Canadian Cyclist

 

May 1/19 17:55 pm - Tour de Romandie: Stage 1 results, Woods 4th on stage


Posted by Editoress on 05/1/19
 

Results from the second stage in Switzerland

Stage 1: Neuchâtel to La Chaux-de-Fonds, 172.27
1 Primoz Roglic (Slo) Team Jumbo - Visma 4:15:18
2 David Gaudu (Fra) Groupama - FDJ
3 Rui Costa (Por) UAE Team Emirates
4 Michael Woods (Can) EF Education First
5 Damien Howson (Aus) Mitchelton - Scott
6 Carl Fredrik Hagen (Nor) Lotto Soudal
7 Eduardo Sepulveda (Arg) Movistar Team
8 Jan Hirt (Cze) Astana Pro Team
9 Felix Großschartner (Aut) BORA - hansgrohe
10 Guillaume Martin (Fra) Wanty - Gobert Cycling Team
11 Emanuel Buchmann (Ger) BORA - hansgrohe
12 Simon Spilak (Slo) Team Katusha Alpecin
13 James Knox (GBr) Deceuninck - Quick Step
14 Carlos Betancur (Col) Movistar Team
15 Winner Andrew Anacona (Col) Movistar Team
16 Sébastien Reichenbach (Sui) Groupama - FDJ
17 Ilnur Zakarin (Rus) Team Katusha Alpecin
18 Mathias Frank (Sui) AG2R La Mondiale
19 Steven Kruijswijk (Ned) Team Jumbo - Visma
20 Geraint Thomas (GBr) Team Ineos all s.t.
21 Patrick Bevin (NZl) CCC Team 0:50
22 Gianluca Brambilla (Ita) Trek - Segafredo
23 Davide Villella (Ita) Astana Pro Team
24 Matteo Badilatti (Sui) Swiss National Team
25 Rodrigo Contreras Pinzon (Col) Astana Pro Team
26 Merhawi Kudus (Eri) Astana Pro Team
27 Riccardo Zoidl (Aut) CCC Team
28 Joseph Rosskopf (USA) CCC Team
29 Tanel Kangert (Est) EF Education First
30 Hugh Carthy (GBr) EF Education First
31 Daniel Felipe Martinez Poveda (Col) EF Education First
32 Dylan Van Baarle (Ned) Team Ineos
33 Andrey Amador (CRc) Movistar Team all s.t.
34 Julien Bernard (Fra) Trek - Segafredo 1:27
35 Nans Peters (Fra) AG2R La Mondiale
36 Thomas de Gendt (Bel) Lotto Soudal 2:10
37 Niklas Eg (Den) Trek - Segafredo
38 Jaime Castrillo Zapater (Esp) Movistar Team
39 Michael Storer (Aus) Team Sunweb
40 Louis Meintjes (RSA) Team Dimension Data all s.t.
41 Sonny Colbrelli (Ita) Bahrain Merida 4:02
42 Nico Denz (Ger) AG2R La Mondiale 4:37
43 Patrick Müller (Sui) Nationalmannschaft Schweiz
44 Mathias Flueckiger (Sui) Swiss National Team
45 Hermann Pernsteiner (Aut) Bahrain Merida
46 Michael Albasini (Sui) Mitchelton - Scott
47 Xandro Meurisse (Bel) Wanty - Gobert Cycling Team
48 Jonas Gregaard Wilsly (Den) Astana Pro Team
49 Edward Ravasi (Ita) UAE Team Emirates
50 Danilo Wyss (Sui) Team Dimension Data
51 Stefan Küng (Sui) Groupama - FDJ
52 Kilian Frankiny (Sui) Groupama - FDJ
53 Eduard Prades Reverter (Esp) Movistar Team
54 Simon Pellaud (Sui) Swiss National Team
55 Thomas Degand (Bel) Wanty - Gobert Cycling Team
56 Léo Vincent (Fra) Groupama - FDJ
57 Clément Chevrier (Fra) AG2R La Mondiale
58 Simone Petilli (Ita) UAE Team Emirates
59 Filippo Ganna (Ita) Team Ineos
60 Kenny Elissonde (Fra) Team Ineos
61 Ben Swift (GBr) Team Ineos
62 Lennard Hofstede (Ned) Team Jumbo - Visma
63 Roland Thalmann (Sui) Swiss National Team
64 Joseph Lloyd Dombrowski (USA) EF Education First
65 Nicolas Roche (Irl) Team Sunweb
66 Jonathan Caicedo (Ecu) EF Education First
67 Tsgabu Gebremaryam Grmay (Eth) Mitchelton - Scott all s.t.
68 Jan Tratnik (Slo) Bahrain Merida 8:32
69 Lukasz Owsian (Pol) CCC Team
70 Cameron Meyer (Aus) Mitchelton - Scott
71 Florian Stork (Ger) Team Sunweb
72 Jorge Arcas (Esp) Movistar Team
73 Silvan Dillier (Sui) AG2R La Mondiale
74 Alexis Gougeard (Fra) AG2R La Mondiale
75 Neilson Powless (USA) Team Jumbo - Visma
76 Andrea Pasqualon (Ita) Wanty - Gobert Cycling Team
77 Pavel Kochetkov (Rus) Team Katusha Alpecin
78 Diego Rosa (Ita) Team Ineos
79 Nikita Stalnov (Kaz) Astana Pro Team all s.t.
80 Remco Evenepoel (Bel) Deceuninck - Quick Step 9:03
81 Vasil Kiryienka (Blr) Team Ineos 11:05
82 Frederik Backaert (Bel) Wanty - Gobert Cycling Team s.t.
83 Tony Martin (Ger) Team Jumbo - Visma 12:50
84 Claudio Imhof (Sui) Swiss National Team s.t.
85 Benjamin Thomas (Fra) Groupama - FDJ 13:10
86 Patrick Schelling (Sui) Swiss National Team
87 William Bonnet (Fra) Groupama - FDJ
88 Harm Vanhoucke (Bel) Lotto Soudal
89 William Barta (USA) CCC Team
90 Odd Christian Eiking (Nor) Wanty - Gobert Cycling Team
91 Christoph Pfingsten (Ger) BORA - hansgrohe
92 Francisco José Ventoso Alberdi (Esp) CCC Team
93 Lennard Kämna (Ger) Team Sunweb
94 Chad Haga (USA) Team Sunweb
95 Jonas Vingegaard (Den) Team Jumbo - Visma
96 Viacheslav Kuznetsov (Rus) Team Katusha Alpecin
97 Aimé de Gendt (Bel) Wanty - Gobert Cycling Team
98 Markel Irizar Aramburu (Esp) Trek - Segafredo
99 Victor Campenaerts (Bel) Lotto Soudal
100 Jos Van Emden (Ned) Team Jumbo - Visma
101 Dmitrii Strakhov (Rus) Team Katusha Alpecin
102 Tom Bohli (Sui) UAE Team Emirates
103 Nathan Brown (USA) EF Education First
104 Callum Scotson (Aus) Mitchelton - Scott
105 Manuele Mori (Ita) UAE Team Emirates
106 Luka Pibernik (Slo) Bahrain Merida
107 Maciej Bodnar (Pol) BORA - hansgrohe
108 Eros Capecchi (Ita) Deceuninck - Quick Step all s.t.
109 Jay Robert Thomson (RSA) Team Dimension Data 23:30
110 Sander Armée (Bel) Lotto Soudal
111 Fabio Sabatini (Ita) Deceuninck - Quick Step
112 Erik Baska (Svk) BORA - hansgrohe
113 Giacomo Nizzolo (Ita) Team Dimension Data
114 William Clarke (Aus) Trek - Segafredo
115 Stephen Williams (GBr) Bahrain Merida
116 Dion Smith (NZl) Mitchelton - Scott
117 Mads Würtz Schmidt (Den) Team Katusha Alpecin
118 Johannes Fröhlinger (Ger) Team Sunweb
119 Sam Bennett (Irl) BORA - hansgrohe
120 Shane Archbold (NZl) BORA - hansgrohe
121 Davide Martinelli (Ita) Deceuninck - Quick Step
122 Matteo Moschetti (Ita) Trek - Segafredo
123 Asbjørn Kragh Andersen (Den) Team Sunweb
124 Daniil Fominykh (Kaz) Astana Pro Team
125 Chun Kai Feng (Tpe) Bahrain Merida
126 Meiyin Wang (Chn) Bahrain Merida
127 Gediminas Bagdonas (Ltu) AG2R La Mondiale
128 Ryan Mullen (Irl) Trek - Segafredo
129 Jaco Venter (RSA) Team Dimension Data
130 Simone Consonni (Ita) UAE Team Emirates
131 Elia Viviani (Ita) Deceuninck - Quick Step
132 Florian Sénéchal (Fra) Deceuninck - Quick Step
133 Aleksandr Riabushenko (Blr) UAE Team Emirates all s.t.
134 Rasmus Byriel Iversen (Den) Lotto Soudal 23:35
DNF Adam Blythe (GBr) Lotto Soudal
DNF Jakub Mareczko (Ita) CCC Team
DNF Alex Dowsett (GBr) Team Katusha Alpecin
DNS Jacques Willem Janse Van Rensburg (RSA) Team Dimension Data
DNS Gino Mäder (Sui) Team Dimension Data
 
GC
1 Primoz Roglic (Slo) Team Jumbo - Visma 4:20:15
2 Rui Costa (Por) UAE Team Emirates at 0:10
3 David Gaudu (Fra) Groupama - FDJ 0:12
4 Geraint Thomas (GBr) Team Ineos 0:13
5 Carlos Betancur (Col) Movistar Team 0:14
6 Felix Großschartner (Aut) BORA - hansgrohe 0:15
7 Steven Kruijswijk (Ned) Team Jumbo - Visma 0:17
8 James Knox (GBr) Deceuninck - Quick Step 0:18
9 Damien Howson (Aus) Mitchelton - Scott s.t.
10 Winner Andrew Anacona (Col) Movistar Team 0:19
11 Emanuel Buchmann (Ger) BORA - hansgrohe 0:22
12 Mathias Frank (Sui) AG2R La Mondiale s.t.
13 Eduardo Sepulveda (Arg) Movistar Team 0:23
14 Simon Spilak (Slo) Team Katusha Alpecin 0:24
15 Michael Woods (Can) EF Education First s.t.
16 Ilnur Zakarin (Rus) Team Katusha Alpecin 0:26
17 Guillaume Martin (Fra) Wanty - Gobert Cycling Team s.t.
18 Carl Fredrik Hagen (Nor) Lotto Soudal 0:28
19 Sébastien Reichenbach (Sui) Groupama - FDJ s.t.
20 Jan Hirt (Cze) Astana Pro Team 0:44
21 Patrick Bevin (NZl) CCC Team 1:04
22 Tanel Kangert (Est) EF Education First 1:07
23 Dylan Van Baarle (Ned) Team Ineos 1:10
24 Andrey Amador (CRc) Movistar Team s.t.
25 Daniel Felipe Martinez Poveda (Col) EF Education First 1:12
26 Joseph Rosskopf (USA) CCC Team 1:14
27 Riccardo Zoidl (Aut) CCC Team s.t.
28 Rodrigo Contreras Pinzon (Col) Astana Pro Team 1:17
29 Davide Villella (Ita) Astana Pro Team 1:19
30 Hugh Carthy (GBr) EF Education First 1:20
31 Gianluca Brambilla (Ita) Trek - Segafredo s.t.
32 Merhawi Kudus (Eri) Astana Pro Team 1:27
33 Matteo Badilatti (Sui) Swiss National Team 1:33
34 Julien Bernard (Fra) Trek - Segafredo 1:50
35 Nans Peters (Fra) AG2R La Mondiale 1:53
36 Thomas de Gendt (Bel) Lotto Soudal 2:27
37 Jaime Castrillo Zapater (Esp) Movistar Team 2:41
38 Michael Storer (Aus) Team Sunweb 2:42
39 Niklas Eg (Den) Trek - Segafredo 2:44
40 Louis Meintjes (RSA) Team Dimension Data 2:48
41 Sonny Colbrelli (Ita) Bahrain Merida 4:17
42 Stefan Küng (Sui) Groupama - FDJ 4:51
43 Nicolas Roche (Irl) Team Sunweb 4:52
44 Filippo Ganna (Ita) Team Ineos 4:53
45 Michael Albasini (Sui) Mitchelton - Scott 4:54
46 Xandro Meurisse (Bel) Wanty - Gobert Cycling Team 4:55
47 Léo Vincent (Fra) Groupama - FDJ 4:58
48 Eduard Prades Reverter (Esp) Movistar Team 5:00
49 Ben Swift (GBr) Team Ineos 5:01
50 Danilo Wyss (Sui) Team Dimension Data s.t.
51 Lennard Hofstede (Ned) Team Jumbo - Visma 5:02
52 Roland Thalmann (Sui) Swiss National Team
53 Thomas Degand (Bel) Wanty - Gobert Cycling Team both s.t.
54 Simone Petilli (Ita) UAE Team Emirates 5:04
55 Nico Denz (Ger) AG2R La Mondiale 5:05
56 Patrick Müller (Sui) Nationalmannschaft Schweiz
57 Jonathan Caicedo (Ecu) EF Education First both s.t.
58 Tsgabu Gebremaryam Grmay (Eth) Mitchelton - Scott 5:06
59 Simon Pellaud (Sui) Swiss National Team s.t.
60 Edward Ravasi (Ita) UAE Team Emirates 5:07
61 Joseph Lloyd Dombrowski (USA) EF Education First 5:08
62 Hermann Pernsteiner (Aut) Bahrain Merida 5:09
63 Mathias Flueckiger (Sui) Swiss National Team 5:11
64 Kilian Frankiny (Sui) Groupama - FDJ 5:15
65 Jonas Gregaard Wilsly (Den) Astana Pro Team 5:17
66 Clément Chevrier (Fra) AG2R La Mondiale
67 Kenny Elissonde (Fra) Team Ineos 5:19
68 Jan Tratnik (Slo) Bahrain Merida 8:41
69 Cameron Meyer (Aus) Mitchelton - Scott 8:49
70 Silvan Dillier (Sui) AG2R La Mondiale 8:50
71 Neilson Powless (USA) Team Jumbo - Visma s.t.
72 Diego Rosa (Ita) Team Ineos 8:52
73 Alexis Gougeard (Fra) AG2R La Mondiale 8:55
74 Florian Stork (Ger) Team Sunweb 8:56
75 Lukasz Owsian (Pol) CCC Team s.t.
76 Andrea Pasqualon (Ita) Wanty - Gobert Cycling Team 8:59
77 Jorge Arcas (Esp) Movistar Team 9:02
78 Nikita Stalnov (Kaz) Astana Pro Team 9:09
79 Pavel Kochetkov (Rus) Team Katusha Alpecin 9:12
80 Remco Evenepoel (Bel) Deceuninck - Quick Step 9:26
81 Frederik Backaert (Bel) Wanty - Gobert Cycling Team 11:25
82 Vasil Kiryienka (Blr) Team Ineos 11:28
83 Tony Martin (Ger) Team Jumbo - Visma 13:03
84 Tom Bohli (Sui) UAE Team Emirates 13:20
85 Maciej Bodnar (Pol) BORA - hansgrohe 13:24
86 Claudio Imhof (Sui) Swiss National Team s.t.
87 Benjamin Thomas (Fra) Groupama - FDJ 13:25
88 Chad Haga (USA) Team Sunweb 13:27
89 Francisco José Ventoso Alberdi (Esp) CCC Team 13:29
90 Jos Van Emden (Ned) Team Jumbo - Visma 13:30
91 Aimé de Gendt (Bel) Wanty - Gobert Cycling Team 13:31
92 Christoph Pfingsten (Ger) BORA - hansgrohe 13:32
93 William Barta (USA) CCC Team 13:33
94 Nathan Brown (USA) EF Education First 13:35
95 Lennard Kämna (Ger) Team Sunweb
96 Manuele Mori (Ita) UAE Team Emirates both s.t.
97 Callum Scotson (Aus) Mitchelton - Scott 13:36
98 Dmitrii Strakhov (Rus) Team Katusha Alpecin
99 Markel Irizar Aramburu (Esp) Trek - Segafredo
100 William Bonnet (Fra) Groupama - FDJ all s.t.
101 Eros Capecchi (Ita) Deceuninck - Quick Step 13:37
102 Harm Vanhoucke (Bel) Lotto Soudal 13:39
103 Jonas Vingegaard (Den) Team Jumbo - Visma 13:40
104 Viacheslav Kuznetsov (Rus) Team Katusha Alpecin s.t.
105 Patrick Schelling (Sui) Swiss National Team 13:41
106 Luka Pibernik (Slo) Bahrain Merida 13:43
107 Odd Christian Eiking (Nor) Wanty - Gobert Cycling Team 13:44
108 Victor Campenaerts (Bel) Lotto Soudal 14:22
109 Elia Viviani (Ita) Deceuninck - Quick Step 23:47
110 Simone Consonni (Ita) UAE Team Emirates 23:48
111 Florian Sénéchal (Fra) Deceuninck - Quick Step
112 Giacomo Nizzolo (Ita) Team Dimension Data both s.t.
113 Ryan Mullen (Irl) Trek - Segafredo 23:49
114 Asbjørn Kragh Andersen (Den) Team Sunweb s.t.
115 Dion Smith (NZl) Mitchelton - Scott 23:50
116 Davide Martinelli (Ita) Deceuninck - Quick Step 23:51
117 Mads Würtz Schmidt (Den) Team Katusha Alpecin 23:52
118 William Clarke (Aus) Trek - Segafredo 23:53
119 Sam Bennett (Irl) BORA - hansgrohe 23:55
120 Gediminas Bagdonas (Ltu) AG2R La Mondiale s.t.
121 Stephen Williams (GBr) Bahrain Merida 23:58
122 Erik Baska (Svk) BORA - hansgrohe 23:59
123 Daniil Fominykh (Kaz) Astana Pro Team 24:00
124 Matteo Moschetti (Ita) Trek - Segafredo 24:01
125 Chun Kai Feng (Tpe) Bahrain Merida 24:02
126 Jay Robert Thomson (RSA) Team Dimension Data 24:04
127 Rasmus Byriel Iversen (Den) Lotto Soudal 24:05
128 Jaco Venter (RSA) Team Dimension Data 24:06
129 Aleksandr Riabushenko (Blr) UAE Team Emirates 24:08
130 Sander Armée (Bel) Lotto Soudal 24:09
131 Meiyin Wang (Chn) Bahrain Merida
132 Johannes Fröhlinger (Ger) Team Sunweb both s.t.
133 Fabio Sabatini (Ita) Deceuninck - Quick Step 24:11
134 Shane Archbold (NZl) BORA - hansgrohe 24:14


Tour de Romandie: Prologue results

 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2019 Canadian Cyclist. All rights reserved.