Canadian Cyclist

 

June 29/19 10:24 am - Road Nationals: Saturday Road Race results


Posted by Editoress on 06/29/19
 

Results from the first road races in St Georges, QC

 

MC4, 48.8 km
1 Lachlan Hotchkiss (BC) Dr. Walker Sports Chiropractor Cycling Team 1:54:14
 
WB Tandem, 61 km
1 Carla Shibley/Megan Leminski (AB) Bicisport 2:01:11
2 Annie Bouchard/Evelyne Gagnon (QC) Équipe du Québec at 1:31
3 Robbi Weldon/Erin Rutta (ON) Watt Riot Cycling 2:07
 
MB Tandem, 73.6 km
1 Daniel Chalifour/Jean-Michel Lachance (QC) Équipe du Québec 2:07:34
2 Lowell Taylor/Andrew Davidson (AB) Vision 2020 at 1:42
3 Benoit Lalumiere Cloutier/Maxime Vives (QC) Équipe du Québec 10:46
4 Kevin Frost/Phiippe Bergeron (QC) Fresh Air 16:39
DNS Mathieu Croteau Daigle/Benoit Lussier (QC) Équipe du Québec
 
WC4, 48.8 km
 1 Keely Shaw (SK) Watt Riot  1:45:54
2 Marie Claude Molnar (QC) Équipe du Québec s.t.
 
H3-5, 16 km
1 Mark Ledo (ON) Hangry Cycling 1:40:40
2 Joey Desjardins (ON) Team Ontario at 2:00
3 Charles Moreau (QC) Équipe du Québec 3:00
4 Patrick Desnoyers (QC) Équipe du Québec 6:00
5 Alex Hyndman (ON) Team Ontario 15:00
6 Anthony Lue (ON) Team Ontario 24:00
DNF Rico Morneau (QC) Équipe du Québec
 
WH3 - WH4 - MH2, 30.5
1 Kara Douville (AB) Team Alberta 1:29:05
2 Matthew Kinnie (NB) Team NB 5:00
3 Christine Molnar (ON) Handcycle.ca 10:00
4 Eric Page, (QC) Équipe du Québec 15:00
5 Camille Rene (QC) Équipe du Québec 30:16
 
WT1 - WT2 - MT2
1 Michael Shetler (QC) Équipe du Québec 1:14:10
2 Louis Albert Corriveau Jolin (QC) Équipe du Québec 1:55:58
3 Marie Eve Croteau (QC) Équipe du Québec
4 Shelley Gautier (ON) Team Ontario

 

Junior Men, 108.5 km
1 Raphael Parisella (QC) Équipe du Québec 2:45:04
2 Matisse Julien (QC) Espoirs Élite Primeau Vélo at 0:01
3 Lukas Carreau (QC) Vélo 2000 / Rhino Rack s.t.
4 Jacob Rubuliak (BC) TaG Cycling Race Team 0:07
5 Evan Russell (BC) TaG Cycling Race Team 0:11
6 Sean Richardson (BC) Cycling BC 1:26
7 Carter Woods (BC) Rocky Mountain Factory Team 1:27
8 Gregory Santiago Zapata (QC) Dynamiks De Contrecoeur 1:30
9 Riley Pickrell (BC) Cycling BC 1:54
10 Jackson Kinniburgh (AB) Team Alberta
11 Dylan Bibic (ON) Ascent Cycling p/b MGCC both s.t.
12 Nicolas Bougie (QC) Espoirs Élite Primeau Vélo 1:56
13 Alexandre Poirier (QC) Vélo 2000 / Rhino Rack
14 Axel Froner (ON) Team Team Ontario
15 Daniel Nordemann-Da Silva (ON) Team Team Ontario
16 Nicolas Rivard (QC) Équipe du Québec
17 Mathias Guillemette (QC) Équipe du Québec
18 Tristan Jussaume (QC) Équipe du Québec
19 Eric Inkster (BC) TaG Cycling Race Team
20 William Grundy (ON) Attack Racing P/B Ardent Industries all s.t.
21 Christopher Merrick (ON) NCCH Elite p/b MGCC
22 Louis Fournier (QC) Vélo 2000 / Rhino Rack
23 Félix Olivier Moreau (QC) Équipe du Québec
24 Joel Plamondon (QC) Espoirs Élite Primeau Vélo
25 Nicholas Menegon (ON) NCCH Elite p/b MGCC
26 Aedan Crocker (BC) TaG Cycling Race Team
27 Mathis Gauthier (QC) IAMGold
28 Jack Sirman (ON) NCCH Elite p/b MGCC
29 Wesley Hull (ON) KW Cycling Academy
30 Zakariya Jackson (ON) Toronto Hustle
31 Orian Falk-Dotan (ON) Attack Racing P/B Ardent Industries
32 Brett Stoppa (ON) Ottawa Bicycle Club
33 Gabriel Melfi (QC) Équipe du Québec
34 Benjamin Gervais (QC) Espoirs Élite Primeau Vélo
35 Loic Oliver (QC) Makadence
36 Logan O'Krafka (ON) KW Cycling Academy
37 Reilly Pargeter (ON) Attack Racing P/B Ardent Industries
38 William Toussaint (QC) Makadence
39 Jason Pilote (QC) Desjardins-Ford P/P Cromwell
40 Thomas Nadeau (QC) Desjardins-Ford P/P Cromwell
41 Caleb Bender (BC) TaG Cycling Race Team all s.t.
42 Felix Robert (QC) Équipe du Québec 2:28
43 Kevin Labelle (QC) Desjardins-Ford P/P Cromwell 4:35
44 Benjamin Harrington (ON) Ottawa Bicycle Club 5:55
45 Laurent Legault (QC) Desjardins-Ford P/P Cromwell 9:28
46 Ethan Belanger (ON) NCCH Elite p/b MGCC 13:57
47 Mathieu Meurer (AB) Team Alberta 18:03
48 Alexander Webb (AB) Team Alberta 18:06
49 Evan Mcbeath (BC) Cycling BC 18:14
50 Peyton Wiebe (AB) Team Alberta s.t.
DNF Felix Dalpe (QC) Dynamiks De Contrecoeur
DNF Juan Camilo Abu Shihab (QC) Vélo 2000 / Rhino Rack
DNF Xavier Anderson (QC) Dynamiks De Contrecoeur
DNF Arnaud Beaudoin (QC) Espoirs Élite Primeau Vélo
DNF Cedric Beaulieu (ON) Ottawa Bicycle Club
DNF Oliver Campbell (ON) Team Team Ontario
DNF Antoine Corbeil (QC) IAMGold
DNF Rich Elliott (ON) NCCH Elite p/b MGCC
DNF Daniel Gregory (ON) KW Cycling Academy
DNF Matthew Hogan (ON) KW Cycling Academy
DNF Liam Langford (ON) KW Cycling Academy
DNF Maxim Levesque (QC) Desjardins-Ford P/P Cromwell
DNF Finley MacEwaen (ON) Attack Racing P/B Ardent Industries
DNF Yonatan Neyshtadt (ON) NCCH p/b Franklin Templeton Law
DNF Nikita Neyshtadt (ON) NCCH p/b Franklin Templeton Law
DNF Levi Ogryzlo (ON) Team Team Ontario
DNF Samuel Riux (QC) Lorneville Cycling Club
DNF Calum Sutherland (ON) Attack Racing P/B Ardent Industries
DNF Pierre-Olivier Trottier (QC) Dynamiks De Contrecoeur
DNF Theodore Woodford (ON) Ottawa Bicycle Club

 

U23 Women, 108.5 km
1 Olivia Barril (QC) Macogep Tornatech Specialized p/p Mazda 3:01:18
2 Ann Pascale Ouellet (QC) Macogep Tornatech Specialized p/p Mazda at s.t.
3 Anna Gabrielle Traxler (QC) La Charente-Maritime Women Cycling 0:05
4 Holly Simonson (BC) Trek Red Truck Racing P/B Mosaic Homes 1:06
5 Mireille Larose Gingras (QC) Macogep Tornatech Specialized p/p Mazda 1:39
6 Gillian Ellsay (BC) Rally UHC Cycling 1:41
7 Emilie Fortin (QC) Peak Centre Bernard Hinault 1:45
8 Katherine Maine (ON) Rally UHC Cycling 3:15
9 Kaitlyn Rauwerda (ON) NCCH Elite p/b MGCC 7:48
10 Josephine Peloquin (QC) Quebecor - Stingray 19:34
11 Laurie Jussaume (QC) Cyclery Racing 19:36
DNF Katherine Bergeron (QC) ECF
DNF Anna Talman (BC) Instafund La Prima Racing
DNF Holly Henry (BC) Broad Street Cycles
DNF Emma Delisle (QC) Espoirs Élite Primeau Vélo
DNF Ainsley Black (ON) Highgate Racing
DNF Erin Attwell (BC) The Cyclery Racing
 
Elite Women, 108.5 km
1 Karol-Ann Canuel (QC) Boels Dolmans Cycling Team 3:01:03
2 Leah Kirchmann (MB) Team Sunweb at 0:12
3 Ariane Bonhomme (QC) The Cyclery Racing 0:13
4 Allison Beveridge (AB) Rally UHC Cycling
5 Lex Albrecht (QC) Tibco- Silicon Valley Bank both s.t.
6 Alison Jackson (AB) Tibco- Silicon Valley Bank 0:15
7 Gabrielle Pilote Fortin (QC) WNT-Rotor Pro Cycling
8 Marie-Soleil Blais (QC) Astana Women Team
9 Olivia Barril (QC) Macogep Tornatech Specialized p/p Mazda
10 Maghalie Rochette (QC) Specialized
11 Frederic Gingras Larose (QC) Macogep Tornatech Specialized p/p Mazda
12 Ann Pascale Ouellet (QC) Macogep Tornatech Specialized p/p Mazda all s.t.
13 Anna Gabrielle Traxler (QC) La Charente-Maritime Women Cycling 0:20
14 Sara Bergen (BC) Rally UHC Cycling 0:28
15 Holly Simonson (BC) Trek Red Truck Racing p/b Mosaic Homes 1:21
16 Miriam Brouwer (ON) Cyclery Racing 1:26
17 Mireille Larose Gingras (QC) Macogep Tornatech Specialized p/p Mazda 1:54
18 Haley Gill (BC) Instafund La Prima Racing s.t.
19 Luce Bourbeau (QC) Macogep Tornatech Specialized P/P mazda 1:56
20 Gillian Ellsay (BC) Rally UHC Cycling s.t.
21 Isabella Bertold (BC) Instafund La Prima Racing 1:58
22 Kinley Gibson (AB) The Cyclery Racing 2:00
23 Emilie Fortin (QC) Peak Centre Bernard Hinault s.t.
24 Alizée Brien (QC) Logica Sport Cycling Team Présentée Par Biemm 2:04
25 Katherine Maine (ON) Rally UHC Cycling 3:30
26 Sara Poidevin (AB) Rally UHC Cycling 8:03
27 Kaitlyn Rauwerda (ON) NCCH Elite p/b MGCC s.t.
28 Emily Spence (BC) Gray Goat Bullseye 8:05
29 Esta Bovill (BC) Instafund La Prima Racing 15:53
30 Emily Marcolini (ON) Tibco- Silicon Valley Bank 15:56
31 Sophie Bernard (ON) Mercedes-Benz Oakville Cycling Canada 16:40
32 Josephine Peloquin (QC) Quebecor - Stingray 19:49
33 Nicole Lentini (ON) First Draft P/B Mercedes-Benz Oakville
34 Beatrice Lesauteur (QC) Macogep Tornatech Specialized p/p Mazda both s.t.
35 Laurie Jussaume (QC) Cyclery Racing 19:51
36 Chloe Desroche (ON) NCCH Elite p/b MGCC 19:53
37 Bénédicte Lebel (QC) Logica Sport Cycling Team Présentée Par Biemm 19:56
AB Katherine Bergeron (QC) ECF
AB Anna Talman (BC) Instafund La Prima Racing
AB Holly Henry (BC) Broad Street Cycles
AB Emma Delisle (QC) Espoirs Élite Primeau Vélo
AB Ainsley Black (ON) Highgate Racing
AB Erin Attwell (BC) The Cyclery Racing
AB Amanda Lee (QC) Lorneville Cycling Club
AB Sarah Gilbert (NB) Lorneville Cycling Club
AB Laurie Coulombe (QC) Independent
AB Pauly Brenna (BC) Trek Red Truck Racing P/B Mosaic Homes
DNS Andréanne Murdaca (QC) Logica Sport Cycling Team Présentée Par Biemm
DNS Helena Coney (BC) Instafund La Prima Racing

 

 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2021 Canadian Cyclist. All rights reserved.