Canadian Cyclist

 

October 20/19 8:36 am - Bouchard 2nd Overall after Final Stage of Kos Island


Posted by Editoress on 10/20/19
 

Results from the 4th and final stage of Kos Island stage race in Greece.

XCC (Short Track)
 
Men
1 Jose Gerardo Ulloa Arevalo (Mex) Code GTO Cadencia.mx 31:47
2 Leandre Bouchard (Can) Pivot Cycles - OTE 31:47
3 Mathis Azzaro (Fra) Absolute-Absalon 31:47
4 Martin Gluth (Ger) Superior XC Team 31:47
5 Mirko Tabacchi (Ita) KTM Protek Dama 31:49
6 Georg Egger (Ger) MSC Wiesenbach 31:49
7 Fabio Püntener (Sui) JB Brunex Felt Factory Team 31:49
8 Alexandre Balmer (Sui) Scott Development MTB Team 31:52
9 Joshua Dubau (Fra) Sunn Factory Racing 31:54
10 Raphael Auclair (Can) Pivot Cycles - OTE 31:54
11 Marcel Guerrini (Sui) JB Brunex Felt Factory Team 31:54
12 Clément Auvin (Fra) Club Cycliste Grand Reims 31:57
13 Alex Bregenzer (Ger) Stevens MTB Racing Team 31:57
14 Frazer Clacherty (GBr) Great Britain 31:57
15 Hector Leonardo Paez Leon (Col) Giant Polimedical 31:57
16 Simon Walter (Sui) Walter MTB Team 32:18
17 Tomer Zaltsman (Isr) Israel 32:24
18 Victor Vidal (Fra) Team Calvisson Vtt 32:24
19 Lucas Dubau (Fra) Sunn Factory Racing 32:24
20 Eitan Levi (Isr) Israel 32:35
21 Martins Blums (Lat) CST Sandd Bafang MTB Racing Team 32:38
22 Joris Ryf (Sui) Swiss MTB Pro Team 32:38
23 Abdulkadir Kelleci (Tur) 32:38
24 Toki Sawada (Jpn) Team Bridgestone Cycling 32:38
25 Shakir Adilov (Kaz) Kazakhstan 32:55
26 Seiya Hirano (Jpn) Team Bridgestone Cycling 33:13
27 Zdenek Vobecky (Cze) Fany Cycling Team 33:22
28 Nikolaos Maragkos (Gre) Greece 33:37
29 Temirlan Mukhamediyanov (Kaz) Kazakhstan 33:39
30 Martin Haring (Svk) Slovakia 33:57
31 Vasileios Ziakas (Gre) 34:24
32 Denis Sergiyenko (Kaz) Kazakhstan 34:34
33 Emmanouil Ntegiannis (Gre) P.E.S.A. Asteras 35:05
34 Ugo Bertrant (Fra) Team Vosges Vtt 35:32
35 Theodoros Petridis (Gre) 36:07
36 Hugo Drechou (Fra) Massi 36:07
37 Fanouri?s-Panagiotis Kontogiorgakis (Gre) A.O. Pigassos 37:39
38 Matej Ulik (Svk) Slovakia 53:51
DNF Luiz Henrique Cocuzzi (Bra) Scott Lar
DNS Ioannis Theologos Topaloglou (Gre) P.O. Kw
 
Women
1 Kathrin Stirnemann (Sui) Thömus Rn Swiss Bike Team 32:37
2 Martina Berta (Ita) Torpado Ursus 32:37
3 Maja Wloszczowska (Pol) Poland 32:37
4 Lea Davison (USA) 32:44
5 Ronjia Eibl (Ger) Corendon - Circus 32:53
6 Ann-Dorthe Lisbygd (Den) 32:53
7 Paula Gorycka (Pol) Strüby - Bixs Team 33:08
8 Claudia Galicia Cotrina (Esp) Megamo Factory Team 33:26
9 Annika Langvad (Den) Specialized Racing 33:45
10 Jana Czeczinkarová (Cze) Giant Cycling Team 34:07
11 Miho Imai (Jpn) Co2bicycle 34:07
12 Corina Gantenbein (Sui) Rdr Italia Factory Team 34:07
13 Isla Short (GBr) Great Britain 34:43
14 Isaure Medde (Fra) Scott Creuse Oxygene Gueret 35:33
15 Esra Kurkcu Akgonul (Tur) Turkey 36:10
16 Aikaterini Eleftheriadou (Gre) Greece 37:02
17 Cansu Celebi (Tur) Turkey 37:08
18 Ayse Cakir (Tur) Turkey 40:08
 
Final GC
 
Men
1 Hector Leonardo Paez Leon (Col) Giant Polimedical 5:29:19
2 Leandre Bouchard (Can) Pivot Cycles - OTE at 0:37
3 Alexandre Balmer (Sui) Scott Development MTB Team 1:13
4 Mirko Tabacchi (Ita) KTM Protek Dama 2:29
5 Jose Gerardo Ulloa Arevalo (Mex) Code GTO Cadencia.mx 6:46
6 Martins Blums (Lat) CST Sandd Bafang MTB Racing Team 7:18
7 Marcel Guerrini (Sui) JB Brunex Felt Factory Team 10:53
8 Martin Gluth (Ger) Superior XC Team 11:04
9 Hugo Drechou (Fra) Massi 11:08
10 Fabio Püntener (Sui) JB Brunex Felt Factory Team 11:18
11 Georg Egger (Ger) MSC Wiesenbach 12:18
12 Simon Walter (Sui) Walter MTB Team 12:38
13 Clément Auvin (Fra) Club Cycliste Grand Reims 15:03
14 Joris Ryf (Sui) Swiss MTB Pro Team 15:28
15 Alex Bregenzer (Ger) Stevens MTB Racing Team 16:19
16 Martin Haring (Svk) Slovakia 16:32
17 Victor Vidal (Fra) Team Calvisson Vtt 22:08
18 Joshua Dubau (Fra) Sunn Factory Racing 22:35
19 Tomer Zaltsman (Isr) Israel 26:49
20 Lucas Dubau (Fra) Sunn Factory Racing 28:09
21 Toki Sawada (Jpn) Team Bridgestone Cycling 28:18
22 Zdenek Vobecky (Cze) Fany Cycling Team 32:34
23 Mathis Azzaro (Fra) Absolute-Absalon 33:25
24 Frazer Clacherty (GBr) Great Britain 34:22
25 Abdulkadir Kelleci (Tur) 35:20
26 Matej Ulik (Svk) Slovakia 36:40
27 Seiya Hirano (Jpn) Team Bridgestone Cycling 39:26
28 Eitan Levi (Isr) Israel 39:52
29 Temirlan Mukhamediyanov (Kaz) Kazakhstan 46:38
30 Shakir Adilov (Kaz) Kazakhstan 50:31
31 Ugo Bertrant (Fra) Team Vosges Vtt 55:35
32 Theodoros Petridis (Gre) 59:36
33 Denis Sergiyenko (Kaz) Kazakhstan 1:02:35
34 Raphael Auclair (Can) Pivot Cycles - OTE 1:09:07
35 Emmanouil Ntegiannis (Gre) P.E.S.A. Asteras 1:57:10
36 Vasileios Ziakas (Gre) 1:58:15
37 Nikolaos Maragkos (Gre) Greece 1:59:56
38 Fanouri?s-Panagiotis Kontogiorgakis (Gre) A.O. Pigassos 2:30:35
 
Women
1 Annika Langvad (Den) Specialized Racing 6:03:43
2 Maja Wloszczowska (Pol) Poland at 0:46
3 Ronjia Eibl (Ger) Corendon - Circus 4:24
4 Lea Davison (USA) 6:37
5 Isla Short (GBr) Great Britain 14:11
6 Martina Berta (Ita) Torpado Ursus 14:35
7 Corina Gantenbein (Sui) Rdr Italia Factory Team 20:09
8 Paula Gorycka (Pol) Strüby - Bixs Team 23:50
9 Claudia Galicia Cotrina (Esp) Megamo Factory Team 24:42
10 Kathrin Stirnemann (Sui) Thömus Rn Swiss Bike Team 25:53
11 Ann-Dorthe Lisbygd (Den) 26:49
12 Miho Imai (Jpn) Co2bicycle 50:49
13 Jana Czeczinkarová (Cze) Giant Cycling Team 1:05:11
14 Esra Kurkcu Akgonul (Tur) Turkey 1:05:35
15 Aikaterini Eleftheriadou (Gre) Greece 1:13:33
16 Isaure Medde (Fra) Scott Creuse Oxygene Gueret 1:41:42
17 Cansu Celebi (Tur) Turkey 1:55:58
18 Ayse Cakir (Tur) Turkey 1:58:30



Bouchard 2nd Overall after 2 Stages of Kos Island

Bouchard wins 3rd Stage at KOS

 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2019 Canadian Cyclist. All rights reserved.