Canadian Cyclist

 

February 7/20 21:06 pm - Herald Sun Tour: Stages 1,2 and 3 results


Posted by Editoress on 02/7/20
 

Results from the first three stages of the Herald Sun Tour in Australia

Stage 1 (February 5th: Nagambie to Shepparton, 121.9 km
1 Alberto Dainese (Ita) Team Sunweb 2:36:42
2 Kaden Groves (Aus) Mitchelton - Scott
3 Moreno Hofland (Ned) EF Pro Cycling
4 Mihkel Räim (Est) Israel Start-Up Nation
5 Godfrey Slattery (Aus) Australian National Team
6 Michael Rice (Aus) ARA Pro Racing Sunshine Coast
7 Roy Eefting (Ned) Team Sapura Cycling
8 Yasuharu Nakajima (Jpn) Kinan Cycling Team
9 Tom Scully (NZl) EF Pro Cycling
10 Thomas Bolton (Aus) Oliver's Real Food Racing
11 Luke Mudgway (NZl) Black Spoke Pro Cycling Academy
12 Scott McGill (USA) Aevolo
13 Tyler Stites (USA) Aevolo
14 James Whelan (Aus) EF Pro Cycling
15 Neilson Powless (USA) EF Pro Cycling
16 Ben Carman (Aus) Nero Continental
17 Hayden McCormick (NZl) Black Spoke Pro Cycling Academy
18 Craig Wiggins (Aus) St George Continental Cycling Team
19 Myles Stewart (Aus) Nero Continental
 
29 Guillaume Boivin (Can) Israel Start-Up Nation
40 Alexander Cataford (Can) Israel Start-Up Nation
47 Charles-Étienne Chrétien (Can) Aevolo
65 James Piccoli (Can) Israel Start-Up Nation all s.t.
90 Benjamin Perry (Can) Israel Start-Up Nation 0:18
 
Stage 2 (February 6th): Beechworth to Falls Creek, 117.6 km
1 Jai Hindley (Aus) Team Sunweb 3:06:29
2 Damien Howson (Aus) Mitchelton - Scott
3 Sebastian Berwick (Aus) St George Continental Cycling Team both s.t.
4 Neilson Powless (USA) EF Pro Cycling 0:13
5 Michael Storer (Aus) Team Sunweb 0:37
6 Jesse Ewart (Aus) Team Sapura Cycling 0:49
7 James Whelan (Aus) EF Pro Cycling 1:01
8 Jay Vine (Aus) Nero Continental s.t.
9 Thomas Lebas (Fra) Kinan Cycling Team 1:05
10 Rob Power (Aus) Team Sunweb 1:09
11 Rudy Porter (Aus) Australian National Team 1:29
12 James Oram (NZl) Black Spoke Pro Cycling Academy 1:44
13 Florian Stork (GER) Team Sunweb 1:55
14 Alexander Cataford (Can) Israel Start-Up Nation 2:11
15 Marcos Garcia Fernandez (Esp) Kinan Cycling Team s.t.
16 Jonas Rutsch (GER) EF Pro Cycling 2:16
17 Charles-Étienne Chrétien (Can) Aevolo s.t.
18 Lachlan Morton (Aus) EF Pro Cycling 2:38
19 Carter Turnbull (Aus) Australian National Team 2:46
20 Hayden McCormick (NZl) Black Spoke Pro Cycling Academy 2:50
 
36 Guillaume Boivin (Can) Israel Start-Up Nation 11:09
37 Benjamin Perry (Can) Israel Start-Up Nation s.t.
56 James Piccoli (Can) Israel Start-Up Nation 16:14
 
Stage 3 (February 7th): Bright to Wangaratta, 178.1 km
1 Kaden Groves (Aus) Mitchelton - Scott 4:07:27
2 Alberto Dainese (Ita) Team Sunweb
3 Mihkel Räim (Est) Israel Start-Up Nation
4 Moreno Hofland (Ned) EF Pro Cycling
5 Michael Rice (Aus) ARA Pro Racing Sunshine Coast all s.t.
6 Michael Freiberg (Aus) ARA Pro Racing Sunshine Coast 0:02
7 Hayden McCormick (NZl) Black Spoke Pro Cycling Academy
8 Omer Goldstein (Isr) Israel Start-Up Nation
9 Godfrey Slattery (Aus) Australian National Team
10 Samuel Jenner (Aus) Team BridgeLane
11 Neilson Powless (USA) EF Pro Cycling
12 Salvador Guardiola Tora (Esp) Kinan Cycling Team
13 Jai Hindley (Aus) Team Sunweb
14 Ari Scott (NZl) Black Spoke Pro Cycling Academy
15 James Whelan (Aus) EF Pro Cycling
16 Damien Howson (Aus) Mitchelton - Scott
17 Ayden Toovey (Aus) Team BridgeLane
18 Alex Heaney (NZl) St George Continental Cycling Team
19 Jesse Ewart (Aus) Team Sapura Cycling
20 Thomas Lebas (Fra) Kinan Cycling Team
 
31 Charles-Étienne Chrétien (Can) Aevolo
35 Alexander Cataford (Can) Israel Start-Up Nation s.t.
38 Guillaume Boivin (Can) Israel Start-Up Nation 0:08
47 James Piccoli (Can) Israel Start-Up Nation 0:44
48 Benjamin Perry (Can) Israel Start-Up Nation s.t.
 
GC
1 Jai Hindley (Aus) Team Sunweb 9:50:30
2 Damien Howson (Aus) Mitchelton - Scott at 0:04
3 Sebastian Berwick (Aus) St George Continental Cycling Team 0:06
4 Neilson Powless (USA) EF Pro Cycling 0:23
5 Michael Storer (Aus) Team Sunweb 0:47
6 Jesse Ewart (Aus) Team Sapura Cycling 0:59
7 James Whelan (Aus) EF Pro Cycling 1:08
8 Jay Vine (Aus) Nero Continental 1:11
9 Thomas Lebas (Fra) Kinan Cycling Team 1:15
10 Rudy Porter (Aus) Australian National Team 1:39
11 James Oram (NZl) Black Spoke Pro Cycling Academy 1:52
12 Charles-Étienne Chrétien (Can) Aevolo 2:20
13 Alexander Cataford (Can) Israel Start-Up Nation 2:21
14 Marcos Garcia Fernandez (Esp) Kinan Cycling Team s.t.
15 Jonas Rutsch (GER) EF Pro Cycling 2:32
16 Lachlan Morton (Aus) EF Pro Cycling 2:54
17 Hayden McCormick (NZl) Black Spoke Pro Cycling Academy 3:00
18 Omer Goldstein (Isr) Israel Start-Up Nation s.t.
19 Samuel Jenner (Aus) Team BridgeLane 3:57
20 Ari Scott (NZl) Black Spoke Pro Cycling Academy 4:49
 
34 Guillaume Boivin (Can) Israel Start-Up Nation 11:24
38 Benjamin Perry (Can) Israel Start-Up Nation 12:19
49 James Piccoli (Can) Israel Start-Up Nation 17:06



 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2020 Canadian Cyclist. All rights reserved.