Canadian Cyclist

 

December 22/19 10:49 am - Cyclocross World Cup #6 results


Posted by Editoress on 12/22/19
 

Results from UCI Cyclocross World Cup #6 in Namur, Belgium

 

Elite Women, 5 laps (13.5 km)
1 Lucinda Brand (Ned) Telenet Baloise Lions 0:45:05
2 Ceylin del Carmen Alvarado * (Ned) Corendon-Circus at 0:16
3 Annemarie Worst (Ned) 777 1:21
4 Evie Richards (GBr) Trek Factory Racing CX 1:34
5 Katerina Nash (Cze) 1:45
6 Clara Honsinger (USA) Team S&M CX Sellwood Cycle Repair 1:48
7 Katherine Compton (USA) KFC Racing p/b Trek/Knight 2:46
8 Rebecca Fahringer (USA) Kona Maxxis Shimano 2:49
9 Marianne Vos (Ned) CCC-Liv 3:00
10 Maghalie Rochette (Can) Specialized/Feedback Sports 3:07
11 Marion Norbert Riberolle * (Fra) Experza Pro CX 3:13
12 Manon Bakker * (Ned) Experza Pro CX 3:15
13 Eva Lechner (Ita) Creafin-Fristads 3:27
14 Inge Van Der Heijden * (Ned) CCC-Liv 3:29
15 Sanne Cant (Bel) IKO-Crelan 3:30
16 Yara Kastelijn (Ned) 777 3:46
17 Caroline Mani (Fra) 3:53
18 Shirin Van Anrooij * (Ned) 3:57
19 Christine Majerus (Lux) Boels Dolmans Cyclingteam 4:07
20 Alice Maria Arzuffi (Ita) 777 4:36
21 Francesca Baroni * (Ita) Selle Italia-Guerciotti-Elite 4:51
22 Puck Pieterse * (Ned) 4:53
23 Ellen van Loy (Bel) Telenet Baloise Lions 5:05
24 Perrine Clauzel (Fra) A.S Bike Crossteam 5:05
25 Harriet Harnden * (GBr) 5:25
26 Lucia Gonzalez Blanco (Esp) Nesta-Skoda Alecar CX Team 5:27
27 Alicia Franck (Bel) Experza Pro CX 5:47
28 Marlene Petit (Fra) Team Podiocom CC 5:50
29 Nadja Heigl (Aut) KTM Alchemist Racing Team 5:55
30 Anna Kay * (GBr) Experza Pro CX 5:57
31 Elisabeth Brandau (Ger) 6:00
32 Olivia Onesti * (Fra) 6:17
33 Sophie De Boer (Ned) Parkhotel Valkenburg 6:25
34 Ruby West * (Can) Team Canada 6:30
35 Joyce Vanderbeken (Bel) 6:40
36 Sara Casasola * (Ita) Servetto-Piumate-Beltrami TSA 6:44
37 Samantha Runnels (USA) 6:47
38 Marine Strappazzon (Fra) Team Podiocom CC 6:48
39 Loes Sels (Bel) IKO-Crelan 6:56
40 Amandine Fouquenet * (Fra) Team Chazal-Canyon-3g Immo 7:11
41 Josie Nelson * (GBr) 7:23
42 Madigan Munro * (USA) Boulder Junior Cycling 7:32
43 Lizzy Gunsalus * (USA) Cannondale p/b Cyclocrossworld.com 7:47
44 Zina Barhoumi (Sui) 7:47
45 Ffion James (GBr) 8:00
46 Gaia Realini * (Ita) 8:00
47 Mari-Liis Mottus (Est) 8:09
48 Noemi Ruegg * (Sui) 8:18
49 Maud Kaptheijns (Ned) Pauwels Sauzen-Bingoal 8:26
50 Raylyn Nuss (USA) MAAP | MINI U.S. Cyclocross Program -1 lap
51 Stefanie Paul (Ger) -1 lap
52 Lara Krahemann * (Sui) JB Brunex Felt Factory Team -1 lap
53 Lea Curinier * (Fra) Sunn Factory Racing -1 lap
54 Tina Zuger * (Sui) -1 lap
55 Lauren Zoerner * (USA) Alpha Bicycle Co. - Groove Subaru -1 lap
56 Bethany Crumpton (GBr) Tarteletto-Isorex -1 lap
57 Anna Flynn * (GBr) -1 lap
58 Marthe Truyen * (Bel) Telenet Baloise Lions -1 lap
59 Marie Schreiber * (Lux) -1 lap
60 Letizia Borghesi * (Ita) Aromitalia-Basso Bikes-Vaiano -1 lap
61 Nicole Goldi * (Sui) -2 laps
62 Irene Trabazo Bragado * (Esp) -2 laps
63 Kiona Crabbe * (Bel) -2 laps
64 Giada Borghesi * (Ita) -2 laps
65 Paula Diaz Lopez (Esp) -2 laps
66 Judith Krahl * (Ger) -2 laps
67 Nina Kuderle * (Ger) -2 laps
68 Melissa Rouiller * (Sui) -2 laps
69 Lucie Cottier * (Sui) -2 laps
70 Sara Cueto Vega (Esp) -2 laps
71 Diana Steffenhagen (Ger) -2 laps
72 Sophie Thackray * (GBr) -2 laps
73 Siobhan Kelly (Can) Team Canada -2 laps
74 Michelle Schatti * (Sui) -2 laps
75 Fabienne Kipfmuller * (Sui) -2 laps
76 Marta Zanga * (Ita) KTM Protek Dama -2 laps
77 Sterre Vervloet * (Bel) -2 laps
78 Maria Parajon Fuentes * (Esp) -3 laps
79 Claire Steciuk * (Can) -3 laps
80 Kelly Lawson * (Can) Team Canada -3 laps
81 Laetitia Maus * (Lux) -3 laps
82 Lies'l Schevenels * (Bel) -3 laps
DNF Laura Verdonschot (Bel) Pauwels Sauzen-Bingoal
DNF Kaitlin Keough (USA) Cannondale Cyclocrossworld
DNF Katie Clouse * (USA) Cannondale Cyclocrossworld
*=U23
 
Elite Men, 9 laps (23.5 km)
1 Mathieu van der Poel (Ned) Corendon-Circus 1:05:59
2 Toon Aerts (Bel) Telenet Baloise Lions at 0:55
3 Corne Van Kessel (Ned) Telenet Baloise Lions 1:14
4 Thomas Pidcock (GBr) Trinity Racing 1:31
5 Tim Merlier (Bel) Creafin-Fristads 1:41
6 Lars Van Der Haar (Ned) Telenet Baloise Lions 1:48
7 Michael Vanthourenhout (Bel) Pauwels Sauzen-Bingoal 1:56
8 Marcel Meisen (Ger) Corendon-Circus 2:02
9 Laurens Sweeck (Bel) Pauwels Sauzen-Bingoal 2:23
10 Thijs Aerts (Bel) Telenet Baloise Lions 3:11
11 Gianni Vermeersch (Bel) Creafin-Fristads 3:23
12 Timon Ruegg (Sui) Swiss Racing Academy 3:28
13 Sieben Wouters (Ned) Creafin-Fristads 3:49
14 Joris Nieuwenhuis (Ned) Team Sunweb 3:54
15 Quinten Hermans (Bel) Telenet Baloise Lions 3:55
16 Daan Soete (Bel) Pauwels Sauzen-Bingoal 3:55
17 Sascha Weber (Ger) 4:16
18 Tom Meeusen (Bel) Corendon-Circus 4:21
19 Stan Godrie (Ned) 4:25
20 Jens Adams (Bel) Pauwels Sauzen-Bingoal 4:30
21 Nicola Rohrbach (Sui) 4:34
22 Felipe Orts Lloret (Esp) Cyclo-Cross Team Teika-Gsport-BH 4:52
23 Gioele Bertolini (Ita) Santa Cruz FSA MTB Pro Team 4:56
24 Michael Boros (Cze) 4:58
25 Yan Gras (Fra) Team Chazal-Canyon-3G Immo 5:00
26 Jan Nesvadba (Cze) 5:10
27 Curtis White (USA) Cannondale Cyclocrossworld 5:31
28 David Menut (Fra) Scott Creuse Oxygene Gueret 5:52
29 Diether Sweeck (Bel) Pauwels Sauzen-Bingoal 7:08
30 Kevin Suarez Fernandez (Esp) Nesta-Skoda Alecar CX Team -1 lap
31 Vincent Baestaens (Bel) Group Hens-Maes Containers -1 lap
32 Michael Van Den Ham (Can) Team Canada/Easton-Giant p/b Transitions Lifecare -2 laps
33 Joshua Dubau (Fra) Sunn Factory Racing -2 laps
34 Jim Aernouts (Bel) Telenet Baloise Lions -2 laps
35 Maik Van Der Heijden (Ned) -2 laps
36 Kerry Werner (USA) Kona Maxxis Shimano CX -2 laps
37 Gilles Mottiez (Sui) -3 laps
38 Arthur Tropardy (Fra) -3 laps
39 Dieter Vanthourenhout (Bel) Pauwels Sauzen-Bingoal -3 laps
40 Ondrej Glajza (Svk) -3 laps
41 Mario Junquera San Millan (Esp) -3 laps
42 Nicolas Samparisi (Ita) KTM Alchemist Racing Team -3 laps
43 Marcel Wildhaber (Sui) -3 laps
44 Daniel Mayer (Cze) -3 laps
45 Braam Merlier (Bel) Creafin-Fristads -3 laps
46 Florian Trigo (Fra) Merida-Wallonie Mtb Team -3 laps
47 Cristian Cominelli (Ita) Cycling Cafe' Racing Team -3 laps
48 Lucas Dubau (Fra) Sunn Factory Racing -4 laps
49 Lorenzo Samparisi (Ita) KTM Alchemist Racing Team -4 laps
50 Marvin Schmidt (Ger) -5 laps
51 Max Judelson (USA) -5 laps
52 Lukas Winterberg (Sui) -5 laps
53 Andrew Giniat (USA) The Pony Shop p/b KPMG -6 laps
54 Jonatan Ostlund (Swe) -6 laps
55 Andrew Juiliano (USA) -6 laps
56 Cameron Jette (Can) Team Canada -6 laps
57 Miguel Llaneza Arguelles (Esp) -7 laps
58 Thomas Edhofer (Ger) -7 laps
DNF David Van Der Poel (Ned) Corendon-Circus
DNF Eli Iserbyt (Bel) Pauwels Sauzen-Bingoal
DNF Nicolas Cleppe (Bel) Telenet Baloise Lions
DNF Lander Loockx (Bel) Group Hens-Maes Containers
DNF Steve Chainel (Fra) Team Chazal-Canyon-3g Immo
DNF Aurelien Philibert (Fra)
DNF Ismael Esteban Aguero (Esp)
 
U23 Men, 6 laps (16 km)
1 Kevin Kuhn (Sui) 0:46:48
2 Ryan Kamp (Ned) at 0:06
3 Jakob Dorigoni (Ita) 0:06
4 Timo Kielich (Bel) 0:07
5 Antoine Benoist (Fra) 0:32
6 Ben Turner (GBr) 0:35
7 Niels Vandeputte (Bel) 0:44
8 Tim Van Dijke (Ned) 0:44
9 Pim Ronhaar (Ned) 1:06
10 Loris Rouiller (Sui) 1:12
11 Tomas Kopecky (Cze) 1:14
12 Ryan Cortjens (Bel) 1:15
13 Gerben Kuypers (Bel) 1:48
14 Yentl Bekaert (Bel) 1:52
15 Gage Hecht (USA) 2:00
16 Toon Vandebosch (Bel) 2:04
17 Cameron Mason (GBr) 2:06
18 Ivan Feijoo Alberte (Esp) 2:07
19 Antonio Folcarelli (Ita) 2:15
20 Andreas Goeman (Bel) 2:35
21 Wout Vervoort (Bel) 2:43
22 Alex Morton (USA) 2:48
23 Maxime Gagnaire (Fra) 2:55
24 Josef Jelinek (Cze) 2:58
25 Joran Wyseure (Bel) 3:05
26 Jarno Bellens (Bel) 3:07
27 Valentin Remondet (Fra) 3:16
28 Mickael Crispin (Fra) 3:17
29 Anton Ferdinande (Bel) 3:28
30 Lane Maher (USA) 3:36
31 Eric Brunner (USA) 3:53
32 Filippo Fontana (Ita) 4:05
33 Joris Delbove (Fra) 4:11
34 Sean Flynn (GBr) 4:15
35 Kyle Agterberg (Ned) 4:25
36 Xabier Murias Garcia (Esp) 4:41
37 Simon Vanicek (Cze) 4:46
38 Pascal Tomke (Ger) 4:47
39 Mees Hendrikx (Ned) 4:57
40 Jakub Riman (Cze) 5:03
41 Lois Dufaux (Sui) 5:07
42 Sam Noel (USA) 5:14
43 Bart Artz (Ned) 5:52
44 Maximilian Mobis (Ger) 6:07
45 Karel Camrda (Cze) 6:17
46 Theo Thomas (Fra) 7:20
47 Jan Sommer (Sui) -1 lap
48 Malcolm Barton (Can) Team Canada -1 lap
49 Felix Stehli (Sui) -1 lap
50 Luca Schatti (Sui) -1 lap
51 Matteo Oberteicher (Ger) -1 lap
52 Brody Sanderson (Can) Team Canada -2 laps
53 Elias Nilsson (Swe) -3 laps
DNF Thomas Mein (GBr)
DNF David Conroy (Irl)
DNS Carlos Canal Blanco (Esp)
 
Junior Men, 5 laps (13.5 km)
1 Thibau Nys (Bel) 0:40:15
2 Dario Lillo (Sui) at 0:45
3 Remi Lelandais (Fra) 1:19
4 Lennert Belmans (Bel) 1:27
5 Filippo Agostinacchio (Ita) 1:35
6 Rory Mcguire (GBr) 1:39
7 Matyas Fiala (Cze) 1:46
8 Ward Huybs (Bel) 1:55
9 Hugo Kars (Ned) 1:59
10 Jan Zatloukal (Cze) 2:00
11 Tibor Del Grosso (Ned) 2:26
12 Gustav Wang (Den) 2:33
13 David Sulc (Cze) 2:51
14 Tim Neffgen (Ger) 2:53
15 Yorben Lauryssen (Bel) 2:56
16 Magnus Sheffield (USA) 2:56
17 Daniel Barnes (GBr) 3:10
18 Lucas Janssen (Ned) 3:14
19 Emiel Verstrynge (Bel) 3:22
20 Baptiste Vadic (Fra) 3:28
21 Andrew Strohmeyer (USA) 3:30
22 Matej Stransky (Cze) 3:33
23 Corran Carrick-Anderson (GBr) 3:33
24 Bryan Olivo (Ita) 3:35
25 Pierrick Burnet (Fra) 3:38
26 Nick Carter (USA) 3:46
27 Joost Brinkman (Ned) 3:50
28 Noe Castille (Fra) 3:51
29 Bailey Groenendaal (Ned) 3:51
30 Lukas Vanderlinden (Bel) 4:07
31 Matyas Kopecky (Cze) 4:23
32 Lorenzo Masciarelli (Ita) 4:28
33 William Junior Lecerf (Bel) 4:30
34 Ugo Ananie (Fra) 4:35
35 Jared Scott (USA) 4:43
36 Victor Van De Putte (Bel) 4:50
37 Jasper Levi Pahlke (Ger) 4:53
38 Timo Muller (Sui) 4:53
39 Lars Sommer (Sui) 5:11
40 Arne Baers (Bel) 5:13
41 Lucas Stierwalt (USA) 5:13
42 Oliver Vederso Solvhoj (Den) 5:22
43 Mats Wenzel (Lux) 5:44
44 Joe Kiely (GBr) 5:50
45 Luca Harter (Ger) 5:54
46 Alain Suarez Fernandez (Esp) 5:55
47 Ivan Gallego (USA) 5:56
48 Cody Scott (Can) Team Canada 5:58
49 Tom Paquet (Lux) 6:23
50 Jakub Musialik (Pol) 6:30
51 Filip Mard (Swe) 6:42
52 Noe Ury (Lux) 6:52
53 Paul Anchain (Fra) 7:10
54 Jetze Van Campenhout (Bel) 7:22
55 Arno Wallenborn (Lux) -1 lap
56 Finn Treudler (Sui) -1 lap
57 Tomas Dolezal (Cze) -1 lap
58 Jelle Harteel (Bel) -1 lap
59 Carl Kagevi (Swe) -1 lap
60 Matus Jakub Koren (Svk) -1 lap
61 Andrin Betl (Sui) -1 lap
62 Alexandre Kess (Lux) -1 lap
63 Matthew Leliveld (Can) Team Canada -1 lap
64 Antoni Lukow (Pol) -2 laps
65 Mika Lamesch (Lux) -2 laps
66 Felix Fog Holst Larsen (Den) -2 laps
67 Tobias Vanco (Svk) -2 laps
DNF Simon Wyllie (GBr)
DNF Ben Chilton (GBr)
DNF Jente Michels (Bel)
DNF Davide De Pretto (Ita)
DNF Danny Van Lierop (Ned)
DNF Mathis Avondts (Bel)
 
 

 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2020 Canadian Cyclist. All rights reserved.