Canadian Cyclist

 

August 11/19 12:37 pm - Lenzerheide World Cup: Elite and U23 Men's results


Posted by Editoress on 08/11/19
 

Results from the U23 and Elite men's XC races in Lenzerheide, Switzerland

 

Elite Men, 29 km (Start loop + 6 laps)
1 Mathieu Van Der Poel (Ned) Corendon-Circus 1:17:50
2 Nino Schurter (Sui) Scott-SRAM MTB Racing at 0:25
3 Mathias Flueckiger (Sui) Thömus RN Swiss Bike Team 1:13
4 Victor Koretzky (Fra) KMC-Ekoi-Orbea 1:44
5 Gerhard Kerschbaumer (Ita) Torpado Ursus 1:44
6 Stephane Tempier (Fra) Bianchi Countervail 2:10
7 Titouan Carod (Fra) BMC Mountainbike Racing Team 2:29
8 Manuel Fumic (Ger) Cannondale Factory Racing 2:38
9 Luca Braidot (Ita) CS Carabinieri-Cicli Olympia-Vittoria 2:47
10 Henrique Avancini (Bra) Cannondale Factory Racing 3:11
11 Nadir Colledani (Ita) Bianchi Countervail 3:12
12 Daniele Braidot (Ita) CS Carabinieri-Cicli Olympia-Vittoria 3:12
13 Andri Frischknecht (Sui) Scott-SRAM MTB Racing 3:13
14 Leandre Bouchard (Can) Pivot Cycles-OTE 3:25
15 Lars Forster (Sui) Scott-SRAM MTB Racing 3:36
16 Thomas Griot (Fra) Massi 3:42
17 Erik Haegstad (Nor) 3:55
18 David Valero Serran0 (Esp) MMR Factory Racing 4:04
19 Kevin Panhuyzen (Bel) Cube Pro Fermetures Sefic 4:04
20 Milan Vader (Ned) KMC-Ekoi-Orbea 4:04
21 Anton Cooper (NZl) Trek Factory Racing XC 4:05
22 Matthias Stirnemann (Sui) Moebel Maerki MTB Pro Team 4:26
23 Anton Sintsov (Rus) Primaflor Mondraker Rotor 4:35
24 Pablo Rodriguez Guede (Esp) Primaflor Mondraker Rotor 5:02
25 Lukas Flueckiger (Sui) BMC Mountainbike Racing Team 5:07
26 Thomas Litscher (Sui) KMC-Ekoi-Orbea 5:13
27 Karl Markt (Aut) Moebel Maerki MTB Pro Team 5:32
28 Ondrej Cink (Cze) Kross Racing Team 5:32
29 Maxime Marotte (Fra) Cannondale Factory Racing 5:39
30 Nicholas Pettina' (Ita) CS Carabinieri-Cicli Olympia-Vittoria 5:43
31 Jordan Sarrou (Fra) Absolute-Absalon 5:50
32 Ben Zwiehoff (Ger) 5:50
33 Luiz Henrique Cocuzzi (Bra) 5:54
34 Maximilian Foidl (Aut) JB Brunex Felt Factory Team 5:57
35 Fabian Giger (Sui) Superior XC Team 5:59
36 Simon Vitzthum (Sui) 6:09
37 Guilherme Gotardelo Muller (Bra) Cannondale Brasil Racing 6:13
38 Bartlomiej Wawak (Pol) Volkswagen Samochody Uzytkowe MTB Team 6:16
39 Jan Vastl (Cze) Superior XC Team 6:17
40 Peter Disera (Can) Norco Factory Team 6:17
41 Reto Indergand (Sui) BMC Mountainbike Racing Team 6:35
42 Markus Schulte-Lunzum (Ger) Bike Way Racing Team 6:47
43 Martins Blums (Lat) CST Sandd Bafang MTB Racing Team 7:07
44 Luca Schwarzbauer (Ger) 7:11
45 Georg Egger (Ger) 7:16
46 Daniel James Mcconnell (Aus) Primaflor Mondraker Rotor 7:22
47 Jens Schuermans (Bel) Scott Creuse Oxygene Gueret 7:38
48 Noah Blochlinger (Sui) Fischer-BMC 7:46
49 Hugo Drechou (Fra) Massi 7:52
50 Gregor Raggl (Aut) Moebel Maerki MTB Pro Team 7:55
51 Cameron Ivory (Aus) 7:57
52 Martin Gluth (Ger) Superior XC Team 7:57
53 Nicola Rohrbach (Sui) 7:58
54 Martin Fanger (Sui) 8:17
55 Florian Chenaux (Sui) 8:21
56 Gioele Bertolini (Ita) Santa Cruz FSA MTB Pro Team 8:26
57 Carlos Coloma Nicolas (Esp) Bh Templo Cafés Ucc 8:31
58 Mirko Tabacchi (Ita) 8:35
59 Grant Ferguson (GBr) 8:37
60 Joshua Dubau (Fra) Sunn Factory Racing 8:38
61 Zsombor Palumby (Hun) 8:45
62 Ben Oliver (NZl) Subway Nz MTB Hub 9:07
63 Severin Disch (Sui) 9:12
64 Andrew L'Esperance (Can) Norco Factory Team 9:16
65 Catriel Soto (Esp) MMR Factory Racing 10:05
66 Martin Loo (Est) 10:52
67 Andrea Tiberi (Ita) Santa Cruz FSA MTB Pro Team 11:08
68 Cyril Bourdon (Fra) -1 lap
69 Erik Groen (Ned) -1 lap
70 Denis Fumarola (Ita) KTM Protek Dama -1 lap
71 Maxime Loret (Fra) Scott Creuse Oxygene Gueret -1 lap
72 Lucas Dubau (Fra) Sunn Factory Racing -1 lap
73 Erno McCrae (Bel) -1 lap
74 Mario Costa (Por) -1 lap
75 Christian Pfaffle (Ger) -1 lap
76 Leo Lhomme (Sui) -1 lap
77 Guy Sessler (Isr) Bike Way Racing Team -1 lap
78 Lorenzo Pellegrini (Ita) Vallerbike -1 lap
79 Florian Vogel (Sui) KMC-Ekoi-Orbea -1 lap
80 Lukas Kobes (Cze) -1 lap
81 Florian Trigo (Fra) Merida-Wallonie MTB Team -1 lap
82 Shlomi Haimy (Isr) Bike Way Racing Team -1 lap
83 Andrin Beeli (Sui) -1 lap
84 Ivan Filatov (Rus) -1 lap
85 Marcel Guerrini (Sui) JB Brunex Felt Factory Team -1 lap
86 Thibaud Saint Guilhem (Fra) -1 lap
87 Vincent Sibille (Fra) Team Vosges VTT -1 lap
88 Andras Parti (Hun) -1 lap
89 Bruno Vitali (Sui) -1 lap
90 Sven Strahle (Ger) -1 lap
91 Sebastian Fini Carstensen (Den) CST Sandd Bafang MTB Racing Team -1 lap
92 Davide Clerici (Ita) -2 laps
93 Sebastian Jayne (Aus) -2 laps
94 Moritz Bscherer (Aut) -2 laps
95 Sakari Lehtinen (Fin) -2 laps
96 Zdenek Vobecky (Cze) -2 laps
97 Mattia Setti (Ita) -2 laps
98 Raphael Gagne (Can) Team Canada -2 laps
99 Kohei Yamamoto (Jpn) Dream Seeker MTB Racing Team -2 laps
100 Harold Flandre (Fra) -3 laps
101 Jesus Torres Perez (Esp) -3 laps
102 Edoardo Bonetto (Ita) -3 laps
103 Hugo Zeller (Fra) -3 laps
104 Benjamin Inauen (Sui) -3 laps
105 Jan Schar (Sui) -3 laps
106 Jochen de Vocht (Bel) -3 laps
107 Xavi Calaf Garcia (Esp) -4 laps
108 Tumelo Makae (Les) The Sufferfest African Dream Team -4 laps
109 Lucas Winiger (Fra) -4 laps
110 Clement Noel (Fra) -5 laps
DNF Eskil Evensen-Lie (Nor)
DNF Jaroslav Kulhavy (Cze)
DNF David Menut (Fra) Scott Creuse Oxygene Gueret
DNF Samuel Gaze (NZl) Specialized Racing
DNS Jan Skarnitzl (Cze) Mitas Mercedes-Benz Praha Trek
DNS Alan Hatherly (RSA) Specialized Racing
 
U23 Men, 24.8 km (start loop + 5 laps)
1 Filippo Colombo (Sui) BMC Mountainbike Racing Team 1:09:00
2 Vlad Dascalu (Rou) Brujula Bike Racing Team at s.t.
3 Jofre Cullell Estape (Esp) Megamo Factory Team 0:30
4 Simone Avondetto (Ita) 1:17
5 Antoine Philipp (Fra) Veloroc BMC 1:22
6 Clement Berthet (Fra) 1:23
7 Cameron Orr (GBr) 1:26
8 Christopher Blevins (USA) Specialized Racing 1:54
9 Simon Andreassen (Den) Specialized Racing 2:00
10 Joel Roth (Sui) SNV-Racing 2:00
11 Martin Emil Siggerud (Nor) 2:00
12 Cole Paton (USA) Giant Factory Off-Road Team 2:11
13 Quinton Disera (Can) Norco Factory Team 2:18
14 Frazer Clacherty (GBr) 2:47
15 Maximilian Brandl (Ger) 3:02
16 Loris Rouiller (Sui) Corendon-Circus 3:06
17 Alessio Agostinelli (Ita) 3:12
18 Kevin Kuhn (Sui) 3:15
19 Anders Halland Johannessen (Nor) Team Sørensen Racing 3:15
20 Gioele De Cosmo (Ita) 3:23
21 Basile Allard (Fra) Cube Pro Fermetures Sefic 3:23
22 Filippo Fontana (Ita) CS Carabinieri-Cicli Olympia-Vittoria 3:26
23 Leon Reinhard Kaiser (Ger) 3:40
24 Alexandre Balmer (Sui) 3:49
25 Pierre De Froidmont (Bel) Merida-Wallonie MTB Team 3:54
26 Niklas Schehl (Ger) 4:02
27 Sean Flynn (GBr) 4:05
28 Casey South (Sui) JB Brunex Felt Factory Team 4:16
29 Edoardo Xillo (Ita) KTM Protek Dama 4:24
30 Moritz Schab (Ger) 4:27
31 Arnaud Hertling (Sui) 4:33
32 Thibault Daniel (Fra) Veloroc BMC 4:33
33 Clement Auvin (Fra) 4:33
34 Ramon Lauener (Sui) 4:35
35 Josef Jelinek (Cze) Mitas Mercedes-Benz Praha Trek 4:47
36 Fabio Puntener (Sui) JB Brunex Felt Factory Team 5:02
37 Sandy Floren (USA) 5:09
38 Matej Prudek (Cze) Gapp System-Cabtech MTB Racing Team 5:10
39 Vital Albin (Sui) Thömus RN Swiss Bike Team 5:20
40 Remy Duquesne (Fra) VTT VCA Anjos 5:24
41 Ursin Spescha (Sui) Thömus RN Swiss Bike Team 5:34
42 Matthew Dinham (Aus) 5:36
43 Axel Roudil Cortinat (Fra) 5:48
44 Alex Bregenzer (Ger) 5:48
45 Tristan De Lange (Nam) 5:49
46 Cameron Wright (Aus) Giant Factory Off-Road Team 6:09
47 Tom Van Ingelgom (Bel) 6:30
48 Filip Helta (Pol) 6:38
49 Francesco Bonetto (Ita) 6:40
50 Alex Miller (Nam) 6:40
51 David List (Ger) 6:40
52 Mickael Brunello (Fra) Veloroc BMC 6:46
53 Simon Walter (Sui) 6:51
54 Sven Olivetti (Sui) 6:51
55 Joris Ryf (Sui) Swiss MTB Pro Team Powered By Stoll 6:52
56 Fabio Spena (Sui) 7:08
57 Victor Lab (Fra) 7:08
58 Riki Kitabayashi (Jpn) Dream Seeker MTB Racing Team 7:17
59 Ulan Bastos Galinski (Bra) 7:45
60 Raphael Auclair (Can) Pivot Cycles-OTE 7:47
61 Mathis Azzaro (Fra) Absolute-Absalon 7:48
62 Jan Stockli (Sui) 7:55
63 Jan Sommer (Sui) 8:13
64 Tobias Steinhart (Ger) 8:22
65 Nils Brun (Sui) 8:38
66 Robin Spiess (Sui) 8:50
67 Gunnar Holmgren (Can) 8:51
68 Marten Haitjema (Ned) 8:51
69 Eric Luthi (Sui) SNV-Racing 9:09
70 Clement Horny (Bel) Merida-Wallonie MTB Team 9:10
71 Gian Schmid (Sui) 9:20
72 Alex Da Canal (Ita) 9:38
73 Hugo Peyroux (Fra) Scott Creuse Oxygene Gueret 9:44
74 Lucas Thilly (Fra) 9:49
75 Dario Thoma (Sui) 9:56
76 Tim Meier (Ger) 9:58
77 Samuel Jirous (Cze) Ceska Sporitelna Specialized J MTB Team 10:06
78 Luca Schatti (Sui) Swiss MTB Pro Team Powered By Stoll 10:09
79 Caleb Swartz (USA) 10:10
80 Philipp Bachmann (Sui) 10:25
81 Alexander Sugarman (USA) 10:53
82 Silas Valaulta (Sui) 11:22
83 Nathan Celie (Fra) -1 lap
84 Tom Cardot (Fra) -1 lap
85 Josep Duran Reig (Esp) BH Templo Cafés UCC -1 lap
86 Jannick Zurnieden (Ger) -1 lap
87 Mirco Naef (Sui) -1 lap
88 Emanuel Zangerle (Aut) -1 lap
89 Lars Hemmerling (Ger) -1 lap
90 Ugo Bertrand (Fra) Team Vosges VTT -1 lap
91 Tim Van Dijke (Ned) -1 lap
92 Pierre Chabaud (Fra) Scott Creuse Oxygene Gueret -2 laps
93 Tobias Neuhaus (Sui) -2 laps
94 Callum Carson (Aus) -2 laps
95 Ryo Takeuchi (Jpn) -2 laps
96 Hannes Jeker (Sui) -2 laps
97 Julian Pochacker (Aut) -2 laps
98 Yuta Matsumoto (Jpn) -3 laps
99 Ari Hirabayashi (Jpn) -3 laps
100 Julian Jessop (RSA) -4 laps
DNF Loan Cheneval (Fra) VTT VCA Anjos
DNF Zaccaria Toccoli (Ita) Santa Cruz Fsa MTB Pro Team
DNF Thomas Bonnet (Fra) Absolute-Absalon
DNF David Zadak (Cze) Ceska Sporitelna Specialized J MTB Team
DNF Sean Fincham (Can) Norco Factory Team
DNF Juri Zanotti (Ita) Torpado Ursus
DNF Knut Rohme (Nor) Team Sørensen Racing
DNF Oscar Vairetti (Ita)
DNS David Nordemann (Ned) Cst Sandd Bafang MTB Racing Team
DNS Nick Burki (Sui)


Lenzerheide World Cup: Elite and U23 Women's results

 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2019 Canadian Cyclist. All rights reserved.