompot - Charles 5:49
71 Maxime Daniel (Fra) Team Arkéa - Samsic 8:03
72 Jesper Asselman (Ned) Roompot - Charles 8:37
73 Maarten Van Trijp (Ned) Corendon - Circus
74 Marco Benfatto (Ita) Androni Giocattoli Sidermec
75 Jérémy Leveau (Fra) Delko Marseille Provence
76 Lukas Spengler (Sui) Wallonie Bruxelles all s.t.
77 Stijn Steels (Bel) Roompot - Charles 9:17
78 Tobias Mørch Kongstad (Den) Riwal Readynez Cycling Team
79 Thibault Guernalec (Fra) Team Arkéa - Samsic both s.t.
80 Julien Morice (Fra) Vital Concept - B&B Hotels 9:49
81 Corentin Ermenault (Fra) Vital Concept - B&B Hotels s.t.
82 Franklin Six (Bel) Wallonie Bruxelles 10:19
83 Jérémy Lecroq (Fra) Vital Concept - B&B Hotels 10:20
84 Robbe Ghys (Bel) Sport Vlaanderen - Baloise 12:14
85 Quentin Jauregui (Fra) AG2R La Mondiale 14:03
86 Mattia Viel (Ita) Androni Giocattoli Sidermec 17:08
87 Roy Goldstein (Isr) Israel Cycling Academy
88 Alvaro Robredo Crespo (Esp) Burgos - BH
89 Nils Sinschek (Ned) Development Team Sunweb
90 Matteo Pelucchi (Ita) Androni Giocattoli Sidermec
91 Manuel Peñalver Aniorte (Esp) Burgos - BH
92 Joseph Areruya (Rwa) Delko Marseille Provence
93 Leon Heinschke (Ger) Development Team Sunweb
94 Alex Frame (NZl) Trek - Segafredo all s.t.
DNF Flavien Maurelet (Fra) St Michel - Auber 93
DNF Thomas Vaubourzeix (Fra) Natura4Ever - Roubaix - Lille Métropole
DNF Thibault Ferasse (Fra) Natura4Ever - Roubaix - Lille Métropole
DNF Federico Nicolas Vivas (Arg) Amore & Vita - Prodir
DNF Kristers Ansons (Lat) Amore & Vita - Prodir
DNF Eriks Toms Gavars (Lat) Amore & Vita - Prodir
DNF Kaspars Sergis (Lat) Amore & Vita - Prodir
DNF Maxence Moncassin (Fra) Amore & Vita - Prodir
DNF Camille Thominet (Fra) St Michel - Auber 93
DNF Andrea Pasqualon (Ita) Wanty - Gobert Cycling Team
DNF Jarno Mobach (Ned) Development Team Sunweb
DNF Yoann Offredo (Fra) Wanty - Gobert Cycling Team
DNF Loïc Vliegen (Bel) Wanty - Gobert Cycling Team
DNF Morné Van Niekerk (RSA) St Michel - Auber 93
DNF Felix Gall (Aut) Development Team Sunweb
DNF Tom Devriendt (Bel) Wanty - Gobert Cycling Team
DNF Martin Alexander Salmon (Ger) Development Team Sunweb
DNF Nuno Bico (Por) Burgos - BH
DNF David Boucher (Bel) Tarteletto - Isorex
DNF Abram Stockman (Bel) Tarteletto - Isorex
DNF Elias Van Breussegem (Bel) Tarteletto - Isorex
DNF Julien Van Den Brande (Bel) Tarteletto - Isorex
DNF Arne De Groote (Bel) Tarteletto - Isorex
DNF Torkil Veyhe (Den) Riwal Readynez Cycling Team
DNF Deins Kanepejs (Lat) Amore & Vita - Prodir
DNF Niklas Märkl (Ger) Development Team Sunweb
DNF Ben Katerberg (Can) Development Team Sunweb
DNF Bruno Armirail (Fra) Groupama - FDJ
DNF Emmanuel Morin (Fra) Cofidis Solutions Crédits
DNF Jan-Willem Van Schip (Ned) Roompot - Charles
DNF Mathias Norsgaard Jørgensen (Den) Riwal Readynez Cycling Team
DNF Troels Rønning Vinther (Den) Riwal Readynez Cycling Team
DNF Rasmus Christian Quaade (Den) Riwal Readynez Cycling Team
DNF Sondre Holst Enger (Nor) Israel Cycling Academy
DNF Clément Carisey (Fra) Israel Cycling Academy
DNF Simon Sellier (Fra) Direct Energie
DNF Yohann Gène (Fra) Direct Energie
DNF Damien Gaudin (Fra) Direct Energie
DNF Brenton Jones (Aus) Delko Marseille Provence
DNF Filippo Fortin (Ita) Cofidis Solutions Crédits
DNF Philipp Walsleben (Ger) Corendon - Circus
DNF Adrien Garel (Fra) Vital Concept - B&B Hotels
DNF Daniel Hoelgaard (Nor) Groupama - FDJ
DNF Miles Scotson (Aus) Groupama - FDJ
DNF Fumiyuki Beppu (Jpn) Trek - Segafredo
DNF Leonardo Fedrigo (Ita) Androni Giocattoli Sidermec
DNF Andrea Vendrame (Ita) Androni Giocattoli Sidermec
DNF Franck Bonnamour (Fra) Team Arkéa - Samsic
DNF Jetse Bol (Ned) Burgos - BH
DNF Matthew Gibson (GBr) Burgos - BH
DNF Elmar Reinders (Ned) Roompot - Charles
DNF Dimitri Claeys (Bel) Cofidis Solutions Crédits
DNF Amaury Capiot (Bel) Sport Vlaanderen - Baloise
DNF Christophe Noppe (Bel) Sport Vlaanderen - Baloise
DNS Jesus Ezquerra Muela (Esp) Burgos - BH



 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2019 Canadian Cyclist. All rights reserved.