Canadian Cyclist

 

June 23/19 10:07 am - Canada Cup Whistler results


Posted by Editoress on 06/23/19
 

Results from the Canada Cup XCO and BC Cup XCo held in Whistler BC on June 22nd



Canada Cup XC # 5

Elite Women, 6 laps
1 Catharine Pendrel (BC) Clif Pro Team 1:34:42.173
2 Sandra Walter (BC) Liv Cycling Canada 1:35:28.390
3 Savilia Blunk (USA) Independent 1:36:16.269
4 Roxane Vermette (QC) Independent 1:44:05.222
5 Elyse Nieuwold (BC) Pendrel Racing 1:45:05.228
6 Ruby West (ON) Independent 1:45:11.767
7 Mireille Larose-Gingras (QC) Independent 1:49:13.085
8 Elissa Lok (BC) Dunbar Cycles 1:50:06.915
9 Amelie Simard (QC) Independent 1:51:15.099
10 Sidney McGill (AB) Pedalhead Race Room - 1 lap
11 Andrea Burley (BC) Daryl Evans Racing - 1 lap
12 Emily Williams (BC) Independent - 1 lap
DNF Eva Poidevin (BC) Rundle Mountain Club
 
U19 Junior Expert Women, 4 laps
1 Emilly Johnston (BC) Pendrel Racing 1:02:07.502
2 Kaitlyn Shikaze (ON) Cycle Path Oakville 1:09:19.174
3 Kelly Lawson (ON) Hardwood Next Wave 1:12:25.362
 
Elite Men, 7 laps
1 Peter Disera (ON) Norco Factory Team 1:32:38.201
2 Andrew L'Esperance (NS) Norco Factory Team 1:35:54.839
3 Tyler Orschel (ON) Durham Shredders 1:36:48.999
4 Cole Paton (USA) Independent 1:37:31.353
5 Marc-Andre Fortier (QC) Pivot Cycles OTE 1:37:47.074
6 Holden Jones (BC) Pendrel Racing 1:40:30.216
7 Michael Van den Ham (BC) Independent 1:41:05.260
8 Tyler Clark (ON) Homestead Racing 1:41:14.231
9 Alexandre Vialle (QC) Independent 1:41:52.616
10 Felix Belhumeur (QC) Pivot Cycles OTE 1:42:39.686
11 Scott Funston (USA) Independent 1:43:00.215
12 William Cote (QC) Equipe Quebec 1:43:10.582
13 Logan Sadesky (AB) Rundle Mountain Club 1:43:57.760
14 Carter Nieuwesteeg (BC) Broad Street Cycles 1:45:10.766
15 Victor Verreault (QC) Velo 2 MAX 1:45:14.934
16 Ricky Federau (BC) Independent 1:45:50.667
17 Gunnar Holmgren (ON) Independent 1:46:26.769
18 Alec Pasqualina (USA) Independent 1:48:07.393
19 Luke Brame (Aus) MT BA 1:48:55.595
20 Philippe St-Laurent (QC) Pivot Cycles OTE 1:49:37.115
21 Jan Kocemba (ON) Duhram Shredders 1:50:04.648
22 Eric Ouellette (BC) Independent 1:50:59.696
23 Eli Kranefuss (CA) Bear Professional Team 1:51:48.119
24 Malcolm Barton (ON) Durham Shredders 1:53:04.490
25 Calder Wood (USA) Bear Professional Team - 1 lap
26 Shane Patterson (BC) Independent - 1 lap
DNF Dylan Fryer (CA) Bear Dev Team
DNF Nicholas Jenkins (USA) Rouleur Dev
 
U19 Junior Expert Men, 5 laps
1 Carter Woods (BC) Rocky Mountain Factory 1:06:02.177
2 Hamish Graham (BC) Independent 1:08:53.487
3 Nolan Jenkins (USA) Rouleur Dev 1:10:22.097
4 Kieran Nilsen (BC) Independent 1:11:51.025
5 Zachary Brunelle (QC) Dalbix Siboire 1:11:51.335
6 Cody Scott (BC) Independent 1:13:02.375
7 Nathan Pruner (BC) Independent 1:16:18.681
8 Nicholas Knight (BC) Arrowsmith Cycling Club 1:18:21.581
9 Jeremie Baron (QC) Independent 1:22:15.806
DNF Jakob Yells (BC) Cannondale
 
U17 Expert Men, 5 laps
1 Owen Clark (ON) Cannondale 1:10:43.825
2 Ian Ackert (ON) Hardwood Next Wave 1:12:13.250
3 Lief Rodgers (BC) Cannondale PB Fortius 1:13:37.488
4 Erik Ashton (BC) Trail Bicycles Cycling 1:16:59.013
5 Finn Manktelow (BC) Trail Bicycles Cycling Team 1:19:46.879
6 Cole GarAouy (USA) Independent 1:21:24.875
7 Ryder Knoll (AB) Independent 1:21:38.123
8 Cody Wessels (BC) SilverStar Race Team 1:21:50.436
9 Campbell Parrish (BC) Cannondale 1:26:53.181
10 Damian Georgyev (BC) Prince George Cycling Club 1:29:11.529
11 Kylian Brunelle (QC) DALBIX 1:31:10.535
 
U17 Expert Women, 4 laps
1 Marin Lowe (BC) Team Squamish 1:04:35.396
2 Elli Clark (ON) Homestead Racing 1:10:23.227
3 Eva Leikermoser (BC) Trail Bicycles Cycling Team 1:13:57.709
4 Mara Roldan (YT) Independent 1:15:15.085
5 Emmy Lan (BC) Trail Bicycles Cycling Team | Gravity MTB 1:16:19.992
6 Elly Hoskin (BC) Team Squamish 1:21:56.117
DNF Aisha Roldan (YT) Independent
 
 BC Cup
 
U17 Sport Men, 1 lap
DNF Nathan Boulanger (YT) Trail Bicycles Cycling Team
 
U17 Sport Women, 3 laps
1 Astrid Wuerr (BC) Cannondale 1:01:49.457
2 Ava Irving Staley (YT) U Kon Echelon - 1 lap
3 Veronica Porter (YT) U Kon Echelon - 1 lap
 
U15 Men, 3 laps
1 Cam McCallum (BC) Team Squamish 0:37:53.925
2 Noah Rubuliak (BC) Independent 0:40:57.033
3 Sammy Walker (WA) Independent 0:42:41.488
4 Jasper Fleming (BC) Independent 0:43:11.677
5 Evan Edwards (BC) Red Devils Cycling Academy 0:45:54.893
6 Alix Brunelle (QC) Dalbix 0:46:22.740
7 Rhett Bates (BC) Red Devils Cycling Academy 0:46:29.144
8 Kip Manktelow (BC) Trail Bicycles Cycling Team 0:49:53.970
9 Ashton White (WV) Independent 0:52:03.293
10 Seth Proulx-Royds (BC) SilverStar Race Team 0:53:31.286
11 Aidan Sebel (BC) Phoenix Velo 0:53:40.644
 
U15 Women, 3 laps
1 Sarah Roberts (BC) Independent 0:49:13.230
2 Madeleine Pollock (BC) DEVO 0:57:52.858
3 Mathilde Roldan (YT) Independent 1:11:27.443
 
U13 Men, 2 laps
1 Larix Hallett (AB) Rundle Mountain Cycling Club 0:26:39.456
2 Thomas Legg (BC) Independent 0:29:45.141
3 Andrew Lawson (BC) Devo 0:31:11.013
4 Thomas Wilkie (BC) Independent 0:45:02.609
5 Matthew Rauch (BC) Independent 0:45:03.236
 
U13 Women, 2 laps
1 Alyssa White (WV) Independent 0:29:05.535
2 Brooke Bates (BC) Red Devils Cycling 0:46:23.698
DNF Tayte Proulx-Royds (BC) Independent
 
Master Men 30-39, 5 laps
1 Peter Cudmore (BC) Independent 1:22:47.798
2 Richard Gregory (NZl) Independent 1:25:55.646
3 Ian Sherk (BC) Independent 1:31:13.198
4 James Lissimore (BC) Independent 1:32:02.756
5 Rhys Stephens (Aus) Independent :1:44:30.516
6 Henrik Andersen (Den) Independent - 1 lap
 
Master Men 40-49, 5 laps
1 Chris McNeil (BC) Independent 1:16:28.275
2 Steve Devantier (BC) Team GIANT Vancouver 1:19:38.500
3 Jacob Rodgers (BC) Independent 1:20:32.990
4 Mike Rauch (BC) Cahilty Racing 1:21:26.592
5 Ryan Newsome (BC) Team GIANT Vancouver 1:27:37.780
6 Dustin Bates (BC) Red Devils Cycling Academy 1:30:43.125
7 Dale Tiessen (BC) West Coast cycling 1:32:38.639
8 Jeremy Cummins (BC) Independent 1:33:56.739
DNF James Davison (GBr) Daryl Evans Racing
 
Senior Women (19-29), 4 laps
1 Sarah Moore (BC) Independent 1:15:54.036
 
Master Women 40+, 4 laps
1 Cameron Urban (USA) Specialized 1:19:54.146
 
Master Men 50+, 4 laps
1 Edward Lawson (BC) Daryl Evans Racing 1:02:14.727
2 Greg Clark (ON) Independent 1:02:39.953
3 Peter Tonkin (BC) Red Devils Cycling 1:23:35.758

 

 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2021 Canadian Cyclist. All rights reserved.