Canadian Cyclist

 

November 2/19 10:45 am - Track World Cup Minsk


Posted by Editoress on 11/2/19
 

Canada has sent a very small team of 2 riders to the first World Cup in Minsk, Belarus.


Maggie Coles-Lyster will be competing in the Omnium and Scratch Race. Michael Foley will be competing in the Omnium.


Women Scratch Race
1 Kirsten Wild (Ned)
2 Martina Fidanza (Ita)
3 Jennifer Valente (USA)
4 Emily Nelson (GBr)
5 Lucja Pietrzak (Pol)
6 Maggie Coles-Lyster (Can)
7 Katerina Kohoutkova (Cze)
8 Olivija Baleisyte (Ltu)
9 Mia Griffin (Irl)
10 Anastasia Chulkova (Cat)
11 Rinata Sultanova (Kaz)
12 Victoire Berteau (Fra)
13 Jiali Liu (Chn)
14 Sze Wing Lee (HKg)
15 Mariia Averina (Mct)
16 Tereza Medvedova (Svk)
17 Daria Malkova (Rus)
18 Ana Usabiaga Balerdi (Eus)
19 Irene Usabiaga Balerdi (Esp)
20 Gilke Croket (Bel)

Men Omnium
 
Scratch Race
1 Matthew Walls (GBr)
2 Rui Oliveira (Por)
3 Raman Tsishkou (Blr) -1 lap
4 Artyom Zakharov (Kaz) -1 lap
5 Lasse Norman Hansen (Den) -1 lap
6 Christos Volikakis (Gre) -1 lap
7 Elia Viviani (Ita) -1 lap
8 Bartosz Rudyk (Pol) -1 lap
9 Maximilian Beyer (Ger) -1 lap
10 Jan Willem Van Schip (Ned) -1 lap
11 Shane Kline (USA) -1 lap
12 Donavan Vincent Grondin (Fra) -1 lap
13 Claudio Imhof (Sui) -1 lap
14 Michael Foley (Can) -1 lap
15 Ka Yu Leung (HKg) -1 lap
16 Lindsay De Vylder (Bel) -1 lap
17 Liang Guo (Chn) -1 lap
18 Krisztian Lovassy (Hun) -1 lap
19 Muradjan Khalmuratov (Uzb) -1 lap
20 Volodymyr Dzhus (Ukr) -1 lap
21 Albert Torres Barcelo (Esp) -1 lap
 
Tempo Race
1 Albert Torres Barcelo (Esp) 30 pts
2 Matthew Walls (GBr) 25
3 Elia Viviani (Ita) 24
4 Rui Oliveira (Por) 24
5 Ka Yu Leung (HKg) 21
6 Bartosz Rudyk (Pol) 20
7 Lasse Norman Hansen (Den) 20
8 Raman Tsishkou (Blr) 20
9 Liang Guo (Chn) 20
10 Lindsay De Vylder (Bel) 20
11 Volodymyr Dzhus (Ukr) 5
12 Claudio Imhof (Sui) 2
13 Christos Volikakis (Gre) 2
14 Donavan Vincent Grondin (Fra) 1
15 Jan Willem Van Schip (Ned) 1
16 Maximilian Beyer (Ger) 1
17 Krisztian Lovassy (Hun) 0
18 Artyom Zakharov (Kaz) 0
19 Muradjan Khalmuratov (Uzb) 0
20 Shane Kline (USA) 0
21 Michael Foley (Can) 0
 
Standings after 2/4 races
1 Matthew Walls (GBr) 78 pts
2 Rui Oliveira (Por) 72
3 Elia Viviani (Ita) 64
4 Raman Tsishkou (Blr) 62
5 Lasse Norman Hansen (Den) 60
6 Bartosz Rudyk (Pol) 56
7 Christos Volikakis (Gre) 46
8 Ka Yu Leung (HKg) 44
9 Albert Torres Barcelo (Esp) 41
10 Artyom Zakharov (Kaz) 40
11 Maximilian Beyer (Ger) 34
12 Jan Willem Van Schip (Ned) 34
13 Claudio Imhof (Sui) 34
14 Liang Guo (Chn) 32
15 Lindsay De Vylder (Bel) 32
16 Donavan Vincent Grondin (Fra) 32
17 Volodymyr Dzhus (Ukr) 22
18 Shane Kline (USA) 22
19 Michael Foley (Can) 15
20 Krisztian Lovassy (Hun) 14
21 Muradjan Khalmuratov (Uzb) 8
 
 Michael Foley was DNS for the 3rd race, the Elimination

 

 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2019 Canadian Cyclist. All rights reserved.