Canadian Cyclist

 

September 15/19 18:55 pm - Rochette Wins Jingle Cross Cyclo-Cross


Posted by Editoress on 09/15/19
 

Results from Jingle Cross Cyclo-Cross in Iowa City

Elite Women, 5 laps
1 Maghalie Rochette (Can) Specialized X Feedback Sports 0:42:02
2 Katerina Nash (Cze) Clif Pro Team 0:42:24
3 Evie Richards (GBr) Trek Factory Racing 0:42:29
4 Caroline Mani (Fra) Pactimo/ Colorado Proud 0:42:46
5 Kaitlin Keough (USA) Cannondale / Cyclocrossworld.co 0:42:57
6 Anna Kay (GBr) Experza Pro Cx 0:43:27
7 Clara Honsinger (USA) Team S&M CX 0:43:35
8 Katie Clouse (USA) Cannondale P/b Cyclocrossworld 0:43:37
9 Courtenay Mcfadden (USA) Pivot-maxxis pb Stan's Notubes 0:44:15
10 Rebecca Fahringer (USA) Kona Maxxis Shimano 0:44:37
11 Lucia Gonzalez Blanco (Esp) Nesta Skoda Alecar 0:44:43
12 Madigan Munro (USA) Boulder Junior Cycling 0:44:54
13 Samantha Runnels (USA) Squid X Eliel 0:45:14
14 Sunny Gilbert (USA) Pactimo/ Colorado Proud 0:45:43
15 Crystal Anthony (USA) Liv Racing 0:45:45
16 Jenn Jackson (Can) Easton-Giant p/b Transitions Lifecare 0:45:46
17 Caroline Nolan (USA) Voler / Easton/ Hrs/ Rock Lobst 0:46:32
18 Nadja Heigl (USA) Ktm Alchemist Racing Team 0:47:44
19 Caitlin Bernstein (USA) Easton/ Mcgovern Cycles/ Veloci 0:48:29
20 Ellen Noble (USA) Trek Factory Racing 0:48:34
21 Anna Megale (USA) Trek CXC 0:48:51
22 Raylyn Nuss (USA) Maap | Mini U.S. Cyclocross Pro 0:48:53
23 Lizzy Gunsalus (USA) Usa Cycling Development Program 0:49:35
24 Sophie Russenberger (USA) Team S&M CX 0:49:51
25 Elizabeth Sheldon (USA) Cxhairs Devo : Trek Bikes 0:49:55
26 Regina Legge (USA) Trek Cyclocross Collective 0:49:56
27 Amanda Nauman (USA) Sdg - Muscle Monster 0:49:56
28 Megan Barr (USA) Save The Bwca Cycling Team P/b 0:50:15
29 Beth Ann Orton (USA) Team S&M CX 0:50:22
30 Jennifer Malik (USA) Red Kite Fund Pb Bikefettish 0:50:24
31 Corey Coogan Cisek (USA) Triple C Racing 0:50:54
32 Emily Werner (USA) Amy D. Foundation 0:51:15
33 Emily Payonk (USA) Team Neighborlink 0:51:23
34 Erin Feldhausen (USA) Trek Cyclocross Collective 0:51:58
35 Allison Arensman (USA) Ja King Cyclocross 0:52:00
36 Turner Ramsay (USA) Alpha Bicycle Co.- Groove Subar 0:52:15
37 Lauren Zoerner (USA) Alpha Bicycle Company Groove Su 0:52:18
38 Ellie Mitchell (USA) Nwcx Project -1 lap
39 Dana Gilligan (Can) Hardwood Next Wave -1 lap
40 Bridget Tooley (USA) Easton-giant P/b Transitions Li -1 lap
41 Taylor Kuyk-White (USA) Rscx - House Ind - Dwr - Hm -2 laps
42 Nicole Bradbury (Can) NCCH Elite p/b MGCC -2 laps
43 Aubrey Drummond (USA) Usa Cycling Development Program -2 laps
44 Caitlin Neuman (USA) -2 laps
45 Siobhan Kelly (Can) Black Dog Racing -2 laps
46 Eleanor Dyas (USA) Blue Ridge Cross P/b Ja King -2 laps
47 Natascha Piciga (Can) Giant Toronto Pb Liv -2 laps
48 Kelly Lawson (Can) Hardwood Next Wave -2 laps
49 Carol Seipp (USA) Orion Racing P/b Borah Teamwear -2 laps
50 Katherine Santos (USA) Amy D -2 laps
51 Ashley Zoerner (USA) Blue Stages Racing -2 laps
DNF Loes Sels (Bel) Iko-crelan
DNF Anna Dorovskikh (USA)
DNF Maria Larkin (USA) Donkey Label Racing P/b Fk Law
DNF Abigail Yates (USA) Matrix/rbm
DNF Cassidy Hickey (USA)
DNF Sara Melikian (USA) Competitive Edge Racing
DNS Ellen Van Loy (Bel) Telenet Baloise Lions
DNS Inge Van Der Heijden (Ned) CCC-liv
DNS Katherine Compton (USA) KFC Racing p/b Trek/Knight
DNS Maud Kaptheijns (Ned) Pauwels Sauzen Bingoal
DNS Sophie De Boer (Ned) Parkhotel Valkenburg
DNS Jolanda Neff (Sui) Trek Factory Racing
DNS Ruby West (Can) Pivot Maxxis P/b Stans Notubes
DNS Marthe Truyen (USA) Telenet Baloise Lions
DNS Monique Van De Ree (USA) BTC City Ljubljana
DNS Annabel Buckley Mcmahon (Irl) Easton-giant P/b Transitions Li
DNS Katelyn Walcroft (Can) Hardwood Next Wave Cycling Team
DNS Courtney Tanner (USA) The Pony Shop P/b Kpmg
DNS Kathryn Mcdicken (USA) Trek Cyclocross Collective
 
Elite Men 9 laps
1 Gianni Vermeersch (Bel) Creafin Fristads 1:06:36.
2 Vincent Baestaens (Bel) Group Hens-maes Containers 1:06:55.
3 Jim Aernouts (Bel) Telenet Baloise Lions 1:07:02.
4 Nicolas Cleppe (Bel) Telenet Baloise Lions 1:07:33.
5 Thijs Aerts (Bel) Telenet Baloise Lions 1:08:02.
6 Gage Hecht (USA) Donnelly Aevolo 1:08:05.
7 Felipe Orts Lloret (Esp) Cross Team Teika-gsport-bh 1:08:54.
8 Steve Chainel (Fra) Team Chazal-canyon-3g Immo 1:09:16.
9 Kerry Werner Jr. (USA) Kona Maxxis Shimano 1:09:26.
10 Sieben Wouters (Ned) Creafin Fristads 1:09:33.
11 Brannan Fix (USA) Alpha Bicycle Co.-groove Subaru 1:10:03.
12 Stephen Hyde (USA) Cannondale P/b Cyclocrossworld. 1:10:26.
13 Curtis White (USA) Cannondale P/b Cyclocrossworld. 1:10:50.
14 Kevin Kuhn (Sui) Scott Development Mtb Team 1:10:56.
15 James Driscoll (USA) Mavic / Dna Cycling 1:11:05.
16 Timon Ruegg (USA) Swissracingacademy / Vc Steinma 1:11:38.
17 Ross Ellwood (USA) Alpha Bicycle Co. - Groove Suba 1:11:54.
18 Eric Brunner (USA) Blue-stages Racing 1:11:57.
19 Lance Haidet (USA) Donnelly Aevolo 1:11:58.
20 Lukas Winterberg (USA) Focus Bikes 1:13:55.
21 Andrew Dillman (USA) Sdg - Muscle Monster -3 laps
22 Eric Thompson (USA) Mspeedwax.com -3 laps
23 Scott Funston (USA) Hold Fast Project -3 laps
24 Michael Van Den Ham (Can) Easton-Giant p/b Transitions Lifecare -3 laps
25 Grant Ellwood (USA) Pivot Maxxis Pb Stans Notubes -3 laps
26 Caleb Swartz (USA) Linear Sport Rt/trek -3 laps
27 Sam Noel (USA) Competitive Edge Racing -3 laps
28 Tobin Ortenblad (USA) Santa Cruz / Donkey Label Racin -3 laps
29 Terol Pursell (USA) -4 laps
30 Andrew Giniat (USA) The Pony Shop P/b Kpmg -5 laps
31 Cody Kaiser (USA) Langetwins / Specialized -5 laps
32 Cameron Jette (Can) -5 laps
33 Michael Larson (USA) -5 laps
34 Kevin Bradford-Parish (USA) Setcoaching P/b Kbpracing -5 laps
35 Nick Lando (USA) Competitive Edge Racing -5 laps
36 Chris Winn (USA) Fcx -5 laps
37 Rory Jack (USA) The Pony Shop P/b Kpmg -5 laps
38 Philipp Heigl (USA) Su Bikestore.cc Team -5 laps
39 Tyler Cloutier (USA) Tccx -6 laps
40 Jacob Leblanc (USA) Comp Edge Racing -6 laps
41 Benjamin Gomez Villafane (USA) Squid X Eliel -6 laps
42 Tyler Reynolds (USA) Trek Cyclocross Collective -6 laps
43 Finnegan Oconnor (USA) Comp Edge Racing -6 laps
44 Samuel Cohen (USA) Johnson County Flyers -6 laps
45 Sam Junge (USA) Base Media Racing -7 laps
46 Jake Huizenga (USA) Chicago Cuttin Crew -7 laps
47 Tyler Stein (USA) Critfit Factory Racing -7 laps
DNF Stan Godrie (USA)
DNF Kevin Suarez Fernandez (Esp) Nesta Skoda Alecar
DNF Danick Vandale (Can) Woodcock Cycle
DNF Corne Van Kessel (Ned) Telenet Baloise Lions
DNF Jim Maddock (USA) Xxx Racing-athletico
DNF Mark Myles (USA) Be Real Sports
DNS Toon Aerts (Bel) Telenet Baloise Lions
DNS Michael Vanthourenhout (Bel) Pauwels Sauzen Bingoal
DNS Lars Van Der Haar (Ned) Telenet Baloise Lions
DNS Laurens Sweeck (Bel) Telenet Baloise Lions
DNS Quinten Hermans (Bel) Telenet Baloise Lions
DNS Eli Iserbyt (Bel) Pauwels Sauzen Bingoal
DNS Jaris Nieuwenhuis (Ned) Team Sunweb
DNS Jens Adams (Bel) Pauwels Sauzen Bingoal
DNS Daan Soete (Bel) Pauwels Sauzen Bingoal
DNS Tom Meeusen (Bel) Corendon Circus
DNS Dieter Sweeck (Bel) Pauwels Sauzen Bingoal
DNS Lander Loockx (Bel) Group Hens-maes Containers
DNS Mark Van Der Heuden (Bel)
DNS Trevor O'Donnell (Can)
DNS Dylan Postier (USA) Easton-Giant p/b Transitions Lifecare
DNS Jamo Trey (USA)
DNS Robert Cummings (USA) Team S&m Cx
DNS Christian Ricci (USA) Lakeside Storage/ Bicycles Plus
DNS Justin Minicola (USA) Lakeside Storage/bicycles Plus
DNS Ian Megale (USA) Team Upcycle P/b St. Alphonsus
DNS Daniel Olsen (USA) Hodala!
DNS Jacob Lasley (USA) Spcx Pb Rk Black



 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2019 Canadian Cyclist. All rights reserved.