Canadian Cyclist

 

May 18/19 20:43 pm - Steve Bauer Classic - Ontario Provincial Road Race Championships results


Posted by Editoress on 05/18/19
 

Results from the Steve Bauer Classic - Ontario Provincial Road Race Championships held in Pelham, ON

 

Photo

 

Photo

 

Photo gallery by Ivan Rupes

 

Master D Men, 72.5 km (Average 36.2 km/h)
1G Tony Abramavicius (Wheels of Bloor/Autostyle Collision - RMMD.1) 2:00:13
2S Peter Kofman (Erace Cancer Cycling Team p/b Camp Ooch - RMMD.1) at 0:09
3B Ralph Schatzmair (Realdeal Racing - RMMD.3) 4:06
4 Leo St-Germain (Wheels of Bloor/Autostyle Collision - RMMD.2) 4:54
5 Rick Clavir (B1 Evo Cycling - RMMD.2) 11:54
6 Paul Dean (Cycles London Racing Team - RMMD.2) 12:16
DNF Jim Neal (Techy Kids Cycling Team - RMMD.2)
DNF Mike Jacques (Clocktower Cycling Club - RMMD.3)
DNF Rob Cheskey (Cyclepath Oakville Race Team - RMMD.3)
 
Master C Men, 72.5 km (Average 38.1 km/h)
1G Steve Mckee (Wheels of Bloor/Autostyle Collision - RMMC.1) 1:54:15
2S Alan Kriss (Ascent Cycling p/b MGCC - RMMC.1) at 0:08
3B Ian Scott (Wheels of Bloor/Autostyle Collision - RMMC.1) 0:20
4 Ron Amos (Hammer/53x11 - RMMC.2) 0:24
5 Jeffrey Vanderkuur (Realdeal Racing - RMMC.1) 0:35
6 Arthur Parsons (Techy Kids Cycling Team - RMMC.1) 0:46
7 Tom Nesbitt (Ascent Cycling p/b MGCC - RMMC.1) 1:01
8 Carmine Caravaggio (Wheels of Bloor/Autostyle Collision - RMMC.1) 5:47
9 Mark Berger (Techy Kids Cycling Team - RMMC.1) 5:47
10 Viktor Geimaniouk (Wheels of Bloor/Autostyle Collision - RMMC.2) 5:50
11 Rolston Miller (Ascent Cycling p/b MGCC - RMMC.1) 5:52
12 Kevin Simms (Sound Solutions - RMMC.1) 5:52
13 Chris Kirk (Independent - RMMC.2) 5:58
14 David Thompson (Wheels of Bloor/Autostyle Collision - RMMC.1) 6:01
15 Craig Doucet (Techy Kids Cycling Team - RMMC.1) 6:11
16 Kevin Davis (Independent - RMMC.1) 6:15
17 Maciej Zielinski (Cyclepath Oakville Race Team - RMMC.1) 6:21
18 Lawrence Akot (Techy Kids Cycling Team - RMMC.1) 6:25
19 Daniel Hebert (Independent - RMMC.3) 6:31
20 Doug Richards (Morrison Hershfield Racing Team - RMMC.2) 10:09
21 Matthew Varey (Independent - RMMC.3) 10:19
22 Colin Moore (Midweek Cycling - RMMC.3) 10:32
23 Rick Bulmann (Independent - RMMC.2) 10:37
24 Donnie Smith (Morrison Hershfield Racing Team - RMMC.2) 18:34
25 Fulvio Cubello (Wheels of Bloor/Autostyle Collision - RMMC.2) 18:39
DNF Don Smart (Newmarket Eagles Cycling Club - RMMC.3)
DNF Russell Jones (St. Catharines Cycling Club - RMMC.3)
DNS James Chartrand (Independent - RMMC.3)
DNS Warren Shiau (Midweek Cycling - RMMC.2)
 
Junior Women, 58 km (Average 31.7 km/h)
1G Nicole Bradbury (NCCH Elite p/b MGCC - RWU17) 1:49:52
2S Kathleen Turbitt (NCCH Elite p/b MGCC - RWJ) at 2:33
3B Victoria Slater (NCCH Elite p/b MGCC - RWJ) 2:36
4 Amanda Kleinikkink (KW Cycling Academy - RWU17) 2:38
5 Natasha Badertscher (NCCH pb Franklin Templeton Investments - RWU17) 3:02
6 Elizabeth Archbold (First Draft p/b Mercedes-Benz Oakville - RWJ) 3:26
DNF Katrina Pawley Mason (Independent - RWJ)
 
Master A Women, 58 km (Average 30.9 km/h)
1G Candice Moote (Team CF - RWMA) 1:52:34
2S Jane Emans (Milton Bicycle Club - RWMA) at 0:05
3B Holly Clarke (Toronto Hustle - RWMA) 0:47
4 Jessica Darling (Bateman's Bike Co pb Cloud 9 AV - RWMA) 0:56
5 Stacey-dawn Carroll (Highgate Racing - RWMA) 2:13
6 Nicole Tomasi (Bateman's Bike Co pb Cloud 9 AV - RWMA) 12:19
DNF Caroline Boileau (Nine2fivepro Cycling Team - RWMA)
 
Master B Women, 58 km (Average 30.9 km/h)
1G Karen Grujic (To Wheels Racing - RWMB) 1:52:43
2S Lorie Cochrane (Faction - Smile Tiger p/b WCC - RWMB) at 0:02
3B Amy White (To Wheels Racing - RWMB) 0:04
4 Leslie Horn (To Wheels Racing - RWMB) 0:17
5 Michelle Harkness (Highgate Racing - RWMB) 0:32
6 Michal Pastrik (Faction - Smile Tiger p/b WCC - RWMB) 0:41
7 Nancy Schmeler (Highgate Racing - RWMB) 7:32
8 Shawna Atkins (Midweek Cycling - RWMB) 12:41
 
Master C Women, 58 km (Average 30.9 km/h)
1G Lori Kofman (Erace Cancer Cycling Team p/b Camp Ooch - RWMC) 1:52:34
2S Melanie Solmon (Realdeal Racing - RWMC) at 1:04
 
Junior Men, 101.5 km (Average 37.0 km/h)
1G Dylan Bibic (Ascent Cycling p/b MGCC - RMU17) 2:44:23
2S Nicholas Menegon (NCCH Elite p/b MGCC - RMJ) at 1:24
3B Daniel Nordemann-Da Silva (Attack Racing p/b Ardent Industries - RMJ) 1:28
4 Axel Froner (KW Cycling Academy - RMJ) 1:47
5 Carson Mattern (NCCH Elite p/b MGCC - RMU17) 1:49
6 Christopher Merrick (NCCH Elite p/b MGCC - RMJ) 2:22
7 Levi Ogryzlo (Attack Racing p/b Ardent Industries - RMJ) 3:49
8 Zakariya Jackson (Toronto Hustle - RMJ) 5:18
9 Oliver Campbell (Midweek Cycling - RMJ) 7:22
10 William Grundy (Attack Racing p/b Ardent Industries - RMJ) 8:46
11 Jack Sirman (NCCH Elite p/b MGCC - RMJ) 9:45
12 Ian Reinke (NCCH pb Franklin Templeton Investments - RMU17) 9:49
13 Orian Falk-Dotan (Attack Racing p/b Ardent Industries - RMU17) 10:25
14 Noah Cornish (Uxbridge Cycling Club - RMJ) 10:32
15 Matthew Hogan (KW Cycling Academy - RMJ) 10:40
16 Calum Sutherland (Attack Racing p/b Ardent Industries - RMJ) 32:10
17 Matthew Divittorio (Attack Racing p/b Ardent Industries - RMJ) 31:29
DNF Cristian Nuccitelli (Attack Racing p/b Ardent Industries - RMJ)
DNF Michael Leonard (Racer Sportif / Mattamy Homes Cc - RMU17)
DNF Daniel Gregory (KW Cycling Academy - RMJ)
DNF Parsa Moeini (Attack Racing p/b Ardent Industries - RMJ)
DNF Nick Sammon (Hardwood Next Wave - RMJ)
DNF Liam Langford (KW Cycling Academy - RMU17)
DNF Finlay Macewen (Attack Racing p/b Ardent Industries - RMU17)
DNF Thomas Wheatcroft (Bateman's Bike Co pb Cloud 9 AV - RMJ)
DNS Rich Elliott (NCCH Elite p/b MGCC - RMJ)
DNS Gregory Cuff (NCCH pb Franklin Templeton Investments - RMU17)
DNS Casper Berczynski (WIN Cycling Centre - RMJ)
 
Master B Men, 101.5 km (Average 38.4 km/h)
1G Demetre Kalkounis (Wheels of Bloor/Autostyle Collision - RMMB.1) 2:38:26
2S Dorel Pop (Ennsys Inc. p/b Cyclepath Oakville - RMMB.1) at 0:11
3B Patrick Kings (Sound Solutions - RMMB.1) 0:14
4 Mike Patte (Faction - Smile Tiger p/b WCC - RMMB.1) 0:53
5 Nathan Chown (Team CF - RMMB.1) 1:50
6 Chris Pollett (To Wheels Racing - RMMB.1) 2:14
7 Ben De Bray (Realdeal Racing - RMMB.1) 2:14
8 Justin Rogers (Realdeal Racing - RMMB.1) 2:33
9 Rob Rice (Techy Kids Cycling Team - RMMB.1) 2:36
10 Jeff Weber (Sound Solutions - RMMB.1) 2:42
11 Jeff Sykes (Ascent Cycling p/b MGCC - RMMB.1) 2:46
12 Brent Fargo (Cyclepath Oakville Race Team - RMMB.2) 2:46
13 Jason Chai-Onn (Faction - Smile Tiger p/b WCC - RMMB.1) 2:48
14 Carlos Rodriguez (G.S. La Bicicletta Toronto - RMMB.1) 2:48
15 Chris Herten (Techy Kids Cycling Team - RMMB.1) 2:52
16 Andrew Mcleod (Midweek Cycling - RMMB.1) 2:57
17 Patrick Gostovic (Ascent Cycling p/b MGCC - RMMB.1) 3:00
18 Steve Smith (Erace Cancer Cycling Team p/b Camp Ooch - RMMB.1) 3:00
19 Ray Lee (Faction - Smile Tiger p/b WCC - RMMB.1) 3:00
20 Vance Lai (Faction - Smile Tiger p/b WCC - RMMB.1) 3:10
21 Mark Sherboneau (Ride With Rendall p/b Biemme - RMMB.2) 3:13
22 Chris Pippy (Faction - Smile Tiger p/b WCC - RMMB.1) 3:14
23 Scott Breen (To Wheels Racing - RMMB.3) 3:19
24 Geoffrey Parslow (Independent - RMMB.1) 3:32
25 Gregory Moore (Morning Glory Cycling Club - RMMB.1) 5:48
26 Andrew Taylor (Midweek Cycling - RMMB.3) 7:48
27 Rob Wilson (Faction - Smile Tiger p/b WCC - RMMB.1) 9:32
28 Nick Kalkounis (Morning Glory Cycling Club - RMMB.3) 10:00
29 Tom Hopkins (Uxbridge Cycling Club - RMMB.3) 13:47
30 Sebastian Zdyb (Midweek Cycling - RMMB.2) 14:29
31 Mark Wheatcroft (Independent - RMMB.3) 20:07
32 Sebastien Filion (Techy Kids Cycling Team - RMMB.3) 20:11
DNF Leigh Haigh (NCCH pb Franklin Templeton Investments - RMMB.3)
DNF Colin Brook (Cyclepath Oakville Race Team - RMMB.3)
DNF Trevor Beattie (Pedal Harder p/b King Street Cycles - RMMB.1)
DNF Sean Ryan (Tower International Cycling Team - RMMB.1)
DNF Michael Ybanez (Techy Kids Cycling Team - RMMB.1)
DNF Matt Mousseau (Tower International Cycling Team - RMMB.1)
DNF Stuart Smith (Realdeal Racing - RMMB.1)
DNF Robert Perry (First Draft p/b Mercedes-Benz Oakville - RMMB.3)
DNF Carlos Vidal (Morrison Hershfield Racing Team - RMMB.2)
DNF Maciej Berczynski (WIN Cycling Centre - RMMB.3)
DNF Luciano Serafino (Ennsys Inc. p/b Cyclepath Oakville - RMMB.3)
DNF Russell Van Every (Southpoint Racing - RMMB.1)
DNF Carlo Capaldi (Tower International Cycling Team - RMMB.1)
DNF Michael Fletcher (Cyclepath Oakville Race Team - RMMB.3)
DNF Shannon Coolican (Ottawa Bicycle Club - RMMB.3)
DNS David Frake (Ascent Cycling p/b MGCC - RMMB.1)
DNS Michael Lawrie (Cyclepath Oakville Race Team - RMMB.2)
DNS Andrew Merrick (Bateman's Bike Co pb Cloud 9 AV - RMMB.1)
DNS Sean Smith (Morrison Hershfield Racing Team - RMMB.2)
 
Master A Men, 101.5 km (Average 37.8 km/h)
1G Dan Doddy (Tower International Cycling Team - RMMA.1) 2:40:59
2S Sean Boileau (Ascent Cycling p/b MGCC - RMMA.1) at s.t.
3B Matt Bannan (Ascent Cycling p/b MGCC - RMMA.1) 0:08
4 Alex Ritza (Bateman's Bike Co pb Cloud 9 AV - RMMA.2) 0:12
5 Kaj Johnson (Cyclepath Oakville Race Team - RMMA.2) 0:12
6 Andrew Buczkowski (Southpoint Racing - RMMA.1) 0:21
7 Jonathan Caners (Morning Glory Cycling Club - RMMA.2) 0:25
8 Ayrton Dick (Ascent Cycling p/b MGCC - RMMA.2) 0:59
9 Bob Berscht (Faction - Smile Tiger p/b WCC - RMMA.2) 2:13
10 Scott Moore (Morning Glory Cycling Club - RMMA.1) 2:23
11 Mark Lancia (AWI Racing p/b The Crank And Sprocket - RMMA.2) 2:23
12 Mark Gilligan (Realdeal Racing - RMMA.1) 2:29
13 Ian Mckelvey (Cobourg Cycling Club - RMMA.2) 2:35
14 Scott Dickie (Faction - Smile Tiger p/b WCC - RMMA.1) 2:40
15 Marek Musiej (WIN Cycling Centre - RMMA.2) 2:44
16 Chad Hartman (Faction - Smile Tiger p/b WCC - RMMA.1) 2:52
17 Andrew Quinn (Morning Glory Cycling Club - RMMA.2) 2:55
18 Matthew Downs (The Peterborough Cycling Club - RMMA.2) 3:04
19 Reid Mcgregor (Morning Glory Cycling Club - RMMA.2) 3:22
20 Adam Myers (Faction - Smile Tiger p/b WCC - RMMA.1) 7:43
21 Robert Daniells (Faction - Smile Tiger p/b WCC - RMMA.2) 9:46
22 Mark Weymouth (Faction - Smile Tiger p/b WCC - RMMA.2) 9:52
23 Nicholas Yardley (Caledon Hills Racing - RMMA.3) 10:05
24 Grahame Rivers (Tekne Cycle Club - RMMA.1) 11:03
25 Andrew Bray (Independent - RMMA.2) 14:24
26 Chris Reid (Independent - RMMA.2) 20:00
DNF Andrew Lombard (Cyclepath Oakville Race Team - RMMA.2)
DNF Myke Seppa (Independent - RMMA.2)
DNF J. Geoff Loughton (Bateman's Bike Co pb Cloud 9 AV - RMMA.2)
DNF James Eaton (Techy Kids Cycling Team - RMMA.3)
DNS Jason Haagensen (Independent - RMMA.2)
 
Elite / U23 Women, 101.5 km (Average 34.7 km/h)
1G Annie Foreman-Mackey (The Cyclery Racing - RWE.1) 2:55:28
2S Emily Marcolini (Team Tibco-Silicon Valley Bank - RWE.1) at 1:40
3B Chloe Desroche (Independent - RWE.2) 2:23
4 Allison Sauder (Faction - Smile Tiger p/b WCC - RWE.2) 7:27
5 Franny Jewett (Highgate Racing - RWE.2) 7:36
6 Susan Palmer-Komar (Wheels of Bloor/Autostyle Collision - RWE.1) 7:42
7 Miriam Brouwer (The Cyclery Racing - RWE.1) 7:45
8 Nicole Lentini (First Draft p/b Mercedes-Benz Oakville - RWE.1) 7:47
9 Whitney Surgenor (Realdeal Racing - RWE.3) 7:47
10 Erin Snelgrove (Independent - RWE.3) 7:47
11 Jessica Kuepfer (Faction - Smile Tiger p/b WCC - RWE.2) 7:52
12 Kristen Marchant (Highgate Racing - RWE.2) 7:57
13 Andrea Elliott (Highgate Racing - RWE.2) 8:00
14 Lindsay Sferrazza (Highgate Racing - RWE.2) 8:11
15 Joyce Spruyt (To Wheels Racing - RWE.1) 8:15
16 Heather Zunic (Faction - Smile Tiger p/b WCC - RWE.2) 8:18
17 Sophie Bernard (First Draft p/b Mercedes-Benz Oakville - RWE.1) 8:26
18 Kaitlyn Rauwerda (NCCH Elite p/b MGCC - RWU23.2) 10:41
19 Julia Bradley (First Draft p/b Mercedes-Benz Oakville - RWE.1) 21:47
20 Sophie Hotchkiss (Faction - Smile Tiger p/b WCC - RWE.3) 21:54
21 Laura Bietola (Realdeal Racing, Maverix Racing p/b Cycle Life - RWE.2) 22:03
22 Julia Farell (Wheels of Bloor/Autostyle Collision - RWE.2) 38:52
 
KOM Total
1 Emily Marcolini (Team Tibco-Silicon Valley Bank - RWE.1) 13 pts
2 Annie Foreman-Mackey (The Cyclery Racing - RWE.1) 11
3 Chloe Desroche (Independent - RWE.2) 6
4 Susan Palmer-Komar (Wheels of Bloor/Autostyle Collision - RWE.1) 2
5 Allison Sauder (Faction - Smile Tiger p/b WCC - RWE.2) 1
 
Under 23 Men, 159.5 km (Average 39.9 km/h)
1G Chris Ernst (Hewdog Racing - RMU23.2) 3:59:48
2S Michael Foley (Independent - RMU23.2) at 0:44
3B Andrew Jonker (Casual Friday Cycling Club - RMU23.2) 0:49
4 Nicholas Diniz (XSpeed United Continental - RMU23.2) 3:57
5 Ryan Rudderham (Realdeal Racing - RMU23.2) 3:57
6 Noah Simms (Floyd's Pro Cycling - RMU23.1) 4:01
7 Ryan Jonker (Casual Friday Cycling Club - RMU23.2) 8:23
8 Darren De Ruiter (NCCH Elite p/b MGCC - RMU23.2) 16:30
9 Ronan Johnson (NCCH Elite p/b MGCC - RMU23.3) 17:54
10 Justin Correa (NCCH Elite p/b MGCC - RMU23.2) 18:06
11 Ethan Sittlington (Toronto Hustle - RMU23.2) 18:09
12 Alessandro Sproul (NCCH pb Franklin Templeton Investments - RMU23.3) 22:12
DNF Jeremy Worden (Bateman's Bike Co pb Cloud 9 AV - RMU23.4)
DNF Luke Babytsch (Morning Glory Cycling Club - RMU23.4)
DNF Thomas Pevalin (NCCH Elite p/b MGCC - RMU23.2)
DNS Jordan Tardif (Waterloo Cycling Club - RMU23.4)
 
Elite Men, 159.5 km (Average 40.0 km/h)
1G Martin Rupes (XSpeed United Continental - RME.1) 3:59:20
2S Anton Varabei (Toronto Hustle - RME.1) at 0:03
3B Arvin Moazami Godarzi (NCCH Elite p/b MGCC - RME.1) 0:20
4 Ryan Roth (XSpeed United Continental - RME.1) 1:31
5 Jonathan Maloney (Techy Kids Cycling Team - RME.2) 1:33
6 Robert Gutgesell (Realdeal Racing - RME.1) 3:15
7 William Elliott (XSpeed United Continental - RME.1) 3:25
8 Jeremy Rae (Ascent Cycling p/b MGCC - RME.2) 3:28
9 Bruce Bird (Wheels of Bloor/Autostyle Collision - RME.1) 3:30
10 Gaelen Merritt (Toronto Hustle - RME.1) 3:30
11 Adam Bird (Techy Kids Cycling Team - RME.1) 3:59
12 Matthew Sherar (Casual Friday Cycling Club - RME.1) 4:04
13 Scott Brubacher (Wheels of Bloor/Autostyle Collision - RME.2) 4:25
14 Sean Mackinnon (Realdeal Racing - RME.1) 4:45
15 David Sylvestre-Williams (Toronto Hustle - RME.3) 5:47
16 Mark Brouwer (Neworld Cycle Team - RME.1) 14:07
17 Greg Boileau (Nine2fivepro Cycling Team - RME.2) 14:07
18 Derek Carroll (Caledon Hills Racing - RME.2) 17:36
19 Daniel Koszela (WIN Cycling Centre - RME.2) 17:47
20 Larbi Benhabib (Techy Kids Cycling Team - RME.1) 18:06
21 Tommy Waldeck (Realdeal Racing - RME.2) 18:27
22 Tony Jacques (Techy Kids Cycling Team - RME.2) 18:37
23 Sean Lancaric (WIN Cycling Centre - RME.2) 18:49
24 Aiden Schenkels (Owen Sound Cycling Club - RME.3) 18:53
25 Andrew Edmunds (Crimps Cycling Club - RME.3) 18:54
26 Dominic Pollard (Realdeal Racing - RME.3) 18:54
27 Mike Little (Ascent Cycling p/b MGCC - RME.2) 19:02
28 Myles Lane (Independent - RME.4) 19:02
29 Geoffrey Chambers-Bedard (Ascent Cycling p/b MGCC - RME.1) 19:07
30 Adam Millar (Ascent Cycling p/b MGCC - RME.2) 19:09
31 Kevin Massicotte (Independent - RME.2) 19:15
32 Connor Gregory (Ascent Cycling p/b MGCC - RME.2) 22:42
DNF Jason Vettorel (Bateman's Bike Co pb Cloud 9 AV - RME.3)
DNF Richard Fthenos (Cyclepath Oakville Race Team - RME.3)
DNF Will Fisher (Cyclepath Oakville Race Team - RME.3)
DNF Zack Morris (Independent - RME.1)
DNF Aaron Hamill (Wheels of Bloor/Autostyle Collision - RME.2)
DNF Eric Hueston (To Wheels Racing - RME.2)
DNF Oskar Russwurm (Bateman's Bike Co pb Cloud 9 AV - RME.4)
DNF Alexander Vanderlinden (Faction - Smile Tiger p/b WCC - RME.3)
DNF Roland Fletcher (Morning Glory Cycling Club - RME.4)
DNF Wade Roberts (Morning Glory Cycling Club - RME.3)
DNF Ed Veal (Realdeal Racing - RME.1)
DNF Jason Massicotte (Independent - RME.3)
DNF David Bertozzi (University Of Toronto Road Racing (Utrr) - RME.4)
DNF Mark Martone (Morning Glory Cycling Club - RME.4)
DNF Peter Doucet (Midweek Cycling - RME.3)
DNF Gholamreza Cheraghikavari (NCCH Elite p/b MGCC - RME.1)
DNF Justin Minicola (Lakeside Storage/Bicycles Plus - RME.4)
DNF Brad Bradford (Toronto Hustle - RME.1)
DNF Derek Oosterveen (Neworld Cycle Team - RME.2)
DNF Laurent Risser (Bateman's Bike Co pb Cloud 9 AV - RME.3)
DNS Jonathan Sampson (Cabbagetown Cycling Club - RME.4)
 
KOM Total
1 Martin Rupes (XSpeed United Continental - RME.1) 13 pts
2 Chris Ernst (Hewdog Racing - RMU23.2) 9
3 Arvin Moazami Godarzi (NCCH Elite p/b MGCC - RME.1) 5
4 Thomas Pevalin (NCCH Elite p/b MGCC - RMU23.2) 3
5 Ryan Rudderham (Realdeal Racing - RMU23.2) 2
6 Jonathan Maloney (Techy Kids Cycling Team - RME.2) 1
7 Anton Varabei (Toronto Hustle - RME.1) 1


 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2019 Canadian Cyclist. All rights reserved.